×

Hangsúlyváltás a foglalkoztatásban

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. január 2.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 59. számában (2003. január 2.)
A munkaerőpiac szereplői elismerik a foglalkoztatási törvény decemberi módosításának jelentőségét, azonban annak hatását és következményeit eltérően értékelik. A munkaadók véleménye szerint az álláskeresési támogatás bevezetése nyílt beismerése annak, hogy a munkaerő-piaci hálózat nem működik elég hatékonyan, s ezért új eszközökre is szükség van. Ugyanakkor kedvező fejleménynek tartják, hogy a kormányzat a korábbiaknál nagyobb figyelmet fordít és több forrást áldoz a felnőttképzésre. A szakszervezetek úgy vélik: a jogszabályi módosítás kedvező folyamatokat indíthat el a munka világában, miközben arra is figyelmeztetnek, hogy időszerű lenne egy – szellemében is korszerű – új törvény megalkotása. A kormányzat álláspontja szerint a korrekció a foglalkoztatás bővítését szolgálja, amely prioritást élvez a jelen és az elkövetkezendő időszakban.

Új elemekkel bővül a rendszer

Ismét háromszintű lesz az ellátórendszer

A foglalkoztatás területén a kormányzat elsődleges célja a jelenlegi 56,6 százalékos foglalkoztatási szint jelentős emelése a következő években, s csak másodlagos cél a munkanélküliség visszaszorítása. A foglalkoztatási törvény mostani módosítása is ezt a szándékot tükrözi. A kormányzat minden intézkedésében, így a foglalkoztatási törvény korrekciója során is arra törekszik, hogy a munkaadókat érdekeltté tegye a foglalkoztatás bővítésében. Igaz, ezt a központi költségvetés jelenlegi helyzetében csak fokozatosan, kis lépésekben lehet megtenni – mondta Csizmár Gábor, a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium (FMM) államtitkára.

A hazai foglalkoztatáspolitika jelenleg talán legnagyobb gondja az alacsony foglalkoztatási szint. Míg ugyanis az EU-országok átlaga e téren 63 százalék feletti – amit az évtized végéig 70 százalék körülire kívánnak emelni -, addig nálunk ez csupán átlagosan 56,6 százalék. Ráadásul ez a mérték átlag, ami azt jelenti, hogy van olyan hazai régió, ahol ennél sokkal rosszabb a helyzet. Éppen ezért a kormány a munkahelyek bővítésére próbálja ösztönözni a cégeket. Egyebek közt a bérterhek csökkentésével, ami – bár munkaadói szemmel és a számadatokat figyelembe véve – 2003-ban igen csekély mértékben történik meg, ám az eddigiek is előrelépést jelentenek, főként, ha az elmúlt néhány évre is visszatekintünk.

A kormányzat szándéka szerint a következő négy év alatt a felnőttképzés kapacitása megháromszorozódik, új képzési formák honosodnak meg, illetve a képzések a korábbiaknál jobban igazodnak a gazdaság igényeihez. E folyamat segítésére hozta meg a parlament azt a döntést, amely szerint a felnőttképzés költségének 30 százaléka, maximum 60 ezer forint leírható lesz az szja-ból, valamint a szakképzetlenek, illetve a fogyatékosok az oktatáshoz óránként 300, illetve 600 forint normatív támogatást kapnak.

Ugyancsak a felnőttoktatásban való részvétel ösztönzését szolgálja, hogy a képzéseket vállaló munkanélküliek keresetpótló támogatásának összege duplájára emelkedik azok számára, akik hetente 25 órát tanulnak, s három eltartott van a családban, illetve a képzésben részt vevő egyedül nevel két gyermeket. E változások hatására a várakozások szerint jóval több idősebb tanul majd – a család mellett -, mint ezelőtt.

Ami a foglalkoztatási törvény legutóbbi módosítását illeti, a kormány a változásokkal arra kívánja ösztönözni az állástalanokat, hogy aktívan részt vegyenek a munkahelyek felkutatásában. Ezért lesz ismét háromszintű az ellátórendszer, amelynek nagyon fontos új eleme az álláskeresés támogatása. Ezzel a munkanélküli-járadékból kikerülők nem tűnnek el a foglalkoztatási szolgálat szeme elől, hanem továbbra is benne maradnak a regisztrációban: további 180 napig, illetve 45 év felettiek esetében 270 napig. Ráadásul a kormányzat azzal próbálja mielőbbi elhelyezkedésre ösztönözni a munkanélkülieket, hogy az álláskeresésre szolgáló időre járó juttatást mindenképpen kifizeti részükre. Az álláskereső természetesen akkor is megkapja a hat, illetve a kilenc hónapra járó összeg felét, ha néhány hét vagy egy-két hónap után sikerül elhelyezkednie: tartós munkát lehetővé tevő részmunkaidős vagy teljesítménybéres munkakörben. Remélhető, hogy a fizetést kiegészítő, néhány hónapos anyagi támogatás a mielőbbi elhelyezkedésre ösztönözi majd az érintetteket.

Szigorú számonkérésre van szükség

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) elfogadta a foglalkoztatási törvény módosítását, ám számos kritikát is megfogalmazott. Azt például, hogy az álláskeresés ösztönzésére kidolgozott elképzelés nyílt elismerése annak, hogy jelenleg a munkaerő-piaci hálózat nem működik elég hatékonyan, így bővíteni kell az eszközök tárat – vélekedik Recska Endre, a szervezet szakértője. Éppen ezért szükség van a jelenlegi kilenc hónapos munkanélküli-járadék idejét megtoldani további hónapokkal. Ráadásul egyelőre még a részleteket szabályozó miniszteri rendelet sem ismert – ha egyáltalán lesz ilyen -, így még több az aggály a gyakorlati megvalósítással kapcsolatban. A jelen helyzetben egyébként a munkaadók nem tudnak mást tenni, mint támogatják a kormány javaslatait, ám ezek csak akkor fogadhatók el, ha – párhuzamosan az újabb eszköz bevezetésével – szigorú számonkérést alkalmaznak majd. Fontos lenne, hogy a járadékos idő elteltével az álláskeresés ösztönzése egyrészt ne járjon automatikusan bárkinek, illetve aki ezt kapja, azt a munkaügyi hálózat ellenőrizze.

Az MGYOSZ elvárása szerint az állástalannak – a támogatási összegért cserébe – rendszeresen, meghatározott időközönként meg kellene jelennie a munkaügyi központban, s részletesen be kellene számolnia arról, hogy mikor milyen cégeket keresett meg álláskeresés céljából. Sőt, kívánatos lenne egy visszaigazolás is a munkaadótól. Ilyen, s még további szigorú feltételeket kellene meghatározni a rendeletben. Ugyanakkor nagyobb figyelmet kellene fordítani bizonyos részletek szabályozására is, amelyekre kitér a törvény módosítása. Ilyen például – ami apróságnak tűnhet, de mégis figyelni kellene a részletekre is – a közlekedési költségek térítése. E kérdésről csupán általánosságban fogalmaz a törvény, ám jó lenne, ha pontosan meghatározná, hogy kinek és mikor jár a térítés. Kívánatos lenne, ha erre is egységes normatívarendszert lehetne kidolgozni.

Recska Endre kitért a megyei munkaügyi tanácsok összetételére is, amit kifogásolnak a munkáltatók. Az agrármunkaadók kérésére bővíteni kellene a delegáltak számát, hiszen – például – a munkaadói szervezetek közül megyei szinten többen kimaradnak azok közül, amelyek egyébként az országos fórumban helyet kapnak. E témák újragondolásának szükségességét alátámasztja, hogy e megyei szervezeteknek számos kérdésben – így a foglalkoztatással kapcsolatosan is – beleszólási, döntési joguk van.

Kedvező változások indulhatnak el

Bár a szakszervezetek elfogadják, hogy – az idő rövidsége miatt – a jelenlegi kormánynak már nem volt lehetősége új foglalkoztatási törvény előterjesztésére, ám ennek szorgalmazásáról nem mondanak le. A mostani módosításokkal egyetért a szakszervezeti oldal, hiszen – mint vélik – a kormány jó irányba indult el, ám az ellátások összegét csupán időlegesen veszik tudomásul. Így összegezte a munkavállalói szervezetek véleményét Pék Zsolt, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) foglalkoztatáspolitikai szakértője.

Tény – mondta -, hogy a módosításban nagyon kedvező a kilenc hónapos munka nélküli idő meghosszabbítása az álláskeresés időszakával. Ez már csak azért is pozitív fejlemény, mert további lehetőséget biztosít az amúgy is nehéz helyzetben lévő embereknek, s nem kárhoztatja őket azonnal a szociális segély igénylésére. Ennek ellenére azonban megfelelő ösztönzés is szükséges ahhoz, hogy az állástalan valóban állást keressen magának. Ennek jó eszköze lehet az a szakszervezeti javaslat, amely szerint, ha valaki 180 napon, illetve 45 év felett 270 napon belül elhelyezkedik, akkor a fennmaradó időre is megkapja a teljes terminusra szóló támogatást. Így kivédhető, hogy valaki kivárja az időszak végét, s csak akkor helyezkedjen el. Nagyon fontos lenne érdekeltséget teremteni a mielőbbi munkavállalásban. Ezzel ugyanis – a különféle járulékbefizetések miatt – nemcsak a munkavállaló, hanem az állam is jól járna.

A szakszervezet szerint ugyanakkor jó irányba indult el a kormány a felnőttképzési támogatás feltételeinek meghatározásában is, ami vélhetően sok ember számára jelent majd megoldást. Így a munkavállalói érdekképviseletek egyetértenek a változásokkal. Ugyanakkor a szakszervezetek számára elfogadhatatlan a munkanélküli-ellátás, illetve a további ellátások szinte már megalázóan alacsony összege. Bár jelenleg kénytelenek tudomásul venni az államkassza szűkös lehetőségét, de e tekintetben – ha több lépcsőben is – belátható időn belül változást várnak. A szakszervezet egyelőre nem kíván emelési mértéket meghatározni.

Ugyancsak ragaszkodnak ahhoz, hogy a kormány egy teljesen új, korszerű foglalkoztatási törvényt dolgozzon ki. A mintegy 11-12 éves jogszabály számtalan módosítást élt már meg, ami miatt szinte áttekinthetetlenné vált, s a szelleme sem felel meg a mai kor követelményeinek. A jövőben elengedhetetlen az új tervezet elkészítése, e jogszabály újabb módosítását ugyanis a szakszervezeti oldal már nem támogatná.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. január 2.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem