×

Önmenedzselés a munkaerőpiacon

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 52. számában (2002. június 15.)
Munkahelyet az ember kényszerből és önszántából is változtathat, ám bármely okból teszi is, nincs könnyű helyzetben. A megfelelő állást nehéz megtalálni: akkor is, ha a jelöltnek nincsenek meg a szükséges iskolai végzettségei, de akkor is, ha többféle végzettséggel bír. Az alábbiakban szakértők szólnak arról, mit kell tenni annak érdekében, hogy rövid idő alatt a legjobb állást szerezzük meg.

A legelső lépés a szakmai önéletrajz elkészítése. E "műfajban" követelmény, hogy legyen rövid és lényegre törő; tükrözze a jelentkező képességeit, pályafutását, eddigi feladat- és munkaköreit. A tapasztalatok szerint a munkaadókat nem az érdekli elsősorban, hogy mi történt a régmúltban, sokkal inkább arra kíváncsiak, hogy az állás megpályázója mivel foglalkozott a legutóbbi időkben.

Interjú az éterben

Nyugaton régóta alkalmazzák, de nálunk is egyre gyakoribb már, hogy a személyes interjú előtt telefonon beszélgetnek a jelentkezővel. Érdemes erre is felkészülni, mert ez is egyfajta szűrő, s aki ezt az akadályt nem képes legyőzni, annak személyesen már be sem kell fáradnia a leendő munkáltatójához.

A telefoninterjú témája gyakorlatilag ugyanaz, mint a személyes találkozásé, s akár egyfajta próbaszereplésnek is tekinthető. Mindenesetre érdemes felkészülni rá, annál könnyebb lesz ugyanis szemtől szemben is megválaszolni ugyanazokat a kérdéseket. Egyre azonban ügyelni kell: a jelentkező ugyanazt mondja mindkét alkalommal, ne legyenek ellentmondások a válaszok között, mert akkor hiteltelennek, megbízhatatlannak tűnik föl. A telefon-, illetve személyes interjúra egyaránt vonatkozik az, ami az önéletrajz írására is, nevezetesen: kerülni kell a hosszú körmondatokat, célszerű tömören fogalmazni – de persze azért nem tőmondatokban.

Az ember szubjektív lény, amit bizonyít az is, hogy az interjút végző – általában humánpolitikai – menedzser a személyes találkozás alkalmával többnyire a külső jelek alapján ítél. Fontos a kellemes megjelenés, a határozott fellépés. A jelentkező tehát ne legyen bizonytalan, de ne is próbálja meg irányítani a helyzetet. Ne kezdeményezzen – például a kézfogást vagy a leülést -, de éljen a lehetőséggel, ha felajánlják. A beszélgetés alkalmával próbáljon meg jó benyomást kelteni.

Előnyös a tájékozottság

Pozitív benyomást kelt a kérdezőben, ha a céget illetően tájékozottságról tesz tanúbizonyságot a jelentkező. Ezzel ugyanis azt bizonyítja, hogy komolyan érdekli az állás. Utánanézett a szóban forgó vállalatnak, időt és energiát fordított a felkészülésre – vagy tájékozott az adott szakmában. E benyomások az álláskereső javára válhatnak.

Nem elhanyagolható kérdés, hogy a jelentkező milyen időtartamra szeretne elhelyezkedni az adott cégnél. A munkaadók érdeke – hacsak nem meghatározott időre szól az álláshirdetés! -, hogy alkalmazottaik minél tovább dolgozzanak náluk. A gyors fluktuáció ugyanis egyetlen vállalat hosszú távú érdekeit sem szolgálja. Fontos felkészülni arra a kérdésre is, hogy milyen közép-, illetve hosszú távú elképzelései vannak a munkájával kapcsolatban. Itt fel lehet vázolni a fejlődés irányát, s amennyiben ez találkozik a cég szándékaival, nyert ügye van a jelentkezőnek.

Ha pénzről kérdezik, ne legyen szemérmes! Ne becsülje alul magát, de persze aránytalanul magas összeget sem érdemes mondani. Magyarországon a jövedelmek általában kiegyenlítettek aszerint, hogy állami, magán- vagy külföldi tulajdonú cégről van-e szó. Így a jelentkezők gyakorlatilag azzal is tisztában vannak, hogy hol mekkora fizetésre, illetve egyéb juttatásokra számíthatnak – jószerével ez már az előzetes tájékozódás során kiderül számukra. Az anyagi kérdésekre egyébként csak a tárgyalások későbbi szakaszában érdemes kitérni, amikor a cég már eldöntötte, hogy kivel köt munkaszerződést.

Az alapfizetésen kívül ma már szinte minden vállalat pluszjuttatásokkal is ösztönzi alkalmazottait (prémium, 13. havi bér, autó, mobiltelefon, notebook, különböző élet- és nyugdíjbiztosítások stb.), célszerű ezekre is rákérdezni az interjú során. A beszélgetés befejezését azonban – csakúgy, mint a kezdést – szintén a munkaadó képviselőjére kell bízni, akinek egyébként azt is közölnie kell, mikor értesíti a jelentkezőt a döntésről.

Hiányzó tanműhelyek

A jó szakemberekből nincs elegendő. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara – az Oktatási Minisztérium és a Foglalkoztatási Hivatal támogatásával készített – munkaerő-piaci felmérése szerint a fővárosban már munkaerőhiány van. Egyes cégtulajdonosok – főleg az építőipar területén – arról panaszkodnak, hogy hiányoznak a megfelelő szakmunkások. Ezért nem egy közülük külföldieket foglalkoztat. Termelése zavartalansága érdekében számos határ menti városban (Győr, Esztergom) tevékenykedő külföldi cég is ezt a megoldást választotta.

A szakemberhiány egyik oka a szakképzési rendszer átalakulása. Egyrészt hiányoznak a tanműhelyek – megszűntek ugyanis az ezeknek helyet adó nagyvállalatok -, másrészt egyre gyakoribb, hogy az iskolák a szülők igényeinek megfelelő szakokon indítanak képzést, az pedig nem az ács vagy a géplakatos.

Az előrejelzések szerint a gazdasági növekedéssel párhuzamosan a cégek folyamatosan bővíteni szándékoznak dolgozóik létszámát. Viszont – a három évvel ezelőtti felmérésben tapasztaltakkal ellentétben – főként a szellemi munkakörben dolgozók számát kívánják növelni. A központi régióban – Budapesten és vonzáskörzetében – a következő három év alatt 5 százalékkal, hat év alatt 7 százalékkal, míg tíz év alatt 8 százalékkal több szellemi foglalkozásút kívánnak alkalmazni. Ezen belül a középfokú végzettségűek számát 3, 5, 5, a felsőfokú végzettségűekét pedig 10, 10, 12 százalékkal növelnék. Aki tehát közép-, illetve hosszú távra tervez, vagy pályamódosításon töri a fejét: az a jogász, közgazdász, mérnök, számítástechnikus, műszaki, gazdasági vagy kereskedelmi szakmákban gondolkodjék, mert a jövőben – a válaszadó cégek szerint – ezek iránt lesz a legnagyobb a kereslet.

Azért természetesen fizikai dolgozókra továbbra is szükség lesz! Ebben a kategóriában három év alatt 5 százalékkal, hat év alatt 6, tíz év alatt pedig 8 százalékkal emelkedik várhatóan a foglalkoztatottak száma.

Kiválasztási módok

A felmérésből az is kiderül, hogy korábban a felsőfokú végzettséggel rendelkező szellemi foglalkozású munkaerők "beszerzésének" három módját választották a cégek: 40 százalékát a munkatársak ajánlása alapján, 26 százalékát hirdetés útján, míg 19 százalékát az adott cég munkatársai közül választották ki. Fejvadászok mindössze az alkalmazott vezetők 7 százalékához segítették hozzá a munkáltatókat, közvetítőirodák pedig 5 százalékához. Ezek az arányok mára jelentősen megváltoztak: a munkatársi ajánlások szerepe lényegesen csökkent, s többnyire hirdetés/pályáztatás révén (38 százalék) választanak új munkatársakat a vállalatok, azaz a munkaadók a nyílt munkaerőpiac felé fordultak.

A munkaerő-közvetítők szerint kétféle dolgozót keresnek a munkáltatók: az úgynevezett profikat, akik számos, kitűnően hasznosítható képesítéssel rendelkeznek, illetve a képesítéssel ugyan nem, de érettségivel, számítógépes ismeretekkel és esetleg valamilyen nyelvtudással bírókat, akiket betaníthatnak gyakorlatilag bármilyen monoton munkára. A közvetítők általában előszűrést végeznek a megrendelő cégeknek, vagyis adatbázisukból kiválasztják a feladat elvégzésére legalkalmasabbnak vélt jelentkezőket, akikből végül a munkaadó/megrendelő kedvére válogathat. A közvetítés díja általában az adott munkavállaló egy-másfél havi bére.

Előnyben a fiatalok

Az igények és a lehetőségek összepárosításakor a legnagyobb baj az, hogy a munkaadók általában maguk sincsenek tisztában azzal, mit akarnak, kire lenne szükségük – állítja az egyik munkaerő-közvetítéssel és -kölcsönzéssel foglalkozó cég projektmenedzsere. Krista Zita, a HungaroWork Kft. munkatársa szerint éppen ezért készítettek egy adatlapot, amelynek segítségével könnyen behatárolhatók a követelmények. Ezen a munkaadó – egyebek mellett – közzéteszi a dolgozótól elvárt munkát, a napi munkaidő-beosztását, a munkavégzés helyét, a munkakezdés időpontját, a felkínált bruttó bért, illetve pontosítja, hogy a dolgozótól milyen képzettséget, végzettséget, nyelvtudást, számítógépes ismeretet és gyakorlati tudást vár el.

Természetesen a munkát keresőknek is készült hasonló adatlap, amelyen többek között jövőbeni terveikről kell számot adni, arról, hogy milyen irányban szeretnének továbbfejlődni, s ehhez mely iskolákat szeretnék elvégezni. De fel kell sorolniuk azt is, hol mennyi ideig, milyen beosztásban dolgoztak korábban. A közvetítők arra is kíváncsiak, hogy a munkavállalóknak milyen anyagi elvárásaik vannak, illetve rendelkeznek-e jogosítvánnyal, saját gépkocsival.

A tapasztalatok szerint általában két hét alatt sikerül megtalálni a megfelelő személyt a megfelelő helyre, de természetesen a speciális kérések teljesítése ennél több időt vesz igénybe. Például a közelmúltban követelésbehajtót keresett egy cég, ami igen ritkán fordul elő. Kitartó munkával azonban sikerült ennek a kérésnek is eleget tenni – derül ki a menedzser szavaiból. A legkeresettebbek a 20-35 év közötti fiatalok, s közülük is inkább a hölgyek, mint a férfiak.

Kölcsönzött dolgozók

A hazai piacon is terjed már – bár a jelek szerint csak lassan! – a munkaerő-kölcsönzés. A fejlett piacgazdaságokban gyakran alkalmazott megoldás lényege, hogy nem szükséges a cég állományába felvenni az adott dolgozót. Persze, azért fizetni kell neki, illetve utána, de a vállalati létszámot nem terheli. Ebből már látható, hogy e lehetőséget azok a cégek veszik igénybe, amelyeknél a létszám bővítése valamilyen okból nem célszerű. Általában a bankok, illetve a multinacionális cégek magyarországi leányvállalatai élnek e konstrukcióval. Többnyire irodai kisegítőket, iratrendezőket, adatrögzítőket, csomagolókat kölcsönöznek – állandó vagy időszakos alkalmazás helyett. A közvetítők szerint ez a megoldás bár rövid távon drágább, hoszszabb távon kifizetődő a munkaadóknak.

A magyar munkaerőpiac további újszerűsége, hogy egyre több vezető beosztású személy keres új helyet magának. De nemcsak a személyek keresnek munkahelyet, hanem a cégek is keresik a legmegfelelőbb személyeket vezető beosztásaik betöltéséhez. Nekik nyújtanak segítséget a fejvadászok, akik – nem várva meg a rátermett emberek jelentkezését – felkutatják a pozícióra alkalmas személyeket, és ha kell, elcsábítják régi munkahelyükről. Ehhez persze igen kedvező ajánlatokkal kell rendelkezniük a megbízó cégtől, amely általában valamelyik multinacionális óriásvállalat. A fejvadászok viszonylag gyorsan "szállítják" a piacon fellelhető legjobb felső vezetőt, s ezzel jelentős időt takarítanak meg a megbízónak.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem