Gazdasági elemzés
A vállalkozások vezetőinek nap mint nap dönteniük kell, ám ehhez pontos információkra van szükségük. A cégek növekvő mérete és a vezetés bonyolultsága ugyancsak az adatszolgáltatási, az adatfeldolgozási és az információs rendszerek kiépítésének fontosságára hívja fel a figyelmet: lévén a jó döntéshez elemző- és értékelőmunka szükséges. Az információ érték – segíti a gazdasági események okainak, összefüggéseinek megértését s a megfelelő intézkedések meghozatalát.
A "Vállalkozások tevékenységének gazdasági elemzése" címmel kiadott szakkönyv a korábbi munkák átdolgozásával, korszerűsítésével készült, és igen jól útba igazíthatja a vállalati vezetőket. A szerzők ismertetik az ipari termelő- és szolgáltató-, a kereskedelmi és a mezőgazdasági ágazatban előforduló elemző-értékelő feladatokat, valamint az alkalmazható módszereket, amelyekkel fejleszthető a vállalkozás. Elsőként a gazdasági elemzés fajtáit, egymást követő lépéseit ismerjük meg, majd áttekintést kapunk a gazdaságossági számítások elkészítéséről. A szerzők ugyanakkor bemutatják a piaci döntések előkészítésének módszereit is: az árakkal kapcsolatos számításokat, a költségalapú és a piacvezérelt árképzést, illetve a fedezet és az árrugalmasság elemzését. A szakkönyv rávilágít az innováció jelentőségére is: az olvasót mintegy végigvezeti a fejlesztési döntések előkészítésének elemzési módszerein.
A vállalkozások sikeres működése azonban mégiscsak az embereken és a rendelkezésre álló erőforrásokon múlik, így nem véletlen, hogy a szerzők kiemelt témakörként érintik az emberi tényezők, a tárgyi eszközök és a készletgazdálkodás területeit. Szó van itt – többek között – az állományi összetétel, a költségek, a kapacitáskihasználás s az anyagfelhasználás elemzéséről is.
A szakkönyvhöz készült, külön kötetben megjelent példatár a vállalkozói tevékenység széles területét öleli fel. Hasznos segítője lehet a cégeknek.
Dr. Birher Ilona-Pucsek József-Sándor Lászlóné dr.-dr. Sztanó Imre: Vállalkozások tevékenységének gazdasági elemzése, 440 oldal. Ára: 2980 Ft
Dr. Birher Ilona-Blumné Bán Erika-Kresalek Péter-dr. Pucsek József-Sándor Lászlóné dr.-dr. Sztanó Imre- Takácsné Lengyel Andrea: Példatár a vállalkozások tevékenységének gazdasági elemzéséhez, 378 oldal. Ára: 2980 Ft
Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Rt., Budapest, 2001
igitális pénzügyek
A számítástechnika az üzleti élet szinte valamennyi területét átszövi – egyebek közt a pénzügyi szférát is. S bár az információtechnika új kihívásaira kellően készülnek a gazdaság szereplői, a gyakorlati tudást illetően azonban még bőven van mit pótolniuk. A hiányzó ismeretek megszerzéséhez s a már meglévők gyarapításához nyújt hasznos segítséget a "Digitális pénzügyek" címmel megjelent könyv, amely – banki és számítástechnikai szakemberek közreműködésével – szakszerűen, ugyanakkor közérthetően tárja fel az e területen végbement változásokat.
A szerzők három témakört dolgoznak fel, nevezetesen a banki és brókeri információtechnikát, az elektronikus bankszolgáltatásokat, illetve az internetes pénzügyi szolgáltatásokat. E fejezetek azonban nemcsak a jelenlegi vívmányokról, a pénzügyi területen alkalmazott és alkalmazható digitális technikákról és technológiákról adnak számot, de némi történelmi visszatekintéssel is szolgálnak. A szerzők nem titkolt célja annak megértetése, hogy a globális gazdaságban a pénzintézeteknek is élni kell az elektronikusan támogatott üzemi, feldolgozási és értékesítési megoldásokkal. Ma már valóban megkerülhetetlen kérdés, hogy a banki IT- területen milyen fejlődési irányok várhatók, vagy a vállalati pénzügyi alrendszerek miként kapcsolódnak a pénzintézeti rendszerhez, illetve mit jelent a home banking, a call center, s mennyiben változott meg a tőzsde "ritmusa" a világháló megjelenésével.
Nagy kérdés persze az is, hogy mit hoz a jövő, illetve e vívmányok által mit profitálhatunk. Nos, a szerzők erre is megadják a választ. Elsősorban is azt kell látni, hogy az információtechnikai forradalom – egyebek közt – a költségek csökkentését, a megbízhatóságot, a gyorsaságot, s mindenekelőtt az életszínvonal emelkedését vonta maga után. Hasonlóan aktuális – és sokakat foglalkoztató – kérdés, hogy merre halad az információs társadalom jogalkotása? E tekintetben tendencia, hogy a jog egységesítése nemzetközi dimenzióban történik, illetve napirenden van az elektronikus dokumentumkezelés és a személyiségi, fogyasztói, valamint intellektuális jogok védelmének nemzetközi jogi szabályozása. A magyar elektronikus aláírásról szóló törvény – amelyet a parlament 2001 májusában fogadott el – teljességgel illeszkedik a nemzetközi irányzatokhoz, elsősorban az Európai Unió elektronikus aláírásról szóló direktívájához. A jogi és az információtechnikai feltételek tehát adottak ahhoz, hogy a hazai piac szereplői is kellő garanciákkal és biztosítékokkal vehessenek részt az e-businessben.
Gellért Andor és szerzői kollektívája: Digitális pénzügyek KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft. Budapest, 2001. 263 oldal. Ára: 4900 Ft + áfa.