×

Munkaügyi kutatások

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 3. számában (1998. március 15.)

 

Magyarországon évtizedek óta folynak munkaügyi kutatások. Az eredményeket a kormányzati munkában is használják. A Munkaügyi Kutatóintézet kormányzati háttér-intézmény. Szervezetileg a Munkaügyi Minisztériumhoz tartozik, de tevékenysége során megőrizte kutatói függetlenségét. A magyarországi munkaügyi kutatások helyzetéről, eredményeiről, jövőjéről Ladó Mária, a Munkaügyi Kutatóintézet igazgatója adott tájékoztatást.

 

Hogyan hasznosulnak a kutatóintézet megállapításai a gyakorlatban?

– Rendszeresen végzünk olyan kutatást, amelynek megállapításait, eredményeit a döntés-előkészítésben tudnak használni. Csak néhány példa: a kutatóintézet részt vett annak idején a Munka Törvénykönyve, a foglalkoztatási törvény kidolgozásában és azok későbbi módosításában is. Rendszeresen készítünk hatáselemzéseket arról, hogy az adott törvény hogyan érvényesül a gyakorlatban. Visszajelzést adunk a döntéshozóknak, észrevételeinket pedig vagy alapul veszik, vagy nem a módosítások során, de legalább elgondolkodnak róluk. A gyakorlatban a döntéshozók tudnak kihez fordulni objektív, pártatlan véleményért. Törekszünk arra is, hogy egy-egy területről összegző elemzéseket készítsünk. Így például a közelmúltban az érdekegyeztetés rendszerváltozást követő időszakáról készítettünk a munkaügyi kapcsolatok szinte minden területére kiterjedő elemzést, amelyet a „Helyzetkép az érdekegyeztetésről, 1990-1994" című könyvben publikáltunk. Amennyiben ezekkel kapcsolatosan bármilyen változtatás, elképzelés van napirenden, akkor szakértőként fordulnak hozzánk, és ennek megfelelően veszik figyelembe javaslatainkat. Kutatási eredményeinket az oktatásban is felhasználják. Az intézet munkatársai rendszeresen oktatnak munkaügyi kérdésekkel összefüggő témákban az ország különböző felsőoktatási intézményeiben.

Mennyire veszik figyelembe az Önök megállapításait a gazdasági életben?

– Az intézet profiljából adódóan kevésbé. Relatíve kisebb hányadot képviselnek azok a munkák, amelyeket közvetlenül cégek megbízásából végzünk. Természetesen van példa arra, hogy vállalatok vagy szakszervezetek kérnek fel bennünket egy-egy téma alapos vizsgálatára. De hangsúlyozom, nem az a fő profilunk, hogy vállalatok megbízásából kutassunk. A nagyobb vállalatok ugyanis elvégzik belső erőből azt a tudományos munkát, amire nekik szükségük van. Másrészt eléggé leterheli az intézetet a kormányzat kiszolgálása és a pályázatokon elnyert feladatok teljesítése. A vállalatokkal kapcsolatos kutatásokra azonban nemcsak a vállalatoktól kaphatunk megbízást. Napirenden van – az Érdekegyeztető Tanács kezdeményezésére -, hogy megnézzük: hogyan érvényesülnek az alapvető munkavállalói jogok a társaságoknál, cégeknél. Ezt a kutatást a munkaadók és a szakszervezetek egyaránt fontosnak tartják.

Hogyan változott a kutatás témája a piacgazdaság kiépülésével?

– A változás nem annyira a piacgazdaság kiépülése miatt következett be, hanem Magyarország európai integrációjával összefüggésben. Így indokolttá vált a csatlakozással összefüggő kérdések beillesztése a kutatási programba. Azonban ez sem hoz gyökeres változást az intézet profiljában. Már korábban is foglalkoztunk például azzal, hogy milyen érdekegyeztető fórumok működnek az Európai Unió országaiban. Elemeztük az Unió foglalkoztatáspolitikáját, az aktív foglalkozáspolitikai eszközöket. A következő években az intézet profiljában egyre erősebben jelennek majd meg az EU-val összefüggésbe hozható kutatási témák. Egyértelmű ma már, hogy az uniós munkaügyi irányelvek hatáselemzéseit is részben nekünk kell elvégezni.

Mely témák maradnak el?

– Erre nehéz válaszolni, hiszen évek óta rendszeresen változnak kutatási témáink. Mindig igyekeztünk megfelelni a gyakorlat igényeinek. Mi rendeztünk meg az első tripartit konferenciát, amely akkoriban szakmai áttörést hozott a maga területén. A nyolcvanas évek elején a foglalkoztatáspolitika részeként már a munkanélküliségről végeztünk kutatásokat, vagy például az elsők között kezdtünk kutatásokat a tömeges létszámleépítés következményeiről.

Milyen kutatói program alapján dolgoznak?

– Éves terv alapján dolgozunk, ami két részből áll. Az egyik része a Munkaügyi Minisztériummal egyeztetett témákat öleli fel, a másik pedig az egyéb intézmények, szervezetek által finanszírozott kutatási programot. Ez utóbbi közé tartoznak a külső megbízások, illetve az OTKA, az OFA és más, alapítványok által támogatott munkák.

Miből finanszírozzák a kutatásokat?

– Az intézet kiadásainak 40 százalékát a költségvetés állja, a többit saját bevételeinkből fedezzük. Ez a vegyes finanszírozás igen sok problémát okoz, ugyanis a teljes összeggel költségvetési szisztéma szerint gazdálkodunk. A saját bevételt is tervezni kell, mintha a költségvetéstől kapnánk az összeget.

Miből tud a kutatóintézet saját bevételt elérni?

– Kutatási megbízások teljesítéséből. Minden pályázatra starthelyzetben kell lennünk. Vannak hazai és külföldi nyertes pályázataink. A szakmánkba illő minden pályázaton elindulunk.

Mennyire hajlandók a vállalatok áldozni munkaügyi kutatásra?

– Csak szerény mértékben. Tudomásul kell azonban venni, hogy esetükben nem a munkaügyi kutatásra fordítandó kiadás az elsődleges. Úgy gondolom, hogy a vállalati megbízások alacsony száma nem a mi kutatóintézetünk megítélésével van összefüggésben, mert ha a cégeknek konkrét problémájuk van, és megéri nekik, akkor áldoznak a munkaügyi kutatásra is. Például a tömeges létszámleépítések időszakában finanszíroztak erre vonatkozó kutatást, amikor is arra voltak kíváncsiak, hogyan kell tömeges leépítést végrehajtani úgy, hogy abból ne legyen konfliktus. Úgy érzem, ha a cégek bajban vannak, és ennek megoldásához nincs speciális szakértelmük, akkor hajlandók megrendelést adni, külsős szakértőt megbízni.

Pekár Erzsébet

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem