×

Táppénzes ügyeink II.

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. december 3.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 58. számában (2002. december 3.)
A táppénzre jogosultság időtartamát két fontos tényező befolyásolhatja, egyrészt a folyamatos biztosítási idő, másrészt az úgynevezett táppénzelőzmény.

Folyósítási idő

A táppénz a keresőképtelenség időtartamára, legfeljebb azonban egy éven keresztül jár.

Folyamatos biztosítási idő

A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A folyamatos biztosítási idő tartamát a keresőképtelenség (nem a táppénzfolyósítás) első napjához igazodóan kell megállapítani. Számításánál figyelembe kell venni a biztosításban töltött idők minden naptári napját, illetve az egészségbiztosítási ellátások megszerzéséért megállapodást kötött, 14 százalékos egészségbiztosítási járulékot fizető személynek azt az idejét is, amelyre a járulékot megfizette.

A folyamatos biztosítási idő számításánál nem számít megszakításnak

– a táppénz,

– a baleseti táppénz,

– a terhességi-gyermekágyi segély,

– a gyermekgondozási díj és

– a gyermekgondozási segély

folyósításának az ideje.

Aki a keresőképtelenséget megelőzően egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt a rövidebb időnek megfelelően, csak a folyamatos biztosításának megfelelő ideig kaphat. Ha például az 1999. január 1-jétől biztosított személy 2002. szeptember 9-én keresőképtelenné vált, táppénzre a betegszabadsága lejártát követően 2002. szeptember 28-tól számított egy éven keresztül lehet jogosult.

A folyamatos biztosítási idő számításánál nemcsak a megelőző éven belüli biztosítási idő vehető figyelembe, hanem az azt megelőző, folyamatos biztosítási idő is. Előfordulhat olyan eset, amikor több évből kell a folyamatos biztosítási időt megállapítani.

Táppénzelőzmény

Az úgynevezett táppénzelőzményen a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző egy éven belüli táppénzfolyósítást értjük. Amennyiben a biztosított a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző egy éven belül már táppénzben részesült, ennek időtartamát az újabb keresőképtelenség alapján járó táppénzfolyósítás időtartamába be kell számítani.

Nem számít azonban előzménynek, ha a biztosított:

– az egy évesnél fiatalabb gyermek szoptatása,

– beteg gyermek ápolása,

– közegészségügyi okból foglalkozástól eltiltás, hatósági elkülönítés, vagy járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat

miatt részesült táppénzben.

A táppénzelőzményt minden esetben a keresőképtelenné válás első napját megelőzően kell megállapítani. Az előzmény számításánál a táppénzsegélyezés teljes időtartamát, annak minden naptári napját figyelembe kell venni.

Amennyiben a folyamatos biztosítási idő tartama egy évnél rövidebb, a táppénzre jogosultság időtartamának megállapításánál csak a folyamatos biztosítási idő alatti táppénzfolyósítás időtartamát lehet figyelembe venni előzményként.

Kedvező szabály vonatkozik a 18 éven alul biztosítási jogviszonyt létesítő, valamint a pályakezdőként munkát vállaló személyekre. Esetükben az egyévi – 365 napi – folyamatos biztosítási idő meglétét nem kell vizsgálni. Pályakezdőnek kell tekinteni azt, aki az iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül elhelyezkedett, és a keresőképtelensége kezdetéig megszakítás nélkül biztosított volt.

Megszakítás nélkülinek akkor tekinthetjük a biztosítást, ha abban a szabadnap, a heti pihenőnap és a munkaszüneti nap kivételével egy nap megszakítás sincs.

Gyermekápolási táppénz

A gyermekápolási táppénz jogosultsági feltételei – a folyamatos biztosítási idő tekintetében – megegyeznek a táppénzre jogosultság feltételeivel.

Gyermekápolási táppénzre jogosult

– az anya, ha egyévesnél fiatalabb, kórházi ápolás alatt álló gyermekét szoptatja,

– az anya vagy az egyedülálló apa, ha egyévesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja,

– az a szülő, aki egyévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja.

A gyermekápolási táppénz tekintetében a szülőre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni

– a mostohaanyára és mostohaapára,

– az élettársra,

– arra a nevelőszülőre, akinél gyámhatósági intézkedéssel a gyermeket elhelyezték.

Gyermekápolási táppénz időtartama

A gyermek 1 éves koráig korlátlan, 1-3 éves kora között évente gyermekenként 84 nap, 3-6 éves kora között évente gyermekenként 42 nap (egyedülálló szülőnek 84 nap), 6-12 éves kora között évente gyermekenként 14 nap (egyedülálló szülőnek 28 nap) gyermekápolási táppénz jár.

A gyermekápolási táppénzes napok nem naptári évre, hanem a gyermek egyik születésnapjától a másik születésnapjáig vehetők igénybe. Fontos szabály, hogy a ki nem vett gyermekápolási napok a következő évre, évekre nem vihetők át.

A beteg gyermek után járó táppénzes napok számát befolyásolhatja, hogy a szülő egyedülálló-e vagy sem. Azt, hogy a szülő egyedülálló-e vagy sem, a beteg gyermek ápolása miatt megállapított keresőképtelenség első napján fennálló tényleges helyzetnek megfelelően kell eldönteni.

Gyermekápolási táppénz szempontjából egyedülálló

– az, aki hajadon, özvegy, nőtlen, elvált, házastársától külön lakásban él, kivéve ha élettársa van,

– azok a házastársak, akik közös lakásban élnek, de házasságuk felbontása iránt bírói eljárás van folyamatban,

– az, akinek a férje, az élettársa sorkatonai szolgálatot teljesít,

– az, akinek a házastársa, élettársa munkaképtelen, és az OOSZI szakvéleménye szerint I. vagy II. csoportos rokkant,

– azok a házastársak, élettársak, akik a vakok személyi járadékában részesülnek, vagy arra egyébként jogosultak,

– az, akinek a házastársa, élettársa előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti.

Az egyévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása címén járó táppénz megállapításánál előzményként azt az időtartamot kell figyelembe venni, amelyre ugyanannak a gyermeknek az ápolása címén a gyermek legutóbbi születésnapját követően táppénzt folyósítottak.

A szülők közös háztartásában élő ugyanazon gyermek ápolása címén igénybe vett táppénzes napokat előzményként együttesen kell igénybe venni, együtt élő szülők esetében az anya munkáltatójánál kell nyilvántartani.

Az egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetve ápolása címén járó táppénzre jogosultság szempontjából előzményt figyelembe venni nem lehet.

Gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesülő személy táppénzjogosultsága

Gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás vagy ápolási díj mellett munkát vállaló biztosítottra az általános szabályokat kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy:

– a táppénzfolyósítás (jogosultság) időtartamának a megállapításánál csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj folyósításának az időtartama alatt keletkezett biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,

– a táppénz összegének megállapításánál csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj folyósításának az időtartama alatt végzett jogviszonyból származó egészségbiztosításijárulék-alapot képező jövedelem bír jelentőséggel.

Minthogy ugyanaz a munkavállaló ugyanazzal a munkáltatóval csak egy munkaviszonyt létesíthet, így ha a gyes melletti foglalkoztatás ugyanannál a foglalkoztatónál történik, nem beszélhetünk két jogviszonyról.

Gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás

Gyermekgondozási segélyre jogosult a szülő, a nevelőszülő és a gyám a saját háztartásában nevelt gyermek 3. életévének betöltéséig (2003. január 1-jétől ikergyermek esetén a tankötelessé válás évének végéig), illetve a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. A gyermek szülőjének vér szerinti vagy örökbe fogadó szülője, továbbá annak együtt élő házastársa (nagyszülő) is jogosult a gyermekgondozási segélyre, ha a gyermek az első életévét betöltötte, továbbá gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik, és a szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy a gyermekgondozási segélyről lemondanak, és egyetértenek azzal, hogy a gyermekgondozási segélyt a nagyszülő igényelje.

A gyermekgondozási segélyben részesülő személy – kivéve a nagyszülőt – keresőtevékenységet a gyermek másfél éves koráig nem folytathat, a gyermek másfél éves kora után pedig csak napi 4 órát meg nem haladó időtartamban dolgozhat, vagy időkorlátozás nélkül akkor, ha a munkavégzés az otthonában történik. A gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő keresőtevékenységet a gyermek hároméves kora után szintén csak napi 4 órát meg nem haladó időtartamban dolgozhat. Ebben az esetben sem érvényesül azonban az időkorlátozás, ha a munkavégzésre a jogosult otthonában kerül sor.

Gyermeknevelési támogatásra az a szülő, a nevelőszülő, a gyám jogosult, aki saját háztartásában 3 vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől 8. életévének betöltéséig jár. A gyermeknevelési támogatásban részesülő személy keresőtevékenységet csak napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytathat. Itt sem kell tekintettel lenni az időkorlátozásra, ha a munkavégzés a jogosult otthonában történik

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. december 3.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem