×

Fizetés kártyával

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 3. számában (1998. március 15.)

 

A készpénzforgalom csökkentése érdekében bevezetett intézkedések 1997. június 30-án léptek életbe. Az átutalástól viszont az ismeretlen cégek esetében – érthető módon – mindeddig ódzkodtak a gyártók és a kereskedők is. Néhány bank ezért az új szabályokra reagálva speciális kártyakonstrukciókat alakított ki. A kulcskérdés jelenleg az, hogy mennyire sikerül majd a plasztiklapokat elfogadó kereskedők körét bővíteni.

 

Tavaly nyártól az egymillió forint feletti számlákat a cégek csak adózási szankciók mellett rendezhetik készpénzzel. A kereskedők többségénél azonban továbbra is hiába próbálnának a vállalkozások átutalással fizetni. Az eladók ugyanis a bankszámlába nem tekinthetnek be, így azt, hogy a vevő végül rendesen fizet vagy sem, kénytelenek lennének a jó szerencsére bízni. A hazai fizetési morál ismeretében mindenki fél attól, hogy kényszerhitelezővé válhat. A plasztiklapoknál azonban a kártyát kibocsátó banktól (a kártyaelfogadás szabályainak betartása esetén) mindenképpen megkapják az általuk leszállított áru vagy nyújtott szolgáltatás ellenértékét. Ezért egyre több olyan (például számítástechnika) bolton is megjelentek a különböző kártyalogók, amelyek régebben klasszikusan csak készpénzért voltak hajlandók árusítani. A kártyaelfogadói kör azonban ma még így is csekély.

Magas jutalék

A nagykereskedők nehezen szánják rá magukat arra, hogy a pénzintézetekkel kártyaelfogadási szerződést kössenek. A banki jutalék ugyanis nagyon nagy. A pénzintézetek az úgynevezett befogadói megállapodásban a vásárlások összértékének 1-3,5 százalékára tartanak igényt. Az egyszázalékos alsó határt egyébként csak a teljesség kedvéért írtuk le, mivel a bankok ennyivel csupán a benzinkutaknál érik be, ahol az árrés ennél magasabb díjat nem bír el.

Hasonló persze a helyzet a nagykereskedőknél is, de ott a pénzintézetek eddig nem voltak hajlandóak igazi engedményt tenni. 1997 őszén azonban a Metro-lánccal megszületett az első kártyaelfogadási megállapodás, amelyet még tavaly több is követett. A két, erre a területre betört bank (a Budapest Bank és a K&H, amely csak a Metróban használható kártyát bocsátott ki) azonban mindenki előtt titkolja, hogy például a Metrótól mekkora jutalékra tart igényt. A megállapodások döcögős haladását mutatja, hogy például a Média Markt üzletláncnál a BB kínálhatja részletfizetési konstrukcióját, de a boltokban plasztiklapokkal (beleértve a bank speciálisan kiskereskedők számára kialakított Bonitas elnevezésű kártyáját is) továbbra sem lehet fizetni.

Kombinált kártya

A Bonitas egyik gyengéje: a plasztiklapot annak birtokosai jelenleg csak igen kevés új helyen használhatják. A kártya jó viszont mindenütt, ahol az Eurocard/Mastercard embléma látható. A Bonitas-konstrukciót egyébként kitalálói nem kizárólag a készpénzforgalom korlátozását célzó jogszabály-módosításra alapozták. A plasztiklap – a BB régebben befektetésikártyának nevezett és jól bevált megoldásához hasonlóan – a bankkártya, az átutalási számla és egy befektetési alap kombinációját testesíti meg. A kártya mögött nyílt végű befektetési alap áll, amelynek kezelője az ide gyűlt pénzt biztonságosan, állampapírokba és bankbetétbe fekteti. A kártyaszámlán lebonyolított napi tranzakciók egyenlegét a bank átutalja az ügyfélnek a Budapest Értékpapír és Befektetési Rt.-nél vezetett számlájára. A BÉB Rt. pedig az így befolyt pénzből befektetési jegyeket vásárol.

Az ügyfeleknek persze – akiknél a kikötés csak annyi, hogy ne természetes (magán) személyek legyenek -, felesleges pontosan követni ezt a kissé bonyolult szisztémát. Számukra a lényeg: a Bonitas-számlán levő pénz után jóval magasabb hozamot realizálnak, mint általában a vállalkozói számlákon. A pénzintézetnél a hozamot évente egyszer, február utolsó munkanapján írják jóvá.

A cégek a plasztiklapokhoz különböző limiteket kapcsolhatnak, így egyes munkatársak akár százmillió forintos számlákat is rendezhetnek a Bonitas segítségével, míg másoknak – a vállalkozás döntésétől függően – erre legfeljebb például százezer forintig van lehetőségük. A kártyaszámlához kapcsolódó óvadék összege százezer, több kártya kiváltása esetén viszont plasztiklaponként 50 ezer forint. A Bonitas a csekély forgalmú kisvállalkozásoknak a vállalkozói számla kiváltásaként – az óvadék magasan megállapított összegén kívül a drága banki átutalás miatt – nem ajánlható. Az utalások ugyanis (például negyedévi áfa-fizetés) ennél a konstrukciónál sokba, 1,2 ezrelékbe, de minimum 1200 forintba kerülnek tranzakciónként. A kártyával való vásárlás sem díjtalan, belföldön 50 forintba, külföldön pedig 50 forint plusz 2,5 százalékba kerül. Készpénz a BB-automatákból 50 forintért, más ATM-ekből pedig 250 forintért vehető fel. A kártya díja ehhez képest csekély: évente kétezer forint.

Bankpontok

Speciálisan kisvállalkozóknak, csekélyebb forgalmú társaságoknak alakította ki az OTP a Kereskedelmi BankPont elnevezésű kártyáját. Ez a műanyag lapocska – mint neve is jelzi – kizárólag a kibocsátó bank berendezéseinél és belföldön használható. Díja ennek megfelelően alacsony. A BankPont azonban alkalmas arra, hogy az ügyfél a bankfiók felkeresése nélkül vehessen fel vagy fizessen be pénzt.

A Kereskedelmi BankPont kártyához azonban kapcsolódik egy kiemelkedően jó szolgáltatás is. A kártyakonstrukció továbbfejlesztésének eredményeképpen ennek a plasztiklapnak a tulajdonosai is igénybe vehetik ugyanis az OTP – egyébként a lakossági ügyfeleknek kidolgozott és bevezetett – Telebank-rendszerét. A Telebank igénybevétele az üzleti kártyánál is teljesen a lakossági számláknál alkalmazott módszer szerint történhet. Az ügyfél külön szerződést köt a bankkal, részben magának a Telebanknak a használatáról, részben pedig azokról a számlákról, amelyekre a telefonos rendszer segítségével később utalhat. A pénzintézet Telebank-szolgáltatása lehetővé teszi a kártyaszámla-egyenleg utáni tájékozódást és a kártya letiltását is. Az ügyfelek pedig az előre megadott bankszámlákra telefonon keresztül is utaltathatnak. Az automatikus gépi megoldást (tone üzemmódú készülékről gombok leütésével végrehajtott műveletek) kiegészíti egy élőhangos szolgáltatás, ahol az ügyfelek banki dolgozókkal beszélhetik meg pénzügyeiket.

Megbecsült ügyfelek

A bankok vállalati ügyfeleiknek kivétel nélkül ajánlanak üzleti plasztiklapokat. Az általában kínált business-cardok – csekély számú kivételtől eltekintve – azonban még ma is elsősorban a menedzserek és a külkereskedők szállodai, éttermi vagy benzinszámláinak kiegyenlítésére, esetleg kisebb mennyiségű beszerzésekre (például irodaszerek stb.) szolgálnak. Aligha véletlen, hogy az üzleti kártyák száma ma Magyarországon becslések szerint nem haladja meg a tizenötezret.

A vállalkozóknak, kisebb társaságoknak ugyanis a legegyszerűbb üzleti kártya kiváltása is gondot okozhat, hiszen ilyen plasztiklapot a bankoknál általában csak az az ügyfél kaphat, akinek a pénzintézetnél már van folyószámlája. Sok pénzintézet pedig forgalmi vagy egyéb előírással igyekszik megszűrni ügyfeleit. A Creditanstaltnál például – ahol különleges elektronikus, illetve telefonszolgáltatással csábítják a magánügyfeleket – a cégek csak 50 millió forintot meghaladó éves forgalom esetén nyithatnak számlát. A Raiffeisen Unicbank évi 300-400 millió, a BNP-Dresdner évi 150 millió, az Inter-Európa Bank pedig a CA-hoz hasonlóan csak 50 millió forintos forgalmat felmutató cégek számláját hajlandó vezetni. A CIB viszont, amely nemrégiben még szintén magas (100 millió forintos) forgalmat várt el vállalkozói ügyfeleitől, ma már eltekint ettől a kikötéstől. A bank ráadásul kifejezetten kis- és középvállalkozók részére létrehozott viszonylag olcsó elektronikus rendszert, amelyhez üzleti kártya is kapcsolódik.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem