×

Bérezési modellek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 95. számában (2006. január 15.)
Az elmúlt másfél évtizedben átalakult a versenyszférában alkalmazott javadalmazási rendszer. Mind több vállalat keresi – és találja meg – az egyéni teljesítményt leginkább jutalmazó rövid és hosszú távú ösztönzőket, miközben a fix bér aránya visszaszorul. Tapasztalatok szerint a multinacionális és a magyar tulajdonú cégek körében egyaránt általános a teljesítményhez igazodó bérezés gyakorlata, ugyanakkor mind több középvállalat is felismeri a versenyképesség ezen eszközének fontosságát.

A bérfizetés gyakorlatáról minden vállalat a saját lehetősége és piaci helyzete alapján dönt. Azonban az utóbbi években látható, hogy mind több cég ismeri fel a jó hangulat, a dolgozói hűség fontosságát, s ennek megőrzése érdekében áldozni is hajlandó. Hanti Erzsébet, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) szakértője szerint e cégkör számára az is fontos, hogy a keresetekben tükröződjék a szakképzettség. A béren kívüli juttatásokról az éves bértárgyalásokon születik döntés. E tekintetben egy a fontos: bármilyen címen is kapják a dolgozók a pénzt, az számítson bele a nyugdíjalapba. Jellemző ugyanakkor, hogy a hosszú távú ösztönzők nem a dolgozóknak szólnak.

Differenciált keresetek

Bár fontosak az ösztönzők, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségénél (MGYOSZ) úgy vélik, hogy a cégeknek – lehetőségeik szerint – akár évenként módosítaniuk kell a javadalmazási eszközökön. Az erősödő versenyben ez természetes, hiszen a munkaadók és a munkavállalók számára egyaránt létérdek, hogy a vállalat megőrizze piaci pozícióját, s erősödjön a versenyképessége.

Napjainkban elterjedt, hogy az a munkáltató, amelynek piaci nehézségei támadnak, fontolóra veszi a teljesítményarányos bérezés lehetőségét. Láthatóan sokasodik az előremenekülő vállalkozások száma.

Fónagy Jókay Gábor, a Hewitt Humán Tanácsadó Kft. vezető tanácsadója úgy látja: a professzionálisan működő munkáltatóknál tudatosan foglalkoznak a javadalmazási kérdésekkel; figyelembe veszik a makrogazdasági környezetet és az adott gazdasági szektorra vagy iparágra jellemző trendeket.

Általában csökken azon cégek száma, ahol méltányossági megfontolás miatt nincs differenciálás a bérezésben, vagy ez csekély mértékű. Ma már sok vállalat kötelezi el magát a differenciálás mellett, s készíti el – ehhez kapcsolódóan – a munkakör-értékelést, amely az úgynevezett kompenzációs stratégián alapul.

Készségek és képességek

Jakobsen Ákos, a Hewitt Kft. humántanácsadója elmondta: a legfrissebb, 2005-ös kompenzációs adatbázis alapján – mely 62 magyarországi vállalat átfogó vizsgálata nyomán készült el – megállapítható: míg 2004-ben a cégeknek csupán 26 százaléka rendelkezett ilyen értékelőrendszerrel, 2005-re ez az arány 47 százalékra emelkedett. Mindazon munkáltatóknál, ahol a teljesítményt preferálják, egyre elterjedtebb, hogy munkakörökre bontva határozzák meg az egyes besorolásokhoz szükséges készségeket, képességeket, és ehhez rendelik hozzá a keresetet. Van azonban olyan vállalat is, ahol alkalmi döntések határozzák meg a bérbesorolást, másutt a munkaerőpiacon kialakult bérekhez igazodnak.

A Hewitt szakemberei szerint egyre nagyobb szerepük van a változó, rövid távú ösztönzőknek. Ezek sorában az egyik az úgynevezett teljesítményprémium, amelynek kifizetésére negyedévente, de legalább évi egy alkalommal kerül sor. Ugyanakkor létezik a projekthez kötött prémium is, amit az adott munka sikeres befejezése után fizetnek ki a dolgozónak. Másik általánosan elterjedt ösztönző a nyereségrészesedés, ezt évente egy alkalommal adják a munkavállalóknak. A cégek kisebb részénél létezik az úgynevezett célprémium, amely előre meghatározott célkitűzés elérése esetén jár.

Mindezek mellett előfordulnak egyéb ösztönzők is, amelyek közül a 13. havi fizetés a legismertebb. Bár pontosan nem lehet tudni, hogy ennek mekkora a szerepe a versenyszektorban, bizonyos azonban, hogy sok évtizedes hagyománya van. (Előfordul az is, hogy a 13. havi fizetés nem automatikusan jár, hanem szintén valamilyen teljesítményhez kötik.)

 

Konferencia a bértárgyalások segítésére

Az ideális az lenne, ha a 4-5 százalékos nominális keresetnövelési mérték egyfajta centrum lenne a 2006. évi vállalati, ágazati szintű bértárgyalásokon – mondta Tóth Gábor, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium bérpolitikai főosztályvezetője a témában tartott konferencián, decemberben. Tapasztalatok szerint ugyanis a szakszervezetek nem átlagnak, hanem minimumnak tekintik ezt a bértárgyalások alatt.

Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) által 2006-ra a versenyszférának szóló keresetnövelési ajánlásban meghatározott, éves, átlagos bruttó 4-5 százalékos mérték az idén várhatóan 3,5 százalékos reálkereset-növekedést eredményez – 4 százalékos GDP-növekedéssel, 0,5-1 százalékos foglalkoztatásbővüléssel, a nemzetgazdasági termelékenység 3-3,5 százalékos és az infláció 2 százalékos növekedésével számolva, illetve figyelembe véve a személyi jövedelemadó csökkentésének hatását a nettó keresetnövekedésre, amely 1-1,5 százalékpont lehet.

A Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat szakmai fórumán Tóth Gábor emlékeztetett arra, hogy az OÉT-ben a kormányzati oldal azt szerette volna elérni, hogy a minimálbér nettó összege érje el az egyszemélyes egykeresős háztartás létminimumát. Ez a 2006-os 62 500 forintos minimálbérnél meg is valósult. A szakember rámutatott: az OÉT megállapodásában, amelyben három évre meghatározták a minimálbér-emelés mértékét és szorzóit, a felsőfokú képesítést igénylő munkakörök esetében ajánlást fogalmaztak meg. Azonban július 1-jétől a felsőfokú képesítések esetében is kötelező minimumként kell alkalmazni a középfokú képesítésűekre vonatkozó szorzót.

Különleges juttatások

Az elmúlt évtizedben kialakult az úgynevezett különleges juttatások köre, amelyek sorában - bizonyos munkakörökben – általános a mobiltelefon, illetve a cégautó. Emellett népszerű a továbbképzési és az étkezési hozzájárulás – esetleg az üzemi étkezés lehetőségének megteremtése -, illetve a cég termékeire, szolgáltatásaira adott árkedvezmény.

Számos munkáltatónál elismerik, illetve jutalmazzák a folyamatos munkaviszonyt is, azaz figyelembe veszik a szolgálati időt. Az érintett dolgozóknak azonban – jellemzően – nem készpénzt, hanem inkább valamilyen ajándékot vesznek. Számos cég nyújt kölcsönt a dolgozói számára, ám e téren a kritériumok igen változóak. Némely munkáltatónál a szolgálati időhöz kötik, másutt a beosztáshoz vagy a teljesítményhez.

Tapasztalatok szerint igen kedvelt a választható béren kívüli juttatások rendszere, a cafeteria, melynek keretében a dolgozók több lehetőség közül választhatják ki a legkedvezőbb formát. A Hewitt tanácsadói szerint ezzel az eszközzel teremthető meg leginkább a munkavállalók és családtagjaik jóléti biztonsága. A cafeteria ugyanis ötvözi az állami, a munkahelyi és az öngondoskodás elemeit.

A vállalatok illetékesei azokat a természetbeni juttatásokat kedvelik – s ezeket támogatják a szakszervezetek is -, amelyek adókedvezménnyel nyújthatók, hiszen így valójában többet adnak a dolgozóknak. Ilyen például az étkezési jegy, illetve az üdülési támogatás és -csekk.

A cafeteriának ma már nélkülözhetetlen eleme a fitnesz- és a wellness-szolgáltatás, a helyi közlekedés támogatása, illetve a színházi utalvány. A dolgozókról való gondoskodás eszközei a különböző biztosítási befizetések, a nyugdíj- és az egészségpénztári tagság. Dolgozói számára számos cég próbálkozott életbiztosítással is, ám ez nem vált túlzottan kedveltté. Ismertek ugyanakkor hosszú távú ösztönzők is, amelyek közül a legáltalánosabbak a különféle részvényjuttatások, ám ezek elsősorban a felsővezetőket érintik.

Egyeztetés a szakszervezettel

A Hewitt tapasztalatai szerint a teljesítményelvű ösztönzőrendszer bevezetése – az igényfelméréstől az indulásig – átlagosan 5-6 hónapot vesz igénybe. Mindez persze függ a vállalat méretétől, a kommunikáció hatékonyságától és a döntéshozatal gyorsaságától is. Ezt követően az utómunkálatok – az elégedettség mérése, a szükséges finomítások – további egy, másfél évet is igényelhetnek.

Az ösztönzők átalakítása nem feltétlenül jár "felfordulással". Ha jól menedzselik a folyamatot és jó az időzítés, akkor nem okoz megrázkódtatást. Azonban kiemelt jelentősége van a megfelelő kommunikációnak, miként sokat számít a cég korábbi ösztönzési gyakorlata is. Természetesen az új szisztéma elfogadtatása, a szemléletváltás hosszú időbe telik. A siker érdekében nem szabad megspórolni az előzetes egyeztetéseket, minden érintett számára megfelelő tájékoztatást kell nyújtani, s célszerű a dolgozók véleményét kikérni az egyes, bevezetni szándékozott elemről. Nagy segítség lehet továbbá, ha a javadalmazás átalakításában érdemben részt vesz a cég üzemi tanácsa és szakszervezete is.

Az egyik legnagyobb hazai társaságnál, a Mol Rt.-nél az alapbér kiegészítéseként háromféle ösztönző juttatást kapnak a dolgozók. Bacsúr György, a társaság sajtófőnöke elmondta: az egyik a 13. havi fizetés, amely egységesen az egyhavi bér. Ezt – immár hagyományosan – karácsonyi jutalomként kapják a dolgozók. Emellett minden év májusában – egyéni produktumuk alapján, differenciáltan – teljesítményösztönző juttatásban részesülnek a munkavállalók.

A teljesítményprémiumot az értékesítésben tevékenykedő munkatársak kapják, mérhető teljesítményük ösztönzéseképpen. Ennek mértéke átlagos teljesítmény esetén 18 százalék, azonban a legmagasabb jutalom ennek akár a duplája is lehet. Mindezeken túl a Mol Rt. évi rendszerességgel különféle jutalmakat is ad a foglalkoztatottaknak. Ennek egyik eszköze az évközi kiemelkedő munkát elismerő jutalmazás. Ugyanakkor az életpálya-, valamint az életmű-elismerést is kiadják az arra érdemeseknek. Ebben az elismerésben azok részesülhetnek, akik több évtizeden keresztül kiemelkedő munkát végeztek a társaság érdekében. E jutalmakkal nem csak a jó teljesítményt, de a hűséget is elismerik.

A Tiszai Vegyi Kombinát Rt.-nél a dolgozók alapbére a fix és a teljesítménytől függő változó részből áll. Ez utóbbi mértékét a munkaerő-piaci viszonyok alapján határozzák meg. Ugyanakkor a cégnél olyan dolgozói kör is van, amelynek bére száz százalékban teljesítményhez kötött. Emellett évi rendszerességgel – a produktumtól függetlenül – mindenki megkapja a 13. havi bért, s ugyancsak általánosan jár a választható béren kívüli juttatás.

Juhász Mária, a Ganz Mérőműszer Gyár Rt. humánerőforrás-igazgatója lapunknak elmondta: a gödöllői székhelyű cégnél a dolgozók a Munka Törvénykönyve szerint kapják fizetésüket. A cég külföldi tulajdonosa a minél egyszerűbb bérrendszert fogalmazta meg elvárásként, így kívánják elérni a dolgozók céggel szembeni lojalitását.

 

Bérezés a gazdasági helyzet függvényében

A magyarországi nemzetközi vállalatoknál 2005-ben 11,3 százalékkal emelkedett a dolgozók bére, az idén 5-6 százalékos emelés várható - állapítja meg a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) felmérése.

A cégek 57 százalékánál a béremelést a vállalat gazdasági helyzetéhez kapcsolják, de minden második munkáltatónál inflációfüggő bérkiegészítést is fizetnek – áll a Bérezési tanulmány 2005/2006 című kiadványban. A tavalyi 11,3 százalékos bérnövekedés nem csak az azt megelőző évi mértéket haladja meg, de a 10,6 százalékos várakozásokat is. A jelenős mértékű béremeléshez hozzájárult a szakképzett munkaerőért zajló verseny is. Az átlagnál alacsonyabb nyereséget termelő vállalatok tavaly az azt megelőző évihez képest 13 százalékkal több bért folyósítottak, míg az átlagos nyereséget produkálók 11,4 százalékkal növelték a dolgozók keresetét. A megkérdezett vállalatvezetők közül 26 százalék elégtelennek minősítette a rendelkezésre álló szabad munkaerőt.

A hetedik alkalommal elkészített, 76 nemzetközi nagyvállalati vezető megkérdezésén alapuló bérezési tanulmány szerint a csehországi nemzetközi vállalatoknál dolgozók szinte minden vállalati szinten többet keresnek, mint a magyarországiak. A felsőfokú végzettségűek például nálunk 12 600, Csehországban 14 200 eurót kerestek átlagosan évente.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem