×

A munkaszerződés módosítása

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 47. számában (2001. december 15.)
Bizonyos esetekben igen nehéz eldönteni, hogy egy-egy munkavállalót érintő munkáltatói döntés igényli-e a munkaszerződés módosítását, vagy az intézkedésnek a munkáltató utasítási joga alapján van-e helye.

A munkaviszony tartalmát a munkaszerződés határozza meg. A munkaszerződésben a felek bármely kérdésben megállapodhatnak, de mindenképp meg kell állapodniuk a munkavállaló személyi alapbérében, a munkakörében, illetve a munkavégzés helyében. Ebből következően egyértelmű, hogy amennyiben a felek változtatni akarnak valamelyiken, arra csak közös megegyezésen alapuló szerződésmódosítással van lehetőség, kivéve néhány esetet.

Külföldi munkavégzésnél a munkavállalót írásban tájékoztatni kell a külföldi munkavégzés helyéről, illetve annak tartamáról, a pénzbeli és a természetbeni juttatásokról, a díjazás és egyéb javadalmazás pénzneméről, továbbá a hazatérésre irányadó szabályokról is.

A munkaszerződés módosítására irányuló akaratnyilatkozatoknak komolynak, határozottnak és teljesnek kell lenniük, sosem lehetnek azonban a munkajogi szabályokkal ellentétesek, így a munkavállaló nem mondhat le például a szerződésben a munkája ellenértékeként számára járó munkabérről. A munkaszerződés a dolgozó munkavégzésének csak a kereteit adja meg, konkrét tartalommal általában a munkáltató utasításai töltik meg. A munkaszervezés, az irányítás során felmerülő új feladatok meghatározása, a munkafeltételek változtatásakor nem kell feltétlenül a munkaszerződést módosítani, ha az nem lépi túl a szerződés határait. A munkaszerződést módosítani tehát csak akkor szükséges, ha a munkafeltételekben a változás – az eredeti szerződéstől lényegesen eltérő – új, végleges vagy tartós. A munkaszerződés módosítására okot adhat, ha a munkavállaló magasabb végzettséget szerez, és ezért más beosztásba kerül, ha a munkaköre megszűnt, ha a személyi alapbérét felemelik, vagy a munkaidő-beosztását megváltoztatják stb.

Közös megegyezés

A munkaszerződést módosítani – egyes kivételektől eltekintve – csak közös megegyezéssel lehet. A gyakorlatban a viták többsége abból származik, hogy a szerződő fél – legtöbbször természetesen a munkáltató – eleget tett-e a rendelkezéseknek, vagyis megszerezte-e a dolgozó hozzájárulását a módosításhoz.

A bírói gyakorlat nem tekinti közös megegyezésnek, ha a munkáltató egyoldalúan intézkedik a módosításról, és intézkedését a dolgozó csak azért írja alá, hogy annak átvételét igazolja. Nem jelent közös megegyezést az sem, ha a munkáltató egyoldalú nyilatkozatába a dolgozó belenyugszik, felveszi a munkát az új munkakörében, de harminc napon belül kifogásolja a közös megegyezés hiányát.

Írásbeliség

A munkaszerződés módosítására is a szerződéskötés szabályait kell alkalmazni, így tehát valamennyi munkaszerződést csak írásban lehet módosítani.

A munkakör megváltoztatása

A munkaszerződés-módosítás leggyakoribb esete a munkakör megváltoztatása. A munkakör azokat a tevékenységeket foglalja magában, amelyeket a munkavállaló végezni köteles. A munkakör meghatározása – általában foglalkozás vagy beosztás megjelölésével – a munkaszerződés kötelező tartalmi eleme, munkaköri leírás pedig – nem kötelezően – csatolható a munkaszerződéshez.

Amennyiben a munkáltató által kijelölt konkrét munkafeladat nem fedi a munkaszerződéses tevékenységet, módosítani kell a munkaszerződést. Kötelező módosítani a munkaszerződést akkor is, ha a munkáltató a dolgozót a vele való előzetes megállapodás nélkül véglegesen más munkakörbe osztja be, illetve ha a munkakör megszűnik, de a munkaviszony nem.

A bírói gyakorlat szerint, ha a munkakörből olyan feladatokat törölnek, amelyekkel magasabb bérhatár vagy bérpótlék jár, módosítani kell a munkaszerződést. Ugyancsak a munkaszerződés módosítását igényli, ha a munkáltató megtilt valamely, az egységes munkakörhöz tartozó lényeges tevékenységet, például ha a szívsebészeti osztályon dolgozó szívsebész szakorvost a fekvőbeteg-ellátástól és a szívműtétektől eltiltják.

Módosítani kell a munkaszerződést, ha például

– a betanított munkást segédmunkási,

– a szakmunkást segédmunkási,

– az osztályvezetőt beosztott csoportvezetői,

– a felszolgálót vendéglátó-ipari előadói,

– a raktárost kézbesítői,

– az anyagkiadót raktári segédmunkási,

– a szervizvezetőt műszerészi, valamint

– a létesítményvezetőt fordítói munkakörbe osztották be véglegesen.

Ahogy a példákból is jól látható, a munkakör a végzendő munkák jellegéből (pl. raktáros – kézbesítő) és a beosztási szintből (pl. osztályvezető – beosztott csoportvezető) áll, ezért akár a végzendő munkák jellegének, akár a beosztási szintnek a megváltoztatása önmagában szükségessé teszi a munkaszerződésben a munkakör módosítását.

A munkakörváltozásra vonatkozó megállapodás

A munkakör-változtatásra irányuló megállapodást írásba kell foglalni. A szóbeli megállapodás még akkor is érvénytelen, ha a munkavállaló elfoglalta az új munkahelyét. Az írásba foglalás hiánya miatti érvénytelenségre azonban csak a dolgozó hivatkozhat, és csak az új munkakörben történt munkába állását követő harminc napon belül.

A munkáltató nem jogosult egyoldalúan visszahelyezni a dolgozót korábbi munkakörébe, ha a felek szóban megállapodtak a munkakör végleges módosításában. Ha a szerződésmódosítás érvényesen létrejött, az a felekre nézve kötelező, attól egyoldalúan nem lehet eltérni.

A munkakör megváltoztatásához előírt, írásba foglalt közös megegyezésre van szükség akkor is, ha megszűnik a dolgozó munkaköre, vagy egyéb okból – pl. a munkavállaló munkakörére utólag előírt képesítés hiánya, a munkavállaló betegsége, az adott munkakörre való szakmai alkalmatlansága, megváltozott munkaképessége – miatt indokolt az új munkakörbe sorolás. A munkavállaló tehát ilyen kivételes esetekben is csak beleegyezésével osztható be véglegesen vagy tartósan más munkakörbe. A munkáltató a dolgozó munkakörét végleges jelleggel csak a közös megegyezéssel változtathatja meg abban az esetben is, ha ez a változás nem érinti a dolgozó munkabérét.

Szakszervezeti tisztségviselő

Tekintettel a szakszervezeti tisztségviselőket megillető különleges munkajogi védelemre, a szakszervezetnél választott tisztséget betöltő munkavállaló munkáltató által kezdeményezett – de csak az általa kezdeményezett – más munkahelyre való beosztásához a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv előzetes egyetértése szükséges. A változó munkahelyre alkalmazott, szakszervezeti tisztséget ellátó dolgozó más munkahelyre beosztásáról pedig előzetesen értesíteni kell a szakszervezetet.

Munkakörváltozás szerződésmódosítás nélkül

A konkrét feladatok elvégzésére – a munkaköri leírásban foglaltakon belül – a munkáltató utasítja a munkavállalókat. Ezért nincs szükség a munkaszerződés módosítására, ha a munkavállalót más szervezeti egységbe osztják be, és ez a végzendő munkák jellegét nem változtatja meg. Szintén nem igényel munkaszerződés-módosítást, ha például az a takarító, aki eddig öltözőt takarított, irodatakarításra kap utasítást, mivel a munkakörébe tartozó feladatok jellege nem változott meg. Ugyanez a helyzet akkor is, amikor a közvetlenül az igazgató mellé beosztott műszaki tanácsadót változatlan munkára osztályszervezetbe osztották be, és alárendelték az osztályvezetőnek, illetve amikor az üzemtechnikust változatlan munkára a műszaki vezető helyett a főművezető alá rendelték.

Nem kell módosítani a munkaszerződést a munkaköri leírásnak a munkaszerződéses munkakört nem érintő módosítása esetében sem, például amikor a munkaköri leírást egyetlen, a munkaköri feladatok jellegét nem változtató feladattal bővítik. Ezzel azonos elbírálás alá esik az is, ha az elvégzendő munkák jellege megváltozik ugyan, de a munkaszerződés többes munkakört határoz meg, és az új munkavégzés is belefér a szerződés kereteibe.

A munkavégzés helyének megváltoztatása

Amennyiben a változó munkahelyre alkalmazott dolgozót a szerződéstől eltérő munkahelyen tartósan foglalkoztatják, nélkülözhetetlen a munkaszerződés módosítása. Nincs szükség azonban szerződésmódosításra a munkavállalónak a megállapodás keretein belüli továbbfoglalkoztatásához. Így a munkáltató a meghatározott telephelyre alkalmazott dolgozót egyoldalú utasításával ugyanazon a telephelyen a munkakörébe tartozó munkák végzése céljából más munkahelyre oszthatja be, illetve a változó munkahelyre alkalmazott munkavállalót a munkaszerződésben kikötött másik telephelyén, illetve munkahelyén foglalkoztathatja.

Kiemeljük azonban, hogy a munkaszerződés munkavégzési helyre vonatkozó kikötését önmagában nem módosítja, hogy a munkáltató újabb, más helyen fekvő üzemegységet létesít, sem pedig az, hogy székhelyet változtat.

Nincs szükség szerződésmódosításra akkor sem, ha a szerződéses munkahelyet nem érintő átmeneti intézkedésről van szó, tehát kiküldetéskor, másik munkahelyre történő ideiglenes átirányításkor vagy másik munkáltatóhoz való ideiglenes kirendeléskor.

A munkaviszony időtartamának megváltoztatása

A munkáltató – megállapodás alapján – határozott időre a munkaszerződéstől eltérően is foglalkoztathatja a dolgozót, azonban a határozott idő letelte után az eredeti munkaszerződésnek megfelelően kell tovább foglalkoztatnia. Ez a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás természetesen nem érinti a munkaviszony határozott vagy határozatlan idejű voltát, így amennyiben a munkaszerződésben a munkaviszonyt határozatlan időre kötötték meg, az az eltérő foglalkoztatás határozott ideje alatt is megszüntethető rendes felmondással. A Legfelsőbb Bíróság ennek megfelelően állapította meg eseti döntésében, hogy ha a felek a határozatlan időre szóló munkaszerződés megkötésekor már előre kikötik, hogy a munkaviszony a próbaidő leteltét követően határozott idejűvé válik, és ez be is következik, akkor a munkaviszony rendes felmondással már nem szüntethető meg. Ha azonban a munkáltató a határozatlan idejű munkaviszonyban álló munkavállalóját – meghatározott időtartamra – vezetői teendők ellátásával bízza meg, és a munkaviszonyát e körben alapos indokkal, rendkívüli felmondással szünteti meg, a munkavállaló alaptalanul hivatkozik arra, hogy a munkaviszonya határozott idejűvé vált, és ezért őt a törvényben a határozott idejű munkaviszony idő előtt történt megszüntetése esetére megállapított járandóság illeti meg.

A munkaidő megváltoztatása

Közös megegyezés szükséges a munkaszerződés munkaidőre vonatkozó kikötéseinek megváltoztatásához is. Közös megegyezéssel lehetséges csak a teljes munkaidő rész-, illetve a részmunkaidő teljessé való módosítása is.

A személyi alapbér megváltozása

Minden esetben írásbeli munkaszerződés-módosítást igényel a személyi alapbér megváltoztatása.

Automatikus munkaszerződés-módosítás

Bizonyos esetekben a munkaszerződés tartalma a munkaviszonyra vonatkozó szabály – jogszabály, kollektív szerződés – erejénél fogva automatikusan megváltozik. Ezekben az esetekben nem szükséges a felek hozzájárulása a szerződésmódosításhoz, ezért a módosítás akkor is érvényes, ha a munkaszerződés szövegét a felek formailag nem változtatták meg.

A határozott idejű munkaviszony – kivéve a 30 napos vagy ennél rövidebb időre létesített munkaviszonyt – határozatlan idejűvé alakul, ha a munkavállaló az időtartam lejártát követően legalább egy munkanapot közvetlen vezetője tudtával tovább dolgozik, ez alól azonban kivétel a választással keletkezett munkaviszony.

Automatikusan módosul a munkaszerződés a legkisebb alapbér felemelésekor is.

Bérfejlesztés

Abban az esetben, ha a munkavállalót közös megállapodás alapján meghatározott időre a munkaszerződéstől eltérően foglalkoztatják, ennek leteltét követően – a továbbfoglalkoztatás során – a munkabérét a szerződéses munkakörben foglalkoztatottak bérében időközben bekövetkezett átlagos bérfejlesztésre tekintettel megfelelően módosítani kell.

Hasonlóképpen az azonos munkakörű és gyakorlatú munkavállalók munkabérében bekövetkezett átlagos éves bérfejlesztésnek megfelelően kell módosítani a sorkatonai vagy polgári szolgálatot teljesítő, a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadságon lévő, valamint a közeli hozzátartozó ápolására vagy gondozására biztosított fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló munkabérét a szolgálatot, illetve a szabadságot követően. (Ezekben az esetekben a munkavállalók munkabérét nem a munkáltatónál átlagos, hanem a dolgozó munkakörében, a dolgozóhoz hasonló gyakorlattal foglalkoztatottak munkabérében átlagos, éves bérfejlesztésnek megfelelően kell megállapítani.)

Kötelező áthelyezés

A munkáltató köteles a nőt a terhessége megállapításától a gyermeke egyéves koráig terjedő időre ideiglenesen áthelyezni az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe, vagy a meglévő munkakörében biztosítani a megfelelő munkafeltételeket. Nőt más munkakörbe áthelyezni csak a munkaköri alkalmasságát igazoló orvosi vélemény alapján, a dolgozó egyetértésével lehet. (Csecsemő örökbefogadása esetén a szülő nőre vonatkozó kedvezmény az örökbe fogadó anyát illeti meg.) Az áthelyezett nőt általában az előző munkakörében elért átlagkeresete illeti meg. Amennyiben a munka a munkáltató érdekkörébe eső okból szünetel, rövidített munkaidőt alkalmazhatnak, vagy ha a munkáltató így sem tud a nő egészségügyi állapotának megfelelő munkakört biztosítani, az áthelyezett nő a személyi alapbérére jogosult.

Megváltozott munkaképességű dolgozók

Ha a munkavállaló nem foglalkoztatható tovább az eredeti munkakörében – megváltozott munkaképességű dolgozó –, a munkáltató köteles őt rehabilitációs intézkedésben részesíteni. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató köteles a megváltozott munkaképességű dolgozót elsősorban eredeti munkahelyén, eredeti munkakörében és szakmájában a munkakörülmények módosításával tovább foglalkoztatni. Ha ez nem lehetséges, a munkáltató köteles a megváltozott munkaképességű dolgozóját – a működési körén belül – az egészségi állapotának, korának és képzettségének megfelelő munkahelyre áthelyezni, vagy más munkára betanítani, szakképzésben részesíteni, részmunkaidőben foglalkoztatni, illetve bedolgozóként alkalmazni, ha ezt a munkáltatói tevékenység lehetővé teszi.

A továbbfoglalkoztatás olyan formáihoz, amelyek a munkaszerződés módosítását igénylik, nélkülözhetetlen a dolgozó hozzájárulása. A megváltozott munkaképességű dolgozót rehabilitációs foglalkoztatás esetén keresetkiegészítés, rehabilitációs munkahely hiánya esetén szociális ellátásként átmeneti járadék, rendszeres szociális járadék vagy a bányász munkavállalók egészségkárosodási járadéka illeti meg.

Munkáltatói jogutódlás

A munkaszerződés módosításától és módosulásától meg kell különböztetni a munkaszerződés alanyának változását, mely csakis a munkáltató személyében állhat be, hiszen a munkavállaló halálával megszűnik a munkaviszony. Munkáltatói jogutódlás esetén, ha a munkafeltételek nem változtak, a munkaszerződés változatlanul fennmarad, a munkaviszony változatlan feltételekkel átszáll a jogutódra, ezért nincs szükség új szerződés megkötésére, de a régi módosítására sem.

A jogelőddel létesített munkaviszony a jogutóddal változatlanul fennáll, az abból eredő jogok és kötelezettségek az új munkáltatót – eltérő megállapodás hiányában – változatlanul megilletik, illetve terhelik. Ez nemcsak a munkaszerződésben, hanem a kollektív szerződésben meghatározott jogokra és kötelezettségekre is kiterjed.

Székhely-, telephelyváltozás

Általában nem igényli a munkaszerződés módosítását, ha a munkavállaló munkavégzési helye a munkáltató székhelyének, telephelyének megváltozása miatt módosul. Ha azonban ez a változás a dolgozó számára személyi, családi vagy egyéb körülményeire – így különösen a munkavégzés feltételeire, a munkahelyre, illetve a munkahelyről történő utazás időtartamára, illetve költségére – tekintettel aránytalan vagy jelentős érdeksérelemmel jár, feltételenül szükséges a munkavégzési helyben közös megegyezéssel megállapodni.

Utasítás

Nincs szükség a szerződés módosítására, ha a munkafeltétel megváltoztatása a munkáltató utasítási jogkörébe tartozik (pl. változó munkahelyre alkalmazott dolgozót a – munkaszerződésben kikötött – másik munkahelyre osztják be), vagy ha nem végleges (illetve tartós), hanem ideiglenes az eltérő foglalkoztatás (átirányítás, kiküldetés, kirendelés). A változó munkahelyre, illetve telephelyre alkalmazott dolgozó a munkáltató másik munkahelyére történő átirányításának szükségességét és indokoltságát nem vitathatja. Ha a munkaadó a munkavállalót bizonyíthatóan változó munkahelyre alkalmazta, és az ilyen formában történő foglalkoztatása a munkaköre jellegéből is következik, a munkavállaló alaptalanul tagadja meg a munkavégzést más munkahelyen. Az e magatartására figyelemmel közölt rendkívüli felmondás nem jogellenes.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem