×

Az érvénytelenség

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. november 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 81. számában (2004. november 15.)
Az érvénytelenség a munkajog meghatározó intézménye, pontos tartalmát azonban többnyire inkább a jogászok ismerik. A munkajog különös jogág abban a tekintetben is, hogy sokan hivatásuk részeként, de jogi végzettséggel nem rendelkezve alkalmazzák a Munka Törvénykönyve szabályait. Az érvénytelenség, mint a jogok gyakorlását és a kötelezettségek teljesítését meghatározó jogintézmény, befolyásolja az egyes tételes szabályok érvényesülését – így a részletek nem csak a "vájtfülű" doktorokat érdekelhetik.

A jognyilatkozat megtámadása

A jognyilatkozat érvénytelen, ha sikeresen megtámadják vagy ha semmis. Ajognyilatkozat (ideértve a megállapodást is) megtámadható, ha a fél annak megkötésekor lényeges tényben vagy körülményben tévedett, feltéve ha tévedését a másik fél okozta, vagy azt felismerhette, illetőleg ha mindkét fél ugyanabban a téves feltevésben volt.

Jogfenntartás

Ha a felek közös megegyezéssel szüntették meg a munkaviszonyt, de a munkavállaló ún. jogfenntartással élt, vizsgálni kell, ez mire vonatkozott. Amennyiben a megegyezés vitás, eleve kilátásba helyezve ennek megtámadását, a megegyezési szándék hiányában az akarathiányos megállapodás semmis.

Ki jogosult a megtámadásra?

A megállapodást az támadhatja meg, akit megtévesztettek, a nyilatkozat megtételére jogellenes fenyegetéssel vettek rá, illetőleg az, aki téves feltevésben volt.

A megtámadás határideje

A megtámadás határideje harminc nap, amely a tévedés vagy a megtévesztés felismerésétől, illetve jogellenes fenyegetés esetén a kényszerhelyzet megszűnésétől kezdődik. A megtámadási határidőre az elévülés szabályai megfelelően irányadók azzal, hogy hat hónap elteltével a megtámadás joga nem gyakorolható.

A megtámadást a törvényben foglalt harmincnapos, illetőleg hat hónapos határidőn belül írásban kell a másik féllel közölni. Ezt követően az eljárásra a munkaügyi jogvita intézésének szabályai az irányadók.

Semmisség

Semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba vagy egyéb jogszabályba ütközik. Ha a semmisség a felek és a közérdek sérelme nélkül nem orvosolható, a semmisséget hivatalból kell figyelembe venni. Elkülönítendő a semmisség a jogellenességtől, ugyanis a munkáltató vagy a munkavállaló nyilatkozata, még ha jogszabályba ütközik is, nem lehet jogi értelemben semmis, vagyis külön intézkedés, döntés nélkül hatálytalan. Mindez csak akkor következhet be, ha a másik fél a hatálytalanítást kéri, és az eredményre vezet. Ezzel szemben az ún. címzett jognyilatkozatok (rendes vagy rendkívüli felmondás) jogellenességük ellenére is hatályosulnak, a hatálytalanítást az ellenérdekű fél kérheti a munkaügyi jogvitában.

Joglemondás

A munkavállaló nem mondhat le munkabérének és személyiségi jogainak védelmét biztosító jogairól, sem előzetesen nem köthet olyan megállapodást, amely e jogokat az ő hátrányára csorbítja. Tilos a jogorvoslatról előre általában, minden munkáltatói intézkedéssel kapcsolatosan vagy meghatározott sérelem esetére lemondani. A tilalom nem érvényesül, ha a munkáltató a jogorvoslattal megtámadható intézkedést megtette, illetőleg valamely munkavállalói igény esedékessé vált. Ekkor a munkavállaló lemondhat konkrét követeléséről, az igény érvényesítéséről, akár a jogorvoslat igénybevételéről is. A lemondás történhet egyoldalú nyilatkozattal, megállapodással, egyezséggel.

Az érvénytelenség jogkövetkezményei

A semmis és a sikeresen megtámadott megállapodás érvénytelen. Az érvénytelen megállapodásból eredő jogokat és kötelezettségeket úgy kell elbírálni, mintha azok érvényesek lettek volna. Az érvénytelen megállapodás alapján létrejött jogviszonyt – ha az Mt. eltérően nem rendelkezik – a munkáltató köteles azonnali hatállyal felszámolni. A munkáltató hibájából eredő érvénytelenség esetén a munkáltatói rendes felmondás jogkövetkezményeit kell megfelelően alkalmazni. Ha a feleknek a megállapodás érvénytelenségéből kára származik, annak megtérítésére a kártérítési felelősség szabályait kell megfelelően alkalmazni.

Részleges érvénytelenség

Ha a megállapodás valamely része érvénytelen, helyette a munkaviszonyra vonatkozó szabályt kell alkalmazni, kivéve ha a felek az érvénytelen rész nélkül nem állapodtak volna meg.

Az érvénytelenség a gyakorlatban

Az elméleti megközelítés után lépjünk át a gyakorlatba, áttekintve néhány tanulságos pert.

Lemondás a végkielégítésről

A felszámolási eljárás során a munkavállaló és a felszámoló által a munkaviszony megszűnésének időpontja előtt kötött, a végkielégítés egy részéről való lemondás semmis. A semmis megállapodás az Mt. 9. §-a szerint érvénytelen. Adott esetben az Mt. 164. §-ának (1) bekezdése értelmében a jogvita elbírálásánál arra kell figyelemmel lenni, hogy a munkavállaló munkabérére vonatkozó igényéről előre nem mondhat le, és az e paragrafus (5) bekezdése értelmében a rendelkezéstől érvényesen eltérni nem lehet. A felek megállapodást kötöttek, amelyben megállapították a munkaviszony megszűnésének időpontját. Amegállapodás a végkielégítést illetően részleges joglemondást foglal magában. A végkielégítés negyven százalékának kifizetéséről szóló munkavállalói lemondást tartalmazó részében a megállapodás érvénytelen (BH 1995. 363.).

Határozatlanból határozottba

Ha a munkáltató a munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyát azzal a célzattal változtatja határozott idejűvé, hogy ezáltal mentesüljön az általa egyébként elhatározott felmondással kapcsolatos anyagi kötelezettségek alól, a munkaszerződésnek ez a módosítása semmis, ezért érvénytelen. A felperes határozatlan idejű munkaviszonyának határozott idejűvé történő módosítását illetően a munkaügyi bíróság helytállóan állapította meg, hogy az alperes munkáltató munkaszerződés-módosításra vonatkozó jogát az adott esetben nem rendeltetésének megfelelően gyakorolta. Az eset említett körülményei alapján ugyanis egyértelműen megállapítható, hogy az alperes a szerződésmódosítást, vagyis a határozott idő kikötését abból a célból kezdeményezte, hogy a munkaviszony felmondása iránt ne kelljen intézkednie. Ez nyilvánvalóan a felperes munkavállaló jogos érdekeinek csorbítását eredményezte, mert így elesett a rendes felmondással járó juttatásoktól. A munkaszerződés-módosítás az Mt. 8. §-ának (1) bekezdése értelmében semmis, tehát érvénytelen (BH 1996. 399.).

Túlórák a megbízás mögött

A túlmunkára vonatkozó szabályokat megszegi, aki a szabályok megkerülése végett – színlelt – megbízási szerződést köt. A Ptk. 207. §-ának (1) bekezdése is kimondja, hogy a szerződési nyilatkozatot úgy kell értelmezni, ahogyan azt a másik félnek a nyilatkozó feltehető akaratára és az eset összes körülményére tekintettel, a szavak általános jelentése szerint értenie kell. A Ptk. 207. §-ának (4) bekezdése értelmében a színlelt szerződés semmis, ha pedig más szerződést leplez, a szerződést a leplezett szerződés alapján kell megítélni. Amennyiben a szerződést kötő felek tényleges akarata nem a megbízási jogviszony létrehozására irányult, hanem a munkaidő meghosszabbítására és a túlmunkát szabályozó előírások megkerülésére, a megállapodás az Mt. 8. §-ának (1) bekezdése alapján semmisnek minősül (BH 1997. 99.).

Jogos fenyegetés

A munkáltató a munkavállaló által elkövetett kötelezettségszegésnek valamely magatartás miatt – a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésének hiánya esetén – jogszerű eljárás megindítását helyezi kilátásba, a körülmény nem jelent jogellenes fenyegetést. Ezért, amennyiben az adott esetben a felperes munkavállaló megtámadásra irányuló nyilatkozatának, illetve a keresetlevelének indoka az, hogy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése hiányában az alperes munkáltató rendkívüli felmondást helyezett kilátásba, nem alapos, mivel ez nem minősül jogellenes fenyegetésnek. A felperes az adott esetben jogorvoslatot vehetett volna igénybe az alperes rendkívüli felmondása miatt. A kifejtettek miatt az Mt. 7. §-ában meghatározott – fenyegetésre alapított – kereseti kérelem nem megalapozott (BH 1998. 50.).

Visszavonás és "vonakodás"

A rendkívüli felmondás olyan egyoldalú jognyilatkozat, amely a másik fél hozzájárulása nélkül a munkaviszonyt azonnali hatállyal megszünteti. A jognyilatkozat visszavonására csak a másik fél kifejezett, egyértelmű hozzájárulása alapján van lehetőség. Az alperes munkáltató feltételtől függően kívánta a rendkívüli felmondást visszavonni, ehhez a felperes munkavállaló nem járult hozzá. Ennélfogva az alperes rendkívüli felmondása volt az egyoldalú jognyilatkozat, amely a munkaviszonyt megszüntette, következésképpen a felperes rendes felmondása már nem alkalmas joghatás kiváltására. Ezért azt nem a megtévesztés, hanem az Mt. 8. §-ának (1) bekezdésében szabályozott semmisség alapján kell érvénytelennek tekinteni (BH 1998. 51.).

Kényszer és egyet nem értés

Ha a munkavállaló a munkáltatóval kötött – jogszabály tiltó rendelkezésébe egyébként nem ütköző – megállapodását pszichikai kényszerrel létrehozott megállapodásnak tekinti, azt a kényszer megszűnését követő harminc napon belül támadhatja meg a bíróságnál (BH 1998. 450.).

A felek megállapodása tévedés címén akkor támadható meg, ha a tévedést a másik fél okozta, vagy azt felismerhette, illetőleg ha mindkét fél ugyanabban a téves feltevésben volt. A megállapodás jogellenes fenyegetés címén is megtámadható. Az a körülmény, hogy a felperes csak később tanulmányozta át az egyezségben foglaltakat, és azzal utóbb nem értett egyet, a megállapodás megtámadására nem ad alapot, különös tekintettel arra, hogy a megállapodást tartalmazó iratot nem az alperes szövegezte, illetve készítette (BH 1999. 86.).

Lemondás a jogorvoslatról

A rendes felmondással kapcsolatban az igénynek az elévülési időn belül történő érvényesíthetőségét nem zárja ki, ha a munkavállaló egyébként nem kívánta a felmondást jogorvoslati úton megtámadni. A felperes munkavállalónak az az írásbeli nyilatkozata, amely szerint a "fellebbezési jogáról" lemond, a jogorvoslat igénybevételével kapcsolatos nyilatkozatként értelmezhető, tehát nem minősül közös megegyezésre irányuló megállapodásnak. Mindezek folytán nem tekinthető az Mt. 7. §-ának (1) bekezdésében meghatározott megtámadásnak a felperesnek az az eljárása, hogy a rendes felmondásban foglaltakon túlmenően további végkielégítés és a felmondási időre járó átlagkereset megfizetése iránt pert indított (BH 2001. 85.).

Megtámadási határidők

A megtámadás törvény által biztosított határideje a megállapodás létrejöttének és nem a munkavállaló ellen benyújtott fizetési meghagyás átvételének időpontjához kapcsolódik. Az Mt. 7. §-ának (3) bekezdése szerinti megtámadás határidejét a megállapodás aláírásának dátumához kell kapcsolni, és nem az alperes munkavállaló ellen benyújtott fizetési meghagyáshoz. A fizetési meghagyás ellen benyújtott ellenmondásában az alperes vitatta ugyan a megállapodásban tett nyilatkozatát, ez azonban jóval a megállapodás aláírását követő hat hónapon túl történt. Nincs jelentősége annak, hogy a fizetési meghagyás kézbesítése hosszabb idő alatt történt meg, ennek nincs kihatása a nyilatkozathoz kapcsolódó megtámadási határidőre (BH 2001. 139.).

Kártérítés határozat nélkül

Semmis az a nyilatkozat, amely szerint a munkavállaló hozzájárul ahhoz, hogy a munkáltató munkabéréből az esetleges károkat kártérítési határozat nélkül levonja. A munkáltató kártérítési igényét az Mt. kártérítési felelősségre vonatkozó szabályai alapján érvényesítheti. Az Mt. 8. §-ának (2) bekezdése szerint a munkavállaló munkabérének és személyiségi jogainak védelmét biztosító jogokról nem mondhat le, sem előzetesen nem köthet olyan megállapodást, amely e jogokat az ő hátrányára csorbítja. Ebből következően nem tehet olyan jognyilatkozatot sem, mely szerint a munkáltató a károkat kártérítési határozat nélkül levonja a dolgozó munkabéréből (BH 2001. 296.).

Kényszerhelyzet

Ha a munkáltató a munkaviszony megszüntetésének módja tekintetében az azonnali döntésre felszólítással olyan helyzetet teremt, amely alkalmas arra, hogy az a munkaviszony megszüntetésének jogi feltételeiben járatlan munkavállalóra kényszerítőleg hasson, őt megfélemlítse vagy megtévessze, az e magatartás alapján létrejött megállapodás érvénytelen. Az alperes munkáltató a nagy értékű lopás tényének közlésével, majd ezután a három vezető jelenlétében az azonnali döntésre való felszólítással olyan helyzetet teremtett, mely alkalmas arra, hogy a munkaviszony megszüntetésének jogi feltételeiben járatlan felperes munkavállalóra kényszerítőleg hasson, őt megfélemlítse és megtévessze (BH 2001. 340.).

Jogellenes fenyegetés

Nem jelent jogellenes fenyegetést, ha a munkáltató a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésének hiánya esetén a rendkívüli felmondás jogát gyakorolja. Nem állapítható meg ugyanis jogellenes fenyegetés, ha a munkavállaló által elkövetett kötelezettségszegés miatt jogszerű eljárás megindítását helyezi kilátásba a munkáltató. A jogellenes fenyegetés olyan magatartás, amely a másik félnek jelentős és utóbb maradéktalanul nem orvosolható hátrányt vagy egyéb következményt helyez kilátásba.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. november 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem