×

Támogatott foglalkoztatás

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. február 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 84. számában (2005. február 15.)
A kormány az idei évtől jelentős kedvezményekkel ösztönzi a pályakezdők, az ötven éven felüliek, illetve a gyesről és a gyedről visszatérő dolgozók foglalkoztatását. A kilencmilliárd forintba kerülő 50 százalékos tb-járulékkedvezménytől a kabinet a foglalkoztatás több tízezer fős bővülését reméli. Ezzel szemben a munkaadók képviselői csupán marginális szerepet tulajdonítanak az intézkedésnek, s áttörésre a szakszervezetek sem számítanak.

A foglalkoztatás bővítését és a hátrányos helyzetű munkavállalók segítését az idén az eddigieknél jóval nagyobb mértékű munkaadói kedvezmények segítik. A kormány elsősorban a vállalkozásokat kívánja ösztönözni azzal, hogy a Munkaerő-piaci Alap kifizeti a társadalombiztosítási járulékok felét azoknak a munkáltatóknak, amelyek pályakezdő fiatalokat, a gyermek gondozása, illetve a családtag ápolása után elhelyezkedni kívánó dolgozókat, valamint ötven év feletti munkanélkülieket foglalkoztatnak. Erről a 2004. évi CXXIII. törvény rendelkezik.

Alanyi jogon

Az első két csoport munkáltatója alanyi jogon járó járulékkedvezményben részesül, míg az ötven év feletti állástalanok esetében a járulék átvállalása a munkaügyi központ mérlegelési hatáskörébe tartozik. Az alanyi jogon járó járulékkedvezmény alapja a 29 százalékos társadalombiztosítási járulék 50 százaléka. A támogatást azonban legfeljebb havi bruttó 90 ezer forint keresetig lehet igénybe venni, vagyis maximum 13 050 forintot kaphatnak vissza havonta a vállalkozások. A kedvezmény általános feltétele, hogy a foglalkoztatás ideje – megszakítások nélkül – elérje a 9 hónapot. A járulékkedvezményt egy összegben a 9. hónap lejárta után lehet visszaigényelni. Amunkáltatónak 3 hónap továbbfoglalkoztatási kötelezettséget kell vállalnia.

A pályakezdők tábora az életkortól függően újabb két célcsoportra válik: a 25 éven aluli fiatalokra és a harmincadik életévüket még be nem töltött ösztöndíjasként foglalkoztatott diplomásokra. Az első esetben a kedvezmény olyan 25 év alatti pályakezdők foglalkoztatása után jár, akikkel a tanulmányaik befejezése után egy éven belül létesít a munkáltató foglalkoztatási jogviszonyt. A munkaviszonynak teljes munkaidőre vagy legalább napi négy órát elérő részmunkaidőre kell szólnia. A pályakezdő háromévente annyiszor létesíthet "járulékkedvezményes" jogviszonyt, ahányszor a 25. életéve betöltéséig olyan újabb államilag elismert szakképesítést szerez, amely szükséges az adott munkakör betöltéséhez.

Fókuszban a pályakezdők

A pályakezdők két csoportja között az a különbség, hogy – a tanulmányok időben történő eltolódása miatt – ösztöndíjas kizárólag csak diplomás fiatal lehet. Emellett míg a 25 éven aluliaknál előírás a 3 hónapos továbbfoglalkoztatási kötelezettség, addig az ösztöndíjas foglalkoztatás lejárta után ez a továbbfoglalkoztatási kötelezettség nem terheli a munkáltatókat. Egyébként mindkét csoport után ugyanazt az 50 százalékos járulékkedvezményt lehet igénybe venni. A foglalkoztatási ösztöndíj mértéke havonta nem lehet kevesebb a mindenkori minimálbérnél, vagyis a támogatás összege havi 8265 forint.

A diplomás fiatalok ösztöndíjas foglalkoztatása esetén a kedvezmény további megszorítása, hogy a fiatal még ne töltse be a harmincadik életévét, a diplomája ne legyen régebbi két évesnél, és az illető ne álljon sehol munkaviszonyban. Az ösztöndíjas foglalkoztatás határozott idejű (legalább 9 hónapra, legfeljebb 12 hónapra szóló) szerződéssel jön létre. Az ösztöndíjas nem tölthet be önálló munkakört, feladatát szakmai segítő irányítja. Aszerződés lejárta után a foglalkoztató igazolja, s egyben értékeli is az ösztöndíjas munkáját, amelyről referenciát ad neki.

Ötven felett

A gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát kereső foglalkoztatása esetén akkor vehető igénybe a járulékkedvezmény, ha az érintett nem áll foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban, és a gyes, a gyed és a gyet, továbbá az ápolási díj folyósítása egy éven belül szűnt meg. Atörvény ez esetben is folyamatos, kilenc hónapon át tartó foglalkoztatást ír elő, teljes munkaidőben vagy legalább napi négy órát elérő részmunkaidőben. A munkaadónak ennél a kedvezményezett csoportnál is legalább három hónapos továbbfoglalkoztatást kell garantálnia. Akedvezmény a pályakezdőkéhez hasonlóan háromévente annyi alkalommal vehető igénybe, ahány esetben a gyes, gyed, gyet és az ápolási díj összegét a munkaerőpiactól tartósan távollévő személynek megítélik.

Alapvetően más a helyzet az ötven év feletti állástalanok esetében. Egyrészt a kedvezmény köre bővebb, hiszen a munkaadói járulék mellett az egészségügyi hozzájárulásra is vonatkozik. Másrészt a kedvezmény támogatásként működik, vagyis megítélése a megyei (fővárosi) munkaügyi központ mérlegelési hatáskörébe tartozik, forrása pedig a Munkaerő-piaci Alap külön kerete lesz. Az ötven év feletti állástalanok esetében eddig is járó kedvezmény az idei módosítással annyiban változik, hogy a támogatás mértékére vonatkozó szabály kiegészült egy "pozitív alsó korláttal". Ez azt jelenti, hogy ha a munkaügyi központ megítéli a támogatást, akkor ez nem lehet kevesebb a keresetet terhelő egészség- és nyugdíjbiztosítási, valamint a munkaadói járulék, továbbá a munkaadót terhelő egészségügyi hozzájárulás átvállalható legmagasabb összegének ötven százalékánál.

Felemás fogadtatás

A kormány összesen 9 milliárdot szán e többelemű konstrukcióra, amelytől több tízezres nagyságrendű foglalkoztatásbővülést remélnek – mondja Tóth László, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) főosztályvezetője. A szakember szerint leginkább a pályakezdők helyzetének javításához fűz nagy reményeket a szaktárca. Ennek az az oka, hogy a gyesről, gyedről visszatérők a népesség fogyása miatt egyre kevesebben vannak, az ötven feletti állástalanok alkalmazására pedig nagyon nehéz rábírni a munkaadókat, főként azért, mert az érintettek zöme hosszú ideje állás nélkül van, régóta kiesett a munkából és sok esetben a képzettsége sem megfelelő.

Ungvárszki Ágnes, az Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) szakértője úgy véli, hogy a foglalkoztatási kedvezmények szerepe csupán marginális lesz. Szerinte az egyes célcsoportokat érintő 50 százalékos járulékkedvezmény helyett a kormány lényegesen nagyobb mértékben szélesíthette volna a foglalkoztatást, ha csupán egy százalékponttal, de általánosan mérsékelte volna a 29 százalékos társadalombiztosítási járulékokat.

Hasonlóan vélekedik Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke is, aki szerint a jól hangzó intézkedés önmagában nem teremt új munkahelyeket, legfeljebb másként osztja szét a meglévő állásokat. Az összes munkaerőköltségnek a csupán 10 százalékát jelentő kedvezmény a cégek többsége számára még arra sem feltétlenül jelent elég nagy vonzerőt, hogy a támogatott munkavállalói célcsoportokat részesítsék előnyben – érvel az alelnök.

Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke is elsősorban munkahelymegtartó hatást vár a kedvezményektől, mivel a munkaadókat minden bizonnyal érdekelni fogja az olcsóbb foglalkoztatás lehetősége. A pályakezdőket, a gyesről és a gyedről visszatérőket, illetve az ötven év feletti munkavállalókat alkalmazó cégeknek járó 50 százalékos járulékkedvezmény éppen azokban a célcsoportokban bővíti a foglalkoztatottak számát, amelyek jelenleg a legnehezebb helyzetben vannak a munkaerőpiacon. Az MSZOSZ elnöke szerint áttörést valószínűleg nem hoz ez az intézkedés, azonban mintegy 0,1-0,2 százalékkal bővítheti a foglalkoztatást.

 

Foglalkoztatásbővítő adókedvezmények

– Létszámbővítés esetén adóalap-kedvezményre jogosult az adóév első napján a mikrovállalkozásnak minősülő adózó, ha a megelőző adóévben átlagosan legfeljebb öt főt foglalkoztatott; minden plusz fő után levonható az adóalapból az adóév első napján érvényes minimálbér. Év közbeni létszámnövelés esetén arányosan érvényesíthető a kedvezmény.

– A kis- és középvállalkozások az eddigieknél kisebb létszámnövelés mellett is jogosultak adókedvezményre, ha munkahelyteremtő beruházást valósítanak meg. Ez esetben csökken a fejlesztési adókedvezmény létszámkorlátja. A kisvállalkozásoknál 15, középvállalkozásoknál 75, illetve a nagyvállalatoknál 150 fő a határ.

– A helyi iparűzési adóban új, foglalkoztatást ösztönző adóalap-kedvezményt vezettek be. Az iparűzési adóalap-mentesség a vállalkozó által foglalkoztatott éves átlagos statisztikai állományi létszám emeléséhez kapcsolódik oly módon, hogy a vállalkozó az általa foglalkoztatottak éves átlagos létszámának növekedése esetén minden többletfoglalkoztatott után 1 millió forint adóalap-mentességre jogosult.

– Csökken a fogyatékkal élők adója: a fogyatékossággal küszködők havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeggel mérsékelhetik az összevont adóalapjuk után fizetendő adójukat (korábban havi 2 ezer forint volt a kedvezmény).

– Csökken az egészségügyi hozzájárulás összege és részmunkaidős foglalkoztatás esetén arányos lesz a munkaidővel. A tételes egészségügyi hozzájárulás összege 2005. november 1-től havi 1950 forintra mérséklődik. Ha a foglalkoztatás a teljes munkaidőnél rövidebb munkaidőben, azaz részmunkaidőben történik, akkor a tételes egészségügyi hozzájárulás összege is a teljes munkaidő és a részmunkaidő arányában (legfeljebb azonban 50 százalékos mértékben) mérséklődik.

Forrás: FMM

A járulékkedvezmények köre és mértéke

Érintett munkavállalói csoportok

Kedvezmény alapja

Kedvezmény mértéke (maximum, forint/hó)

25 év alatti pályakezdők

29%-os tb-járulék

13050

alanyi jogon jár

30 év alatti ösztöndíjasok

29%-os tb-járulék

8265

alanyi jogon jár

gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők

29%-os tb-járulék

13 050

alanyi jogon jár

ötven év feletti munkanélküliek

összes munkaadói teher

az összteher minimum 50%-a

támogatás (az illetékes munkaügyi központ ítéli oda)

 

 

A munkaerőpiac fő mutatói (ezer fő)

Időszak

Foglalkoztatottak

Munkanélküliek

Gazdaságilag aktívak

Gazdaságilag inaktívak

Aktivitási arány (százalék)

2003. május-július

3927,8

238,7

4166,5

3579,3

53,8

5,7

2003. június-augusztus

3942,9

238,8

4181,7

3562,4

54,0

5,7

2003. július-szeptember

3952,2

240,3

4192,5

3550,0

54,1

5,7

2004. május-július

3899,9

244,8

4144,7

3574,5

53,7

5,9

2004. június-augusztus

3904,0

246,6

4150,6

3569,4

53,8

5,9

2004. július-szeptember

3906,6

254,6

4162,2

3559,3

53,9

6,1

Forrás: KSH

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. február 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem