×

Elektronikus kereskedés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 41. számában (2001. június 15.)

 

A világhálón zajló elektronikus kereskedés számos, jól kamatoztatható előnnyel kecsegtet az üzleti szférában. A fejlett országokban meghonosodott üzletvitel azonban Magyarországon csak most van elterjedőben.

 

Ha a vállalkozások az interneten keresztül kereskednek, akkor ezt manapság business to businessnek nevezik, mely röviden a „B2B". Az így kiépített kapcsolatokat azonban igen szélesen lehet értelmezni, hiszen a „kereskedés" vonatkozhat például adatokra is. Ezt azonban általában nem tekintik B2B-nek, feltéve ha nem egy komplett üzleti megoldást fed az adatok halmaza.

Szervezési feltételek

A B2B rendszere csak látszólag egyszerű. Meg kell teremteni annak feltételét, hogy az interneten feladott és kapott rendelések, a velük kapcsolatos számlák, a fizetési megbízások, az elszámolások, a szállítási bizonylatok stb. megfelelő és a vállalat meglévő rendszeréhez kellően kapcsolódó nyilvántartásba kerüljenek, illetve a vállalatnál olyan szakalkalmazottak dolgozzanak, akik ennek működtetésére képesek. Ez pedig nem csupán hálózati, gépi és szoftveralkalmazási, hanem vállalatszervezési és emberi konzekvenciákkal is jár. Egy vállalatnak fel kell mérnie, hogy valós vagy lehetséges partneri körében milyen internetes üzletelési lehetőségei nyílnak, és ennek érdekében kell hozzálátnia a fejlesztéshez.

A B2B elsődleges jelentősége abban rejlik, hogy ily módon a cégek könnyen diverzifikálni tudják beszerzéseiket és eladásaikat is. A nagy iparvállalatok esetében ez különösen jelentős gazdasági előnnyel járhat. Utóbbiak ugyanis széles körben üzletelhetnek az alaptevékenységükhöz kapcsolódó fő árucikkekkel. Ugyanakkor a működésükhöz szükséges indirekt árukkal, például irodaszerekkel, számítástechnikai kiegészítőkkel kapcsolatban sem mindegy, hogy milyen csatornákon szerezhetik be és milyen gyakorisággal, ütemezéssel.

A kis- és középvállalatok többsége számára – ahol a beszerzendő vagy az értékesítendő áruk köre viszonylag szűkebb – a B2B üzlet értelme az említett áruk rendszeres és minél jobb áron történő beszerzése. Ám ez sem zárja ki, hogy az adott vállalkozásnál a belső számítógépesített, vagy mondjuk elektronizált rendszerek, azaz az ügyvitel, számvitel stb. létezzenek, integrált módon működjenek, s a cég internetes kapcsolattal rendelkezzen. Hilt Csaba, a Marketline Rt. értékesítési vezérigazgató-helyettese szerint azonban a kisebb magyar vállalatoknál tipikusan még csak a könyvelés integrált. A beszerzésre általában nincs ilyen rendszer, bár ez ma már nem lehet nagy akadálya a B2B-nek, mivel a cégek beszerzési modult is bérelhetnek a szakvállalatoktól.

Digitális aláírás

A parlament május végi döntése értelmében valószínűleg szeptembertől már használni lehet az elektronikus aláírást. A digitális szignóról szóló jogszabály elfogadása igen jelentős állomás az elektronikus ügyintézésben, az ily módon továbbított dokumentumok hitelesítésében. A rendszer csúcsán a tanúsító szervezetek állnak majd, amelyek jóváhagyásukat adják – piaci alapon – működő hitelesítésszolgáltatók által használt termékekre, amelyeket az ügyfelek igénybe vehetnek. Az a vállalat például, amelyik elektronikus szerződést kíván kötni, egy hitelesítésszolgáltatóhoz folyamodhat az aláírásért, azaz a speciális tömörítést végző titkos kulcsért. Noha e rendszert véglegesen a kerettörvényhez kapcsolódó rendeletek szabályozzák majd, az bizonyos: a törvény elfogadásával Magyarország az uniós jogharmonizáció követelményének tett eleget.

Piactéri megoldás

A kisvállalati B2B üzletnek jellemző formái a piactérnek nevezett megoldások, melyek közül már több alakul, működik Magyarországon. A piactér és az adott cég beszerzési rendszere kölcsönösen integrálható, bár itt a vállalat szempontjából lényegesebb, hogy ő integrálja a piacteret a beszerzési rendszerébe, illetve a kapcsolódó nyilvántartási, könyvelési stb. vállalati rendszerekhez. A piactér üzemeltetője a beszerzési dokumentálást is lebonyolítja, tekintettel arra, hogy a vásárlások általában többszintű jóváhagyáshoz kötődnek.

A piactéren való megjelenés természetesen nem ingyenes, a szolgáltatás, pontosabban egy szolgáltatási csomag díjazása a piactéren arányban áll a vállalat méretével és beszerzési súlyával. Elég bonyolult az árazás, hiszen 100 ezres nagyságrendtől 20 millióig terjedhet a skála: eltérő díjakkal a beszerzők s a vevők részére. Így viszont egy olyan strukturált árkatalógushoz jut a beszerzés előtt álló vállalkozás, amely nem csupán rendkívül részletes, hanem könnyű összehasonlítási lehetőségeket is kínál. Hilt Csaba hozzátette: a cégek fokozott érdeklődést mutatnak ezen újszerű értékesítési forma iránt.

Árelőny a vevőnél

Az internetes kereskedelmet általában, ahol a B2B mellett elsősorban a B2C, azaz a végfogyasztót megcélzó üzlet a jellemző, azért találták ki, hogy olcsóbbá, versenyképesebbé tegyék az eladandó árut, mérsékelve a kereskedelem rárakodó terheit, főként egy sor adminisztratív költséget. Ez a vevő számára is árelőnyt kínál. Ma azonban néhány sikeres területet, például a könyvkereskedelmet, a kulturális rendezvények belépőjegyeit és más kulturális cikkek forgalmazását kivéve, amikor a végfelhasználó egyben a megcélzott vevő, még nehéz értékítéletet mondani a B2B üzleti formáról. Egyelőre több nyugati tapasztalat alapján is könnyen gazdaságtalanná válhat, „menet közben" sokan hagynak fel vele. Kérdés, ki számíthat előnyökre Magyarországon? Az ugyanis közhely, hogy az elektronikus kereskedés feltételeinek megteremtése nem kis pénzbe kerül, elsősorban annak, aki az eladói oldalt képviseli.

A B2B-t a nyugati szakirodalom szerint sem elsősorban a kis és a közepes vállalatok részére találták ki. Az ilyen irányú fejlesztésekbe általában ott kezdenek, ahol a végrehajtás alapvető feltétele, az elektronikus és on-line kultúrában való jártasság adott.

A nagyvállalati „igény" más szempontból is indokolt: kellő árualappal, on-line katalógussal, nyilvántartással, áru- és pénzkövető rendszerekkel kell az eladónak rendelkeznie. A rendelői oldal az árualap felkínálása után gyorsan bővülhet, újabb és újabb vevők jelennek meg: azzal együtt, hogy az elektronikus kereskedelem különböző piactereket hozhat létre, azaz többen lépnek fel a kínálati oldalon egyszerre, s a piacon megjelenő áru nem egyetlen eladó raktárából juthat csak el a megrendelőhöz.

Strukturális hatások

A mértékadó Business Week című amerikai gazdasági lap még a múlt évben megszólította azokat, akik a B2B potenciális szereplői lehetnek, különös tekintettel a kisebb vállalkozásokra. A lap a témában előszeretettel használja a nagykereskedő nevet, megint csak utalva arra, hogy nem kis volumenre kalkulálták az elektronikus kereskedelem, pontosabban a belső vállalati rendszer bevezetésével járó nem kis költségeket. A B2B egyik értelme éppen a vállalati kiadások csökkentése, legyen az a bér- vagy a papírköltség stb. A magas költségek a nagy, mondhatni óriásvállalatokat jellemzik.

Ennek dacára a kisebb vállalatok is létrehozták a B2B feltételrendszerét, ám elsősorban különféle szakmai csoportok által üzemeltetett piacterek jellemzik részvételüket a business to business üzletekben: vélhetően attól a céltól vezérelve, hogy az adott szakmai területnek alakuljon ki egy központi – nevezhető nagykereskedelminek is – bázisa.

Ezekhez tagként általában díjmentesen lehet csatlakozni, de az üzleti tranzakcióknak már ára van. Például a piactér használatának díja, amely egy-egy üzletre vetítve nem magas, 50 dolláros nagyságrendű. Ezekre a piacterekre a beszállítók elhelyezik árukatalógusaikat, s tőlük függ, milyen szolgáltatást ajánlanak még.

Ezen üzletelés kölcsönös nyeresége elsősorban az automatizálással megtakarítható pénz. Ez mindkét fél – azaz a vevő és az eladó – számára is nagyjából 10 százalék. Ám ha ettől az üzletmenet felgyorsul, az további többletet jelenthet.

Arra is figyelni kell ugyanakkor, hogy ha változik a nagyságrend, akkor az kinövi a kisvállalkozás régi disztribúciós modelljét, s így például a közvetítők kiiktatása kerülhet napirendre. Ezzel az egész vállalati szervezetet érintő változások indulhatnak el, amelyek esetleg több problémát, mint előnyt jelentenek az adott kisvállalatnak.

Terméklista

Magyarországon az elektronikus kereskedelemnek két sajátossága van: egyrészt a számítástechnikai és az elektronikai termékek, valamint a könyvek uralják a kereskedés árupalettáját, másrészt a forgalom elsősorban B2B piactereken keresztül jelenik meg. Igaz, idővel így nem a kétoldalú, hanem a többoldalú kapcsolatok válnak dominánssá. A piactereket a cégek egy kisebb csoportja alapítja, és még kevesebb működteti. A piacoknak regisztrált résztvevői vannak, több piac szakmai jellegű, azaz például a gyógyszer-nagykereskedelemre vagy az agráripari termékek kereskedelmére szakosodott.

A vállalkozásoknak az általános profilú s ezen belül a horizontális, nem egy speciális területre vertikálisan szerveződött piactereken át érdemes belépni a B2B-be, ahol a vevői oldal érdekei dominálnak. Azonban csak olyan esetben szabad erre vállalkozni, ha a beszerzendő áruk széles körén nyert árkedvezmények révén nem csupán a piacon való jelenlét költsége, de a vállalatnál kialakított integrált rendszerek ára is viszonylag hamar megtérül.

Visszafogott forgalom

A GKI Gazdaságkutató Rt. a múlt évi magyar B2B vállalatközi forgalom értékét 21 milliárd forintra becsülte, az év teljes kiskereskedelmi forgalmának kevesebb mint 0,2 ezreléke bonyolódott le ily módon. Mivel a B2B inkább nagykereskedelmi jellegű – hiszen nem a fogyasztó, hanem a vállalati szektor áll a fókuszában -, igazából a teljes belkereskedelmi forgalomhoz kellene arányítani. Ehhez viszonyítva azonban a mértéke már ezrelékben sem nagyon fejezhető ki. A cégeknek a pénzintézetekkel kapcsolatos on-line módon megvalósuló ügyletei is a B2B üzletbe sorolhatók, hiszen alapjában véve szolgáltatás „vásárlásáról" van szó: például az átutalás is egy banki szolgáltatás, amit az internet közvetíthet.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem