×

Versenyképes bérpolitika

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 74. számában (2004. április 15.)
A bérezési formák sokszínűsége ellenére általános tapasztalat, hogy a keresetekben egyfelől a versenyképesség követelménye, másfelől az egyéni és csoportos teljesítmények elismerése érvényesül. A bérpolitika kialakításakor fontos cél, hogy a javadalmazási rendszer révén erősödjék – vagy legalábbis megőrződjék – a cégek bérpiaci pozíciója. A javadalmazási csomagok kialakítása során több csoportba lehet sorolni a juttatási elemeket. E körbe tartozik a fix bér, a teljesítménytől függő készpénzes, illetve az egyéb nem készpénzes juttatások köre.

A Hay Group Menedzsment Tanácsadók tanulmánya szerint a felmérésükben részt vevő vállalatok 31 százaléka 12 havi fizetésnél többet nyújt évente alkalmazottainak. Leggyakrabban a fizikai dolgozók, illetve az irodai alkalmazottak körében figyelhetők meg a havi bér többszöröseként megjelenő, egyéni teljesítménytől független fix kifizetések.

Teljesítmény szerint

A fizikaiak csaknem harmada, míg a felső vezetők alig egyhatoda jogosult – fix bérként – tizenharmadik, tizennegyedik vagy tizenötödik havi munkabérre. A megkérdezett cégek 75,9 százaléka jelezte, hogy rendelkezik hivatalosan kialakított bérpolitikával. A felső vezetők és vezetők körében főleg a felelősségi szint, az alkalmasság, a kompetencia, valamint az egyéni teljesítmény, míg az irodai dolgozók és munkások esetében jórészt az egyéni teljesítmény és a szakképzettség alkotják a bérpolitika alapjait képező főbb tényezőket.

A változó jövedelem jellemzője, hogy a teljesítménytől függ. Az év végi garantált bónuszt, műszakpótlékot és a túlmunkadíjat a Hay szakemberei nem tekintik a változó javadalmazási csomag részének. A felmérésben részt vevő vállalatok 76,6 százaléka ad valamilyen változó javadalmazást alkalmazottainak.

Alapbér és kiegészítői

A Hay felmérése szerint a különböző munkaköri kategóriák esetén a bónusz az alapbér 8-30 százalékát teszi ki. A vállalatok mintegy tíz százaléka alkalmaz értékesítésibónusz-rendszert, öt százaléka jutalékrendszert, 3-4 százaléka pedig mindkettőt. A részvény, mint juttatási elem, és a felső vezetők ösztönzését szolgáló nyereségrészesedés továbbra sem foglal el magas részarányt a vezetők juttatási csomagjában. Ugyanakkor minden munkavállalói csoportban nőtt a családi juttatások aránya. A cafeteria (rugalmas juttatási rendszer) továbbra is a vállalatok 14,9 százalékánál fordul elő.

A prémium számítására több variáció létezik. Az egyéni alapbér százalékában a vállalatok 71,4 százalékánál, míg fix összegként, az alapbérhez nem kapcsolódva a cégek 18,6 százalékánál jelenik meg. Akadnak vállalatok, ahol egyéb módszert alkalmaznak, például a prémium a teljesítménytől, a hozzáadott értéktől, illetve a teljes bér bizonyos százalékától függ.

A nyereségrészesedést általában a csoportos, nem pedig az egyéni eredmények határozzák meg. Ennek kifizetésekor a cégek döntő többsége a teljes vállalat teljesítményét veszi figyelembe. A nyereségrészesedési rendszert alkalmazó munkáltatók többségénél a kifizetést az igazgatótanács döntései, illetve az anyavállalati irányelvek határozzák meg. Olyan példák is akadnak, amikor a gyengén teljesítő munkavállalóktól a cégek megvonják a nyereségrészesedést.

Természetbeni juttatások

Az egyes foglalkoztatóknál különböző bérezési formákat alkalmaznak. Reményi Tibor, a Székesfehérvári Metál Fék- és Köszörűgépgyár Rt. (Szimfék) cégtulajdonosa elmondta, hogy a dolgozók az alapbéren felül akkor kaphatnak pluszpénzt, ha a társaság jól teljesít, nyereségesen működik. Hozzátette: a pluszjuttatások gyakorlata eddig némiképp ad hoc jelleggel működött a cégnél, mivel azonban a társaság helyzete stabilizálódott, igyekeznek azt rendszerbe foglalni.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a dolgozók karácsony előtt örülnek leginkább a kereset kiegészítésének, ezért a tulajdonosok úgy döntöttek, hogy ha a társaság eredménye lehetővé teszi, úgy év vége előtt fizetnek majd prémiumot. Ez hasonlatos lesz a 13. havi fizetéshez, de nem az lesz az elnevezése, mivel a cég vezetése szerint annak deklarálása automatizmust jelentene, s azt el akarják kerülni. A dolgozók a Szimféknél természetbeni juttatásként étkezési utalványt, a vezetők pedig életbiztosítást kapnak.

Árvai Istvántól, a Közép-kelet-európai Építőipari és Szerelő (KÉSZ) Kft. kommunikációs igazgatójától megtudtuk, hogy a cégnél különböző munkakörökben más-más bérezési formát alkalmaznak. Az acélszerkezet-gyártók az alapbéren felül teljesítménytől függő prémiumot kapnak, s külön fizetik a túlórát, illetve az esetleges hétvégi munkát. A tervezésben dolgozók viszont egy-egy projektért várhatnak pluszforintokat. A cégnél változatos a természetbeni juttatások köre. Ezek közé tartozik az étkezési utalvány, a munkatársak oktatásának-képzésének támogatása, mint ahogyan bel- és külföldön a kedvezményes üdülési lehetőségek is elérhetők. Munkakörtől függően a kollégák mobiltelefont, autót kapnak, s lehetőség nyílik kedvezményes internethasználatra is.

 

Infláció és kereset

A legtöbb vállalat – az egyéni teljesítmény mellett – az inflációt is alapul veszi a béremelések során. Az idei esztendőre a cégek több mint háromnegyede 4,5 és 6,0 százalék közötti pénzromlást várt tavaly az év második felében. Januárban az inflációs várakozásaik átlagos értéke 5,7 százalék volt. Az idén az év első hónapjában a vállalatok 54 százalékában volt bérrendezés, aminek fő célja az infláció követése volt.

Vezetői keresetek

Dunai György, az egyik legnagyobb hazai építőipari cég, a Betonút Rt. elnök-vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy a topmenedzsereknél – ami cégüknél négy-öt vezetőt jelent – egyszerű bérezési modellt követnek. A javadalmazás viszonylag magas alapbérből és a teljesítménytől függő – ez utóbbi esetében a társaság eredményét, illetve az egyén munkáját veszik figyelembe – prémiumból áll. A topmenedzserek fizetését – mivel a társaságnál nincs igazgatóság – egy személyben a vezérigazgató határozza meg.

A menedzseri fizetések mértékét titkosan kezelik, a vezetők elvileg egymás béréről sem értesülnek, a bérszámfejtést külön cég végzi, s a fizetéseket számlára utalják. A személyautót és mobiltelefont nem tekintik különjuttatásnak, azok ugyanis munkaeszköznek számítanak.

Az elnök-vezérigazgató szerint egyes cégeknél a különféle juttatásokkal – bónusz, részvényopció – a vállalatok igyekeznek úgy magas jövedelmet adni a menedzsereknek, hogy egyúttal a járulékfizetési kötelezettséget is mérsékeljék. Fontos elv, hogy a társaság olyan javadalmazást kínáljon a topmenedzsereknek, amelyek révén megtarthatók a legjobb szakemberek. Dunai György információi szerint a nagy hazai építőipari cégeknél hasonló bérezési modellt alkalmaznak.

Takarékos munkaadók

Böröczffy István, az Építőipari Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) alelnöke, a Bau-Ingenieur Kft. ügyvezető igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az ágazatban tevékenykedő kis- és középvállalkozások nehéz helyzetbe kerültek az idén.

Az építőipar számára gondot okoz a lakáshitelezési rendszer módosítása, a cégek viszonylag kevés konkrét megrendelést kaptak. Ugyanakkor az építőanyagok árai emelkedtek, de mivel kevés a megbízás, s éles a verseny, ezért a változásokat kevésbé lehet az árakban érvényesíteni. A vállalkozások jó része ezért arra kényszerül, hogy a munkások rezsióradíján spóroljon. Jellemző, hogy a Nyugat-Magyarországon élő építőipari szakmunkások egy része átjár Ausztriába dolgozni. Az ágazatban változatlanul nagy a feketemunka aránya, amit erősít, hogy az építtetők az áfaterhet igyekeznek csökkenteni.

Sok esetben előfordul az is, hogy a nehéz pénzügyi helyzetbe kerülő vállalkozók nem tudnak fizetni dolgozóiknak, akik gyakorta hiába várnak pénzükre. Az alelnök szerint a kevés megrendelést ellensúlyozni lehetne például azzal, ha a vállalkozók saját beruházásban építenének lakásokat. A főváros belső kerületeiben például számos foghíjtelek van, amit be lehetne építeni. Ugyanakkor ennek gátat szab, hogy az építőipari vállalkozások többsége tőkeszegény.

A prémium jó ösztönző

Füleki Lajos, a Pátria Nyomda Rt. elnök-vezérigazgatója elmondta: budapesti telephelyükön a fizikai dolgozóknál tavaly eltörölték a korábbi premizálási rendszert. Kivételek a gépmesterek, akik – amennyiben az üzem az elvárt teljesítményt eléri – negyedévenként prémiumot kaphatnak. Az elnök-vezérigazgató hozzátette, hogy a fizikai dolgozók teljesítményét is figyelemmel kísérik, s így előfordulhat, hogy aki huzamosabb ideig nem megfelelően teljesít, attól megválik a társaság. Füleki Lajos szerint a prémiumnak tagadhatatlanul van "húzóereje", ezért nem elképzelhetetlen, hogy a későbbiekben azt visszaállítják.

A cég dombóvári gyáregységében a fizikai dolgozók változatlanul teljesítménybérben dolgoznak. A vezetőknek – ebbe a körbe mintegy negyven ember tartozik a Pátriánál – prémiumfeladataik vannak, amelyek teljesítését évente kétszer értékelik. A prémium összege az alapbér 50-100 százaléka között mozog. A kifizetés feltétele – ez vonatkozik a 13. havi fizetésre is -, hogy a társaság teljesítse az üzleti tervét.

A természetbeni juttatások között jelentős az étkezési utalvány, a kedvezményes üdülési lehetőség, az építési és lakásfelújítási kölcsön, a beiskolázási segély. Füleki Lajos úgy fogalmazott, hogy a rendszerváltás előtt a Pátria a legjobban fizetett nyomdák közé tartozott, a privatizációt követően azonban némiképp romlott a helyzet, s a társaság mostanában igyekszik visszakapaszkodni a fizetési ranglétrán a legjobbak közé.

Választható juttatások

A Mercer Emberi Erőforrás Tanácsadó Kft. a közelmúltban a verseny- és az állami szféra nagyvállalatai körében végzett felmérést, amelyből kiderül, hogy Magyarországon a cégek általában legalább tíz elemből álló juttatási listát kínálnak a dolgozóknak. A szűkülő anyagi lehetőségeket jelzi azonban, hogy a keretösszegeket az idén egyáltalán nem, vagy legfeljebb az infláció mértékében emelik. A keretösszeg általában 80 és 420 ezer forint között mozog. A vállalat pénzügyi lehetőségein túl az is meghatározó tényező, hogy milyen garantált juttatások vannak a választható rendszer keretein kívül.

A választható béren kívüli juttatások leggyakoribb elemei: magáncélú tanfolyam, üdülési csekk, helyi bérlet, menetjegy térítése, önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás. Az idei évtől egyre népszerűbb az otthoni internethasználat támogatása, valamint az iskolakezdési utalvány.

A minden munkavállalóra egységes keretösszeg – a rendszer igazságossága miatt – népszerű a dolgozók körében – tájékoztatták lapunkat a Mercernél. A rendszer bevezetése általában nem jelenti azt, hogy a vállalat minden korábbi garantált juttatását megszünteti. Tipikus elemnek számít a cégautó (bizonyos munkakörökben), a mobiltelefon használata, az életbiztosítás, valamint a munkáltatói kölcsön. A természetbeni juttatások körének szűkítése érzékenyen érintette a cégek béren kívüli juttatásainak kínálatát. Egyes elemeket le kellett venni a listáról, mivel megszűntek. Ilyenek például a vásárlási és a könyvutalványok.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem