×

Hibás adóbevallás

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. november 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 69. számában (2003. november 15.)
A személyijövedelemadó-bevallást az adónem bevezetésekor sem volt könnyű elkészíteni, azóta azonban – a folyamatos jogszabályi változások miatt – egyre bonyolultabb lett a helyzet. A bevallás nehézségeivel nemcsak a magánszemélyek, de gyakran a nagyobb felkészültséggel rendelkező munkáltatók is küszködnek. Cikkünkben a hibás bevallás miatti teendőket, szankciókat foglaljuk össze.

A személyi jövedelemadó rendszere az önállóan elkészített bevallás mellett meghatározott esetekben, szigorú feltételekkel lehetőséget biztosít arra, hogy az alkalmazott adóbevallását a munkáltató készítse el. Ha a magánszemély erre vonatkozóan nyilatkozatot tesz, akkor ez – a jogkövetkezmények szempontjából – az adóbevallással egyenértékű. Munkáltatói elszámolás esetén is alapszabály, hogy a személyi jövedelemadó minden esetben a magánszemély adóterhe, míg a hibás, késedelmes teljesítésért járó szankciók vagy a munkáltatót, vagy az alkalmazottat terhelik aszerint, hogy a hibát ki követte el.

Hibás nyilatkozat

A törvény tételesen felsorolja azokat a feltételeket, amelyek mellett a magánszemély nyilatkozhat arról, hogy az éves adóját a munkáltatója állapítsa meg. A feltételek egy részének meglétét – például a munkaviszony év végi fennállása – a munkáltató vizsgálni tudja, másik részükről azonban nem rendelkezhet adattal. Ilyen adat például, amikor a magánszemélynek nem pusztán a munkáltatótól származik jövedelme, hanem más kifizetőtől is.

A nyilatkozat módosítása

Ha a magánszemélynek más forrásból, más kifizetőktől is származott az adóévben adóköteles jövedelme, nem tehetett volna nyilatkozatot a munkáltatójának. Ilyenkor a nyilatkozatot – amely a bevallással egyenértékű – módosítani kell, amely a magánszemély kötelezettsége. A módosítás önrevíziós nyomtatvány benyújtásával történik.

Pótlékok

Mivel a bevallással kapcsolatos tévedést a fenti esetben nem a munkáltató követte el, a többletadó mellett a módosítással járó önrevíziós pótlékot is a magánszemélynek kell megfizetnie. A javítást abban az esetben nem terheli pótlék, ha ezt a kifizető megkésett adatszolgáltatása okozta. Hasonló a helyzet akkor is, ha a magánszemély a munkáltatónak tett nyilatkozatakor elfelejtkezett valamely adókedvezményéről, ezért a munkáltató azt az adómegállapítás során nem tudta érvényesíteni. A módosítást ilyenkor is a magánszemélynek kell elvégeznie, azonban – miután a kedvezmény érvényesítésével a kötelezettség feltehetően csökken – önrevíziós pótlékot nem kell felszámítani.

Hibás munkáltatói elszámolás

A magánszemélyek csaknem 50 százaléka tesz nyilatkozatot munkáltatói elszámolásra vonatkozóan. A nyilatkozat birtokában a munkáltató állapítja meg a magánszemély összjövedelme után az adót, az ő feladata a különbözet levonása, illetőleg a többletadó visszatérítése. A munkáltató kötelezettsége tehát az elszámolt adó megállapítása, levonása, befizetése. Mindezeket a saját adóbevallásában kell szerepeltetnie, majd minderről az adóhatóság számára adatot is kell szolgáltatnia. Ha a munkáltató az adóelszámolás során téved, ennek szankcióit neki kell viselnie, míg a személyi jövedelemadó továbbra is a magánszemélyt terheli. Ez alól kivételt jelent, amikor a munkáltató már levonta az adót a magánszemélytől, de még nem fizette meg. Ilyenkor a levont adó a továbbiakban csak a munkáltatótól követelhető.

A hibás teljesítés szankciói

A hibás munkáltatói elszámolás jogkövetkezménye attól függően más és más, hogy milyen hibát vétett a munkáltató.

Bírság, késedelmi pótlék

Abban az esetben, ha az adóhatóság egy esetleges revízió során adóhiányt állapít meg, akkor az adóhiány utáni 50 százalékos bírságot és a késedelmi pótlékot a munkáltató terhére kell megállapítani. Ettől eltérni akkor lehet, ha – ahogy már említettük – az adóhiány a magánszemély jogszerűtlen nyilatkozatának a következménye.

Mulasztási bírság

Mulasztási bírsággal sújtható a munkáltató, ha – akár részben vagy egészben – elmulasztotta levonni a magánszemély adóját. A bírság mértéke a levonni elmulasztott adó 50 százaléka, emellett késedelmi pótlékot akkor kell fizetni, ha a munkáltató a megállapított és levont adót nem fizette meg.

Önellenőrzés

Mivel a magánszemély adójának megállapítása, levonása és befizetése a munkáltató adókötelezettségének körébe tartozik, az ezzel összefüggésben elkövetett mulasztást, tévedést a munkáltató önellenőrzéssel korrigálhatja. A saját bevallások önellenőrzésekor – az általános szabályok szerint – a helyesbített adót be is kell vallani és meg is kell fizetni az önellenőrzési pótlékkal együtt.

Adatszolgáltatási kötelezettség

Az eddig leírtak a magánszemély nyilatkozata alapján történő adómegállapításra és az ezzel összefüggő hibák korrigálására vonatkoztak. E kötelezettségek mellett a munkáltatónak az alkalmazottak adómegállapításáról adatot is kell szolgáltatnia.

Határidő

Az adatszolgáltatást az adóévet követő március 31-éig, illetve – mágneses adathordozón történő adatszolgáltatás esetén – április 20-áig kell benyújtani.

Szankció

Ha a munkáltató az adatszolgáltatási kötelezettségét nem teljesíti, akkor a mulasztás 200 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható. Ilyenkor az adatszolgáltatás elkészítésére az adóhatóság határidőt állapít meg, amelyet ha nem teljesít az adózó, akkor a korábban kiszabott bírság kétszeresét lehet kiszabni (újabb határidő kitűzése mellett). Ha a munkáltató teljesíti ugyan az adatszolgáltatási kötelezettségét, de hibásan, vagy hiányosan, esetleg késve, akkor a mulasztás megint csak 200 ezer forintig terjedő bírsággal szankcionálható.

A korrekció bejelentése

Fontos hangsúlyozni, hogy a munkáltatói adatszolgáltatás nem tekinthető bevallásnak, hiba esetén az adatszolgáltatások nem önrevíziózhatók. Addig, amíg az adóhatóság a munkáltatói (kifizetői) adatszolgáltatás javítására, pótlására nem rendszeresít nyomtatványt, érdemes a korrekciót kötetlen formában bejelenteni.

Speciális önellenőrzés

Az általános szabályok szerinti önellenőrzés elvégzése gyakran objektív akadályba ütközik, gondoljunk csak arra az esetre, ha a munkáltató akkor jön rá az adómegállapítással kapcsolatos tévedésére, amikor már nincs is jogviszonyban a magánszeméllyel. Ha ilyenkor a volt alkalmazott jövedelmét terhelő adót saját forrásból fizetné meg, akkor olyan adóköteles jövedelmet juttatna, amelyet megint csak adó-, adóelőleg-levonási kötelezettség terhel. A helyzetet bonyolítja még az is, hogy miután az adómegállapítás a munkáltató adóbevallásában szerepel, a hiba feltárásakor a munkáltatónak az eredetileg benyújtott – havi, negyedéves, éves – bevallást kellene javítania, időközben pedig a magánszemély saját maga is elvégezhette az önrevíziót. A probléma megoldása érdekében az adózás rendjéről szóló törvény az általánostól eltérő, speciális módon szabályozza a munkáltatói adómegállapítás körébe eső tévedések önkéntes korrekcióját, figyelemmel arra az elvre, hogy az adó mindig a magánszemélyt, a jogkövetkezmények pedig – a felróhatóságnak megfelelően – a munkáltatót terhelik. A "különös" rendelkezések a szerint szabják meg a teendőket, hogy a hiba feltárásakor még alkalmazásban áll-e a magánszemély a munkáltatóval, vagy sem.

Ha a munkáltató tévesen állapította meg a magánszemélyt terhelő adót, és a magánszemély még mindig az alkalmazottja, akkor a tévedést nyilvántartásba kell venni, és új igazolást kell kiadni a magánszemélynek. A többletként levont adót az alkalmazott részére vissza kell téríteni, a levonni elmulasztott adót pedig a következő kifizetés(ek)kor kell levonni. A levonás – amely 6 hónapon át folytatható – nem haladhatja meg az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal, valamint az esedékes juttatás adóelőlegével csökkentett havi munkabér 15 százalékát. Az elszámolt adókülönbözetet a munkáltatónak a rá vonatkozó szabályok alapján kell bevallania, tehát nem kell az eredeti bevallást módosítani. Önellenőrizni ugyan nem kell, de önellenőrzési pótlékot – a magánszemélytől levonni elmulasztott adó után – önállóan be kell vallani és meg kell fizetni. A pótlékot az adómegállapításra előírt napot követő naptól a nyilvántartásba vétel napjáig az adókülönbözetre kell megállapítani. Ha az adókülönbözet levonására a 6 hónap nem volt elegendő, vagy a magánszemély időközben munkahelyet változtat, akkor a levonás meghiúsulásától számított 15 napon belül a még fennálló összegről és a magánszemély adóazonosító számáról a magánszemély illetékes állami adóhatóságát kell értesíteni. Ekkor már az adóhatóság feladata a magánszemély felkutatása és a levonni elmulasztott adó érvényesítése. Az APEH fizetési felszólítást küld a magánszemélynek, késedelmi pótlékot pedig akkor számol fel, ha a magánszemély csak a megjelölt teljesítési határidő lejártát követően fizet. Ha a magánszemély nem tud fizetni, akkor kötelezettségére a felszólítást követően fizetési könnyítést kérhet.

Ha az eredeti adómegállapítás módosítására azért nincs lehetőség, mert a hiba feltárásakor a magánszemély már nem áll munkaviszonyban, vagy időközben önellenőrzött és erről nyilatkozott, vagy esetleg meghalt (ilyenkor az adóhatóság állapítja meg az adót), akkor – a tévedés nyilvántartásba vétele mellett – 15 napon belül a többletként levont adót, illetve a levonni elmulasztott adóösszeget, valamint a magánszemély adóazonosítóját közölni kell az adóhatósággal. A bejelentés alapján az adókülönbözetet az APEH határozattal írja elő a magánszemély javára, illetőleg terhére. A munkáltatónak ebben az esetben is csak a levonni elmulasztott adókülönbözet figyelembevételével kell az adómegállapításra előírt határidőt követő naptól a nyilvántartásba vételig eltelt időre kiszámítania, bevallania és megfizetnie az önellenőrzési pótlékot. Az önellenőrzési pótlék megállapításával, a bevallási kötelezettség teljesítésével a munkáltató mentesül az adólevonási kötelezettség megsértésével összefüggő jogkövetkezmények alól, az önellenőrzési pótlék megfizetése pedig a késedelmi pótlék fizetését váltja ki

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. november 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem