×

Humánkontrolling

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2008. február 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 117. számában (2008. február 15.)
Mennyibe kerül a cégnek, ha például nem megfelelő a személyzet kiválasztása, ha nagy a fluktuáció, vagy ha felesleges képzésekre és tréningekre járnak az alkalmazottak? A minél pontosabb válaszok érdekében egyre több cég vezeti be Magyarországon is a humánkontrollingot, amely révén a szakemberek szerint mérhetővé válik a humánerőforrással való gazdálkodás hatékonysága, illetve a vállalkozás versenyképességéhez való hozzájárulása.

Az európai vállalatok esetében minden elköltött ötödik forint a foglalkoztatási költségek rovatába írható. A bérköltség mellett az oktatásra és képzésre fordított összegek is évről évre magasabbak. Egyetlen cég sem engedheti meg magának azt a luxust, hogy ne figyeljen e mutatókra. Sőt, a verseny egyre inkább rákényszeríti a cégeket, hogy tudatosan kezeljék és menedzseljék az emberi erőforrás tetemes költségeit.

Emberek és képletek

"Egy-egy ember potenciálját, fejlődését nagyon nehéz egzakt mutatókkal kifejezni, amelyekkel mérhető a hatékonyság. A HR területén alkalmazott kontrolling erre tesz kísérletet, s noha még nemzetközi szinten sincs teljesen letisztult módszertana, folyamatosan fejlődik, és a jövőben egyre pontosabb válaszokat adhat a menedzsment számára az emberi tőke megtérüléséről" – vélekedik Nemeskéri Gyula, az ErgoFit Tanácsadó és Továbbképző Kft. ügyvezető partnere.

Az egyik legnagyobb hazai foglalkoztatónak számító Magyar Posta Zrt.-nél a 37 ezer munkatárs teljes munkaerőköltsége mintegy százmilliárd forintra rúg. "Nagy bajban lenne a cég, ha ezt a hatalmas költségtömeget nem tudná monitorozni, s nem lenne képes kimutatni, hogy mindez hogyan térül meg, s milyen változtatások szükségesek a versenyképesség javításához " – magyarázza Szűts Ildikó, a Magyar Posta általános vezérigazgató-helyettese.

A humánkontrolling kialakításának első fázisában meghatározzák a szükséges adatok körét, amelyekből összeáll a megfelelő vizsgálat szempontjából releváns adathalmaz. A következő lépésben kialakítják azokat a képleteket, mutatókat, amelyekkel a legegzaktabb elemzés hajtható végre, mivel csak így lehet hozzáfogni a hatékonyság vizsgálatához. A szakértők állítják: ha jó képletek születnek, akkor értékelhető a HR-tevékenység minősége, megtérülése.

Folyamatos fejlesztéssel

A humánkontrolling bevezetése azonban nem megy egyik napról a másikra, sőt évekig is elhúzódhat. "Nem a rendszer kialakítása vesz igénybe sok időt, hanem a finomra hangolás" – hangsúlyozza Szűts Ildikó. A Magyar Postánál 2004-ben kezdték bevezetni a humánkontrollingot, de a rendszerszerű működés kezdetét Szűts Ildikó inkább 2005-re datálja. Egy nemzetközi benchmark klubhoz csatlakozva a cégnek ugyan rendelkezésére állt egy nemzetközi módszertan, ám azt még adaptálni kellett a saját szervezetre.

"Sokáig teszteltük a rendszert, hogy kiderüljön milyen vezetői igényeket kell kielégítenünk, s a folyamat során számos fejlesztési kívánalom merült fel a cég különféle területeiről" – mondja a vezérigazgató-helyettes. De a négy éve működő rendszer még ma sem tekinthető befejezettnek, hanem állandó karbantartást és fejlesztést igényel, hiszen például változnak a társadalombiztosítási és az adószabályok, de maga a szervezet és működése sem marad változatlan.

A rendszer előnyei azonban nagyon hamar megmutatkoznak. A Postánál például a HR-kontrolling bevezetése során a hiányzások nagyságrendjének kimutatásával (2003-ban 2,8 milliárd forint volt a hiányzások többletköltsége), illetve a számadatok alapján kidolgozott lépésekkel sikerült jelentős mértékben visszaszorítani a munkavállalók távollétét, s ezáltal óriási megtakarításokat ért el a szervezet.

A siker kulcsa az ember

Szűts Ildikó a postai liberalizációra való felkészülés szempontjából is kulcsfontosságúnak tartja a HR-kontrollingot: "Miközben a technológiai kiegyenlítődés korszakába érkeztünk, hiszen a postai cégek szerte Európában ugyanazokat a gépsorokat és egyéb eszközöket használják, az emberi erőforrás minősége kulcstényezővé válik a versenyképesség szempontjából" - hangsúlyozza a vezérigazgató-helyettes.

De a sokkal kisebb foglalkoztatóknál is milliókban mérhető annak haszna, ha a cég csak olyan tréningekre és továbbképzésekre költ, amelyeknek valóban kedvező hatásuk van a teljesítményre, s olyan kiválasztási-toborzási és ösztönzési rendszert alkalmaz, amely garantálja a megfelelő képzettségű munkaerő jelenlétét és megmaradását a vállalatnál. Így hamar megtérülnek a humánkontrolling bevezetésének – szintén milliókat felemésztő – költségei, például a szükséges informatikai rendszer beszerzése, a munkatársak kiképzése.

Szűts Ildikó szerint a legtöbb cégnél alkalmazott könyvviteli-számviteli rendszer néhány millió forintba kerülő továbbfejlesztésével már előállítható a szükséges információs bázis. "Nem a pénzen múlik a dolog, hanem a rászánt időn, energián és a kreativitáson" – állítja a vezérigazgató-helyettes.

Gyorsan terjed

Bár a HR-szakemberek sokáig ellenálltak annak, hogy saját szakterületüket is a kontrollingszemlélet hassa át, az utóbbi 10 évben rohamosan terjednek a HR-kontrolling-megoldások a munkáltatóknál, különösen a közép- és nagyvállalkozások körében. A hazai emberierőforrás-menedzsment állapotát 2006 óta elemző Országos HR Benchmark Felmérés eredményeiből az derül ki, hogy ma a vállalkozások egyharmadánál működik HR-kontrolling jelentésrendszer, további 12 százalékuk pedig a közeljövőben tervezi bevezetését. (A DGS Global Research által végzett felmérésben 2007-ben 271 szervezet vett részt, amelyek együttesen több mint 300 ezer embert foglalkoztattak.)

A vizsgálatból az derül ki, hogy a nyersanyag-előállítás területén, a járműgyártásban, az energiaszektorban, illetve az elektrotechnikai ágazatban kiemelkedő mértékben alkalmazzák a HR-kontrollingot – mondja Dara Péter, a DGS Global Research ügyvezető igazgatója. Szintén meghaladja az átlagot az élelmiszeripar, a telekommunikáció és az internetszolgáltatás területén, míg a bank- és pénzintézeti szektorban, a kereskedelemben, valamint az egészségügyben átlagos az elterjedtsége. Ugyanakkor vannak olyan ágazatok, ahol szinte ismeretlen a fogalom, ilyen például a média területe, a szoftveripar, az oktatás.

A humánkontrolling nemcsak a HR stratégiaalkotási folyamatának lehet az alapja, hanem az üzleti tevékenység más területein, valamennyi vezetői szinten hozzájárulhat a döntések megalapozásához. Ugyanakkor még ma is nagyon sok vállalatvezető gondolja úgy, hogy az emberierőforrás-menedzsment költségei megfoghatatlanok, így a HR-eseknek őket is meg kell győzniük a humánkontrolling fontosságáról, és el kell érniük, hogy igényeljék és használják a folyamat során kinyert adatokat és mutatókat.

Vegyes gyakorlat

Az Országos HR Benchmark Felmérés tanúsága szerint azonban nem mindenhol ilyen ideális a helyzet, és nem feltétlenül kezelik a helyén a humánkontrollingot. Bár evidensnek tűnik, hogy ahol működik a HR-kontrolling jelentésrendszer, ott készül ilyen jelentés is. Mégis, a válaszadók között akadt néhány olyan szervezet, amelyik nem dolgozza fel jelentésben a HR-kontrollingból kinyert információkat.

"Ez körülbelül olyan szituáció, mintha ismerném a heti lottószámokat, de nem játszanám meg azokat - mondta lapunknak Szetei Tibor, a DGS Global Research szakmai igazgatója. – A HR-kontrollingnak akkor van igazán értelme, ha döntéstámogatási célokat szolgál. Ha csak egy kontrollálatlan számhalmaz jut el a vezetőkhöz, ebből - néhány kivételesen felkészült menedzsert, valamint a HR szakterületet leszámítva – az átlagvezető nem képes megalapozott szakmai következtetésekre."

Ideális esetben a HR-kontrolling jelentések az információkat felhasználó összes szakvezetői szintre és természetesen a HR-vezetéshez is eljutnak. A felmérés során kapott válaszok alapján azonban ez nem evidencia, hiszen a szakterületi vezetők csak az esetek alig 50 százalékában, a jelentést előállító HR-szervezet vezetői pedig az esetek háromnegyedében kapják meg a jelentést.

A gyakorlat abban is meglehetősen eltér, hogy a cégek milyen területeken alkalmazzák a humánkontrollingot. A leggyakoribb alkalmazás a bér- és személyi jellegű költségek vizsgálata, ami nem meglepő, hiszen a kiadások legnagyobb hányadáról van szó. Nem lehet csodálkozni azon sem, hogy a második leggyakrabban mért terület a munkaerőmozgás, a fluktuáció, míg a harmadik a létszám és összetételének vizsgálata.

Oktatási hatékonyság

A lista végén kullog az oktatási hatékonyság mérése - noha a vállalkozások jelentős költségeket fordítanak munkatársaik tudásának fejlesztésére -, mégis kevesen vizsgálják, hogy a képzésekbe befektetett idő, energia és pénz megtérül-e a szervezetnek.

A felmérés átlaga alapján a szervezetek a bérköltség 4 százalékát fordítják oktatásra (ugyanakkor viszonylag jelentős azon vállalkozások száma is, ahol ez az arány több mint 10 százalék), ám anélkül költik el ezt a pénzt, hogy megfontolnák, mire. Ugyanakkor a képzőcégeket, -intézményeket nem versenyeztetik, és a hatékonyságot sem mérik – mondja Dara Péter. Ennek valószínűleg az is az oka, hogy a legnehezebben mérhető területről van szó, amely mutatószámokkal rendkívül nehézkesen írható le.

Bár a hazai HR-kontrolling elismertsége és terjedése folyamatos és gyors, azonban még így is el van maradva a nyugat-európai gyakorlattól – hangsúlyozza Szetei Tibor. Ennek elsődleges oka valószínűleg az, hogy Nyugat-Európában sokkal fontosabb szempont a vállalkozások számára a költségérzékeny gazdálkodás, mint nálunk. Magyarországon jelenleg is sok olyan munkáltató van, amely a HR-ráfordításokat szükségszerű költségelemekként fogja fel, s nem vizsgálja annak szerkezetét.

Arról nem is beszélve, hogy a vizsgálat mélysége is jelentős eltérést mutat a hazai és a külföldi gyakorlatban, hiszen míg külföldön általánosan elterjedt a munkaerőpótlás költségeinek teljes spektrumú vizsgálata (toborzás, hirdetés, betanítás, alkalmazás, infrastruktúra, beleértve az adott munkavállalóra jutó irodahasználat és rezsi, valamint az eszközök költségeit is), addig néhány hazai nemzetközi cég kivételével a társaságok többsége nem vizsgálja ilyen részletességében a kérdést.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2008. február 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem