×

Üzleti kommunikáció

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 53. számában (2002. július 15.)
A kommunikáció az üzleti életben is meghatározó: formája és tartalma minősíti magát a szervezetet. Fejlesztésére kiemelt figyelmet fordítanak a cégek, annál is inkább, mert az üzleti kommunikáció révén jelzik, hogy a partnereik kivel állnak szemben. Nem mindegy tehát, hogy a cég miként kommunikál, azaz miként alakítja külső megjelenését és arculatát, hogyan bonyolítja le levelezéseit és tárgyalásait, s munkatársai miként képviselik a cég érdekeit és céljait. Örvendetes, hogy ma már egyre több hazai kis- és középvállalkozás használja tudatosan az üzleti és a marketingkommunikáció eszközeit.

Nem is gondoljuk, hogy amikor sötét öltönyben vagy kosztümben, keresztbe tett kézzel és rezzenéstelen arccal hallgatjuk az üzleti partnereinket, akkor is kommunikálunk. Öltözékünk azt jelzi, hogy komolyan vesszük magunkat, a vállalkozásunkat, és igyekszünk megtisztelni partnereinket az egyszerű, de elegáns ruházattal. Ellenben a karba tett kéz a zárkózottság jele, azt jelzi, hogy "hallom, amit mond, figyelek is, de még nem tudott meggyőzni". Persze a rezzenéstelen arc is többértelmű: közvetítheti a figyelmet, de azt is, hogy gondolataink egészen máshol kalandoznak. Az ilyen "fogadtatáskor" bizony nincs könnyű helyzetben a másik fél. Ha valamit ért a metakommunikációból, akkor tudja: változtatnia kell a szóhasználatán, esetleg nem árt egy-egy poént beiktatnia mondandójába, azaz: célszerű a metakommunikáció eszközeit is "bevetnie", hogy felkeltse partnere érdeklődését. Az oldott hangulatú üzleti tárgyalás ugyanis már fél siker, akkor is, ha csak később lesz belőle valóban üzlet.

Minősítik a céget

Dr. Radó András egyetemi docens szerint minden ember képes kommunikálni, és ami ennél is fontosabb, többségük ezt jól és hatékonyan teszi. A vezetők munkaidejük 80-85 százalékában kommunikálnak. De akik az üzleti világban dolgoznak, a napi számtalan levél megírásával is minősítik önmagukat és a cégüket, befolyásolják a vállalkozás megítélését és eredményességét.

Az üzleti kommunikációnak része az is, hogy milyen épületben, milyen belső terek s milyen berendezések között dolgozik a vállalkozás. Ugye nem ismeretlen az érzés, amikor egy felújított gyárépületbe belépve nyugtató és vidám színek, modern képek és kisplasztikák s kényelmes irodabútorok fogadják a látogatót. Ez is jelzés, amely azt sugallja, hogy e cégnél megbecsülik a múltat, jóllehet a munkatársak derűsek és a partnereik számára nyitottak.

Az ilyen munkáltatóknál fontos szempont, hogy a kollégák jól érezzék magukat a munkahelyükön, ahol napjuk legnagyobb részét töltik. S ennek érdekében kihasználják a színek és a formák hangulatbefolyásoló erejét. Mert a kék lehet a tenger színe vagy az ég kékje, de számtalan árnyalata hideg, megborzong tőle, aki ránéz. Csakúgy, mint a citrom esetében, amely a sárga élénk változata, ám ahelyett, hogy vidámságot idézne, hidegsége inkább szorongást kelt. A sötétebb sárga vagy az okker viszont már meleg szín, a napot idézi, visszaverődése kevésbé rontja a szemet, s meghittebb hangulatot áraszt.

A színdinamika ma már tudomány, amellyel nemcsak a belsőépítészek, hanem a munkapszichológusok és az ergonómia szakértői is foglalkoznak. Ugyanígy az illatok is üzenethordozók, hiszen a legelegánsabb irodába belépve is visszahőkölünk, ha a levegőben a konyha aznapi kínálata, vagy állott szivar- és cigarettafüst fogad. A szagok azonnal elárulják, hogy az igényesség csak felszínes, s arra már senki sem figyel, vagy nem hajlandó áldozni, hogy szagtalanítsa a levegőt. Pedig rendszerint a néhány száz forintos illatosító is elnyelhetné a bűzt.

Árulkodó részletek

Az üzleti kommunikációra talán fokozottan igaz, hogy az ördög a részletekben búvik meg, hiszen éppen a közvetíteni kívánt harmóniát, megbízhatóságot, alaposságot billentheti fel egy-egy kellemetlen apróság. Mint például a levélpapírokon és a névjegyeken használt harsány színek, a túl kicsi betűkkel írott, nehezen olvasható szövegek, az archaikus nyelvezet, esetleg a túlságosan is udvarias megszólítású levelek. Az úrasszonyként, úrhölgyként megszólított önkormányzati ügyintéző – például – ha jó humorú, csak elmosolyodik, ha kevésbé az, megsértődik. Mint ahogy nem tanácsos a lezser, baráti hangnem sem, főként ha első ízben igyekszünk bemutatni a vállalkozásunkat. A jól bevált üzleti levelezési formulákat már nem kell saját tapasztalatból megtanulni, mindezen ismeretek a gomba módra szaporodó üzleti kommunikációt oktató tanfolyamokon, menedzseriskolákban könynyen elsajátíthatók. De oktatják az írásbeli kommunikáció alapfogalmait, az üzleti levelezés tartalmi és formai követelményeit, sőt az álláskeresőknek az önéletrajzírásról szóló tudnivalókat is.

Az üzleti kommunikáció körébe tartozik azonban az etikett és a viselkedéskultúra is, amely nemcsak a köszönés, a munkatársak bemutatása, a hölgyek és az urak megszólítása, hanem az udvariasság alapvető szabályait is tartalmazza. Országonként természetesen eltérőek a szokások, hiszen egy japán üzletembert vérig lehet sérteni, ha elsőként – a magyar etikett szerint egyébként helyénvalóan – a nő munkatársunkat mutatjuk be, a japán illem szerint ugyanis a hölgyek a férfiak után következnek, ráadásul – kézfogás helyett – legalább a fejüket meg kell hajtaniuk. Az amerikai férfiak az étterem bejáratánál a hölgyeket engedik előre. A magyar szokás viszont az urak "úttörését" kívánja meg. Az pedig ma már mindenütt modortalanságnak számít, ha egy üzleti tárgyaláson a szenvedélyes dohányos kérdezés nélkül partnerei arcába fújja a füstöt. Az üzleti protokoll szerint a nőknek nem illik szűk nadrágban, vagy szűk és miniszoknyában, kivágott vagy átlátszó blúzban megjelenniük. Az uraknak pedig a legnagyobb hőségben sem ajánlott a szandál és a rövidnadrág. Felvehetnek viszont rövid ujjú inget nyakkendővel. A meghívás, a névjegy használata, a telefonálás, az ajándékozás, a pontosság, a vendéglátás szintén az üzleti kommunikáció eszköztárába tartozik.

A technika előnyei

Gothárd Doris, aki egy ingatlanhasznosító cég marketingmenedzsere, úgy véli, hogy egyre több kis- és közepes vállalkozás él az üzleti kommunikáció lehetőségeivel. Mint mondja, új irodáik kiválasztásánál a munkáltatók nemcsak a jó megközelítési lehetőséget, hanem a vendégautó-forgalmat is figyelembe veszik, mert fontosnak tartják, hogy ügyfeleiknek ne kelljen a parkolással bajlódniuk. Ugyanígy figyelnek a belső terek kialakítására, a dolgozókat szolgáló praktikus, kényelmes berendezési tárgyakra, a díszítésre, a vállalkozás külső megjelenésére.

Mint a szakember mondja: itthon is jó hasznát veszi az amerikai egyetemen elsajátított marketingfogásoknak. Tapasztalata szerint az üzleti kommunikáció alapjának ma már mindenki a távközlést tekinti. Az irodákban ugyanis természetes követelmény az egyes munkahelyekhez kiépített számítógépes és telefonos csatlakozás, amely a munkatársak egymás közötti, illetve a partnereikkel és az ügyfeleikkel kialakított kommunikációban meghatározó.

Tankó Zoltán, a Matáv üzleti kommunikációért felelős igazgatója kifejtette: a cég ez irányú szolgáltatása 1995-96-ban indult, és ma már versenytársai a nyugati vállalkozásoknak. Egyre több hazai vállalkozás él a videokonferencia lehetőségével, igaz, ezek közé nem a kis- és közepes, hanem a nagy- és multinacionális vállalatok tartoznak. A kisebbek közül többnyire az informatikával vagy a távközléssel foglalkozók élnek a technika e formája által kínált lehetőséggel. A videokonferencia ugyanis gyors és interaktív munkát tesz lehetővé, lévén a hang- és a képátvitel mellett az adatok továbbítása is megvalósulhat.

A technika fejlettsége szinte korlátlanul kitágítja az üzleti kommunikáció határait is. Egy mellényzsebben elfér a telefonos miniszámítógép, a kommunikátor, ami azt jelenti, hogy – például – az ausztrál tengerpartról is irányítható a hódmezővásárhelyi vállalkozás. Adhatunk, vehetünk a tőzsdén, leveleket, üzeneteket küldhetünk a világ bármely pontjára. Noha minden változik, az emberi beszéd mégis az állandóságot jelképezi. Ez ugyanis mindenfajta kommunikációnak az alapja.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem