×

Üzlet és protokoll

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. október 13.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 103. számában (2006. október 13.)
Az üzleti élet protokollszabályainak áthágása komoly anyagi károkat is okozhat egy-egy vállalkozásnak. Tárgyalások, üzleti vacsorák, esetleg a partner megajándékozása előtt érdemes tehát tájékozódni vagy szakember segítségét kérni. Tanácsadók tapasztalatai szerint a cégek egy része már felismerte a protokoll jelentőségét, s e téren is igyekszik informálódni. Fontos változás, hogy a reprezentáció és az üzleti ajándék adója 44-ről 54 százalékra nőtt.

A munkáltatók életében mindennapos esemény, hogy meglévő vagy leendő üzleti partnereiket megbeszélésre, tárgyalásra invitálják, illetve bizonyos alkalmakkor megajándékozzák ügyfeleiket, megrendelőiket. Azonban a reprezentáció terén is léteznek írott és íratlan protokollszabályok, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen egy-egy apróságnak tűnő baki is komoly pénzügyi károkat okozhat a cégnek, ronthatja üzleti jóhírét.

Forgatókönyv szerint

Egy-egy üzleti találkozó előtt érdemes forgatókönyvet készíteni s átgondolni a teendőket. Görög Ibolya, a G Protokoll Szaktanácsadó Bt. ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta: már a vendégek érkezése előtt tisztázni kell, hogy a tárgyalásra mennyi idő áll rendelkezésre. A diplomáciában például kötelező a "tól-ig" határok tisztázása, azonban az üzleti életben is lényeges, mert így a tárgyaló felek be tudják osztani idejüket, s elkerülhető a késés, a rohanás. A fogadó felet azért is segíti a tanácskozás várható hosszának tisztázása, mert a protokollszabályok értelmében mindig a házigazda fejezi be a tárgyalást.

A vendégeket a cég bejáratától illik kísérni, ezt a feladatot általában a titkársági vagy más céges munkatárs végzi. Mire az ügyfelek megérkeznek, a fogadó cég képviselőinek már a tárgyalóban kell lenniük. Ha valaki később "esik be", ez azt sugallja, hogy a vállalatnál laza a fegyelem. Mindig a fogadó fél nyújt elsőnek kezet, mindegy, hogy férfi vagy nő, alacsonyabb vagy magasabb rangú.

Görög Ibolya kiemelte, a hivatali öltözet azt tükrözi, hogy mennyire vagyunk igényesek, sőt hitelesek. Férfiak esetében kötelező az öltöny, az ing, a nyakkendő; ez utóbbit még nagy melegben sem szabad meglazítani és kigombolni az ing nyakát. A zakó levételét a házigazda kezdeményezheti. Az ing lehet rövid ujjú is, kivéve a pénzügyi világban s a diplomáciában. A nők számára kosztüm, szoknya és blézer viselete ajánlható, s nyáron sem illik szabadon hagyott vállakkal mutatkozni. Télen elfogadható viselet a nadrágkosztüm is, de ha az ügyfél olyan külföldi, ahol ezt nem kedvelik – francia, olasz, spanyol -, akkor a hölgyeknek is előnyösebb a szoknya.

A tárgyalás során az ültetés stratégiai eszköz. Ha a cég vezetői az ülőgarnitúrát választják, nem várható döntés, ekkor többnyire csak a döntés előkészítéséig lehet eljutni. A döntéshez normál magasságú asztal szükséges, székekkel. Az ülőgarnitúra esetében két embernél többet soha nem szabad a kanapéra ültetni, ugyanis középen kényelmetlen, zavaró ülni. A tárgyalóasztalnál a "jobb oldal a fő hely" szabálya érvényesül.

Nem "traktálás" – kínálás

Görög Ibolya rámutatott: a tárgyalás alatt kínálunk, de nem vendégül látunk. Nem "traktáljuk"a partnereket, hanem csak a szükséges folyadékokkal, élénkítőkkel – ásványvíz, kávé, tea – kínáljuk őket. A kávé mellé illik adni egy kis pohár vizet is. A tárgyalóasztalon, tálcákra előre ki lehet készíteni az ásványvizet, esetleg a gyümölcslevet, azonban a buborékos, illatos üdítőket jobb elfelejteni. A tálcákat úgy kell elhelyezni, hogy mindenki elérje. Itt már ne kérdezze meg a házigazda, hogy ki mit kér, ez ugyanis nagyon megnehezíti a titkárnő munkáját, ráadásul sokáig tart az italok felszolgálása. Kapjon mindenki kávét, de ha az illető nem kéri, még mindig ott az asztalon az ásványvíz. A szünetekben fel lehet kínálni – de mindig külön asztalnál – pogácsát, szendvicset. A tárgyalás közben ez tilos, ugyanis tele szájjal nem illik beszélni.

Gyakori, hogy a tanácskozást követően a felek üzleti ebéden vagy vacsorán vesznek részt. Görög Ibolya hangsúlyozta, ilyenkor ügyelni kell arra, hogy ne legyen több házigazda, mint vendég. Hat főnél nagyobb létszámnál célszerű előre kérni a menüsort, mert ellenkező esetben nagyon sok időt rabol a rendelés, a felszolgálás. A menü ne legyen laktató, hiszen az étkezés után még dolgozni kell. Álljon egy előételből (hideg előétel vagy leves), főételből, desszertből, s a végén kávé vagy tea. Az alkoholos italokkal is csínján kell bánni; egy finom száraz bor elegáns és elegendő.

A rendelés leadása a házigazda dolga. Amikor felszolgálják az ételt, a vendéglátó fogja meg elsőként az evőeszközt – és jó étvágyat kíván -, ám a vendég az, aki először az ételhez ér. A menü rendelésekor nem árt előre megtudni, hogy például nincs-e vegetáriánus a vendégek között, ha igen, azt illik figyelembe venni. Természetesen gondot kell fordítani a szabályos és szép étkezésre, mert akár egy rossz gesztus miatt is fuccsba mehet az üzlet.

Céges ajándékozás

Az esetleges üzleti ajándékot a tárgyalás végén, az asztaltól felállva, az asztal mellett kell átadni. Ha az ajándék ital, akkor dobozos legyen. Fontos, hogy étkezéskor ne adjunk ajándékot. Ezek esetében nincs törvényileg előírt felső értékhatár, azonban inkább személyre szóló legyen, mintsem drága és korrupciót feltételező.

A cégarculat szempontjából nagy szerepük van a vállalati rendezvényeknek, konferenciáknak, partiknak. A gyülekezés alatt a vendégeket kávéval, ásványvízzel, esetleg kisebb falatokkal illik megkínálni. A konferencia helyszínén azonban már csak ásványvíz lehet. Ha egyetlen asztal körül ülnek a résztvevők, akkor az úgynevezett "prezidenciális" ültetés van érvényben, s a rangsor balra indul. Ha a konferencián a cég elnökséget állít fel, oda csak az üljön, akinek funkciója van. Ha fontos vendégek érkeznek, őket az első sorban lehet leültetni. Az elnökségi asztalon csak ásványvíz legyen, s a virágdíszt is alacsonyan kell elhelyezni, hogy az elnökséget ne takarja el. Fontos szabály, hogy az elnökségnek együtt kell fel- és levonulnia.

Görög Ibolya kiemelte: a protokollszabályok áthágása pénzben is kifejezhető károkat okozhat. Az ügyfelek ugyanis általános következtetéseket vonhatnak le a kellemetlen apróságokból. Ha például egy cég bejárata előtt cigarettázó kollégák ácsorognak - s körülöttük szanaszét hevernek az eldobált csikkek -, akkor hiába az elegáns és pálmafás recepció, a látogató az igénytelenségre következtet.

Noha a formák, a konvenciók is változnak, de sokkal lassabban, mint a társadalom. A szakértő tapasztalata szerint egyre több vállalkozás ismeri fel a reprezentáció cégimázsra gyakorolt hatását. Jellemzően azok a munkáltatók, amelyek élén dinamikus vezetők állnak, inkább törődnek az üzleti protokollal is, s ez ügyben szakemberektől is tanácsot kérnek. Sőt, forgatják az erről szóló szakirodalmat is.

Döntő a kreativitás

Az év vége közeledtével a cégek többségénél szóba kerül, hogy mivel ajándékozzák meg üzleti partnereiket. Tonk Emil, a Magyar Marketing Szövetség alelnöke, a Stúdium 2000 Bt. ügyvezetője elmondta: számos munkáltató a sablon szerint dönt, s például naptárakkal, határidőnaplóval kedveskedik az ügyfeleinek. Holott a céges ajándéknak személyre szólónak kell lennie, tükrözve és megerősítve a cég és a megajándékozott közötti kapcsolatot.

Nem az érték számít - természetesen a korrupciónak még a látszatát is kerülni kell -, hanem az, hogy az ajándék ötletes legyen. Ehhez ismerni kell a megajándékozott szokásait, személyiségét; vagyis az ajándékozónak kreatívnak, ötletesnek kell lennie. Ugyanakkor a fehér asztal melletti összejövetelek helyett üdítőbb lehet egy-egy kulturális program – például színházlátogatás -, ami egyre inkább polgárjogot nyer az üzleti életben.

Az ügyvezető szerint a vállalatoknak nem szabad elfeledkezniük az úgynevezett nagykövet típusú ügyfeleikről sem, akik azzal, hogy ajánlják egy-egy szolgáltatás igénybevételét, sokat tesznek a cég üzleti sikerességéért. Tevékenységüket honorálni kell, ez lehet köszönet, üdvözlőkártya vagy "testre szabott" ajándék.

 

A reprezentáció és az üzleti ajándék adója

A kormány egyensúlyjavító programjának "adócsomagja" a reprezentáció és az üzleti ajándék – mint természetbeni juttatás – adóját 44-ről 54 százalékra emelte, de a záró rendelkezések értelmében a megemelt adót először a 2006. augusztus 31. után kezdődő adóévben kell alkalmazni. Ekképpen azok az adózók, akiknél az adóév megegyezik a naptári évvel, 2006-ban a reprezentáció és az üzleti ajándék után még 44 százalékot fizetnek; az 54 százalékos jövedelemadót először 2007-ben kell alkalmazniuk.

A reprezentációt a személyi jövedelemadó szabályozza. Ezek szerint a reprezentáció a juttató tevékenységével összefüggő üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti rendezvény, esemény keretében, továbbá az állami, egyházi ünnepek alkalmával nyújtott vendéglátás (étel, ital) és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatás (utazás, szállás, szabadidőprogram stb.).

Az üzleti ajándék a juttató tevékenységével összefüggő üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti kapcsolatok keretében adott ajándék, ide nem értve az értékpapírt.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. október 13.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem