×

Béren kívüli juttatások

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. július 8.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 77. számában (2004. július 8.)
A vállalatok vezetői többnyire tisztában vannak azzal, hogy a harmonikus munkahelyi légkör jobb teljesítményre ösztönzi a munkatársakat. Ezért a cégek – erejükhöz mérten – különféle támogatásokkal, azaz a szociálpolitika hagyományos és újabb eszközeivel ösztönzik és ismerik el dolgozóikat. Szolgáltatók egész serege segíti a cégeket abban, hogy a munkaadók testreszabott béren kívüli juttatást kínáljanak munkavállalóiknak.

A munkáltatók üdülési csekkel is támogathatják a munkavállalók pihenését. Ugyanakkor a szolgáltatócégek – a "materiális" étkezési, iskolakezdési, illetve az ajándékcsekkek mellé – immár felveszik kínálatukba a mozgást, a sportolást elősegítő és a szellemi gyarapodást szolgáló "humán" utalványokat is.

Érdeklődő cégek

A kormány és hat szakszervezeti konföderáció 1992-ben hozta létre a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványt azzal a céllal, hogy segítse a munkavállalók, a szövetkezeti tagok, valamint a családtagjaik, a nyugdíjasok és más önálló jövedelemmel nem rendelkezők üdülését. A támogatás formája az évek során népszerűvé vált üdülési csekk lett, amely törvényben rögzítetten a gazdálkodó szervezetek és a magánszemélyek számára a minimálbér értékéig – az idén 53 ezer forintig – adómentes. Fontos ugyanis – az alapítók szerint – a dolgozók munkaképességének megőrzése, a munkavállalók regenerálódása, a betegségek megelőzése.

Évenkénti folyamatos emelkedés után tavaly rekordot döntött a munkáltatók által megvásárolt csekkek értéke, megközelítette az 5 milliárd forintot, ami 3 milliárddal volt több, mint az azt megelőző évben. Ennek nyomán csaknem 180 ezren pihenhettek kedvezményesen, s ez kétszerese volt a 2002. évinek. Az összeg Karácsony Mihály, az alapítvány elnöke szerint az idén várhatóan eléri a 8 milliárd forintot. Ezenkívül az alapítvány elkülönített pénzéből, illetve költségvetési keretből több százmillió forint jut pályázatok révén a nyugdíjas és a szociális üdültetés támogatására.

Az idén a csekk érvényét kiterjesztették a helyközi tömegközlekedési eszközökre is, mert nagyon sok munkavállalónak gondot okoz az utazási költség kifizetése is. Jelenleg egyébként 2000 szálláshelyen és 400 utazási irodában fogadják el az üdülési csekket.

A La Chéque Déjeuner Étkezési Utalvány Gyártó és Forgalmazó Kft. – Nagy Márta cégvezető elmondása szerint – a sportcsekk idei, januári bevezetésekor ügyfelei igényéből indult ki. Ehhez a jogszabályi hátteret az szja-törvény módosítása teremtette meg, amely a sporttevékenységet besorolta a kedvező adózású természetbeni juttatások közé. A kft. levélben jelezte partnereinek az új szolgáltatást, feltüntetve azt a több mint száz, egyelőre jobbára fővárosi klubot, szállodát is, ahol a sportcsekk beváltható. Figyelmet érdemlőek az első tapasztalatok, bár nagyobb érdeklődést a második fél évben remélnek.

Újdonságok az utalványpiacon

Az Accor Service Magyarország Kft. a sikeres sportutalványát már a "hagyományos" szolgáltatások között tartja számon, náluk a december elején forgalomba hozott Ticket Web internetutalvány az újdonság. A törvény ezt, a munkáltató által a dolgozóknak biztosított ingyenes vagy kedvezményes otthoni számítógép- és internethasználatot adómentes juttatásnak minősítette, ezzel közvetve hozzájárult a munkahelyi privát szörfözések felszámolásához, de elsődlegesen ahhoz, hogy a foglalkoztatottak jobban kihasználhassák a korszerű technika kínálta lehetőségeket. Ezek sorában a szórakozás éppúgy jelen van, mint az informálódás, a művelődés vagy a tanulás. Glattfelder Mónika marketing- és üzletfejlesztési igazgató szerint a bevezetés náluk is sikeres volt, de igazából ezen újdonságnak is hosszabb az átfutási ideje.

A Sodexho Pass Hungária Kft. az egyedüli a három utalványforgalmazó közül, amelynek kultúrautalvány is szerepel a kínálatában. Közreadásakor a piaci szempontok játszották a főszerepet, de Kerékgyártó Judit marketingigazgató szerint a munkavállalók munkáltatók által támogatott színvonalas időtöltésére, művelődésére is gondoltak. Főleg a cafeteria-rendszert használó ügyfeleik körében nyilvánult meg érdeklődés a szolgáltatás iránt. Beváltóhelyeit is törvény szabályozza. Ennek megfelelően e bon az állami, illetve az önkormányzati tulajdonban lévő kulturális intézmények, színházak, könyvtárak, múzeumok, művelődési házak országos hálózatában használható fel.

Bizonyos mértékig az utalványforgalmazó cégek közé sorakozott fel az InterTicket jegyiroda is azzal, hogy felvette kínálatába a kultúrautalványt, pontosan a programticketet is. Ilyen minőségében egyedüli a jegyirodák között. A cég hatóköre egyelőre a fővárosi színházakra korlátozódik, ott viszont Jobbágy Ervin ügyvezető igazgató szerint sikerült megvetni a lábukat. A Fővárosi Önkormányzat például tavaly több tízmillió forintért vásárolt tőlük utalványt, és jelentős partnerük volt több nagyvállalat, köztük a Dreher Sörgyárak Rt. is.

Előnyben a családosok

A mintegy ezer munkavállalót foglalkoztató viharsarki nagyüzemben, a Gyulai Húskombinát Rt.-nél a piacgazdaság gyorsan változó körülményei között különösen értéknek tekintik a dolgozók jó közérzetét; évente tízmilliónál többet költenek szociálpolitikára, vagy ha úgy tetszik, munkaerő-gazdálkodásra. S teszik mindezt Bezdán János szakszervezeti és üzemitanács-elnök szerint a náluk jól bevált gyakorlat szerint, hagyományos eszközökkel.

Támogatják például az üdültetést, de nem az üdülési csekk révén. Más tiketekkel, utalványokkal sem foglalkoznak. A kombinát saját üdülőt tart fenn, Gyulától mintegy tíz kilométerre, Szanazúgban. Ezenkívül bérleményeik vannak Siófokon, Mátrafüreden, és élnek a belföldi bajai, valamint a külföldi szlovákiai csereüdültetés lehetőségével is. Mindez együttvéve azt jelenti, hogy vállalati segítséggel évente mintegy 400 munkavállalójuk pihen szervezett körülmények között. A költségeknek átlagban a felét a társaság állja. A támogatás odaítélésekor a munkavállalói érdekképviselet a rászorultságot veszi figyelembe, s a családosok, különösen a nagycsaládosok előnyt élveznek.

Nem véletlen, hogy Bezdán János tájékozott az üdülési és más "humán" témában is. A szervezettség ugyanis a cégnél 90 százalékos, ezért az érdekképviseleteknek döntő szavuk van az úgynevezett jóléti keret meghatározásakor. Az összeg ismeretében az üzemi tanács állapítja meg a felosztást, hogy mennyit fordítsanak ebből segélyezésre, üdültetésre, sportra, kulturális és más rendezvényre. Az évi keret nagyobb részét mindenesetre a segélyezés és az üdültetés viszi el, nem szenved azonban hiányt a sport, a kultúra és a szórakozás sem.

Ez annál inkább igaz, mert a gyárnak saját sportpályája is van, amelyet bárki igénybe vehet. A városi labdarúgó-bajnokságban játszik a gyár csapata. Saját teniszpályával is dicsekedhetnek; akinek ideje, kedve van, névleges összegért itt teniszezhet. Kondicionálótermük néhány éve főleg a férfiak körében volt népszerű, egy ideje azonban lanyhult az érdeklődés iránta. Ami pedig a kulturális lehetőségeket illeti: alkalmi előadásokra, bábbemutatókra, könnyűzenei koncertekre a gyár rendszeresen igényel jegyeket, pontosabban hozzájárul az árukhoz, de egy-két éve ezek iránt mérséklődött az igény. Az elnök szerint azért, mert az embereknek a megélhetés köti le a figyelmüket.

A dolgozók azonban változatlanul igénylik a Húsipari Dolgozók Szakszervezete tagjainak karácsonykor, húsvétkor juttatott ajándékcsomagot, és az évenkénti családi majálisokat is. Ez utóbbit az idén már nyolcadszorra szervezték meg.

Elosztási elvek

Amikor – 1999-ben – dr. Vass Kornélia, a Dreher Sörgyárak Rt. humánerőforrás- és PR-igazgatója elfoglalta hivatalát, az egykori kiemelt szocialista nagyvállalat múltjából már számos szociális juttatást nem talált meg – saját üzemi óvoda, orvosi, fogorvosi rendelő -, de a vállalati üdülők még megvoltak. Egy nagyobb Zánkán, egy-egy kisebb Velencén, illetve Balatonbogláron és Zalakaroson: meglehetősen leromlott állapotban. A vezetők azt mondták: ne tartsák fenn ezeket, inkább adják el, mert sokba kerül a működtetésük, illetve csak kevesen élnek a vállalati üdülés lehetőségével. Egyáltalán: próbáljanak rendet tenni a juttatások körül – szólt az óvatos utasítás. Célul tűzték ki, hogy legyen korrekt az elosztás, és lehetőleg mindenki részesüljön a béren kívüli juttatásokból.

A Dreher Rt. az 1993-as privatizáció előtt tipikus állami vállalat, ezen belül klasszikus termelővállalat volt. Ez utóbbi funkció azonban később fokozatosan módosult, egészen addig, hogy ma a 800 munkavállaló közül 300 dolgozik a termelésben, a többi kereskedelemmel, logisztikával, marketinggel, pénzügyekkel, egyébbel foglalkozik. Mindebből következően eltérő a szakmai érdeklődésük, mások az igényeik is. Nem mindegyikük akar például feltétlenül vállalati üdülőben pihenni, a fiatalokat a nyugdíjpénztár sem izgatja egyelőre.

A fiatal HR-esek hallottak az úgynevezett cafeteria-rendszerről, s felkeltette az érdeklődésüket. Ezzel kapcsolatban más cégeknél tájékozódtak, majd számba vették az e célra fordítható pénzt az adóval együtt, és megnézték, hogy miként lehetne az összeget egyenlő arányban szétosztani a munkavállalók között. Végül széles körű vállalati közvélemény-kutatás után 2002-ben bevezették a cafeteriát. Közzétették: a kínálatból fejenként évi 180 ezer forint értékben választhat mindenki magának juttatást. (Most 200 ezer forintnál tartanak.)

Változott a kínálat

A HR-esek sikerrel egyeztettek a szakszervezettel, amely sokáig ragaszkodott a többi között a vállalat üdülőihez. Az érdekképviselet végül tudomásul vette az eladásukat, és támogatta a cafeteria-rendszert is. Igaz, a szakszervezet kikötötte, hogy szerződésben rögzítsék a feltételeket. Köztük például azt, hogy a cég a keretet garantáltan évente az infláció mértékével növeli. A sörgyári szabadidőközpontot egyelőre megtartották, ott teniszpályát, asztalitenisz- és tornaszobát, illetve konditermet használhatnak a munkavállalók.

A cafeteria kínálatába kilenc szolgáltatást vettek fel. Ezek: egészségpénztár, nyugdíjpénztár, étkezési utalvány, ajándékutalvány, helyi utazási bérlet, színházi utalvány, üdülési csekk, iskolakezdési támogatás és egyéni képzés.

Dr. Vass Kornélia különösen büszke arra, hogy a cég dolgozói munkakörtől függetlenül magas számban szavaztak arra, hogy a listára felkerüljön a színházi utalvány és az egyéni képzéshez adható támogatás. Ráadásul ezek később sem veszítették el vonzerejüket. A HR-igazgatóság minden évben összesíti a különböző szolgáltatásokat igénybe vevők számát, s e szerint a színház tavaly az ötödik helyet foglalta el, megelőzve az üdülési csekket is. A múlt évben a színházi utalványból az azt megelőző évihez képest kevesebb fogyott, az üdülési csekk viszont előrerukkolt. Az rt. "mellesleg" átvállalta munkavállalóitól az üdülési csekkek igénylését, vállalva az ezzel járó költségeket is. A sok igénylő és a megnövelt igénylési díj miatt ez előre nem feltételezett tekintélyes összeg.

Minden siker ellenére a Dreher az idén április 1-jétől módosított a cafeteria-kínálaton: az adójogszabályok január 1-jei változása miatt a listáról lekerült az ajándékutalvány, az egyéni képzési támogatás és a színházi utalvány. Ezek értéke ugyanis január 1-jétől hozzáadódik a munkavállalók béréhez, növeli a jövedelmüket, és személyi jövedelemadót kell fizetniük utána. Helyükbe az önsegélyező pénztári tagságot iktatták be.

A HR-esek és a vállalat adóügyesei szerint az szja-törvény módosítása többféleképpen értelmezhető. Szakértőkhöz fordultak, szakmai konferenciákon is próbáltak egyértelmű választ kapni, végül is kénytelenek voltak tudomásul venni a törvényhozói döntést. Ennek alapján színházi utalványt az idei évtől jutalomként sem ad a vállalat, mert megnöveli a munkavállalók befizetendő személyi jövedelemadóját. Ugyanez a helyzet a jutalomutazással, illetve a könyvutalvánnyal is. A vállalat pedig, ha akarná, sem fizethetné meg munkavállalói helyett az szja-t.

Egészében azonban a béren kívüli juttatások újfajta rendszere a Dreher Sörgyárak Rt.-nél bevált. A munkavállalók körében egyértelmű népszerűségnek örvend, amit bizonyítanak a kilépő dolgozókkal készített interjúk, illetve a kollégáktól érkező pozitív visszajelzések is.

Megoldják maguk

Szabó Zoltánné, a győri székhelyű AblakCentrum Kft. ügyvezető igazgatója úgy értékeli az adótörvény év eleji módosítását, hogy az némileg visszaszorította a béren kívüli juttatásokat, ez azonban nem befolyásolta különösebben a társaságuk által kínált lehetőségeket.

A hazai műanyagnyílászáró-gyártás egyik legrégebbi középvállalata munkatársainak a többi között különélési pótlékot, gépkocsihasználatot fizet, téríti fejenként és havonta a 2 ezer forintos önkéntes nyugdíjbiztosítást, az üdülési támogatással azonban megakadtak. A dolgozóik körében végzett felmérésből ugyanis kiderült, hogy üdülési csekkre, vagy a támogatás más formájára a kollégák negyven százaléka sem tartana igényt. Győrben – de tudják, másutt is – erősen él még az a szemlélet, hogy amit a zsebükbe kapnak az emberek, az a biztos jövedelem. Szabóné emlékeztet rá: így jártak az életbiztosítással is. Próbálták meggyőzni a kollégáikat, hogy éljenek e lehetőséggel, amihez a cég is adna hozzájárulást, de nem és nem.

A munkatársak természetesen üdülnek, de megoldják maguk – mondja az ügyvezető igazgató. Azt vallják, legyen tisztes a jövedelmük, és majd eldöntik ők, hogy hol, mennyiért és kikkel töltik a szabadságukat. Ami a jövedelmeket illeti: az ügyvezető szerint ez a szakmai átlag fölött van. Náluk ismeretlen a minimálbéren bejelentett dolgozó, a munkatársak általában havi bruttó 150-200 ezer forint között visznek haza.

A kultúrára, a művelődésre, a kirándulásra is van igény. Az AblakCentrum Kft. 75 százalékos tulajdonosa az AblakCentrum Kft. Dolgozóiért Alapítvány, amely rendre tisztes összegekért vásárol színház- és uszodabérleteket, kulturális rendezvényekre jegyeket, majd az igénylők rendelkezésére bocsátja azokat. Gazdátlanul egy sem marad.

Szabványos juttatások

A korszerű hazai vállalatok nemcsak termelésüket, szolgáltatásaikat tartják jó színvonalon, hanem az emberierőforrás-gazdálkodás terén is követik a kor divatjait. Vezetői fontosnak tartják a munkahelyi szociálpolitikát, mivel több kutatás – és a gyakorlat – is bizonyította, hogy ennek fontos szerepe van a többi között a munkaerő megszerzésében és megtartásában, a vállalathoz való hűség fokozásában, a teljesítmények alakulásában, a munkahelyi légkör alakításában. A nagyobb hazai, illetve a multinacionális gyökerű cégeknél már többéves múltra tekint vissza, de még a tömeges elterjedés előtt áll a vállalati szociálpolitika részének tekinthető, úgynevezett jóléti ráfordítások rendszere. Ennek vállalati szintű összehangolására az ügyviteli és HR-programok fejlesztői már számítógépes megoldásokat alkalmaznak. Ennek segítségével akár több száz dolgozó esetében is igazságosan elosztható a megközelítően azonos összegű csomag, figyelembe véve, hogy nem mindenki rendel egyformán a választható béren kívüli juttatásokból. Angolszász kifejezéssel cafeteriaként ismert vállalati szintű rendszer bevezetése nagy körültekintést igényel, s a dolgozók véleményének figyelembevétele nélkül nem is lehet sikeres. A munkáltató feladata a személyenkénti keret megállapítása, a válaszható elemek kijelölése, a választás alapelveinek tisztázása, a termékek közötti átváltás és átjárás módjainak meghatározása, s nem utolsósorban az ügyrend kialakítása, az adminisztráció végzése és a dolgozók tájékoztatása. A kezdetben bonyolultnak tűnő eljárás ellenére a működő rendszerekkel általában elégedettek a munkavállalók és a cégek vezetői is

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. július 8.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem