×

A versenyképesség forrása a rugalmasság

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2008. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 118. számában (2008. március 15.)
Az atipikus munkaformák elterjedése – miként a fejlett országokban – Magyarországon is hozzájárulhatna a foglalkoztatás bővítéséhez – állítják egybehangzóan a téma szakértői. A munkaadók szerint a szakszervezeti ellenállásnak is betudható, hogy a hagyományostól eltérő foglalkoztatás nem vált általánossá, noha lehetne olyan jogi megoldásokat találni, amelyek elfogadhatók lennének az alkalmazottak számára is. A szakszervezetek támogatják az új munkaformákat, de csak akkor, ha ezzel nem sérülnek a munkavállalók korábban kivívott jogai. A kormányzat programokat indít az atipikus álláshelyek bővítése céljából.

Programok segítik az atipikus konstrukciókat

A kormány az elmúlt években számos lépést tett az atipikus foglalkoztatási formák elterjesztése érdekében, azonban csak lassan nő az e konstrukciókban tevékenykedők száma – mondta a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) vezető főtanácsosa. Vermes Lajos emlékeztetett rá, az Eurostat a részmunkaidőben, a határozott idejű szerződéssel tevékenykedők és az önfoglalkoztatók adatait gyűjti. A számok azt mutatják, hogy míg Magyarországon a három vizsgált formában alkalmazottak aránya 2004-ben 25,7, addig az EU-ban 47,3 százalék volt. Bár az Eurostat nem nyújt áttekintést az összes atipikus technikáról, azt azonban érzékelteti, hogy az Unió régi tagországaiban megszokottak a munkavégzés rugalmas formái, és nem kis szerepük volt a foglalkoztatás bővítésében.

Az Európai Unió Foglalkoztatási Stratégiájával összhangban Magyarországon is segíteni kell a munkavállalók és a vállalatok alkalmazkodását a változásokhoz, figyelembe véve a rugalmasság és a biztonság követelményét is. Ez a kormány, illetve a szaktárca célja is. A vezető főtanácsos kiemelte: az EU régi tagállamainak többségében az elmúlt években az atipikus munkaformák terjedése révén javult a foglalkoztatási szint. Ám az új tagállamokban – így Magyarországon is – nem következett be áttörés.

A kormány szándékait jelzi, hogy az idei évben a minisztérium 600 új távmunkásállás kialakítását támogatja az SZMM-TP-2008 program keretében. Emellett az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) a közösségi távmunkaterek támogatására fog pályázatot meghirdetni.

A részidős foglalkoztatás ösztönzését segítő kormányzati intézkedések között említhető, hogy a fix összegű egészségügyi hozzájárulás összege arányossá vált a foglalkoztatás időtartamával. E sorba illeszthető a közszférára kidolgozott "Prémiumévek program" is. Ez utóbbi a közszféra idősebb, nyugdíj előtt álló munkavállalói számára nyújt lehetőséget a munkaerőpiacról történő fokozatos kivonulásra, ha vállalják a nyugdíjjogosultság eléréséig a részmunkaidős foglalkoztatást.

A Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében zajlik a munkaügyi szolgáltatások fejlesztésére irányuló EU-program előkészítése, melynek egyik prioritása lesz a "Távmunka és a rugalmas foglalkoztatás" című projekt. Célja a távmunka és a rugalmas foglalkoztatás bővítése, a vállalkozások aktivizálása a nem tipikus foglalkoztatás lehetőségeinek kiszélesítésében. A program célja 8 ezer új rugalmas munkahely feltárása – tette hozzá Vermes Lajos.

Az egyes célokra - azok eltérő jellege és időtartama miatt – nehezen határozhatók meg pontosan a rendelkezésre álló pénzeszközök. Egyes esetekben ugyanis bevételekről mond le a költségvetés, máskor viszont konkrétan meghatározhatók a rendelkezésre álló pénzeszközök.

A távmunka fejlesztésére a következő időszakban összesen 600 millió forintot szán a kormány, amelyből az idén 420 millió forint használható fel. A TÁMOP keretében előkészítés alatt álló EU-programra – amelynek egyik prioritása lesz a "Távmunka és a rugalmas foglalkoztatás" című projekt – a lebonyolítás évei alatt a várható pénzügyi felhasználás 5,5 milliárd forintot tesz ki. Emellett az álláskeresők foglalkoztatásának bővítésére a Munkaerő-piaci Alap decentralizált részéből 11,7 milliárd forintot különítettek el a regionális munkaügyi központok. Igaz – mondta Vermes Lajos – ennek döntő részét a teljes munkaidőben foglalkoztatottak esetében veszik igénybe a cégek, ám esetenként előfordul a részmunkaidőben történő foglalkoztatottak bérének támogatása is. Az önfoglalkoztatásra pedig ebben az évben 1,4 milliárd forint áll rendelkezésre.

Célszerű lenne a jogszabályok módosítása

A munkaadók szerint az atipikus foglalkoztatási formák jogi szabályozásában lehetne olyan megoldásokat találni, amelyek a szakszervezetek számára is elfogadhatók lennének, ám ehhez szakértői vitákat kellene folytatni – mondta a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége (KISOSZ) ügyvezető elnöke.

A munkaadói szempontokat megvilágítva Antalffy Gábor kifejtette: a szakszervezeteknek is el kell elfogadniuk, hogy a globális gazdaság diktálta egyre keményebb versenyben a munkaadóknak talpon kell maradniuk ahhoz, hogy megtarthassák a munkahelyeket. S ennek érdekében szükség van – és szükség lesz – a rugalmas foglalkoztatási formákra. Ezek ráadásul a munkaerőköltségek mérséklésében is fontos szerepet játszanak, ami kedvezően hat a versenyképességre.

Az ügyvezető elnök szerint a szakszervezeteknek túl kellene lépni azon az állásponton, miszerint a munkaadók az atipikus formákkal spórolni akarnak a munkaerőn. Saját szakterületéről példaként említette a vendéglők működését, ahol hét közben kisebb a forgalom, míg hétvégén élénkebb, így akkor több alkalmazottra van szükség. Ugyanez a forgalomkülönbség a különböző napszakokban is megfigyelhető; például a szakácsok esetében indokolt lenne az osztott munkaidő. Ugyanakkor az atipikus foglalkoztatási formákat a gazdaság számos más területén, a mezőgazdaságtól a feldolgozóiparon át a turisztikáig sok helyütt lehetne és kellene alkalmazni.

Antalffy Gábor elmondta: a kormányoldal feladata a jogi háttér megteremtése lenne, nevezetesen a Munka Törvénykönyve (Mt.) és a kapcsolódó jogszabályok módosítása. Persze - tette hozzá – ehhez előbb a munkaadói és a munkavállalói oldal egyezségére lenne szükség.

A munkaadói oldal érti és elfogadja a szakszervezetek aggályait az atipikus munkaformák alkalmazásával kapcsolatban, ám a KISOSZ ügyvezető elnöke szerint lehetne olyan jogi megoldásokat találni, amelyekkel a dolgozók kiszolgáltatottságát ki lehetne küszöbölni. A szakszervezeteknek azért is át kellene gondolniuk jelenlegi merev álláspontjukat, hiszen az elmúlt évek munkaügyi adatai szerint a foglalkoztatás szintje nem emelkedett, s a munkanélküliség sem csökkent. Mindez azt jelzi, lépni kellene – hangsúlyozta Antalffy Gábor.

Nem sérülhetnek a munkavállalói jogok

A szakszervezetek nem zárkóznak el mereven az atipikus foglalkoztatási formák alkalmazásától, mert látják ennek előnyeit, a munkaerőpiacra gyakorolt kedvező hatásukat, azonban a munkavállalók érdekében kemény feltételeket szabnak – mondta a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnökségének tagja. Pék Zsolt hangsúlyozta: nem dugják homokba a fejüket, hiszen érzékelik a gazdasági nehézségeket, a foglalkoztatás alacsony szintjét, ám bármilyen, a munkavállalók jogait csorbító megoldást nem tudnak elfogadni.

A szakszervezetek minden módon fellépnek az ellen, ha az atipikus foglalkoztatási formákat úgy alkalmazzák a munkaadók, hogy azzal sértenék a munkavállalók korábban már kivívott jogosítványait. Ha a munkahelyek számának bővítéséről vagy megőrzéséről van szó, vagy ha a munkavállaló élethelyzetéből adódóan igényli (például gyermeket nevelő szülők), akkor megfelelő megállapodások esetén támogatják e megoldásokat.

Lényegesnek tartják, hogy a munkavállalónak, bizonyos esetekben legyen joga megválasztani, hogy milyen formában dolgozzon. Lehetnek olyan élethelyzetek, amikor egy ideig praktikus a részmunkaidőben, vagy az otthon, viszonylag kötetlen időben, a távmunkában történő foglalkoztatás. Ilyen esetekben a munkavállalónak meg kellene adni a jogot, hogy kérelmezze az élethelyzetéhez jobban igazodó rugalmas munkaidő-beosztást, amire a munkaadónak kötelező lenne érdemben, záros határidőn belül válaszolni. Ugyancsak lehetővé kellene tenni, hogy ha megszűnik a speciális ok, a munkavállaló ismét kérelmezhesse a teljes munkaidőben történő foglalkoztatás visszaállítását. A teljes munkaidős kereset ugyanis magasabb a részmunkaidősnél.

Külön megítélés alá esik az atipikus formákban rejlő új foglalkoztatásbővítő lehetőség. Például a távmunka elterjesztése ezt eredményezheti, jó példák igazolják a létjogosultságát. Ami a munkaidő rugalmasságát illeti, a szakszervezetek a hazai munkaidő-szabályozást kellően rugalmasnak tartják, további lépéseket nem tartanak indokoltnak. A hektikusság ugyanis komoly terhet jelent a dolgozóknak, ami elfogadhatatlan – hangsúlyozta Pék Zsolt.

Ugyanakkor a szakszervezetek fontosnak tartják, hogy a munkaadók a rugalmas munkaidő alkalmazásából adódó gazdasági hasznot – például a túlórák csökkennek stb. - megosszák a munkavállalókkal.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2008. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem