×

A személyzet kiválasztása

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 64. számában (2003. június 15.)
Bár a különféle vállalatok eltérő módszerekkel választják ki a megüresedő posztokat betöltendő alkalmazottakat, mindegyik a lehető legjobb és a legalkalmasabb munkatársat kívánja megszerezni. A keresési technikák különbségei abból adódnak, hogy nagy vagy kisebb, magyar vagy külföldi tulajdonú cégről van-e a szó; vezetőt vagy alkalmazottat keresnek-e, illetve milyen munkakört töltene be a jelölt. Céges példáinkban egyaránt előfordul, hogy a munkáltató fejvadászcég segítségét igényli, illetve saját kiválasztási módszereiben bízva keres munkatársat.

A Matáv, amely Magyarország legnagyobb telekommunikációs cége, s eredményei alapján sikeres vállalat, nagy hangsúlyt helyez az új vezetők és alkalmazottak kiválasztására. Az tény, hogy Magyarországon – új alkalmazottak és vezetők alkalmazására – az elsők között a Matávnál dolgoztak ki olyan általános kompetenciarendszert, amit egyelőre még kevés cégnél alkalmaznak. Ennek lényege, hogy meglehetősen pontosan leírják a jelölttel szemben támasztott általános, illetve specifikus követelményeket, a képzettséget, a poszt elnyeréséhez szükséges szakmai tapasztalatot, emberi tulajdonságokat, magatartásformákat.

Hosszú távú együttműködés

A Műszertechnika Rt. magyar pénzügyi-befektetői csoport tulajdonában van, s különféle részlegei egymástól eltérő tevékenységet végeznek. Az infokommunikációs ágazat alapvetően informatikával, irodatechnikával, telekommunikációval kapcsolatos kereskedelmi, szolgáltatói tevékenységet folytat, éves forgalma mintegy 15-16 milliárd forint. E területen csaknem ötszáz ember dolgozik. Az úgynevezett gyártási profilban mintegy 2500 alkalmazottat foglalkoztatnak, az éves forgalom 8-10 milliárd forint.

A Műszertechnika Rt. elektronikai gyárat üzemeltet Ajkán, fonodát Kaposváron, s különféle gyáregységeket Romániában is. A cég nem rendelkezik központi apparátussal, amely a személyzeti ügyeket intézné.

Az Auchan Magyarország Kft. külföldi tulajdonú vállalat. Hét hipermarketet működtet Magyarországon, s újabbak megnyitását is tervezi. Jelenleg több mint négyezer alkalmazottat foglalkoztat. Az új munkatársak kiválasztása során arra törekszik, hogy mindkét fél, azaz a vállalat és a jelölt is esélyt lásson a hosszú távú együttműködésre. Az Auchan olyan kiválasztási rendszert hozott létre, amelyben a döntés csapatmunka révén születik meg: azok hozzák meg közösen, akik találkoznak a jelölttel.

Munkaköri leírás

Somorjai Éva, a Matáv emberierőforrás-igazgatója határozottan leszögezi: ma már elképzelhetetlen, hogy a céghez baráti alapon, csak úgy bekerüljön valaki. Komoly szűrőkön kell átjutnia annak, aki a vállalat munkatársa lesz.

Először pontos munkaköri leírás készül, amely tartalmazza a célokat, a feladatokat, a különféle kompetenciákat, az általános és a szakmai specifikumokat. Figyelmet fordítanak a nyelvtudásra, a végzettségre, a tapasztalatokra. A vezetőknél ezt kiegészíti annak vizsgálata, hogy irányítóként mennyire felkészült, sikeres és érett a jelölt. Idetartozik egyebek mellett a megfelelő döntésképesség, a motiválási és a kapcsolatépítési képesség, s a csapatműködés készsége. A kulcskompetenciákhoz tartozik például az elhivatottság, a jó kommunikáció, a rugalmasság és az ügyfélközpontúság. Általános kompetenciaként kiemelt szerepet játszik a felelősségvállalás, a konfliktuskezelés, a kezdeményezőkészség, a minőségorientáltság, a meggyőzőerő, az önállóság, a problémamegoldás, a stresszkezelés és az üzleti szemlélet.

Merev szabályok nélkül

Lakatos István, a Műszertechnika Holding Rt. vezérigazgatója arról tájékoztat, hogy cégénél központilag nem szólnak bele a részkérdésekbe, tehát minden tagvállalat önállóan dönt arról is, hogy kit és hogyan vesznek fel. Központilag a stratégiai irányvonalat határozzák meg, illetve azt, hogy mekkora legyen az árbevétel, s hány embert foglalkoztathatnak egy részlegnél. Ha csökken az árbevétel, értelemszerűen az alkalmazottak számát sem lehet növelni, azaz pénzügyi kontrollt alkalmaznak. Ha viszont jól működik a rendszer – márpedig a vezérigazgató szerint jelenleg ez így van -, akkor felesleges részletekbe menően beleszólni az egyes gyáregységek humánpolitikai tevékenységébe. A gyártás területén működő egységek a vonzáskörzetükből toborozzák az új alkalmazottakat. Az infokommunikációs ágazatnál sincs központi humánpolitikai részleg, de rendszeres az információcsere.

A Műszertechnikánál nincsenek olyan pontosan meghatározott kompetenciák, játékszabályok, mint a Matávnál. Egy multinacionális cégnél – véli Lakatos István – minden precízen körülírt, az új kolléga kész listát kap arról, hogy mi a feladata, hol az íróasztala. A Műszertechnikánál bármi előfordulhat. "Nálunk a játékszabályok – az üzletpolitika, a vállalati kultúra – folyamatosan változnak, s ezt az tudja igazán jól követni, aki a cégen belül dolgozik már egy ideje. Nálunk nagy a rugalmasság, nincsenek merev szabályok, törvények. A Műszertechnika magáncég, amolyan baráti társaság, amelynek keretein belül a benti alkalmazott jól kiismeri magát. Itt a természetes kiválasztódás, az ad hoc jelleg a jellemző, s az agilis embereknek ez éppen megfelelő. A dolgozóknak itt meg kell találniuk a helyüket, a munkájukat, s ehhez csak részben kapnak segítséget. A kívülről jött ember ezt nehezen szokja meg."

Éppen ezért ritka eset, hogy kívülről keressenek közép- vagy felső szintű vezetőt. Bár volt erre példa, az illető néhány hónap múlva távozott. A törekvés az, hogy a vállalaton belül találják meg az alkalmas vezetőt.

Konzultáns cégek

Vincze Irma, az Auchan Magyarország Kft. humánerőforrás-igazgatója elmondja, hogy a cég nagy számban keres és vesz fel munkatársakat, ezért saját belső szervezetet alakított ki a toborzásra és a kiválasztásra. Előfordul azonban, hogy bizonyos speciális területeken, főleg a vezetők kiválasztása során konzultáns cégekkel is együttműködnek.

A Matávnál a felső és kiemelt középvezetők kiválasztásakor fejvadászcéghez fordulnak, amely úgynevezett előszűrést végez a számukra. Ennek alapján állítanak össze egy úgynevezett rövid listát, amely jellemzően 2-3, legfeljebb 6-8 jelöltet tartalmaz.

A Műszertechnikánál szinte soha sem fordulnak fejvadászhoz, előnyben részesítik az újsághirdetést, illetve a személyes ismeretségen alapuló beajánlást. Ezzel éppen azt akarják sugallni, hogy a már ismert szakemberek jöjjenek a vállalathoz. "Engem is a barátom hozott ide 16 évvel ezelőtt, amikor mérnök-üzletkötőként kezdtem el dolgozni" – emlékezik Lakatos István. Igaz, a túlzott belterjességet is el akarják kerülni.

Vincze Irma cége sajátosságaként említi, hogy például egy 650 alkalmazottat foglalkoztató hipermarket működtetéséhez mintegy harminc különböző szakma képviselőjére van szükség. Körülbelül négyszázan dolgoznak az önkiszolgáló osztályokon; a pénztárhoszteszek száma csaknem 150, a további száz állás pedig speciális szakmai képzettséget, illetve tapasztalatot igényel. Ilyenek például a pék, a hentes, a cukrász, a műszaki előadó, az áruátvevő, a biztonsági őr és a targoncavezető szakmák.

Internetes közvetítés

A vezetői pozíciókban ugyancsak elsősorban a kereskedelemre legjellemzőbb posztok szerepelnek a kínálatban. Például: kereskedelmi és pénztármenedzserek, áruátvételi irányítók, az áruházon belül működő termelőegységek vezetői. Minden munkakör esetében megvannak a konkrét, képzettségre és képességekre irányuló elvárások. A felvételnél a kereskedelmi végzettség és gyakorlat nem feltétlenül és nem minden munkakörben követelmény, de előnyben részesül az, akinek kedve és affinitása van a kereskedelemhez. A felvételi folyamatban nincs különbség az alkalmazottak és a vezetők kiválasztásakor, mindig a munkakör és az annak megfelelő profil a meghatározó.

A Matávnál másképpen keresnek vezetőt és másképpen alkalmazottakat. Az utóbbiak esetében is leírják az elvárásokat, kompetenciákat, s a keresés első három hónapjában – az érdekképviseletekkel való megegyezés alapján – a cégen belül próbálják megtalálni a megfelelő személyt. A vezetők cégen belüli keresése szintén lehetséges, de nem kötelező. Ha az alkalmazotti posztra három hónapon belül nem találják meg az alkalmas embert, akkor az interneten keresnek tovább. Ha ez nem járna sikerrel, akkor szakosodott fejvadászhoz fordulnak.

Személyes interjúk

A kiválasztás mind a három cégnél többlépcsős folyamat, amelynek során a jelöltnek bemutatják a céget, a vállalati környezetet, illetve a keresett pozíciót. Ezt követik a személyes interjúk, amikor is kulcsszerepet játszik az interjúztató emberismerete. A szakemberek állítása szerint aránylag rövid idő alatt megállapítható a jelölt konfliktuskezelő képessége, lojalitása, döntéskészsége, a csapatmunkához való hozzáállása, kreativitása, felelősségérzete, s más fontos emberi tulajdonsága. Ehhez az interjúztató jó emberismeretére, tapasztalatára, empatikus képességére van szükség.

Az Auchannál a személyes beszélgetések során a strukturált és a viselkedésalapú technikát alkalmazzák. Kizárólag olyan kérdéseket tesznek fel, amelyek az alkalmasságot vizsgálják, illetve segítenek annak eldöntésében, hogy a jelölt és a vállalat – hosszú távon – képes-e az együttműködésre. A pályázó általában két vagy három interjún vesz részt. Egy-egy beszélgetés körülbelül egyórás.

A Matávnál mintegy 300-400 kiemelt vezetői poszt van, s ha megüresedik egy hely, a meghirdetett állásra a fejvadász végzi el az előszűrést. Az általa javasolt 3-8 személy interjúzását azonban már az rt. kiválasztásért felelős személyzeti vezetője végzi, ahol jelen van a szakmai vezető és a fejvadász képviselője is. Az első, amolyan bemutatkozó interjún az önéletrajzot, a referenciákat, a fejvadász értékítéletét tekintik át. A második körben már szűkül a mezőny, s ekkor – ha például egy igazgató kiválasztásáról van szó – jelen van a cég felső szintű vezetője is. A harmadik körben lényegében konkrét tárgyalásokat folytatnak a feladatokról, a bérről és az egyéb juttatásokról.

Viselkedési tesztek

Lakatos István azért sem szeret fejvadászokhoz fordulni, mert ők úgymond felkészítik a jelölteket arra, hogy miként viselkedjenek, pedig éppen az a lényeg, hogy a jelentkező önmagát adja. A vezérigazgató jobban megbízik saját értékítéletében, személyes tapasztalatában.

Interjúzásra csak azokat hívja be, akiknek az önéletrajzában nincsen zavaró tényező. Ez utóbbi közé tartozik például, ha a jelölt albérletben, vagy túl messze lakik a munkahelyétől. Ezzel a jelentkezők mintegy 60 százalékát azonnal kiszűrik. "Ha tíz jelentkezőből tízzel kapcsolatban kétségek merülnek fel, inkább egyet sem veszünk fel. Alkalmatlan emberrel nem érdemes elkezdeni dolgozni" – vallja a vezérigazgató, aki hozzáteszi: a jelöltekkel még az interjú előtt közli, hogy ha nem találja megfelelőnek az illetőt, akár tízperces beszélgetés után is elbúcsúzik tőle, mert nem érdemes húzni az időt.

Somorjai Éva szintén úgy véli: a megérzésnek döntő szerepe van, a találkozás első néhány perce meghatározó. Az alkalmazottak kiválasztásánál tesztekkel is vizsgálják a jelölt munkahelyi viselkedését, lényeges emberi tulajdonságait. Vezetőknél főleg az irányítói képességek vizsgálatára helyezik a hangsúlyt. Megfelelő kérdésekkel, beszéltetéssel jól meghatározható, hogy a jelölt miként oldja meg a konfliktusokat, milyen a döntéskészsége, illetve más fontos vezetői és emberi tulajdonsága. Somorjai Éva és Lakatos István szerint a fogyatékosságok hamar kiderülnek.

Diszkrimináció nélkül

Lakatos István szerint négy jelölt interjúzása esetében kettőnél 5-10 perc után kiderül, hogy nem alkalmas, tehát nem folytatják a beszélgetést. Sok mindent elárul, ha az illető ápolatlan, nem megfelelő az öltözködése, kifogásolható a viselkedése, nem tud beszélni, nincs mögötte tudás.

Az interjú mintegy fél óráig tart, s a szerint zajlik a beszélgetés, hogy milyen típusú munkára jelentkezik az illető. Fontos szempont a jelölt sikerorientáltsága, becsvágya, a munka iránti alázata, a lojalitása, a felelősségérzete, azaz: hogy "ne tudjon aludni, ha nem végzett el egy munkát".

A Műszertechnikánál kimondottan szeretik az öntörvényű embereket, azokat, akik feltalálják magukat, s nem arra várnak, hogy megmondják nekik, mi a feladatuk. "Itt minden szabály áthágható, ha az indokolt és ésszerű" – mondja a vezérigazgató. Ebben is különböznek a multinacionális cégektől, ahol az alkalmazottaknak mindig megmondják, mit csináljanak. Minden pályázóval két alkalommal beszélgetnek: az elsőn a humánpolitikai szakember folytatja a beszélgetést, amelyen olykor a szakmai vezető is jelen van. A második találkozón a szakmai vezető is részt vesz, s a feladatokat konkrétan érintő dolgokról is szó esik.

A családi háttérről, az otthoni körülményekről – mivel mindez hatással lehet az illető személyiségére, munkavégzésére – a Matávnál és a Műszertechnikánál is érdeklődnek. De nem vájkálnak a jelölt magánéletében, a személyesebb jellegű kérdésekre nem kötelező válaszolni. Nem diszkriminálják azokat, akiknek nehezebb a családi hátterük, de jobb, ha kiegyensúlyozottan él az illető. A jelölt vallására, politikai nézeteire egyik helyen sem kíváncsiak: igaz, ennek firtatását törvény is tiltja.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem