×

Biztonság és foglalkoztatás

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. november 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 81. számában (2004. november 15.)
A Nemzetközi Munkaügyi Hivatal (ILO) a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium szervezésében 2004. szeptember végén szemináriumot tartott "Flexibilitás, biztonság és foglalkoztatás: Magyarország tapasztalatai" címmel. A munkaadók és munkavállalók képviselői ismertették álláspontjukat többek között a munkaerő-piaci kérdésekről, valamint a nemek közötti esélyegyenlőség perspektívájáról.

Amagyar munkaerőpiac az elmúlt bő egy évtizedben rendkívüli eseményeket élt át. A piacgazdaság kiépítése, a privatizáció, a jogi és közgazdasági környezet változása kezdetekben a munkahelyek ezreinek megszűnését vonta maga után. Avállalkozások világát a csődök és a felszámolási eljárások sokasága jellemezte.

A foglalkoztatottak száma 1990-2000 között több mint 1,2 millióval csökkent, a foglalkoztatottak több mint fele (55 százalék) férfi s 45 százaléka nő.

A kilencvenes évek...

A létszámcsökkenés folyamata három jól elhatárolható időszakra bontható: a létszámcsökkenés 90 százaléka nagyon rövid idő alatt, 1994-ig következett be, és fele-fele arányban érintette a két nemet. A második ütemben, 1996-ig a munkerő-piac átrendeződései döntő mértékben (90 százalékban) a nőket sújtották. A gazdasági fellendülés időszakában, 1997-2000 között a foglalkoztatottak száma 130 ezerrel bővült, azonban ez a növekedés 55-45 százalékos arányban oszlott meg a férfiak és a nők között.

Az átalakulás folyamata napjainkra lezárult. Ma Magyarországon 860 ezer gazdálkodó szervezet működik, ahol a keresők 75 százalékát foglalkoztatják. A gazdálkodó szervezetek 96 százaléka 9-nél nem több foglalkoztatottat alkalmaz. (517 ezer munkáltató alkalmazott nélkül, 280 ezer legfeljebb 9 foglalkoztatottal végzi tevékenységét.) 2004 első negyedévében a foglalkoztatottak száma 3 millió 892 ezer, ebből 2 millió 104 ezer férfi, 1 millió 788 ezer nő. A munkanélküliek száma 252 ezer volt, közülül 143 ezer férfi és 109 ezer nő. A munkanélküliségi ráta 6,1 százalék, ezen belül a férfiaké 6,4, a nőké 5,8 százalék.

A hazai foglalkoztatásban – tradicionálisan – több a férfi (55 százalék), mint a nő, noha a 15-64 éves népességben az utóbbiak vannak valamivel többen (51 százalék). A nemek gazdasági aktivitásában a női népesség hátrányára 10-12 százalékpontos elmaradás figyelhető meg, ami nagyjából azonos az EU átlagával. A munkaerőpiac megítélése szempontjából nem elhanyagolható az a tény, miszerint a nők inaktivitásának aránya 43,8 százalék, ami 10 százalékponttal haladja meg a férfiak adatait, miközben a férfiak inaktívvá válásának mértéke meghaladja a nők munkaerőpiacról való kikerülésének mértékét.

A hazai érdekeltségű munkáltatók a piacképességük megőrzése érdekében tevékenységi körüket az igényekhez igazodóan változtatják, profilváltásokat hajtanak végre. Ugyanakkor egy összegzés szerint 2000 őszétől 2003 elejéig a multinacionális cégek kivonulása miatt 7 ezer munkahely szűnt meg. Szerencsére a külföldi tőkebeáramlás 2002-ben folytatódott, 1,281 milliárd euró érkezett, ami 18,3 százalékkal több, mint az előző évi.

Ma már a munkáltatók többsége számára egyértelmű, hogy a profittermelés mozgatórugója a pénzügyi és a fizikai tőke mellett az emberi erőforrás. A cégek megfogalmazzák jövőképüket, az ahhoz szükséges stratégiát, és megtervezik az erőforrás-szükségletüket. A hatékony és eredményes munka ma már elképzelhetetlen a megfelelő vezetési stílus, a párbeszéden alapuló kommunikáció, a képzés, a munkaidő rugalmassága nélkül.

Ezek után felvetődhet az a kérdés, hogy akkor hol a gond? A jogi és közgazdasági környezet biztosítja-e a foglalkoztatás rugalmasságát, veszélyezteti-e a munkavállalók munkahelyi biztonságát?

A munkáltatók úgy ítélik meg, hogy a rugalmas foglalkoztatási formák széles körű alkalmazhatósága egyaránt szolgálhatja a munkavállaló, a munkáltató és piac érdekeit is. Magyarországon általában magasak a munkáltatónak a munkavégzéssel összefüggésben felmerülő költségei. Ezért a konkrét munkavégzési formáktól elvonatkoztatva is szükség lenne a társadalombiztosítási járulékok jelentős csökkentésére. Erre általában a válasz az, hogy akkor a munkáltatók azt is mondják meg, hogy a társadalombiztosítás miből finanszírozható. A munkáltatók meggyőződése, hogy alacsonyabb mértékű járulék és az ezáltal biztosítható magasabb összegű munkabér összhatásában nem csupán nagyobb bevétellel, hanem jelentős társadalmi elégedettséggel is járna, ami jótékonyan hatna a foglalkoztatásra, a fogyasztásra és az állami költségvetés alakulására is.

A rugalmas formák terjedése

A rugalmas foglalkoztatási formák – vagy ahogyan általában nevezik, az atipikus tevékenységek – minél szélesebb körű alkalmazása nem csupán kívánatos, hanem szükségszerű is. A munkavállalók részéről az atipikus foglalkoztatási formákkal öszszefüggésben leggyakrabban a munkajogi biztonság vetődik föl. A munkáltatók úgy ítélik meg, hogy a rugalmasság és a biztonság nem egymást kizáró kategóriák. Pontosan a rugalmas foglalkoztatási lehetőségeken keresztül garantálható a munkavállalók foglalkoztatási biztonsága, nevezetesen az, hogy a már meglévő, vagy potenciálisan lehetséges munkanélküli státust a munkavállalói státus váltja fel.

A rugalmas, illetőleg az atipikus munkavégzési formákon belül a részmunkát, a határozott idejű munkavégzést, a távmunkát, az önfoglalkoztatás keretében végzett tevékenységet szokás említeni. Arugalmas munkavégzési formák közül a részmunkaidős foglalkoztatás az, amelyre a legnagyobb igény mutatkozik. Ugyanakkor – bár történtek előrevivő lépések – az ösztönzők hiánya még mai is érezhető. Az élőmunka költségei között még mindig magasabb arányt képvisel – a fix összegű elvonások következtében – a részmunkaidős foglalkoztatás, ezért a munkáltatók jelenleg nem érdekeltek a foglalkoztatás e formájában. A munkavállalók döntését pedig a kedvezőtlen nyugdíjszámítási szabályok befolyásolják. Valószínűleg ez a magyarázata annak is, hogy részmunkaidőben a keresők csupán 2,6 százaléka dolgozik.

A másik atipikus munkavégzési forma a határozott idejű munkavégzés, amelyben a foglalkoztatottak 7 százaléka dolgozik. A tapasztalat az, hogy a munkáltatók alapvetően nem a munkajogi kötelezettségek alóli menekülés miatt élnek ezzel a lehetőséggel, hanem általában akkor alkalmazzák, ha időben vagy tevékenységben konkrétan behatárolható munka elvégzéséről van szó. Óriási tévedés azt állítani, hogy a határozott idejű munkavégzés olcsó és kockázatmentes foglalkoztatási forma a munkáltató számára, ugyanis annak idő előtti megszüntetése nagyon sokba kerülhet.

Az atipikus foglalkoztatási formákban történő munkavégzés elsődlegesen azokat a nőket érinti, akik családi kötelezettségeik miatt hagyományos munkavégzést nem tudnak vállalni. Ma Magyarországon, de talán a világon sehol sem könnyű nőnek lenni.

A munkáltatók sem tartják kívánatosnak azt, hogy egy nő választási kényszer elé kerüljön, nevezetesen anya, feleség vagy karriert építő nő legyen-e? Úgy gondolják, hogy ezek egymást nem kizáró kategóriák.

A munkáltatók többségénél a munkaidő rugalmas. Számos helyen működtetnek gyermekintézményt. A kisgyermekükkel otthon lévő édesanyák nem szakadnak el a munkahely "légkörétől", aktív kapcsolattartás valósul meg. Az évek óta meghirdetett "Családbarát munkahely" pályázatra benyújtott pályamunkák mindezt alátámasztják. Újfajta szemlélet vette kezdetét, amit folytatni kell, annak figyelembevételével, hogy a munkáltató alapvető feladata, küldetése, funkciója ne sérüljön.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. november 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem