×

Adózó nyugdíjasok

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. augusztus 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 31. számában (2000. augusztus 15.)

 

A nyugdíjasok adózásával kapcsolatosan el kell oszlatnunk egy tévhitet. A nyugdíj a magyar adójog rendszerében nem adómentes, hanem a progresszíven adózó egyéb jövedelmek kategóriájába tartozik.

 

A nyugdíj olyan adóköteles jövedelem, amely adókedvezményben részesül, azaz a nyugdíjra eső adót nem kell megfizetnie a magánszemélynek. Ebből a szabályból az következik, hogy ha valaki az adóévben csupán nyugdíjat kap (esetleg emellett adómentes juttatásban részesül), gyakorlatilag nem kerül kapcsolatba az adózással: adófizetési, adóbevallási kötelezettség nem terheli.

Nyugdíj és adókötelezettség

A nyugdíjra vonatkozó adózási szabályok tehát akkor érdekesek, amikor a magánszemély a nyugdíja mellett az adóévben más forrásból is jövedelemhez jut. Ilyen eset, amikor a nyugdíjas alkalmazásban áll, egyéni vállalkozónál, gazdasági társaságnál segítő családtag, megbízási szerződés alapján önálló tevékenységet végez, valamely társaság tagja, esetleg kiegészítő tevékenységként egyéni vállalkozó, vagy ingó, ingatlan tulajdonát bérbe adja, esetleg ingatlanát értékesíti, de idetartozik az is, ha a magánszemély az adóév közben megy nyugdíjba. Ezekre az esetekre egyaránt jellemző, hogy a nyugdíjasnak adóbevallást kell benyújtania, amelyben a nyugdíját is szerepeltetnie kell.

Külön adózó jövedelmek

Az adófizetési kötelezettséget a megszerzett jövedelmek közül csak azok befolyásolják, amelyek – a nyugdíjhoz hasonlóan – progresszíven adóznak, az úgynevezett külön adózó jövedelmek azonban nem. Külön adózó jövedelmek közé tartozik az egyéni vállalkozói jövedelem, az ingó, ingatlan értékesítésének jövedelme, a tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződésből származó jövedelem, az árfolyamnyereség, az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem (amelynél termőföld esetében a külön adózás kötelező, egyéb ingatlan esetében választható) és az osztalékjövedelem. A felsorolt jövedelmek adóját a nyugdíj nem befolyásolja, csupán arra kell ügyelni, hogy a bevallásban a nyugdíj is szerepeljen.

Kedvező szabály, hogy ha a nyugdíjas a nyugdíj mellett kizárólag 10 ezer forintot el nem érő osztalékjövedelemhez jut, és ebből a kifizető az adót levonta, akkor adóbevallást nem kell benyújtani.

Összevont jövedelmek

A nyugdíj melletti progresszíven adózó jövedelmek adóterhét – éppen annak okán, hogy a nyugdíj nem adómentes jövedelem – már befolyásolja a nyugdíj összege. Progresszíven adózó, összevonás alá eső jövedelemnek számít a munkaviszonyból származó jövedelem, a segítő családtag jövedelme, a személyes közreműködésért kapott tagi jövedelem, az egyéni vállalkozó személyi kivétje, a megbízási szerződés alapján végzett önálló tevékenység jövedelme, az ingó dolog bérbeadása, valamint az ingatlané is, ha a nyugdíjas ezt az adózási formát választja.

A nyugdíjjal együtt számított összjövedelem esetenként magasabb adósávba tartozik, nagyobb adóterhet visel, mint ha a nyugdíj nélkül számolnánk. Azonban minden esetben igaz, hogy év végén az adó, illetve év közben az adóelőleg kiszámításakor figyelembe kell venni azt a már említett szabályt, hogy a nyugdíjra eső adót nem kell megfizetni.

Adóelőleg-levonási szabályok

Ha a magánszemélynek a nyugdíja mellett munkaviszonyból is származik rendszeres jövedelme, akkor a munkáltatónak az adóelőleg megállapításához a magánszemély havi nyugdíja és az adott hónapban megszerzett rendszeres jövedelme együttes összegének tizenkétszerese szerint várható adóból le kell vonnia a nyugdíjnak az adótábla szerint kiszámított adóját, és az így kapott összeget kell elosztania tizenkettővel. A munkaviszonyból származó nem rendszeres jövedelmek adóelőlegénél is figyelembe kell venni a nyugdíjra eső adót mint adókedvezményt.

Az év közben nyugdíjba vonuló magánszemély adóelőlegét a munkáltató úgy módosíthatja, mintha – az év hátralévő időszakában esedékes nyugdíjat is figyelembe véve – az úgynevezett göngyölítéses módszert alkalmazta volna. Ugyanígy kell eljárni a segítő családtag, a személyesen közreműködő társasági tag adóelőlegének megállapításakor is.

Göngyölítéses módszer

A kifizető (nem munkáltató) által levonandó adóelőleg mértéke főszabályként 40 százalék. A nyugdíjas azonban olyan nyilatkozatot tehet, amely szerint az éves összevont adóalapot képező jövedelme a nyugdíjjal együtt várhatóan nem haladja meg az 1 millió forintot. Ilyen írásos nyilatkozat birtokában a kifizető – a 40 százalékos adóelőleg helyett – a göngyölítéses módszerrel is megállapíthatja az adóelőleg összegét. Ennek alkalmazásakor a nyugdíj éves összegéhez történő hozzáadással kell az adott kifizetésre vonatkozó adóelőleget megállapítani oly módon, hogy az adótábla szerinti adóból le kell vonni a nyugdíj adótábla szerinti adóját. Ha a nyugdíjas ezt az adóelőleg-megállapítási módszert kérte, azonban utóbb az adóév során az összevont adóalapja az 1 millió forintot meghaladja, akkor az értékhatár túllépését követő 15 napon belül be kell fizetnie a kifizetők által addig levont és a jövedelmet ténylegesen terhelő adóelőlegének különbözetét. Amennyiben a befizetés elmarad, akkor év végén az adóbevalláskor kell megfizetni a befizetni elmulasztott különbözet utáni 12 százalék különadót.

A kiegészítő tevékenységet végző egyéni vállalkozó a személyi kivétje adóelőlegének negyedévenkénti megállapításakor szintén figyelembe veheti a nyugdíj adókedvezményét.

Nyugdíj

A fentebb ismertetett szabályok a személyi jövedelemadó-törvény fogalommeghatározása szerinti nyugdíjra igazak. Ennek megfelelően nyugdíj:

  • a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény, továbbá a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény alapján folyósított nyugellátás, korkedvezményes és korengedményes nyugdíj, előnyugdíj, ideértve az egyes nyugdíjak felülvizsgálatáról szóló törvény alapján folyósított pótlékot, valamint a Magyar Alkotóművészeti Alapítvány létesítéséről szóló kormányrendeletben meghatározott nyugellátásokat,
  • az egyházi nyugdíjalapból kifizetett nyugdíj,
  • a mezőgazdasági szövetkezeti tagok öregségi és munkaképtelenségi járadéka, a mezőgazdasági szövetkezeti tag özvegyének özvegyi járadéka, a szakszövetkezeti tag részére járó növelt összegű öregségi járadék,
  • a munkaképtelenségi járadék, a megváltozott munkaképességű dolgozók rendszeres szociális, átmeneti és egészségkárosodási járadéka,
  • a nyugdíjas magánszemély tagsági pótléka,
  • a nyugdíjas bányász és hozzátartozója részére pénzben megváltott szénjárandóság,
  • a külföldről származó, nyugdíj címén folyósított jövedelem,
  • a nemzeti helytállásért folyósított pótlék, a politikai üldözésre tekintettel a nyugdíjfolyósító szervezet által folyósított ellátás,
  • az olimpiai bajnoki járadék,
  • a fogyatékos sportolók világversenyein eredményesen szereplők járadéka,
  • a kiváló, illetve érdemes művészi járadék, ideértve az e kitüntető cím jogosultjának özvegye részére ezzel összefüggésben folyósított járadékot is.

Magán-nyugdíjpénztári nyugdíj

Az eddigiektől részben eltérő szabályok vonatkoznak a magánnyugdíjpénztár által szolgáltatásként kifizetett összegre. Ha a magánszemély nyilatkozatot ad a magánnyugdíjpénztárnak, hogy kizárólag magánnyugdíjpénztár szolgáltatásaként van az adóévben jövedelme, és a törvény rendelkezései szerint nincs adófizetési kötelezettsége, akkor nem kell bevallást beadnia, az ilyen jövedelemből adóelőleget sem kell levonni. Nyilatkozat hiányában a szolgáltatás címén kifizetett összeg adóelőlegének mértéke azonban 10 százalék. Amennyiben van más forrásból is jövedelem, akkor a magán-nyugdíjpénztári szolgáltatásra adókedvezmény érvényesíthető. Eszerint a számított adót csökkenti a szolgáltatás adótábla szerinti legmagasabb adókulccsal (jelenleg 40 százalék) megállapított adójának 50 százaléka. Természetesen a magán-nyugdíjpénztári szolgáltatásban részesülőnek is lehetősége van a várható 1 millió forintot el nem érő jövedelemre vonatkozó nyilatkozat megtételére.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. augusztus 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8680 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8680 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5154 olvasói kérdésre 5154 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8680 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8680 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5154 olvasói kérdéssel.

Munkakör elnevezésének módosítása

Egyik ügyfelünk munkavállalóinak munkaköre változik az alábbiak szerint: „Market Head HU”-ból „Market Head HU, SK, CZ” lesz, illetve „Senior Key Account Manager”-ből „Key...

Tovább a teljes cikkhez

Több munkakör betöltése egy munkaviszonyban

Mire kell figyelni, ha egy munkavállaló ugyanannál a munkáltatónál több munkakört tölt be, különösen a munkaszerződés és munkaköri leírás tartalmának meghatározása során?...

Tovább a teljes cikkhez

„GYES-ről” visszatérő köztisztviselő felmentése

A közös hivatalunknál dolgozik egy köztisztviselő, aki jelenleg GYES-en van. 2018. október 29. napjától lett kinevezve határozatlan időre a közös hivatalnál köztisztviselői...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Kötelező béremelés fizetés nélküli szabadságot követően

Több ügyfelünk fordult hozzánk azzal a kérdéssel, hogy sok esetben a munkába fizetés nélküli szabadság után visszatérő kismama ugyan jelzi visszatérési szándékát, de egyben be is...

Tovább a teljes cikkhez

Helyettesítési díj – négyen egy helyett

A gazdálkodási osztályon dolgozó pénzügyes munkakört ellátó köztisztviselő kollégánk szülési szabadságát tölti 2024. szeptember 9-től. E naptól a Kttv. 52. §-ának (1)...

Tovább a teljes cikkhez

Nyelvpótlék – jogosultság és összegek

1. A köztisztviselőnknek van egy angol középfokú írásbeli (2019. január 10-én szerezte) és egy angol középfokú szóbeli nyelvvizsgája (2019. augusztus 14-én szerezte). A Kttv....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5154 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 269-ik lapszám, amely az 5154-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem