×

Helyüket kereső kényszervállalkozók

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. december 3.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 58. számában (2002. december 3.)
A hagyományostól eltérő foglalkoztatás – aminek a fejlettebb gazdaságokban több évtizedes múltja van – Magyarországon a 90-es évektől terjed. Az új formák azóta egyre szélesebb körben válnak ismertté. Az atipikus foglalkoztatás palettáján jelentős részt képviselnek a mikro- és az egyszemélyes cégek, illetve az egyik napról a másikra élő betéti társaságok, amelyek többnyire kényszervállalkozások. Becslések szerint a bejegyzett vállalkozások fele ilyen. Szakértők azt is állítják: az erőltetett új munkaformák bizonyos szakmakörökben kifejezetten előnytelenek, az általuk elérhető munkáltatói haszon pedig csak időleges.

A kényszervállalkozás fogalmát – mint egy bizonyos kört jellemző kifejezést – általában a szakemberek is elfogadják, bár sokan önfoglalkoztatóként határozzák meg a több százezres réteget. Gondjaikkal, problémáikkal – általában a jelenséggel – rendre találkoznak a munkaügyi hivatalok és szervezetek is.

Beruházás nélkül

A SEED Vállalkozásfejlesztési Alapítvány munkatársai előadásaik, vizsgálataik, pályázataik során – szóhasználatukkal – mindig igyekeznek érzékeltetni a számlaadók és a klasszikus vállalkozók közötti különbségeket.

Dr. Laczkó Zsuzsanna projektmenedzser szerint az előbbiek, illetve vállalkozásuk szinte kizárólag csak a bt. beltagja és családja megélhetését biztosítják. A számlaadóknak nincsenek, helyzetükből adódóan nem lehetnek olyan elvárásaik, hogy a befektetett szellemi vagy szerény anyagi tőkéjüket nagy haszonnal tudják kamatoztatni. Csak akkor fejlesztenek, ha szükséges, illetve ha a piac kikényszeríti azt. Mindebből következően új munkahelyeket sem teremtenek. A klasszikus vállalkozók ezzel szemben lehetőleg "előremennek", feltérképezik az új piaci lehetőségeket, és azokhoz mérten fektetik be, illetve forgatják vissza a profit bizonyos hányadát.

Az alapítvány munkatársainak tapasztalatai szerint a számlaadók bizonyos hányada azért dönt a vállalkozási forma mellett, mert másképp nem tud bevételszerző tevékenységet folytatni. Ha módjuk lenne, visszatérnének a munkaviszonyhoz, a főálláshoz, a határozatlan idejű munkaszerződéshez, amely különböző pótlékokkal, túlórapénzzel, tizenharmadik havi fizetéssel, fizetett szabadsággal, étkezési utalvánnyal is kecsegtet. A számlaadók, az önfoglalkoztatók jelentős része tehát bizonyosan kényszervállalkozó, lett légyen ez a kényszer a munkahely megszűnése vagy a munkáltató gazdasági helyzete.

A kényszervállalkozókat egyébként nem szabad sommásan megítélni, figyelmeztet a SEED menedzsere, és egy néhány évvel ezelőtti, dél-magyarországi vizsgálatot idéz. Munkaügyi kutatók vállalkozásba kényszerült nők körében tájékozódtak sorsuk alakulásáról, és meglepően sokaktól kaptak kedvező válaszokat. Nem panaszkodnak azok sem – például a könyvelők, az adószakértők -, akik a végzettségük, helyzetük alapján ki tudják használni a vállalkozási munkaforma előnyeit.

Változhat a trend

A számlaadásnak tehát megvan, meglehet a maga helye, és a munkaszerződéseknek a polgári jogi szerződésekkel történő indokolt és törvényes felváltásáért sem a munkaadó, sem a munkavállaló nem marasztalható el. Abszolutizálni, "túlhajtani" azonban a vállalkozásokat sem szabad. Vannak szakmák és munkahelyek, amelyek nem nélkülözhetik a hozzájuk szorosan, érzelmileg is kötődő, elkötelezett, magasan képzett munkaerőt, és ezekben az esetekben a számlás kapcsolat gyengének bizonyul. Dr. Laczkó Zsuzsanna külföldi példák és személyes tapasztalatai alapján úgy véli: a státusok és a vállalkozások váltóversenyében újabban mintha változna valami. Az egyik neves hazai szaktekintélyt idézi, aki szerint a jövőben a kényszervállalkozók jelentős része munkavállalóként visszatér majd a munkaerőpiacra, s egy másik, nem kis része pedig becsukja a gazdaságilag ellehetetlenülő "vállalkozását".

Hosszú távú érdekek

Az építőipar egyike azoknak a területeknek, ahol elég jól körülhatárolhatók a munkakörök, ahol indokolt és célszerű a munkavállalók munkaszerződéssel történő foglalkoztatása. Másrészt olyan a munkák jellege, amelyeket előnyösebb vállalkozókkal elvégeztetni – vallják cégvezetők, köztük a hazai és külföldi tapasztalattal rendelkező Pető László. A szakmában jól ismert fővárosi építési vállalkozó szerint a munkaadók naponta tapasztalják, hogy a hagyományos foglalkoztatás sok kötöttséggel, adminisztrációval és nem utolsósorban költséggel jár. Egy-egy új építési feladat esetén viszonylag könnyen bővíteni lehet az alkalmazotti keretet, de gond, hogy a piac átmeneti vagy tartósabb pangása esetén mit kezdjenek velük a munkaadók.

A vállalkozói szerződések kevésbé kötik meg a munkaadók kezét, csökken az adminisztráció, és – mi tagadás – ez a forma kevesebb költséggel is jár. A rövid távú haszonért azonban nem szabad feláldozni a hosszú távú érdeket, ezért az elkötelezett munkatársakat – például a mérnököket, a technikusokat, az építésvezetőket – célszerű kedvezményekkel megerősített munkaszerződéssel a céghez kötni. Mindemellett haszontalan és igencsak furcsa lenne egyes fizikaiak, például a segédmunkások vállalkozóvá kényszerítése. Ha indokolt esetekben mégis a vállalkozói megoldás felé hajlanak a munkaadók, végső soron sem erkölcsileg, sem jogilag nem marasztalhatók el. Természetesen akkor, ha a lehetőséggel a törvényi keretek között élnek.

Munkáltatói túlkapások

Egyes foglalkozások esetében az átlagosnál magasabb a gyakran megélhetési vállalkozóknak is nevezett szabadfoglalkozásúak aránya. A vagyonőröké, a taxisoké bizonyosan ilyen, de a vendéglátásban is sokkal több álvállalkozó tevékenykedik, mint azt gazdasági okokkal indokolni lehetne. Abban, hogy a Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakszervezet tagjainak száma napjainkra az 1988-as csúcs felére, mintegy 50 ezerre csökkent, dr. Várnai Zsuzsanna ügyvezető elnök szerint a nagy vállalkozói átalakulásnak is szerepe van, azonban a zuhanás önmagában ezzel nem magyarázható. Sokan ugyanis vállalkozóként sem vágták el az érdekvédelmi szervezethez fűződő szálakat, fizetik a tagdíjat, és igénybe veszik a szolgáltatásokat is.

A vendéglátás, az idegenforgalom terén nagy számban találhatók olyan munkakörök, amelyek esetében indokolt a munkaviszonyokat felváltó vállalkozási konstrukció választása. A gond az, hogy – mint oly sok helyütt – egyes munkáltatók túllőnek a célon, és vélt érdekből bizalmi munkakörökben dolgozókat is vállalkozásba kényszerítenek.

Minimálbér + számla

Gyakori az úgynevezett vegyes foglalkoztatás is, amikor a munkaadók a járulékok mértékének "kezelésére" az alkalmazottakat minimálbérrel jelentik be, és a jövedelem nagyobb hányadát számlára fizetik ki. Ez hosszú távon a munkavállalóknak hátránnyal jár, például ha eljön a nyugdíjazás ideje, de kockázatos a munkaadóknak, a szakmának is. Ez érvényes a mostanában divatba jött munkaerő-kölcsönzésre is. A tapasztalatok ugyanis azt jelzik, hogy a vállalkozók, a kölcsönalkalmazottak a munkaidő leteltével veszik a kabátjukat, s nem érdekli őket, ha netán váratlan feladatok adódnak. Jogilag tulajdonképpen igazuk van, ám e mentalitás sokat ronthat a vendéglátás színvonalán.

Egy Svájcban készített felmérésben a menedzsmentek beosztottaikhoz fűződő kapcsolatát vizsgálták szociológusok, és arra a végkövetkeztetésre jutottak, hogy e kapcsolat milyensége a személyzet és a vendégek kapcsolatában is tetten érhető. Kényes kérdés tehát a vendéglátásban az atipikus foglalkoztatás, és ezt sokan nem ismerik fel. A különböző cégek magyar menedzsmentjei például gyakran mindenáron bizonyítani akarják a külföldi tulajdonos előtt a rátermettségüket, azt, hogy a közterhekben, munkabérben mennyit takarítanak meg; vita nélkül elfogadtatják a kollektív szerződést, illetve hogy minimálisra csökkentik az adminisztrációt. Holott az erőltetett új munkaformák haszna legfeljebb rövid távon mutatható ki, hosszú távon – a vendéglátásban – biztos a ráfizetés. Egyébként sokszor a menedzsment ötlethiánya húzódik meg a látszatintézkedések mögött – teszi hozzá a szakszervezet ügyvezető elnöke.

Hiányzó évek

A nyugati országok munkaadói – a vendéglátásban – a hagyományos, munkaszerződéses formák mellett viszonylag gyakrabban élnek a részmunkaidős foglalkoztatás előnyeivel. Ez adott esetben kielégíti mind az ő, mind a munkavállalók igényeit, és összeegyeztethető a szakterület speciális követelményeivel is. A szakszervezet elnöke szerint indokolt lenne, ha nálunk is jobban élnének ezzel az eszközzel.

A Magyar Tudományos Akadémia egyik kutatója néhány éve a vendéglátásban és a kereskedelemben vizsgálódott e témában, és kiderült, hogy a részmunka nem igazán elterjedt forma. A munkáltatónak azért nem éri meg, mert a részmunkaidősök után ugyanúgy be kell fizetni az egészségügyi hozzájárulást, mint a többiek után, a munkavállalónak pedig azért előnytelen, mert a részmunkaidős bérből képtelen megélni. Ráadásul a nyugdíjhoz szükséges éveket lehetetlen így összeszedni.

A Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem szociológiai tanszékének kutatói folyamatosan figyelemmel kísérik az atipikus munkaformák hazai terjedését, és ezen belül a kényszervállalkozók helyzetét. Az első reprezentatív adatgyűjtést a munkaügyi kutatóintézet szakértői végezték el még a rendszerváltás előtt 1988-ban, majd ezt követte 1993-ban és 1996-ban egy-egy újabb felmérés, amit a közgazdasági egyetem, illetve a Központi Statisztikai Hivatal folytatott le.

Ez utóbbi kettő esetében úgynevezett követéses vizsgálat keretében térképezték fel a szakemberek ugyanannak a körnek az összetételét és tevékenységük eredményességét. Történt mindez akkor, amikor a munkanélküliség ugrásszerű emelkedése nyomán évente mintegy százezerrel nőtt a kényszervállalkozók száma, és olyan képzet alakult ki róluk, hogy többnyire tanácstalanul keresik a helyüket.

Kamatozó kapcsolatok

Ezzel szemben az adatfelvétel azt bizonyította, hogy ők – Kuczi Tibor egyetemi docens szavait használva – nem egy "pária-népség". A lakossági átlagnál például iskolázottabbak, többségük mögött többé-kevésbé gyümölcsöztethető munkahelyi pályafutás áll, és olyan rokoni, baráti környezet veszi őket körül, amely a kapcsolatrendszer tekintetében vagy a pénzbeli segítség formájában jól hasznosítható. Azt lehetett volna gondolni, és azt hitték a szociológusok is, hogy a mikro- és kisvállalkozók körében is az történik, ami a felsőoktatásban: a főiskolai, egyetemi helyek számának növekedésével az úgynevezett bekerülési küszöb lezuhan, és adott körbe olyanok is beléphetnek, akiknek korábban erre nem sok esélyük volt.

Itt nem ez történt. Az különösebben senkit sem lepett meg, hogy nyelvtanárok, könyvelők, szakértők, mérnökök váltak vállalkozóvá, de bizonyos fokig a felfedezés erejével hatott, hogy e kört az átlagosnál magasabb intelligencia, talpraesettség és jobb kommunikációs készség jellemezte.

Sikertelen kísérletek

Igaz, mindennek ellenére a legkisebb vállalkozásoknak nem vagy csak elvétve sikerült közepes, és még inkább nagyvállalkozássá fejlődniük, és nem is elsősorban a tőkehiány miatt. A "kiugráshoz" ugyanis – mint a gyakorlat naponta bizonyítja – a kicsikétől eltérő, másfajta kapcsolatrendszer, a banki és a politikai szférában komolyabb ismeretségi kör szükségeltetik, amely tőkévé konvertálható.

Kuczi Tibor és munkatársai a vállalkozások alakulását vizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy a megszűnés veszélye leginkább a kevésbé iskolázott vállalkozókat fenyegeti. Egyébként évente mintegy 10 százalék próbálkozása bizonyult, bizonyul sikertelennek, és ez az arány nem tér el a nemzetközi átlagtól, talán annál valamivel még alacsonyabb is.

Ami a külföldet illeti, világszerte tendencia az atipikus munkavállalói formák, például a részmunkaidő, a távfoglalkoztatás, a szerződéses munka, a vállalkozás és az önfoglalkoztatás terjedése: kezdeteik pedig évtizedekre visszamenően kimutathatók. Az atipikus formák természetesen az Unió országaiban is jelen vannak, igaz, az okok részben eltérnek a magyarországiaktól. Tőlünk nyugatabbra nem jellemző például, hogy tekintélyes munkáltatók azért szorgalmaznák a főállások felváltását vállalkozásokkal, hogy részben vagy egészben áthárítsák magukról a munkáltatói terheket. Gazdasági megfontolások húzódnak meg a folyamatok mögött – csak más előjellel, mint nálunk. A gazdálkodó szervezetek számára a – piac változó igényeihez jobban igazodó – rugalmas technikákban rejlő lehetőségek teszik vonzóvá a vállalkozói munkaformát, amelyeknek előnyeit az érintettek is értékelik.

Hálózati együttműködés

Abban csaknem minden szakértő egyetért, hogy aránytalanul magas a vállalkozók, főként a kényszervállalkozók aránya Magyarországon, és kérdés, hogy ez a későbbiekben miként alakul. A kutató nem szívesen bocsátkozik jóslásokba, főleg, mert a jövőt érdemben befolyásolhatják az uniós jogszabályok, követelmények. Mindenesetre a fejlettebb országokban a kisvállalkozások hálózatosodása figyelhető meg jegyzi meg Kuczi Tibor.

Ez azt jelenti, hogy nagy számban beszállítókká válnak, egymással és a nagyobb cégekkel együttműködnek, kooperálnak. Ugyanakkor gyakori, hogy ez utóbbiak rugalmasabb termelőszervezetté, kisebb egységekké alakulnak át, és ebben a hálóban a mikrovállalkozások is megtalálhatják a helyüket. A magyaroknak is megvan az esélyük, hogy bekapcsolódjanak e rendszerbe, különösen ha az ország az Európai Unió tagja lesz.

Félő viszont, hogy a közösség nem tolerálja a kényszervállalkozások körüli rendellenességeket – vélekedik számos adószakértő, munkaügyi szakember. Márpedig ez utóbbiakra bőven van példa. Nehezen lehet például elfogadható magyarázatot találni arra, amikor egyes munkáltatók arra késztetik dolgozóikat, hogy munkaszerződéses viszonyukat feladva, vállalkozóként, ám a munkaviszonnyal gyakorlatilag azonos körülmények között lássák el feladatukat.

Vállalkozó vagy alkalmazott?

Persze, külföldön sem ismeretlenek az olyan foglalkoztatók, akik a kanyargósabb utakat választják s a kiskapukat keresik. Németországban például a társadalombiztosítási szabályok kijátszása ellen külön jogszabályt is alkottak, amelyben a kényszervállalkozókat a munkaadóval polgári jogi kapcsolatban álló, látszólagosan vagy formálisan önálló személyekként jelölik meg. Többféle paraméter alapján vizsgálják a foglalkoztatást, mérlegelik a végzett munka jellegét, természetét és nem utolsósorban a munkaadó utasítási jogát. Ez utóbbi körülmény elemzése már csak azért is lényeges, mert befolyásolja a munkavállalási forma megítélését.

A jogszabály kitér egy nálunk ismeretlen szempontra is, arra, hogy a munkavállaló a havi jövedelmét milyen cégtől és milyen rendszerességgel kapja meg. Ez a vállalkozó számlakönyvéből és a munkaadó könyveléséből – szükség esetén – viszonylag könnyen kimutatható. Ha a vállalkozó havi bevételének öthatodát azonos munkaadó utalja át, vélelmezhető, hogy annál bár formálisan önálló vállalkozóként, valójában alkalmazottként dolgozik, és ezért az alkalmazottaknak kijáró jogok illetik meg.

Mérvadó szakmai körökben nálunk is felmerült az ilyen és az ehhez hasonló ellentmondások törvényi feloldásának igénye. A rendezés bizonyos mértékig nyilván korlátozná a munkaadók gazdasági és jogi mozgásterét, valójában azonban nagyobb jogkövetésre ösztönözné őket. Azt pedig nem gátolná, hogy a – munka jellegéhez igazodva – szabadon választhassák meg a munkatársak foglalkoztatásának legcélszerűbb formáit.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. december 3.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem