×

Párbeszéd a pénzügyi szektorban

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 36. számában (2001. január 15.)

 

Tanulságos fórumnak adott otthont a magyar főváros a közelmúltban. Az Európai Unió bankjainak, munkaadóinak és szakszervezeteinek képviselői a magyarországi banki érdekképviseletek vezetőivel tanácskoztak a pénzintézeti szektorban érvényesített szociális párbeszédről, annak az alkalmazottak életére gyakorolt hatásáról.

 

fórum fő célja az volt, hogy az integrációs törekvésekkel kapcsolatban a hazai pénzintézeti szakemberek, érdek-képviseleti vezetők is megismerjék az Európai Unió ezzel kapcsolatos elvárásait. A budapesti fórum az első volt azon három kerekasztal-beszélgetés sorában, amelyet az Európai Bizottság szervezésében a kelet-közép-európai régióban tartanak, hogy elősegítsék a pénzügyi szektor felkészülését a csatlakozásra.

Fókuszban a humán érték

A megbeszélést megelőző tájékoztatón Christine Asmussen, a Union Network International (UNI) pénzügyi szekciójának vezetője megfogalmazta: az Európai Unió tevékenysége nem csak a kereskedelemről és a pénzről szól, annak létezik egy humán dimenziója is, és a szakszervezetek, illetve a munkaadók megfelelő párbeszéde fontos eleme a bővítési folyamatnak is. Ezzel párhuzamosan Werner Abelshausen, az Európai Unió képviseletében részt vevő három munkáltatói szervezet nevében kifejtette: „Semmiképpen nem akarunk a csatlakozásra váró országok szociális partnereire ráerőltetni egyetlen közös európai modellt. Ugyanakkor e megbeszéléssorozat első rendezvényén eszmecserét kívánunk folytatni arról a bevált gyakorlatról, amely elősegíti a pénzintézeti szektor – mint szakma – versenyképességének és sikerének fenntartását minden érintett érdekcsoport számára".

Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára bevezető előadásában rámutatott: a hazai bankszektor a következő időszakban három-négy nagy összeolvadás, illetve akvizíció előtt áll, ezeket azonban úgy kell végrehajtani, hogy a banki dolgozók egyéni sorsának alakulását minél kevésbé befolyásolják. A főtitkár ezek között említette az OTP Bank és a Postabank „stratégiai partnerségi viszonyát", a belga KBC Bank és a holland ABN Amro bankcsoport magyarországi leánybankjainak az év első felében tervezett összeolvadását, valamint a külföldi anyavállalati fúzió révén a magyarországi Bank Austria Creditanstalt egyesülését a HypoVereinsbank magyarországi leányvállalatával.

Leépítések várhatók

Ezek az összeolvadások azt eredményezhetik, hogy nagyszámú banki dolgozónak más munka után kell néznie, adott esetben a pénzügyi szektoron kívül. Emellett napirenden van az ország európai uniós tagsága is – annak minden hatásával -, és ez már nem a távoli jövő kérdése.

A főtitkár szerint a teljes jogú uniós tagság elnyerése után a hazai pénzintézeti szektorban is elsőrendű szemponttá válik a költségtényező. Ez azt jelentheti, hogy – mivel a magyarországi bankrendszer tulajdonosainak jó része az Európai Unióban bejegyzett bankok közül kerül ki – a teljes jogú tagság után az anyabankok számára azonnali lehetőséggé válik annak eldöntése: tovább működtetik-e magyarországi leánybankjaikat, vagy itt csak fiókokkal képviseltetik magukat. A szigorú gazdaságossági szempontok érvényesítése természetesen a magyarországi bankok személyi állományára is hat majd.

A tanácskozáson részt vett Herczog László, a Gazdasági Minisztérium (azóta felmentett) államtitkár-helyettese, aki a magyarországi érdekérvényesítés munkahelyi és ágazati szintű megjelenítését ismertette a hallgatósággal. Kifejtette: a magyarországi pénzügyi szektorban a munkahelyek 52 százalékában kollektív szerződések szabályozzák a munkáltatók és a munkavállalók viszonyát, ami a gazdaság egészénél jóval magasabb arány. Ugyanis honi viszonylatban, országos szinten ez az arány csupán 40 százalék. A kollektív szerződések elterjedtsége tehát az uniós gyakorlattól elmarad – húzta alá az államtitkár-helyettes. A kormányzat szeretné, ha az európai uniós csatlakozásig mind a munkahelyeket, mind az ágazatokat tekintve nőne a kollektív szerződések száma.

Hiányzik a szervezés

Tábor Viktorné, a Bankok, Biztosítók Dolgozói Szakszervezeteinek Szövetsége (BBDSZSZ) elnöke részletesen szólt a hazai pénzintézeti szektor dolgozóit tömörítő szakszervezeti szövetség történetéről, annak napjainkban betöltött szerepéről. A magyar pénzintézeti ágazatban dolgozó alkalmazottak 1989-ig egy közös, a KPVDSZ nevet viselő szakszervezetben tevékenykedtek más érdekképviseletekkel – így a kereskedelmi, a pénzügyi és a vendéglátó-ipari szakszervezetekkel – együtt, ám e régi szervezetben több probléma adódott abból, hogy a pénzügyi alkalmazottak „szekciója" túl kicsi volt, nem tudta érvényesíteni önálló érdekeit. A pénzügyi ágazatban dolgozó szakszervezeti tagok aránya csupán 10 százalék alatt maradt a KPVDSZ-ben, így ténylegesen nem gyakorolt hatást az egész szakszervezet működésére. A korábbi KPVDSZ 1989-ben megszűnt, majd az új pénzügyi szakszervezetet 1989. október 29-én alapították meg, mégpedig BBDSZ név alatt, amely a Bankok, Biztosítók Dolgozóinak Szakszervezeteként tevékenykedett. Az alapító kongresszus idején taglétszáma elérte a 43 ezret, ami akkor azt jelentette, hogy az ágazat dolgozóinak 90 százaléka szakszervezeti tag volt, a helyi szervezetek száma pedig elérte a huszonkettőt.

Később különféle, elsősorban a szervezeteket érintő jogi problémák miatt a tagszervezetek többsége úgy határozott, hogy önálló jogi személyiséggé válik, és 1995-ben megalakult a BBDSZSZ, vagyis a Bankok, Biztosítók Dolgozói Szakszervezeteinek Szövetsége. Az ágazatban bekövetkezett szerkezeti változások következtében a tagszervezetek száma azonban napjainkban tizenhatra csökkent. Tábor Viktorné az egyik legfőbb problémát abban látja, hogy az elmúlt évtized alatt az egységes szakszervezet kis szervezetekre bomlott, illetve a szervezettség a legkülönfélébb okok miatt csökkent. Ebben szerepet játszott a privatizáció, a nyugdíjazások, valamint az, hogy a pénzügyi szektorban elhelyezkedő fiatal dolgozók kevéssé érdeklődnek a szakszervezeti munka iránt. Ugyanakkor a Magyarországon tevékenykedő külföldi tulajdonú bankok, illetve biztosítók jelentős része nem tudott kellő szervezőmunkát kifejteni, így a taglétszámot elsősorban a hazai, többségi tulajdonú bankok, biztosítók és takarékszövetkezetek adják.

Strukturális váltás

Problémaként jelentkezik az is, hogy az ágazatot drasztikus strukturális átalakulás érte. A kollektív szerződéseket helyi szinten kötötték meg, jóllehet a BBDSZSZ célja az, hogy ágazati szinten szülessék kollektív szerződés. Ennek érdekében felvették a kapcsolatot a Magyar Bankszövetséggel. A BBDSZSZ sikerként könyvelte el, hogy a szervezet tagjai aktívan részt vesznek a helyi üzemi tanácsok megválasztásában és munkájában, s a tagok jelentős részét maguk a tagszervezetek adták. Az is az eredmények közé sorolható, hogy az egyes hitelintézetekben, pénzintézetekben a felügyelőbizottsági tagok egyharmadát az alkalmazottak közül választják napjainkban. A BBDSZSZ az MSZOSZ tagja, ám ezzel párhuzamosan kifejezetten jó munkakapcsolatot ápol a Magyar Bankszövetséggel.

A tanácskozáson a nyugat-európai tapasztalatok felvázolása során kiderült, hogy az ottani banki alkalmazottak számára is az egyik legfőbb gond az összeolvadások és a társaságok felvásárlása. A pénzügyi szektor olyan fejlett iparág, amely maga is sok változáson megy keresztül, és még soknak előtte áll. A pénzügyi szektorban jelenleg megvalósuló reformok, amelyek világméretekben a pénzügyi, banki termékek és szolgáltatások liberalizációját szolgálják, végső soron az egész iparág globalizációját segítik elő. Ez azzal jár, hogy a pénzügyi társaságok, kereskedelmi bankok is optimalizálni akarják gazdasági méretüket és költségeiket. Ennek érdekében a világméretekben zajló versenyben a legmegfelelőbb gazdasági struktúra kialakítására törekednek.

Összeolvadási láz

A nyugat-európai szakszervezetek tapasztalatai szerint a nyugati világban részben a pénzügyi szektorban is a „nagyobb a jobb" szindróma kezd eluralkodni, és egyfajta „összeolvadási mánia" kap lábra. Ez egyértelműen negatívan hat a dolgozók munkavállalási esélyeire, azok későbbi alakulására, a munkahelyek fennmaradására. Ezzel együtt a negatív hatások kiterjednek a banki és a pénzügyi szférában tevékenykedő szakszervezetek működési feltételeire is.

Az Európai Unió statisztikai intézménye, az Eurostat adatai alapján egyértelműen megállapítható, hogy az összeolvadások hatására már most jelentősen csökkent az Európai Unióban a foglalkoztatottság – a pénzügyi szektorban szinte az összes tagállamban -, bár néhány országban sokkal jobban „szenvedtek" a merger-ök negatív hatásaitól.

Bár a különböző módszerekkel végzett felmérések eltérő adatokat jelezhetnek, mégis igaz, hogy az elmúlt tíz év alatt csak a banki és biztosítói, illetve pénzügyi szolgáltatási területen mintegy 130 ezer állás szűnt meg az Európai Unió különböző államaiban a felvásárlások, illetve az összeolvadások következtében.

Védelmi gátak

A nyugati szakemberek a magyar szakszervezeti vezetőknek, illetve munkaadóknak is azt ajánlották, hogy a jövőben még inkább figyeljenek a világméretekben folyó összeolvadási hullám Magyarországon tapasztalható kihatásaira. Bár a pénzügyi szférában dolgozó alkalmazottak felkészültsége, szakmai kvalitása igen jó, mégis előfordulhat, hogy a leépítések után – amelyek jellemző velejárói az összeolvadásoknak – nehezen találnak munkát az egyes banki, illetve biztosítói alkalmazottak a pénzügyi szektoron kívül. Ez részben abból is fakad, hogy a pénzügyi területen dolgozók fizetése magasabb, mint a többi ágazatban tapasztalt átlagkereset. A nyugat-európai szakemberek ezért részben azt ajánlották, hogy időben történő átképzésekkel, illetve korengedményes nyugdíjaztatásokkal és más foglalkoztatáspolitikai eszközökkel készüljenek fel az itteni banki szakszervezeti vezetők a pénzintézeti szektorban tapasztalható strukturális változások negatív következményeinek kivédésére.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem