×

Jogharmonizáló

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 73. számában (2004. március 15.)
Cikkünkben a férfiak és nők egyenlő díjazásának kérdését járjuk körbe, összevetve a nemzetközi és a hazai szabályozást.

nemek egyenlősége, és ennek leképezése a bér mértékében a fejlett világban mindenhol a deklarált alaptételek közé tartozik (más kérdés, hogy megvalósulása még a nálunk kedvezőbb helyzetben lévő országokban sem mindig zökkenőmentes). Az alábbiakban áttekintjük, milyen nemzetközi és hazai normák rögzítik ezt az alapelvet, s melyek ennek legfontosabb dimenziói.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet normái

Az ENSZ égisze alatt működő Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) 1951. évi 100. egyezménye szól a férfi és női munkaerő egyenlő munka esetén való egyenlő díjazásáról. Díjazáson az egyezmény mind a bért, mind az egyéb, pénzbeli és természetbeli juttatásokat érti: azt, amit a munkaadónak ki kell fizetnie a munkavállalónak. Ennek érdekében az egyezmény fontos eszközként említi, hogy a foglalkozásokat az elvégzendő munka alapján kell tárgyilagosan értékelni. Csak az ilyen tárgyilagos értékelésen alapuló különbözőségek tekinthetők jogszerűnek, még abban az esetben is, ha ezek esetleg egybeesnek a férfiak és a nők által végzett munkakörök (és ezek díjazása) közötti különbözőséggel.

Az egyezményhez kapcsolódó 90. számú ajánlás az alapelv elterjedésének érdekében rögzítette, hogy célszerű azt a tagállamokban jogszabályokban kimondani.

További lehetőségként az ajánlás megfogalmazta, hogy a tagállamok tegyenek intézkedéseket a nők termelési hatékonyságának növelése érdekében, ideértve a szakképzést, elhelyezkedést, a gyermekvállalást megkönnyítő jóléti és szociális juttatások rendszerének kiépítését.

A New York-i egyezmény

Az 1982. évi 10. számú törvényerejű rendelet hirdette ki a nőkkel szembeni megkülönböztetés minden formájának felszámolásáról 1979. december 18-án New Yorkban elfogadott egyezményt. Ennek 11. cikke a férfiak és nők közötti esélyegyenlőség érdekében az aláíró államok kötelezettségévé teszi a szükséges intézkedések megtételét az egyenlő munkabérhez való jog (ideértve a jutalmakat is), továbbá az azonos értékű munkával kapcsolatos egyenlő elbánás, valamint a munka minőségének értékelésével kapcsolatos elbánás egyenlősége vonatkozásában.

Az Európai Unió előírásai

A Római Szerződés 141. cikke, tehát az Unió alapvető dokumentuma rögzíti, hogy minden tagállamnak biztosítania kell annak az elvnek az alkalmazását, hogy a férfiak és a nők egyenlő vagy egyenlő értékű munkáért egyenlő díjazást kapjanak. Díjazáson e dokumentum is azt érti, amit az ILO-egyezmény: a rendes alap- vagy minimálbért, illetve illetményt, valamint minden egyéb olyan juttatást, amelyet a munkavállaló a munkáltatójától közvetlenül vagy közvetve, készpénzben vagy természetben a munkaviszonyára tekintettel kap.

Egyenlő díjazás

A Római Szerződés definiálja, hogy a nemek megkülönböztetés nélküli egyenlő díjazásán egyfelől azt kell érteni, hogy teljesítménybér esetén az azonos munkáért járó díjazást azonos mértékegység alapján állapítják meg, másfelől, hogy időbérnél azonos munkakörben azonos díjazás jár.

Méltányos díjazás

Az Európai Unió alapvető dokumentumai közé tartozó Európai Szociális Charta (kihirdette az 1999. évi C. törvény) 4. cikke foglalkozik a méltányos díjazáshoz való joggal, s ennek keretében a férfi és női dolgozók egyenlő értékű munkáért egyenlő díjazáshoz való jogát deklarálja. (E cikket Magyarország a bérszínvonalra vonatkozó előírás miatt nem ratifikálta.)

Irányelvek

Az alapszerződés rendelkezését irányelvi szintű szabályozás konkretizálja.

A tagállami jogszabályok közelítése

Az 1975/117/EGK irányelv a férfiak és nők egyenlő díjazása elvének alkalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szól. Az irányelv kimondja, hogy az egyenlő munkáért egyenlő bér elvének megvalósításához az ugyanazért vagy azonos értékűként elismert munkáért járó díjazás minden vonatkozásában és minden feltételében meg kell szüntetni a nemi alapon nyugvó hátrányos megkülönböztetés minden fajtáját. Ezzel az irányelv egy átlátható mechanizmust tesz kötelezővé, amelyben a munka jellegzetességeihez egyértelműen és objektíven hozzárendelhetők az egyes bérelemek.

Az irányelv rögzíti, hogy a munkakör-besorolási rendszerek megalkotásakor – mivel a munkabér is ezektől függ – olyan feltételeket kell meghatározni, amelyek mind a férfiak, mind a nők számára azonosak, és kizárják a nemi megkülönböztetés minden formáját.

Egyenlő bánásmód a díjazásban is

Az Unió a következő évben is foglalkozott ezzel a témával, amikor megalkotta a férfiakkal és nőkkel való egyenlő bánásmód elvének a munkavállalás, szakképzés, előmenetel és munkakörülmények terén történő végrehajtásáról szóló 1976/207/EGK irányelvet; ezt nemrégen, a 2002/73/EK irányelv módosította. Az új rendelkezéseknek – mint ahogy a többi EU-tagállamnak – 2005 októberéig kell megfelelnünk.

A teljesen átdolgozott irányelv elsősorban nem a díjazásra koncentrál, hanem az egyenlő bánásmód követelményére átfogóan. 3. cikke deklarálja ugyanakkor, hogy az egyenlő bánásmód elvének megfelelően nemi alapon semmilyen hátrányos megkülönböztetés nem állhat fenn a köz- vagy a magánszektorban – többek között – a 75/117/ EGK irányelvben előírt díjazást illetően. Ehhez nem csupán a jogszabályokat, de a kollektív szerződéseket, egyéni munkaszerződéseket, vállalkozások belső szabályzatait is felül kell vizsgálni.

Valamennyi uniós szabályozás kiemeli az alábbiak fontosságát: a munkavállalók kapjanak megfelelő tájékoztatást az erre vonatkozó szabályokról, valamint álljon rendelkezésre megfelelő jogorvoslati rend – közigazgatási vagy peres út igénybevétele, illetőleg az okozott kár megtérítendő.

A Római Szerződés egy kiegészítő szabályt is megfogalmaz, amikor – éppen a munka világában a férfiak és nők közötti teljes egyenlőség biztosítása érdekében – lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy bizonyos előnyöket nyújtó intézkedéseket tartsanak fenn vagy fogadjanak el abból a célból, hogy az alulreprezentált nem számára a szakmai tevékenységek folytatását megkönnyítsék, vagy hogy a szakmai előmenetelükben őket érő hátrányokat megakadályozzák vagy kiegyenlítsék.

Hogyan szabályoz a hazai jog?

Tény, hogy hazánkban a nők keresete átlag 11-13 százalékkal marad el a férfiak keresetétől, holott a jogi szabályozás megfelel a legfejlettebb nemzetközi standardoknak. Az egyenlő munkáért egyenlő bér elve – túl a hátrányos megkülönböztetés tilalmának általános tilalmán – a Munka Törvénykönyvében 2001 óta szerepel. A törvény tiltja, hogy az egyenlő, illetve egyenlő értékűként elismert munka díjazásának meghatározása során a munkavállalók között indokolatlan megkülönböztetést tegyenek.

Egyenlő értékűként elismert munka

Az egyenlő értékűként elismert munka fogalma a hazai szabályozásban új kategória. Két különböző feladatot szükséges összehasonlítani több, objektív körülmény alapján. Általában az elvégzett munka természetét, minősítését, menynyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai vagy szellemi erőfeszítést, tapasztalatot vagy felelősséget kell figyelembe venni.

Munkaügyi ellenőrzés

A munkaügyi ellenőrzés az 1996. évi LXXV. törvény alapján kiterjed az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatti eljárásra, amennyiben az ügyben érintett fél ezt kezdeményezi. Ebben az esetcsoportban tehát nincs hivatalbóli eljárás. Az összes eljárás 0,2-0,5 százalékát adják az ilyen típusú ügyek, amely alacsony arányban éppen ez a kezdeményezési mód is közrejátszik.

Esélyegyenlőségi törvény

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény új alapokról szabályozza e jogintézményt. A hátrányos megkülönbözetés egyik esete egy személy vagy csoport neme alapján történő megkülönböztetés – a törvény ezt említi első helyen. A foglalkoztatás területén a foglalkoztatási jogviszony vagy a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony alapján járó juttatások, így különösen a munkabér megállapításával és biztosításával összefüggésben tiltja a jogellenes hátrányos megkülönböztetést.

A törvény tehát nem szorítkozik a munkaviszonyra, hanem az egyéb – polgári jogi, pl. megbízási, vállalkozási – szerződéseknél is alapkövetelményként fogalmazza meg az egyenlő elbánást. Ebben a vonatkozásban hazai jogunk szélesebb körű védelmet biztosít a nők számára, mint az ILO szabályozása, mely kifejezetten munkaviszonyra vonatkozik; az EU-irányelv, bár nem foglalkozik a hatálya alá tartozó munkavégzésre irányuló jogviszonyok fajtáinak definiálásával, rendelkezéseiből kitűnik, hogy szintén elsősorban a munkaviszonyra koncentrál.

Jogszerű megkülönböztetés

Az esélyegyenlőségi törvény kiveszi a jogszerűtlen kategóriából a megkülönböztetést, ha az a munka jellegével vagy természetével áll összefüggésben, és ennek mértékével arányos, illetőleg ha maga a foglalkoztatás vallási vagy más világnézeti meggyőződéssel, nemzeti vagy etnikai hovatartozással áll összefüggésben.

Az esélyegyenlőségi törvényben újra találkozhatunk a Római Szerződésben szereplő előnyben részesítés fogalmával, mivel a törvény kimondja, hogy törvény, vagy annak felhatalmazása alapján kormányrendelet, illetőleg kollektív szerződés a munkavállalók meghatározott körére előnyben részesítési kötelezettséget írhat elő a foglalkoztatási jogviszonnyal összefüggésben.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem