×

A vállalatok helyzetmegítélése

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 35. számában (2000. december 15.)

 

A magyar vállalatok összességében arra számítanak, hogy jövőre kissé romlik a nemzetgazdaság helyzete, ugyanakkor saját kilátásaikat illetően javulást prognosztizálnak. A GKI Gazdaságkutató Rt. és a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége a vállalatok várakozásairól, helyzetük megítéléséről közösen készített legutóbbi felmérésüket 769 vállalat válaszaiból állították össze.

 

A vállalati vezetők szerint jövőre a gazdasági növekedés üteme lassul és szerény mértékű gazdasági fejlődés várható. A cégek várakozásai szerint hasonló tendencia érvényesül majd az export területén is. Vértes András, a GKI Rt. elnöke szerint ezt támasztja alá a kutatóintézetük által mért bizalmi index is. E szerint 1998 tavaszától 1999 tavaszáig a magyar gazdaságot is – az európai tendenciához hasonlóan – dekonjunkturális szakasz jellemezte. Ezt követően, 1999 tavaszától eléggé egyértelmű konjunkturális időszak kezdődött, jelenleg pedig úgy tűnik, hogy az európai tendenciákkal összhangban a gazdaság konjunktúrája Magyarországon is elérte, illetve túljutott a csúcson.

A cégvezetők a nemzetgazdaság enyhén romló megítéléséhez képest kedvezőbbnek tartják jövőbeni saját helyzetüket, jövedelmezőségüket, illetve likviditásukat. A vállalatok azt mondják, hogy az agrárvállalkozások kivételével az idén javult a gazdasági helyzetük.

A felmérésből kiderült, hogy az eddigi évekhez hasonlóan továbbra is a 300-nál több alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalatok bizonyultak a legderűlátóbbnak mind a saját helyzetüket, mind a nemzetgazdaság megítélését illetően. Az az ipari, az építőipari és a kereskedelmi cégek a legbizakodóbbak, a legkevésbé optimisták pedig a mezőgazdasági termelők.

A felmérésben részt vevők jövőre átlagosan 2,5 százalékos volumenbővülésre számítanak, ami az ideihez képest egyértelmű lassulás. Az ipari és a kereskedelmi vállalatok számolnak a nemzetgazdasági átlagot meghaladó mértékű értékesítésnövekedéssel. Ezzel szemben a mezőgazdasági termelők stagnálásra számítanak a forgalmukat illetően.

A termelés/szolgáltatás bővítésének legfontosabb korlátai* (említési gyakoriság, a válaszadók százalékában)
 

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

Kereslethiány 

– belföldön

58

51

59

56

66

67

64

– külpiacokon

16

14

12

10

20

22

17

Tőkehiány

35

30

29

27

39

42

43

Kiélezett verseny

28

25

23

25

38

38

42

Tisztességtelen verseny

20

23

23

27

32

31

30

A vevők fizetési késedelmei

29

25

22

22

28

33

33

Az állam magatartásának kiszámíthatatlansága

29

43

33

28

31

38

32

A munkaerővel kapcsolatos problémák

10

9

10

8

18

21

23

A meglévő kapacitások alacsony műszaki színvonala

8

4

3

7

15

14

16

A termékek/szolgáltatások gyenge versenyképessége

5

3

4

3

5

7

8

* Az őszi felmérések adatai alapján.

Magas kapacitáskihasználtság

A derűlátásra az is okot adhat, hogy a meghatározó kapacitások kihasználtsága átlagosan 78 százalékos. Az átlagnál magasabb – 90, illetve 87 százalékos – a termelői kapacitás kihasználtsága a szolgáltató és az építőipari vállalatoknál. Felesleges kapacitás a válaszadók 35-35 százalékánál van. A mezőgazdaságban a kapacitások kihasználtsága rendkívül alacsony, alig éri el az 50 százalékot.

A jövőre vonatkozóan visszafogott beruházási tervvel számolnak a vállalatok. Ennek az is oka lehet, hogy a felmérés időpontjában még nem ismerték a jövő évre vonatkozó konkrét költségvetési számokat, így csak becsülni tudtak az érintettek.

A beruházási tervek többnyire az elhasználódott gépek, berendezések cseréjére vonatkoznak. A válaszadók 27 százaléka tervez gépcserét, termelésbővítő beruházásra 17 százalékuk gondol. A beruházási tervek megvalósítását a válaszadók 52 százaléka szerint a saját tőke hiánya akadályozza, 38 százaléka az eladósodás veszélyét, 35 százaléka a gyenge profitkilátást, 29 százaléka pedig a magas beruházási hitelkamatot említette.

A vállalatok fele úgy ítéli meg, hogy termékeik és szolgáltatásaik színvonala, illetve árai versenyképesek az Európai Unió piacán. Ezzel szemben az értékesítési csatorna, a hálózat, a marketing- és a PR-tevékenység versenyképessége jóval gyengébb az uniós átlagnál.

A válaszadók a termelés és a szolgáltatás bővítése előtt álló akadályok között említik a kereslet hiányát a hazai piacon. Az iparvállalatok negyede a külpiacon is korlátozott keresletről számolt be.

A tőkehiány továbbra is a fejlődés gátjai között szerepel, ez a probléma többnyire a mezőgazdasági cégeket érinti. Az agrárvállalkozások kétharmada vélekedett úgy, hogy a jövőben is tőkehiánnyal kell szembesülnie.

A válaszok szerint a versenyre a leginkább érzékeny a kereskedelem, az építőipar, valamint a szolgáltatási szféra, míg a kereskedelem és az építőipar területén dominánsak a tisztességtelen piaci magatartás negatív hatásai.

Munkaerő-problémák

A felmérés rámutat arra is, hogy egyre erősödnek a munkaerővel kapcsolatos problémák. Az ország egyes területein részleges munkaerőhiány alakult ki, a humán tőke mobilitási hajlama meglehetősen alacsony.

A vállalatok foglalkoztatottakra vonatkozó prognózisából arra lehet következtetni, hogy a nemzetgazdaságban a létszámfelvételt meghaladó arányú leépítés várható. Az agrárvállalkozások 57 százaléka számol létszámcsökkenéssel, és mindössze 7 százaléka tervez munkaerő-felvételt. Létszámbővülés az iparban, az építőiparban és a szolgáltatások szférájában várható jövőre.

A vállalatok 8,5 százalékos bruttó átlagkereset-növelést terveznek és az átlagos fogyasztói árszínvonal 8,2 százalékos növekedésével számolnak jövőre. A vállalatok 45 százaléka bízik jövedelmezőségi pozíciójának javulásában és 11 százaléka romlást prognosztizál.

A megkérdezettek szerint a vállalatok modernizációját a kormány leginkább a tb-járulék és az adók mérséklésével tudná elősegíteni. A felmérésből kitűnik az is, hogy a gazdasági bűnözés elleni állami fellépés legeltökéltebb hívei az építőipari és kereskedelmi vállalkozások.

Versenyképesség – japán (le)értékelés
A Japán Nemzetközi Együttműködési Ügynökség (JICA) a Gazdasági Minisztérium felkérésére 2000 júniusától végzett kutatást Magyarországon a kis- és középvállalkozások fejlesztésével kapcsolatban. A 15 szakértő által végzett felmérés zárójelentése decemberben készül el. Inakazu Shozo, a munkacsoport vezetője egy kisvállalati konferencián ismertette a készülő jelentés főbb megállapításait. A japán szakértők szerint a magyar ipar szerkezetét a versenyképesség hiánya, a mikrovállalkozások nagy száma és az Európai Unió (EU) átlagához képest alacsony termelékenység jellemzi. A JICA magyarországi tapasztalatai alapján arra a következtetésre jutott, hogy a kis- és középvállalkozások termelékenységének és versenyképességének javítása terén még sok a tennivaló.

A JICA a kis- és középvállalkozások fejlesztésére öt különböző stratégiát dolgozott ki. Ezek lényege a középvállalkozásokat és a nagyobb kisvállalkozásokat támogató intézkedések megerősítése, a támogatási politikák és a fejlesztési programok összekapcsolása, terjesztése, a vállalkozások berendezéseinek modernizálása, a beszállítók és az üzleti láncok segítése, valamint a kezdő vállalkozások bátorítása.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem