×

Balesetek és kárfelelősség

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 30. számában (2000. július 15.)

 

Írásunkban áttekintést adunk a társadalombiztosítási ellátások megtérítésére vonatkozó munkáltatói felelősség formáiról, valamint a felelősség megállapításának szabályairól.

 

A balesetből eredő igények és a munkavédelem

A baleset

Baleset az emberi szervezetet ért olyan egyszeri külső hatás, amely a sérült akaratától függetlenül, hirtelen vagy aránylag rövid idő alatt következik be, és sérülést, mérgezést vagy más – testi, illetve lelki – egészségkárosodást, avagy halált okoz. Ez a – baleset fogalmi elemét képező – viszonylag rövid időtartam a baleset elbírálási ügymenete és a kapcsolódó általános bírói gyakorlat szerint a pillanatok alatti behatástól esetleg néhány órán át, legfeljebb egy műszak vagy munkanap terjedelmen át tarthat. Ezzel szemben nem baleset, hanem úgynevezett egészségügyi ártalom a szervezetre irányuló tartós, többször ismétlődő ráhatás. Nem minősül balesetnek az sem, ha a sérülést, a mérgezést vagy más egészségromlást, esetleg a halált az azt elszenvedő személy szándékos vagy célzatos magatartása idézte elő, illetve ezeket ő maga okozta.

Balesetek és ellátási formák

A balesetek közül a társadalombiztosítási baleseti szolgáltatás igénybevételére az üzemi balesetek esetében van lehetőség. Azok a balesetek (sérülések), amelyek nem minősülnek üzemi balesetnek, a jogszabályi feltételek megléte esetén általános társadalombiztosítási – egészségbiztosítási, illetve nyugdíj-biztosítási – ellátásokra jogosítanak. Így például a háztartásban, avagy szabadidőben bekövetkező balesetek miatti kereső- képtelenségre általános szabályok szerint jár tehát táppénz, illetve maradandó egészségkárosodás esetén rokkantsági nyugdíj.

Munkavédelem

A munkavédelem a szervezett munkavégzésre vonatkozó biztonsági és egészségügyi követelmények, továbbá a munkavédelem céljának megvalósítására szolgáló jogszabályi, szervezési, intézményi és végrehajtási előírások rendszere.

Munkavédelem és társadalombiztosítás

A munkavédelmi szabályok szoros kapcsolatban állnak a társadalombiztosítási jogszabályokkal, ezért a munkavédelmi értelmező rendelkezések (baleset, kockázat, munkabaleset, munkahely, munkáltató) nagy hangsúlyt kapnak az üzemi balesetek elbírálása során.

Az értelmezéshez ezen túlmenően elengedhetetlen az óvó rendszabály ismerete is, elsősorban a mulasztáson alapuló baleseti megtérítési kötelezettségek vizsgálatánál, továbbá annak megállapításánál is, hogy a munkáltató eleget tett-e az egészséget nem veszélyeztető és a biztonságos munkavégzés követelményeinek, illetve azokat megszegte-e és amennyiben igen, milyen módon.

A balesetek kivizsgálása

Az Mvtv. előírásai szerint a munkabalesetet és a foglalkozási megbetegedést be kell jelenteni, ki kell vizsgálni, és nyilvántartásba kell venni. A tényfeltárást a baleset bekövetkeztekor kell teljeskörűen elvégezni, mert a tanúk emlékezete, a helyszín és egyéb körülmények az időmúlás alatt megváltozhatnak, vita vagy kétség esetén rekonstrukcióra ugyanis már nincs lehetőség.

Az üzemi baleset kivizsgálása

A munkabaleset fogalmi körébe nem tartozó üzemi balesetet a munkáltató köteles kivizsgálni, és a vizsgálat eredményét az úgynevezett üzemi baleseti jegyzőkönyvben rögzíteni.

Üzemi balesetnek nem minősülő balesetek kivizsgálása

A társadalombiztosítási ellátások megtéríttetését segíti elő azoknak a baleseteknek a vizsgálata, melyek üzemi balesetnek ugyan nem minősülnek, de keresőképtelenséget okoznak, és így társadalombiztosítási kiadást – egészségügyi szolgáltatásnyújtást, táppénzfizetést – jelentenek.

A baleset okozója

A baleset okozójának megnevezése a sérült döntésétől függ. Ez azt jelenti, hogy amennyiben kívánja, közli a balesetet okozó adatait, ha viszont bármilyen okból nem nyilatkozik, arra nem kötelezhető.

A biztosított nyilatkozata

Az eset feltárása érdekében a táppénzben részesülő biztosítottnak az üzemi balesetnek nem minősülő balesetéről az előírt nyomtatványon nyilatkoznia kell.

Ha a nyilatkozatból az állapítható meg, hogy a balesetet nem a biztosított, hanem más személy okozta, az illetékes megyei egészségbiztosítási pénztár (MEP) intézkedik a sérülés okozójával szemben a társadalombiztosítási ellátás megtéríttetéséről.

A munkáltató, foglalkoztató megtérítési kötelezettsége

A társadalombiztosítási jogszabályok által biztosított ellátásoknak a munkáltatóval, foglalkoztatóval szembeni megtérítésére az Nytv. 87. §-ának, valamint a Ptv. 67. §-ának a rendelkezései az irányadók.

Az előzőekben hivatkozott rendelkezések alapján a munkáltató, illetve a foglalkoztató köteles megtéríteni a baleseti rokkantsági nyugdíjat, a baleseti hozzátartozói nyugellátást akkor, ha a baleset annak a következménye, hogy ő vagy megbízottja a reá nézve kötelező munkavédelmi szabályzatnak, valamint az Mvtv. előírásainak nem tett eleget, illetőleg ha ő vagy alkalmazottja (tagja) a balesetet szándékosan idézte elő. Ugyanilyen megtérítési kötelezettség terheli az üzemi baleset vagy a foglalkozási megbetegedés miatt felmerült egészségbiztosítási ellátás tekintetében is.

A megtérítésre kötelezett munkáltató, foglalkoztató a ténylegesen nyújtott nyugellátásért, illetőleg a ténylegesen megállapított és folyósított egészségbiztosítási ellátásért, valamint az egészségbiztosítás keretében igénybe vett, finanszírozott egészségügyi szolgáltatásért felelős.

A megtérítés összege nem csökkenthető azért, mert a megtérítés alapját képező nyugellátás, illetve egészségbiztosítási ellátás az ellátásban részesülőt egyéb címen is megilleti.

Kártérítési felelősség

A munkáltató kártérítési felelősségének feltételeit az Mt. 174. §-a határozza meg, amely feltételek valamennyi kártípusra kiterjednek, és valamennyi kártípus esetén a felelősség vétkesség nélkül fennáll. Ez az úgynevezett objektív (tárgyi) felelősség, amelynek alapján a munkáltató a teljes kár megtérítésére köteles.

Az Mt. 175. §-ának (1) bekezdése alapján a fentiektől eltérően a legfeljebb tíz főállású munkavállalót foglalkoztató magánszemély munkáltató azonban kizárólag vétkes magatartás esetén felel a munkavállalónak okozott kárért.

A felelősség alapja

A munkáltató a munkavállaló balesetével és megbetegedésével kapcsolatban bekövetkezett kárért, illetve egészségkárosodásért akkor felel, ha az a munkaviszonnyal összefüggésben keletkezett, vagyis amely károsodás a munkaviszony létesítésével, teljesítésével és megszűnésével összefügg. A felelősség alóli mentesülése érdekében a munkáltató köteles bizonyítani, hogy a munkavállaló balesete, egészségkárosodása a munkaviszonyától függetlenül következett be.

A felelősség kiterjesztése

A munkáltató felelőssége a fentieken túlmenően akkor is fennáll, ha a baleset, a megbetegedés

  • a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő tevékenységek,
  • a munkavégzéstől el nem választható személyes szükségletek elvégzése (étkezés, tisztálkodás),
  • a tényleges munkavégzés, továbbá
  • a munka befejezésével együtt járó teendők során következett be.

A felelősség különleges esetei

A munkáltató felelősségének úgynevezett speciális, nevesített esetei is vannak.

Baleset szállítási eszközön, munkáltatói útvonalon

A munkáltató tulajdonában álló, avagy használatában lévő közlekedési eszközön szállított munkavállalók vonatkozásában a járművön bekövetkezett balesetért a munkáltatót terheli a felelősség.

Ugyancsak felel a munkáltató, ha a munkavállalót a munkahelyre menet vagy onnan jövet olyan úton éri baleset, melynek kezelője vagy használója a munkáltató.

Telephelyen kívüli munkavégzés

A balesetért, sérülésért a munkáltató akkor is felelős, ha a munkavállaló a munkáltató telephelyén kívül teljesíti a munkavégzési kötelezettségét.

Tanfolyam, továbbképzés

A munkáltató utasítására végzett tanulmányok, tanfolyamon való részvétel vagy továbbképzés során bekövetkezett károkért szintén felel a munkáltató.

Tevékenység a munkáltató érdekében

Megalapozza a munkáltató kártérítési felelősségét, ha a munkavállaló a munkakörén kívül, de a munkáltató érdekében végzett tevékenység során szenved balesetet.

Munkáltató által szervezett rendezvény

A munkáltatónál vagy az általa szervezett – például kulturális – rendezvényen bekövetkezett balesetért (kárért) a munkáltató akkor felel, ha a munkavállaló azon a munkáltató utasítására, illetve munkaköréből adódóan vett részt.

Úti baleset – korlátozott felelősség

A munkahelyre menet és jövet történt baleset kizárólag a társadalombiztosítási ellátásra való jogosultság szempontjából minősül üzemi balesetnek, a munkáltatót azonban nem terheli kártérítési felelősség, kivéve ha a munkavállaló a munkáltató által üzemben tartott szállítóeszközön utazott.

Mentesülés a felelősség alól

A munkáltató két esetben mentesülhet a kártérítési (objektív) felelősség alól. Ennek megfelelően a munkáltatót nem terheli felelősség, ha bizonyítja, hogy a kárt működési körén kívül eső elháríthatatlan ok, vagy kizárólag a károsult munkavállaló elháríthatatlan magatartása okozta.

A törvény azt a vélelmet állítja fel, hogy a munkaviszonnyal összefüggő káreset okozati kapcsolatban áll a munkáltató tevékenységével, ezért a munkáltató csak akkor mentheti ki magát a felelősség alól, ha a fenti két tényállás valamelyikét bizonyítja.

A munkáltató működési körén kívül eső ok

A kárt előidéző ok akkor minősül a munkáltató működési körén kívül esőnek, ha az független a munkáltató tevékenységétől, tehát közte és a tevékenység között nincs okozati összefüggés. Ebben a vonatkozásban lényeges, hogy a működési kör nem mindig korlátozódik a munkáltató telephelyére. Azt, hogy a kárt előidéző ok az adott esetben a munkáltató működési körén kívül esik-e, a gyakorlatban a munkáltató működése és objektív ismérvek alapján kell vizsgálni. Például egy építőipari cég esetében az építkezés színhelye kimeríti a munkáltató működési körének fogalmát, azonban értelemszerűen nem tekinthető telephelynek.

A munkáltató felelőssége azonban fennáll, ha a károsodás ugyan működési körén kívül eső ok miatt következett be, de az ok a munkáltató részéről objektíve elhárítható lett volna.

A károsult munkavállaló magatartása

A munkáltató felelősség alóli mentesülését eredményezi, ha a kárt kizárólag a munkavállaló – nem feltétlenül vétkes – magatartása okozta, és a károkozás a munkáltató részéről elháríthatatlan volt.

Kármegosztás

Ha a kár (baleset) bekövetkezése nem kizárólag a munkavállaló magatartására vezethető vissza, hanem abban olyan ok is közrehatott, amely a munkáltató működési körébe esik, vagy bár azon kívüli, azonban a munkáltató részéről elhárítható lett volna, a munkáltató nem mentesül a felelősség alól. Ilyenkor a kármegosztás alapjául kizárólag a munkavállaló vétkes magatartása szolgál. A kárviselés arányát ebben az esetben az dönti el, hogy a munkavállaló vétkes közrehatása milyen mértékű volt.

Kárigényfajták

A munkáltató kártérítési felelőssége alapján a munkavállaló igényelheti az egészségkárosodása miatti kártérítést, a munkahelyre bevitt dolgaiban bekövetkezett kár megtérítését, valamint a munkaviszonnyal összefüggésben okozott egyéb kárának megtérítését.

Felelősség szerződésen kívül okozott károkért

A korábbiakban említettük az üzemi balesetnek nem minősülő baleset fogalmát is, és a társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultság szabályozásának ismertetésén túl utaltunk arra is, hogy a felelősség megállapítása és a megtérítése vonatkozásában hogyan kell eljárni.

Megtérítési kötelezettség

Az Nytv. 88. §-ának (1), valamint a Ptv. 68. §-ának (1) bekezdése szerint, aki a nyugellátásra jogosult személy megrokkanásáért vagy haláláért, illetve az egészségbiztosítási ellátásra jogosult személy betegségéért, keresőképtelenségéért vagy haláláért felelős, köteles az amiatt nyújtott nyugellátást, egészségbiztosítási ellátást megtéríteni.

A kötelezettség mértéke és a felelősség megállapítása

A megtérítési kötelezettség olyan mértékben áll fenn, amilyen mértékben a felelősség megállapítható. A felelősség megállapítására pedig a Ptk.-nak a szerződésen kívül okozott károkért fennálló felelősségre vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy a felelősség abban az esetben is fennáll, ha az ellátásra jogosultnak nincs vagyoni kára.

Az általános, vétkességen alapuló felelősség

A Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján, aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Ez a polgári jogi kártérítési felelősség alapvető szabálya, amely szerint a felelősség megállapításának négy feltétele van. Ezek a feltételek a jogellenes magatartás, a kár bekövetkezése, az okozati összefüggés a jogellenes magatartás és a bekövetkezett kár között, valamint a vétkesség.

A károsultnak kell bizonyítania a kár tényét, annak nagyságát, valamint a károkozó jogellenes magatartása és a kár bekövetkezése közötti okozati összefüggést is.

Kár

Kár minden olyan hátrány, amely valakit valamely károsító esemény folytán személyében vagy vagyonában ér. A kárnak két fajtája van, a vagyoni és a nem vagyoni kár.

A vagyoni kár

Vagyoni kár a ténylegesen felmerült kár, a dologban beállott értékcsökkenés, valamint az elmaradt vagyoni előny.

Nem vagyoni kár

Nem vagyoni kár például a természetes személy esetében a társadalmi életben való részvétel, hivatás vagy tanult szakma gyakorlását akadályozó helyzet létrejötte, jogi személy esetében pedig az állami, gazdasági vagy kereskedelmi tevékenység eredményességét, a cég jó hírnevét veszélyeztető vagy akadályozó körülmények kialakulása.

Okozati összefüggés

A felelősség megállapításának feltétele, hogy a kár okozati összefüggésben álljon a károkozó jogellenes magatartásával.

Vétkesség

A Ptk. a vétkesség megítélésénél az adott helyzetben általában elvárható magatartást tekinti vétlen magatartásnak, az ezzel ellentétes magatartást pedig felróható, azaz vétkes magatartásnak.

A jogellenes magatartás azonban nem minden esetben minősül egyben felróhatónak is, azonban fordítva ez nem igaz, ami annyit jelent, hogy jogellenesség nélkül nincs felróhatóság. A felróhatóság általános megnyilvánulási formája a vétkesség. A vétkességnek két fokozata van: a szándékosság és a gondatlanság.

Mentesülés és bizonyítási teher

A vétkességen alapuló kártérítési felelősség körében a törvény vélelmezi a károkozó vétkességét. Ennek alapján a károkozó kizárólag akkor mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy nem volt vétkes a károkozásban, illetve úgy járt el, ahogyan az az adott helyzetben általában elvárható.

A kártérítési felelősség speciális alakzatai

A veszélyes üzem működéséből eredő károk

Aki fokozott veszéllyel járó tevékenységet folytat, köteles az ebből származó kárt megtéríteni.

A károkozó mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt olyan elháríthatatlan ok idézte elő, amely a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül esik. Ezeket a szabályokat kell alkalmazni arra is, aki az emberi környezetet veszélyeztető tevékenységével másnak kárt okoz.

A mentesülésre alapot adó elháríthatatlan ok lehet például az erőhatalom (földrengés, vihar, villámcsapás, árvíz, egyéb természeti csapás, háború, tömegszerencsétlenség stb.), a károsult, vagy harmadik személy elháríthatatlan közrehatása, elháríthatatlan külső erő (például állat) közrehatása.

A fokozott veszéllyel járó tevékenységek teljes felsorolása lehetetlen, de kétségtelenül idetartozik egyebek mellett a robbanó-, mérgező-, sugárzóanyagok előállítása, tárolása, felhasználása stb.

A fokozott veszéllyel járó tevékenységért való felelősség – vétkességre tekintet nélkül – az üzemben tartót terheli. Üzemben tartó az, akinek az érdekében a veszélyes tevékenységet végzik.

Ez azt jelenti, hogy például a BKV Rt. által üzemeltetett autóbusszal okozott kárért nem az autóbusz vezetője, hanem a busz üzemben tartója, vagyis a BKV Rt. felel.

Felelősség az alkalmazott által okozott kárért

Ha az alkalmazott a munkaviszonyával összefüggésben harmadik személynek kárt okoz, a károsulttal szemben a munkáltatót terheli a felelősség.

Államigazgatási jogkörben okozott kár

Az államigazgatási jogkörben okozott kárért a felelősséget csak akkor lehet megállapítani, ha az rendes jogorvoslattal nem volt elhárítható, illetve ha a károsult a kár elhárítására alkalmas jogorvoslatot igénybe vette.

A munkáltatói felelősség feltétele

A munkáltató csak akkor felelős az alkalmazottja által okozott kárért, ha az alkalmazottja a munkaviszonyával összefüggésben, vétkesen okozott kárt.

A kár megtérítése

A kárért felelős személy köteles az eredeti állapotot helyreállítani, ha pedig az nem lehetséges, avagy a károsult azt alapos okból nem kívánja, köteles a károsult vagyoni és nem vagyoni kárát megtéríteni. A kártérítés a károsodás bekövetkeztekor nyomban esedékes.

A kárt pénzben kell megtéríteni, kivéve ha a körülmények a kár természetben történő megtérítését indokolják.

Teljes kárpótlás

Kártérítés címén a károkozó körülmény folytán a károsult vagyonában beállott értékcsökkenést és az elmaradt vagyoni előnyt, továbbá azt a kárpótlást vagy költséget kell megtéríteni, amely a károsultat ért vagyoni és nem vagyoni hátrány csökkentéséhez vagy kiküszöböléséhez szükséges.

Általános kártérítés

Ha a kár értéke pontosan nem számítható ki, a bíróság a károkozásért felelős személyt olyan összegű általános kártérítés megfizetésére kötelezheti, amely a károsult teljes anyagi kárpótlására alkalmas.

Jogi szabályozás
Az igényérvényesítés és kártérítés szempontjából fontos jogszabályok:
  • a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatásokról szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.);
  • a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Nytv.);
  • a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ptv.);
  • a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.);
  • a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvtv.);
  • a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.), valamint
  • a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.).

A nyugdíjtörvény tartalmazza:

  • a baleseti rokkantsági nyugdíjra, valamint
  • a baleseti hozzátartozói nyugellátásokra vonatkozó rendelkezéseket.

Az egészségbiztosítási törvény tartalmazza:

  • a baleseti egészségügyi szolgáltatásra,
  • a baleseti táppénzre, továbbá
  • a baleseti járadékra vonatkozó szabályokat.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem