×

A magán-nyugdíjpénztári bevallás új nyomtatványai 2.

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 19. számában (1999. július 15.)

 

Folytatjuk az előző számunkban elkezdett ismertetésünket a magán-nyugdíjpénztáraknak küldendő nyomtatványokról. Ezúttal a „Magán-nyugdíjpénztári tagdíjbevallás önellenőrzése, korrekciója" megnevezésű nyomtatványgarnitúra kitöltéséhez adunk útmutatást.

 

A foglalkoztatók és foglalkoztatónak minősülő egyéni vállalkozók részére szóló „Magán-nyugdíjpénztári tagdíjbevallás önellenőrzése, korrekciója" megnevezésű, 19990200-19990210 jelű nyomtatványgarnitúra a tárgyhavi tagdíjbevallásnak az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény (Art.) szabályai szerinti önellenőrzésére, illetve az önellenőrzésnek nem minősülő korrekciók jelentésére szolgál. A nyomtatványok szabadon másolhatók.

E nyomtatványon az a foglalkoztató és foglalkoztatónak minősülő egyéni vállalkozó nyújthat be önellenőrzést, aki az 19990100-19990110 jelű bevalláson teljesíti a tagdíjbevallási kötelezettségét. A foglalkoztató és a foglalkoztatónak minősülő egyéni vállalkozó az 19990200 jelű, valamint az 19990210 jelű adatlapokon jelenti a pénztártagsággal rendelkező munkavállalók tagdíj- és kieső idő adatainak önellenőrzését, korrekcióját annak a magánnyugdíjpénztárnak, ahol a munkavállaló pénztártag.

A foglalkoztatónak minősülő egyéni vállalkozó saját tagdíj- és kieső idő adatainak önellenőrzését, korrekcióját abban az esetben jelenti, ha bevallási kötelezettségét nem negyedévente kell teljesítenie, és alkalmazottaival azonos pénztár tagja, és eredeti bevallását is az alkalmazottaival egy nyomtatványon teljesítette.

A nyomtatvány részei

Az önellenőrzési nyomtatvány összesítő adatlapból és a tagi adatokat tartalmazó betétlapból áll. Az összesítő adatlap és a betétlap kizárólag együtt nyújtható be. Egy önellenőrzési nyomtatványon csak egy hónapra vonatkozóan végezhető önellenőrzés, illetve korrekció. Ha az önellenőrzés több hónap adatait érinti, akkor a javítani kívánt hónapok számával megegyező darabszámú önellenőrzési nyomtatványt kell kitölteni és benyújtani.

Önellenőrzés

Az Art. 8. §-a szerint önadózásnál az adózó önellenőrzésre jogosult, ha az Art. egyéb szakaszai másként nem rendelkeznek. Tekintettel arra, hogy az Art. 96/B §-ának (12) bekezdése értelmében a járulékfizetésre kötelezettet megilletik az adózó jogai és terhelik az adózóra vonatkozó kötelezettségek, ebből adódóan a járulékfizető (tagdíjfizető) is végezhet önellenőrzést. A benyújtott önellenőrzés végrehajtható okirat.

A bevallás módosítása

A bevallásra kötelezett helyesbítheti a bevallás útján megállapított tagdíjat. Ha a bevallásra kötelezett – az illetékes igazgatási szerv ellenőrzésének megkezdését megelőzően – feltárja, hogy a járulékalapot, a tagdíjat nem az arra vonatkozó jogszabályoknak megfelelően állapította meg, vagy bevallásában számítási hiba, illetőleg más elírás miatt hibás a járulék alapja, a tagdíj összege, önellenőrzéssel módosíthatja a bevallását.

Önellenőrzéssel a kötelezettség eredeti időpontjában hatályos rendelkezések szerint, a helyesbítendő tagdíjra előírt bevallási időszakra, a járulék megállapításához való jog elévülési idején belül lehet helyesbíteni a járulékalapot, a tagdíjat.

Önellenőrzéssel egy bevallási időszakra (hónapra, tárgynegyedévre) vonatkozóan, csak az 1000 forintot meghaladó összegű különbözet helyesbíthető!

Nyilvántartásba vétel

A tagdíjfizetésre kötelezett személynek a feltárás időpontjában nyilvántartásba kell vennie az önellenőrzéssel feltárt tagdíjat. A nyilvántartásból ki kell tűnnie az eredeti bevallási kötelezettség és a helyesbítés időpontjának, a helyesbített tagdíj alapjának és öszszegének. Az adatszolgáltató által vezetett nyilvántartáshoz mellékelni kell a helyesbítés szöveges indokolását, valamint az önellenőrzési pótlék számítását. A nyilvántartást és a helyesbítés bizonylatait az elévülési időn belül meg kell őrizni.

Mentesülés a bírság és a késedelmi pótlék alól

Az önellenőrzéssel a tagdíjat fizető (önellenőrzést végző) személy mentesül az adóbírság és a mulasztási bírság alól. A feltárt tagdíjkülönbözet és az önellenőrzési pótlék határidőre történő megfizetésével mentesül az önellenőrzés időpontjáig esedékes késedelmi pótlék alól is.

Önellenőrzési pótlék

Ha az önellenőrzés nem eredményezett pótlólagos tagdíjfizetési kötelezettséget, az önellenőrzési pótlékot az általános szabályok szerint kell megállapítani, de az 5000 forintot (magánszemély esetében az 1000 forintot) meghaladó összeget nem kell bevallani és megfizetni.

A tagdíjfizető javára történő helyesbítésnél az önellenőrzési pótlékot nem kell sem felszámítani, sem megfizetni.

Alaki hiba

Az alaki hibával kitöltött bizonylatot a magánnyugdíjpénztár nem veszi át, illetőleg ha az postán érkezett, a postabontó visszaküldi. Alaki hibának minősül, ha a bevallás alkalmatlan a feldolgozásra, például azért, mert nincs aláírással hitelesítve, illetve a bevalláson nincsenek feltüntetve az azonosító adatok (folyószámlaszám, TAJ-szám vagy a területileg illetékes járulékigazgatóság ügyviteli kódja).

Kitöltési útmutató

A kitöltési útmutatóban számokkal jelzett előírások a nyomtatvány megfelelő, azonos számokkal ellátott mezőinek kitöltésére vonatkoznak.

I. ÖSSZESÍTŐ ADATLAP (19990200)

Az összesítő adatlap a hozzá csatolt, 19990210 jelű betétlap tagi adatainak összesítésére, valamint a foglalkoztatónak minősülő egyéni vállalkozónál a vállalkozói kivét és az átalányadó alapja önellenőrzésére szolgál. Felhívjuk a kitöltő figyelmét, hogy csak azokat az eredeti és módosító adatokat kell megadni, amelyek az önellenőrzés következtében változtak.

  1. Az önellenőrzés vonatkozási időszaka: azt az évet és hónapot jelenti, amelyre az adatszolgáltató önellenőrzéssel helyesbíteni kívánja a tárgyhavi bevallást.
  2. Az önellenőrzés időpontja: az a dátum, amikor az adatszolgáltató az önellenőrzést végzi.
  3. Az önellenőrzés esedékessége: az Art. 43. §-ának rendelkezése szerint a helyesbített tagdíjat a helyesbítésétől (a kötelezettségnövekedés vagy kötelezettségcsökkenés feltárásától) számított 15 napon belül (önellenőrzési lapon) kell bevallani.
  4. A csatolt betétlapok száma: az összesítő adatlaphoz csatolt, tagi adatokat tartalmazó betétlapok számát jelenti (pl. 02).
  5. Az átvétel dátuma: a pénztárban történő átvétel vagy a postai küldemény beérkezésének dátuma. (Minden esetben a pénztár tölti ki!)
  6. Az átvevő aláírása, bélyegző: a pénztár átvételre feljogosított ügyintézőjének aláírása. (Minden esetben a pénztár tölti ki!)
  7. Név: a foglalkoztató megnevezése. Egyéni vállalkozónál a családi és az utónév.
  8. Cím: a foglalkoztató (egyéni vállalkozó) postai irányítószáma, székhelye, telephelye (a település neve, utca, házszám).
  9. KSH-szám: a foglalkoztató (egyéni vállalkozó) 17 számjegyű statisztikai számjele. (Kitöltése kötelező!)
  10. A folyószámlaszám – járulékigazgatóság kódja: a folyószámlaszám feltüntetésére az első 10 négyzet szolgál. A folyószámlaszámot (járulékazonosítót) kötőjel nélkül kell a négyzetekbe írni. Abban az esetben, ha a folyószámlaszám kevesebb, mint 10 számjegyű, a folyószámlaszámot jobbra igazodóan kell a négyzetekbe beírni. A kötőjel utáni 2 négyzetbe a foglalkoztató székhelye szerinti járulékigazgatóság kódját kell beírni. A járulékigazgatóságok két számjegyű kódjait az Állami Pénztárfelügyelet Tájékoztatójának 3. számú mellékletében lehet megtalálni.
    Ha az adatszolgáltató társadalombiztosítási folyószámlaszáma 14 számjegyű, akkor 1999 januárjától kezdődően a 14 jegyű számsor 5-11. karakterein található 7 számjegyet kell folyószámlaszámként használni! Figyelem! Az üresen maradt négyzetekbe ne írjon nullát! Például a Vas megyei illetőségű 444-4 folyószámlaszám beírása helyesen:
    A területileg illetékes megyei/fővárosi járulékigazgatóságok ügyviteli kódjait az Állami Pénztárfelügyelet Tájékoztatójának 3. számú mellékletében lehet megtalálni. (A rovat kitöltése kötelező!)
  11. Pénzforgalmi jelzőszám: a foglalkoztató (egyéni vállalkozó) pénzforgalmi jelzőszáma. Azt a jelzőszámot kell feltüntetni, amelyről a tagdíj átutalása történik.
  12. A kapcsolattartó személy telefonszáma: a foglalkoztató azon ügyintézőjének a telefonszáma, akivel a pénztár tartani tudja a kapcsolatot.
  13. A kapcsolattartó személy neve: a foglalkoztató ügyintézőjének neve, akivel a pénztár tartani tudja a kapcsolatot.
  14. Az adatszolgáltató neve: akkor kell kitölteni, ha az adatszolgáltatásra kötelezett és az adatszolgáltatást ténylegesen végrehajtó személye eltér. Itt kell megnevezni azt a személyt (könyvelőt, ügyviteli cég ügyintézőjét stb.), aki a foglalkoztató megbízása alapján ténylegesen teljesíti a bevallást.
  15. Az adatszolgáltató telefonszáma: az adatszolgáltató ügyintézőjének a telefonszáma, akivel a pénztár tartani tudja a kapcsolatot. A telefonszámot határoló jelek – kötőjel, perjel stb. – nélkül, a körzetszámmal együtt kell feltüntetni.
  16. A pénztár neve: annak a magánnyugdíjpénztárnak a neve, amelyhez a foglalkoztató benyújtja az önellenőrzési lapot.
  17. Pénztárkód: a magánnyugdíjpénztár részére az Állami Pénztárfelügyelet által kiadott négy számjegyű azonosító.
  18. Pénzforgalmi jelzőszám: a magánnyugdíjpénztár bankszámlaszáma, amelyre a pénztár a tagdíjjal kapcsolatos átutalásokat fogadja.
  19. A munkáltatói kiegészítés mértékének százalékos értéke: csak abban az esetben kell kitölteni, ha az eredeti bevallásban szereplő értéket módosítani kívánják.
  20. A munkáltatói kiegészítés helyes mértékének százalékos értéke.
  21. Vállalkozói kivét: csak egyéni vállalkozó pénztártagnál kell kitölteni. Az eredeti összeghez a javítani kívánt, eredeti bevallásban szereplő vállalkozói kivét összegét, a kötelezettségnövekedés vagy kötelezettségcsökkenés mezőbe a megállapított bevallási hiányt vagy a többlet összegét kell beírni. (Különbözet!)
  22. Az átalányadó alapja: csak egyéni vállalkozó pénztártagnál kell kitölteni. Az eredeti összeghez a javítani kívánt, eredeti bevallásban szereplő átalányadó-alapot, a kötelezettségnövekedés vagy kötelezettségcsökkenés mezőbe pedig a megállapított bevallási hiányt vagy a többlet összegét kell beírni.
  23. Az önellenőrzésben szereplő pénztártagok száma: azoknak a pénztártag munkavállalóknak a száma, akik az önellenőrzés betétlapjain szerepelnek.
  24. Az önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségnövekedés: az önellenőrzés 19990210 jelű betétlapjának 11-12-13. soraiban, a „Kötelezettségnövekedés" oszlopban szereplő tagdíj, munkáltatói és munkavállalói kiegészítés értéke összesen.
  25. Az önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségcsökkenés: az önellenőrzés 19990210 jelű betétlapjának 11-12-13. soraiban, a „Kötelezettségcsökkenés" oszlopban szereplő tagdíj, munkáltatói és munkavállalói kiegészítés értéke összesen.
  26. Az önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettség különbözete: az „Önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségnövekedés" és a „Felszámított önellenőrzési pótlék összege összesen mezők" összegének az „Önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségcsökkenés" mező értékével csökkentett összege [(24+27)-25].
  27. A felszámított önellenőrzési pótlék összesen: a betétlapokon tagonként kimutatott önellenőrzési pótlékok összege. (Megegyezik a betétlap 18. sorának összesített adataival.)
  28. A befizetendő összeg: az „Önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségnövekedés", valamint a „Felszámított önellenőrzési pótlék összege összesen" (24+27) sorok összege. Amennyiben az önellenőrzés eredményeként kötelezettségnövekedés és kötelezettségcsökkenés is megállapítható, a befizetendő összeg az „Önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségnövekedés" és a „Felszámított önellenőrzési pótlék összege összesen" sorok összegének az „Önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségcsökkenés" sor értékével csökkentett összege [(24+27)-25].
  29. Visszatérítési igény: az „Önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségcsökkenés" (25) sor összege. Amennyiben az önellenőrzés eredményeként kötelezettségcsökkenés és kötelezettségnövekedés is megállapítható, akkor a visszatérítési igény az „Önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségcsökkenés" sor értékének az „Önellenőrzés eredményeként kimutatott kötelezettségnövekedés" és a „Felszámított önellenőrzési pótlék összege összesen" sorok összegével csökkentett értéke [25-(24+27)].
  30. A foglalkoztató nyilatkozata a visszatérítendő összeggel kapcsolatban: az Art. 96/B §-ának (3) bekezdése alapján, amennyiben a tagdíj fizetésére kötelezett személy önellenőrzéssel visszatérítési igényt tár fel, azt a következő havi bevallásában kimutatja, és a fizetendő tagdíj összegébe beszámítja. Amennyiben a következő hónap bevallásában kimutatott tagdíjfizetési kötelezettség kevesebb, mint az önellenőrzéssel feltárt visszatérítési igény összege, a különbözetet a pénztár a foglalkoztató részére nyilatkozata alapján visszautalja.
  31. Az adatszolgáltatás dátuma: az önellenőrzési lap kitöltésének dátuma.
  32. Aláírás: az adatszolgáltatásra kötelezett (foglalkoztató, egyéni vállalkozó) cégszerű aláírása.

II. BETÉTLAP (19990210)

Ez a lap a korábban bevallott járulékalap, tagdíj, munkáltatói kiegészítés, munkavállalói kiegészítés önellenőrzésére és a munkavállalói kiegészítés mértéke adatok helyesbítésére szolgál. Ezt a betétlapot kell alkalmazni a tagdíjfizetést megalapozó jogviszony és a tagdíjfizetéssel nem fedezett időszak (kieső idő) javítására is.

Az önellenőrzés során csak az önellenőrzéssel érintett adatokat tartalmazó mezőket kell kitölteni. Az összegek (járulékalap, tagdíj, kiegészítések, összes befizetés) javításánál az eredeti összeget és a kötelezettségnövekedés vagy -csökkenés összegét, a munkavállalói kiegészítés mértékénél a javítani kívánt adat mellett a helyes mértéket, dátumok javításánál az eredeti adat mellett a helyes dátumot kell megadni.

A bevallási hiány az eredeti kötelezettség növekedését, a bevallási többlet pedig az eredeti kötelezettség csökkenését jelenti. Az önellenőrzési pótlékot csak kötelezettségnövekedés, tehát a bevallási hiány után kell felszámítani.

Ha a pénztártag a foglalkoztatóval többes jogviszonyban áll, a „Javítandó forgalomkód" és a „Javítandó tagdíjfizetést megalapozó jogviszony kódja" minden esetben – nem csak annak javításakor – kitöltendő, mert a pénztár csak így tudja megkülönböztetni a pénztártaghoz tartozó egyes jogviszonyokat leíró adatokat.

  1. Az önellenőrzés vonatkozási időszaka: azt az évet és hónapot jelenti, amelyre vonatkozóan az önellenőrzés történik.
  2. Az önellenőrzés időpontja: az az időpont, amikor az adatszolgáltató az önellenőrzést végzi.
  3. Az adatszolgáltatás dátuma, cégszerű aláírás: az adatszolgáltatás dátuma az az időpont, amikor az adatszolgáltatásra kötelezett a bevallást kitöltötte. A bevallást az adatszolgáltatásra kötelezett (foglalkoztató, havi bevallásra kötelezett egyéni vállalkozó) cégszerű aláírásával kell ellátni.
  4. Lapszám: a betétlap száma, azt jelzi, hogy hányadik betétlapról van szó. Tíznél kisebb sorszámnál előnullázva kell kitölteni (pl. 05 lap).
  5. Pénztárkód: a magánnyugdíjpénztár részére az Állami Pénztárfelügyelet által kiadott négy számjegyű azonosító.
  6. A folyószámlaszám – járulékigazgatóság kódja: kitöltéséhez lásd az 19990200 jelű nyomtatvány kitöltési útmutatójának 10. pontját!
  7. Név: a foglalkoztató neve. Foglalkoztatónak minősülő egyéni vállalkozónál a családi és az utónév.
  8. A pénztártag családi és utóneve.
  9. TAJ-szám: a pénztártag társadalombiztosítási azonosító jele.
  10. A járulékalap összege: az eredeti összeghez a javítani kívánt, eredeti bevallásban szereplő járulékalapot, a kötelezettségnövekedés vagy kötelezettségcsökkenés sorba a megállapított bevallási hiány vagy a többlet összegét kell beírni.
  11. A tagdíj összege: az eredeti összeghez a javítani kívánt, eredeti bevallásban szereplő tagdíjat, a kötelezettségnövekedés vagy kötelezettségcsökkenés sorba a megállapított tagdíjbevallási hiány vagy a többlet összegét kell beírni.
  12. A munkáltatói kiegészítés összege: az eredeti összeghez a javítani kívánt, eredeti bevallásban szereplő munkáltatói kiegészítés öszszegét, a kötelezettségnövekedés vagy kötelezettségcsökkenés sorba a megállapított bevallási hiány vagy a többlet összegét kell beírni.
  13. A munkavállalói kiegészítés összege: az eredeti összeghez a javítani kívánt, eredeti bevallásban szereplő munkavállalói kiegészítést, a kötelezettségnövekedés vagy kötelezettségcsökkenés sorba a megállapított bevallási hiány vagy többlet összegét kell beírni.
  14. Összes bevallás: az eredeti, tárgyhavi bevallásban szereplő „Összes bevallás" sor korrekciójára ad lehetőséget. Az eredeti összeghez a javítani kívánt „Öszszes bevallást", a kötelezettségnövekedés vagy kötelezettségcsökkenés sorba a megállapított bevallási hiány vagy a többlet öszszegét kell beírni.
  15. A munkavállalói kiegészítés javítandó értéke: az eredeti, tárgyhavi bevallásban tévesen jelentett kiegészítés mértékét (%) kell beírni. A helyes értékhez a javított adatot (%) kell beírni.
  16. Felszámított önellenőrzési pótlék alapja: az önellenőrzés során feltárt tagdíj és tagdíjkiegészítés-különbözet (kötelezettségnövekedés) (11+12+13 sorok) összege.
  17. A felszámított önellenőrzési pótlék mértéke: az Art.-ban meghatározott önellenőrzési pótlék mértéke. Az önellenőrzési pótlékot a kötelezettségnövekedés (a feltárt tagdíj, tagdíjkiegészítés, bevallási hiány) után számított késedelmi pótlék 50 százalékának, ugyanazon bevallás ismételt önellenőrzése esetén 75 százalékának megfelelő mértékben kell felszámítani. A késedelmi pótlék minden naptári nap után a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része. Ebben a sorban azt kell feltüntetni, hogy az önellenőrzési pótlék 50 százalékos vagy 75 százalékos mértékben került felszámításra.
  18. Az önellenőrzési pótlék összege: az önellenőrzési pótlék alapja és az önellenőrzési pótlék mértéke alapján számított összeg.
  19. A vonatkozási időszakra történt-e korábban önellenőrzés: amennyiben igen, a mezőbe X-et kell írni.
  20. A javítani kívánt, eredeti bevallásban szereplő tagdíjfizetést megalapozó jogviszony kezdete: a rovatot csak abban az esetben kell kitölteni, ha az eredeti bevallás szerinti dátumot módosítani kívánják.
  21. A javítani kívánt, eredeti bevallásban szereplő tagdíjfizetést megalapozó jogviszony vége: a rovatot csak abban az esetben kell kitölteni, ha az eredeti bevallás szerinti dátumot módosítani kívánják.
  22. Az eredeti bevallásban szereplő tagdíjfizetést megalapozó jogviszony kódja: ha a pénztártag a vonatkozási időszakban a foglalkoztatóval többes jogviszonyban áll, ez a mező minden esetben – nem csak annak javításakor – kitöltendő, mert a pénztár csak így tudja megkülönböztetni a pénztártaghoz tartozó egyes jogviszonyokat leíró adatokat.
    A tagdíjfizetést megalapozó jogviszonyok lehetséges értékei, valamint azok két számjegyű kódjai a tájékoztató 4. számú mellékletében találhatók.
  23. Az eredeti bevallásban szereplő „Javítandó forgalom" kód: az adatszolgáltatás jellegét leíró adat. Lehetséges értékei:

00 Normál adatszolgáltatás.
01 Végkielégítés.
02 Munkaviszony-megszűnés miatti munkavégzés alóli felmentés.
03 A tagdíjfizetési felső határt elérte.

  1. A helyes tagdíjfizetést megalapozó jogviszony kezdete: a mezőt csak abban az esetben kell kitölteni, ha a tagdíjfizetést megalapozó jogviszony kezdetének dátumát módosítani kívánják.
  2. A helyes tagdíjfizetést megalapozó jogviszony vége: a mezőt csak abban az esetben kell kitölteni, ha a tagdíjfizetést megalapozó jogviszony végének dátumát módosítani kívánják.
  3. A helyes tagdíjfizetést megalapozó jogviszony kódja: a tagdíjfizetést megalapozó jogviszonyt leíró kód helyes értékét kell megjelölni.
  4. Helyes forgalomkód: csak abban az esetben kell kitölteni, ha az eredeti bevallásban szereplő forgalomkódot módosítani kívánják.
    A tagdíjtúlfizetés esetén feltüntetendő forgalmi kódok a következők, amelyeket az önellenőrzési lapon a helyes forgalmi kód rovatba kell beírni.

Lehetséges értékei:

04 Jogviszony megszűnése miatti tagdíjtúlfizetés elszámolása.
05 Kieső idő miatti tagdíjtúlfizetés elszámolása.
06 Tagdíjtúlfizetés elszámolása többes jogviszony esetén.

Abban az esetben, ha a túlfizetés elszámolására 06-os jogcímkód feltüntetésével kerül sor, az önellenőrzési nyomtatvány „eredeti bevallás" oszlopába adatot (összeget) nem kell feltüntetni.

(Az önellenőrzési nyomtatvány 19990210 jelű Betétlap 10-14. sorainak „eredeti összeg" oszlopában ne tüntessen fel adatot!)

  1. A javítandó kieső idő kezdete: a javítani kívánt, eredeti bevallásban kieső idő kezdete.
  2. A javítandó kieső idő vége: a javítani kívánt, eredeti bevallásban kieső idő vége.
  3. A javítandó kieső idő oka: a javítani kívánt, eredeti bevallásban kieső idő okát leíró kód. Ez a mező minden esetben – nem csak annak javításakor – kitöltendő, mert a pénztár csak így tudja megkülönböztetni a pénztártaghoz tartozó egyes ellátatlan időszakokat leíró adatokat.
    Az ellátatlanság okának lehetséges értékeit az Állami Pénztárfelügyelet Tájékoztatójának 5. számú mellékletében lehet megtalálni.
    Ha az önellenőrzés vonatkozási időszakában kettőnél több kieső időintervallum javítására van szükség, akkor azt az adatszolgáltató személy több tagi blokkban, a pénztártag nevének, TAJ-számának, a forgalom kódjának és a tagdíjfizetést megalapozó jogviszony kódjának kitöltése mellett teheti meg.
  4. A helyes kieső idő kezdete: a mezőt csak abban az esetben kell kitölteni, ha a tagdíjköteles jövedelemmel ellátatlan időszak kezdetének dátumát módosítani kívánják.
  5. A helyes kieső idő vége: a mezőt csak abban az esetben kell kitölteni, ha a tagdíjköteles jövedelemmel ellátatlan időszak kezdetének dátumát módosítani kívánják.
  6. A helyes kieső idő oka: az eredeti bevallásban szereplő ellátatlanság okát leíró kód javítására szolgál. Csak abban az esetben kell kitölteni, ha azt módosítani kívánják.
  7. A vonatkozási időszakban nem volt kieső idő: a korábban küldött kieső idő adatok törlését kell itt jelezni „X" betű beírásával a mezőbe. A jelzett tagdíjköteles jövedelemmel ellátatlan időszakot lehet ilyen módon töröltetni.
Gajdos Péter

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem