×

Vállalatok és a diákok

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. szeptember 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 21. számában (1999. szeptember 15.)
 

A magyar gazdasági életben hagyományosan erős kapcsolat volt a vállalatok és az állami oktatási intézmények között, a cégek komoly szerepet vállaltak a gyakorlati oktatás, a diákok nyári gyakorlatának lebonyolításában, a tanműhelyek fenntartásában. Napjainkban – főként a prosperáló ágazatokban – újjáéledni látszik e kapcsolat, ugyanakkor a hosszú távon gondolkodó cégek már nemcsak a pályakezdők okítására, de a gyakorlott munkatársak folyamatos továbbképzésére is gondot fordítanak.

 

A rendszerváltozást követően, a gazdasági verseny élesedésével, illetve a szocializmus zászlóshajóinak zátonyra futásával egy időben sok helyütt veszélybe kerültek a gyakorlati képzőhelyek, sőt nem egy azok közül meg is szűnt. A képzőhelyek fenntartásának biztosítását hivatott elősegíteni a három éve elfogadott szakképzési hozzájárulási törvény, amelynek értelmében a gazdálkodók éves bérköltségük százalékában kötelesek támogatni az állam által elismert szakképesítés megszerzésére irányuló képzést.

A szakképzési hozzájárulás

A hozzájárulás alól mentesülnek a szakképző iskolát létesítő és fenntartó cégek. A fizetési kötelezettség teljesíthető oly módon is, hogy a kötelezett akár egyéni tanulószerződések, akár az iskolával kötött megállapodás alapján részt vesz a gyakorlati képzésben. Ugyancsak csökkentheti a befizetendő hozzájárulás mértékét, ha a cég anyagilag támogatja a szakképző intézmény tárgyi feltételeinek javítását. A gazdálkodóknak a gyakorlati képzésben való részvétel esetén lehetőségük van arra is, hogy az oktatással kapcsolatban felmerülő költségeiknek az eredeti befizetési kötelezettségüket meghaladó részét a Munkaerőpiaci Alap szakképzési alaprészéből visszaigényeljék.

A szakképzési hozzájárulási törvény alapján számos cég támogatja az állami szakképzési rendszert, bár a tanulók továbbfoglalkoztatására ma már jóval kevesebben tudnak garanciát vállalni, mint korábban.

Jó példa erre a gyógyszeripar, amelynek képviselői az új szisztémához igazítva újították meg az iskolákkal fenntartott, hoszszú tradíciókra visszatekintő kapcsolataikat, de a gyakorlaton fogadott fiataloknak csak töredékét tudják alkalmazni a képesítés elnyerését követően.

Támogatott iskolák

Hasonló cipőben jár a 4200 főt foglalkoztató, 170 üzlettel rendelkező Csemege-Julius Meinl Rt. is, amelynek jelenleg 51 iskolával van együttműködési szerződése. Az oktatási intézményeket eltérő mértékben támogatják, összességében mintegy évi 3 millió forintot fordítanak erre a célra. Mint a társaság illetékes vezetőjétől megtudtuk, évente közel ezer fiatal gyakorlati képzésében vesznek részt, ám további foglalkoztatásuk a pillanatnyi forgalomtól függ. Az iskolapadból azonnal felvett pályakezdők száma meg sem közelíti a néhány évvel korábbit. Ezzel együtt a cég vezetése roppant fontosnak tartja a szakképzésben való részvételt, évente saját szakmunkásversenyt is hirdetnek.

Komolyan kiveszi részét a szakképzés támogatásából a Magyar Suzuki Rt. is, amely – lévén, hogy a felfutóban levő autóipar egyik hazai éllovasa – a pályakezdő végzettek foglalkoztatásában is igen jó eredményeket mutathat fel. Mint dr. Izsák György személyzeti, oktatási és általános igazgató elmondta: együttműködési szerződés alapján 5 iskolát támogatnak, részükre pénzbeli segítséget nyújtanak, eszközöket adnak át, illetve saját tréningközpontjukban biztosítanak lehetőséget a gyakorlati oktatásra.

A cég évi 6-8 millió forintot fordít erre a célra, ami hosszú távon valószínűleg meg is térül. Mint az igazgató elmondta: a fiataloknak a gyakorlatban tudják megmutatni a gyártást, sőt a tréningközpontban olyan elemeket, részegységeket is be tudnak mutatni nekik, amelyekkel másutt nem volna módjuk megismerkedni. A Magyar Suzuki Rt. összesen mintegy 210-230 fiatallal foglalkozik ilyen módon, s bár a cég 1350 fős létszáma 2-3 éve gyakorlatilag változatlan, a maradni kívánó fiataloknak az iskola elvégzése után is tudnak munkát adni.

A belső képzés

Jelenleg a szakképzési hozzájárulás alapjának legfeljebb 0,2 százalékos mértékéig a saját dolgozóknak adott, az állam által elismert szakképesítés megszerzéséhez való támogatás is elszámolható, ám ez a szabályozás 2000. január 1-jétől változik: az elszámolható mérték 0,5 százalékra nő, és a támogatható képzések körét az OKJ-ban nem szereplő képesítésekre is kiterjesztik. Hogy a módosítás mennyiben ad új lendületet a cégek belső képzéseinek, egyelőre nehéz megjósolni, hiszen szeptember-októberben még a régi rend szerint számolhatóak el a ráfordítások, a jövő évi oktatási tervek pedig még csak az előkészítés stádiumában vannak.

A szakmai továbbképzések jelentőségét elméleti szinten a legtöbb cégvezető elismeri, ám a költségeket általában csak a közepes vagy annál nagyobb társaságok vállalhatják. Hogy pontosan mekkorák ezek a kiadások, csak becsülni lehet, a megkérdezettek többsége ugyanis nem óhajtotta nyilvánosságra hozni az összeget.

Továbbképzés és versenyképesség

A belső képzések rendszerét a cég piaci helyzete, hagyományai, külföldi tulajdonos esetében az „anyaország" szokásrendszere határozzák meg. Mindenesetre az biztos, hogy a jövőben az oktatás a gazdasági verseny egyik fontos eleme lesz, s aki ezt időben felismeri, csak jól járhat.

A munkatársak iskolarendszeri vagy iskolarendszeren kívüli továbbképzését a legtöbb vállalatnál valamilyen módon elősegítik. Ha a dolgozó kezdeményezi, oktatási költségei 50-100 százalékát átvállalják, rendszerint tanulmányi szerződés alapján. Ez a megállapodás nem adminisztratív passzió, hanem a munkaadó jogos önvédelme. A képzett munkaerő ugyanis érték, s az uniós csatlakozáshoz közeledve egyre inkább az lesz. Ráadásul a piaci képzések ára meglehetősen borsos, így a munkáltató természetesen abban érdekelt, hogy a befektetés nála térüljön meg, s ne a konkurenciánál.

A képzés mint motiváció

A kvalifikált munkaerő megtartásában a tapasztalatok szerint igen komoly súlyt képvisel a folyamatos szakmai fejlődés lehetőségének biztosítása, a friss diplomások például előszeretettel választanak olyan munkáltatókat, amelyek külföldi továbbképzésre, gyakorlatra teremtenek módot. E téren lépéselőnyben vannak a külföldi vagy vegyes tulajdonú társaságok, illetve az ISO-minősítéssel rendelkezők, amelyek számára az ISO rendszere eleve kötelezővé teszi a minősített területen dolgozók rendszeres képzését.

A cégek belső képzései között egyre inkább előtérbe kerül a munka közbeni, on-job oktatás, amikor a munkatársak nem padban (széken) ülve, hanem a munkafolyamat végzése közben sajátítják el a korszerű ismereteket.

Japán módszerek

A Magyar Suzuki Rt. számos egyéb lehetőség mellett e módszert is alkalmazza. Mint dr. Izsák György elmondta: a társaság dolgozói minden évben, havi rendszerességgel részt vesznek valamilyen képzésben.

A belső képzéseket a Suzukinál többnyire saját erőből oldják meg, rendszerint csak speciális szaktanfolyamoknál veszik igénybe külső oktatócég szolgáltatásait.

A belső és on-job képzések mellett továbbra is gyakorlat, hogy a dolgozók néhány hónapot Japánban töltenek, ahol nemcsak szakmai fogásokkal, de a felkelő nap országának munkakultúrájával is megismerkednek. Az esztergomi gyár indulásakor még minden új dolgozót kiküldtek, ma évi 40-60 fő vesz részt ilyen, általában 4-6 hónapos továbbképzésben.

A Suzuki sajátossága a japán kaizen teian program, ami a magyar fogalomrendszerben inkább tapasztalatcsere, mint oktatás, ám mindenképpen része a cég képzési struktúrájának. A kaizen teian során a különböző országokban működő gyárak fejlesztéssel foglalkozó alkalmazottai időről időre a gyakorlatban figyelik meg, hogy egy-egy újítást hogyan dolgoznak fel a többiek.

Az igazgató szerint a folyamatos, többszintű képzés a dinamikusan fejlődő autóiparban ágazati követelmény, de a cégnél egyben a japán elvárások is elengedhetetlenné teszik a munkaerő ilyen megközelítését.

T. É.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. szeptember 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem