×

A vezetők új munkajogi szabályai

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. augusztus 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 20. számában (1999. augusztus 15.)

 

A Munka Törvénykönyvének legutóbbi módosítása alapvető változásokat hozott a vezető állású munkavállalókra vonatkozó szabályozásban. A törvényjavaslat államtitkári előterjesztése kiemelte, hogy szigorodnak a vezetők felelősségi szabályai. A módosítás megteremti az összhangot az új társasági törvény és a munkajog vezetőkre vonatkozó szabályai között. (Az új rendelkezések 1999. augusztus 17-én lépnek hatályba.)

 

A vezető állású munkavállaló fogalma

Korábban a szabályozás alapvetően két vezetői réteget különböztetett meg: a) a vezetőt, b) a vezető helyettesét és azokat a személyeket, akiket a tulajdonos, illetve a tulajdonosi jogokat gyakorló szervezet vezetőnek minősített. A törvénymódosítás folytán a vezető állású munkavállalók köre a következők szerint alakult:

  • a munkavállaló vezetője, helyettese (vezetők),
  • a tulajdonos, illetve a tulajdonosi jogokat gyakorló szerv által előírt, a munkáltató működése szempontjából meghatározó jelentőségű munkakört betöltő személyek.

Arról a körülményről, hogy a munkáltató az adott munkakört betöltő személyt vezetőnek minősítette, a munkaviszony létesítésekor – írásban – tájékoztatni kell a munkavállalót. Garanciális jellegű szabály, hogy amennyiben a munkavállaló a vezetői minősítésre vonatkozó döntését a munkaviszony létesítését követően hozta meg, a döntés a munkavállaló munkaviszonyát, így minősítését sem érinti. Ilyen esetben a dolgozó hozzájárulása szükséges, hogy rá a vezető állású munkavállalókra vonatkozó szigorúbb szabályok alkalmazhatók legyenek.

A munkáltató működése szempontjából meghatározó jelentőségű munkakört betöltő és ennek alapján vezetőnek minősített munkavállalókra az általánostól eltérő rendelkezések közül kizárólag azok irányadók, amelyek alkalmazását a Munka Törvénykönyve (Mt.) kifejezetten előírja, így:

  • a rendkívüli felmondás,
  • a további munkaviszony létesítése,
  • az összeférhetetlenség,
  • a munkaidő beosztása,
  • és a speciális felelősségi szabályok.

A munkaviszony megszűnése

Rendkívüli felmondás

Változás következett be a vezetők munkaviszonyának rendkívüli felmondással történő megszüntetésére vonatkozó rendelkezésekben is. A vezető állású munkavállalóval szemben tágabb időbeli határokon belül gyakorolható a rendkívüli felmondás joga. A szubjektív – a felmondás alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított – határidő az általános szabályokkal egyezően tizenöt nap, a felmondási az ok bekövetkeztétől számított objektív határidő azonban az eddigi hat hónapról – vagy a kollektív szerződésben kikötött egy évről – három évre emelkedett.

Ha tehát vezető a munkaviszonyából származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi, a munkáltató a rendkívüli felmondás mint hátrányos jogkövetkezmény lehetőségével három éven keresztül, bűncselekmény elkövetése esetén pedig a büntethetőség elévüléséig élhet.

Csőd, felszámolás miatti megszűnés

Ha a munkáltató a vezető munkaviszonyát csődeljárás vagy felszámolási eljárás során szünteti meg, a munkaviszony megszűnése esetére járó díjazás szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a munkáltató legfeljebb hathavi átlagkeresetet köteles előre megfizetni. Az ezt meghaladó összeg az eljárás megszűnésekor, vagy a felszámolási zárómérleg, egyszerűsített mérleg jóváhagyása után válik esedékessé, azaz a tulajdonos eddig az időpontig jogosult a vezetőnek járó díjazást visszatartani.

A korábbi szabályozás a hathavi átlagkeresetre vonatkozó rendelkezéseket kizárólag a határozott időre létesített munkaviszonynak a munkáltató fizetésképtelensége miatti megszűnése esetére rendelte alkalmazni.

Összeférhetetlenség

Összeférhetetlenségi okok

Az 1998. június 16-án hatályba lépett gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény rendelkezéseivel való összhang megteremtése érdekében volt szükség a vezető állású munkavállalók gazdasági összeférhetetlenségére vonatkozó szabályok módosítására.

A vezető ennek értelmében:

  • a nyilvánosan működő részvénytársaságban való részvényszerzés kivételével nem szerezhet részesedést a munkáltatóéval azonos vagy ahhoz hasonló tevékenységet is végző gazdálkodó szervezetben,
  • nem szerezhet részesedést – a nyilvánosan működő részvénytársaságban való részvényszerzés kivételével – a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló más gazdálkodó szervezetben,
  • nem köthet a saját nevében vagy javára a munkáltató tevékenységi körébe tartozó ügyleteket,
  • köteles bejelenteni, ha a közeli hozzátartozója tagja lett a munkáltatóéval azonos vagy ahhoz hasonló tevékenységet folytató, vagy a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló gazdasági társaságnak,
  • köteles bejelenteni, ha a közeli hozzátartozója vezetőként munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesített a munkáltatóéval azonos vagy ahhoz hasonló tevékenységet folytató munkáltatónál.

Az Mt. 13. § (3) bekezdése értelmében a kollektív szerződés, illetve a felek megállapodása a törvény harmadik részében meghatározott szabályoktól, így a vezetőkre vonatkozó szabályoktól – ha a törvény másként nem rendelkezik – eltérhet. Az eltérés azonban kizárólag csak akkor megengedett, ha a munkavállalóra kedvezőbb feltételt állapít meg.

Az összeférhetetlenség jogkövetkezményei

Ha a vezető a fentiekben meghatározott tilalmat megszegi, a munkáltató – választása szerint – az alábbi jogkövetkezményeket alkalmazhatja:

  • kártérítést követelhet, vagy
  • kártérítés helyett követelheti, hogy a vezető a saját részére kötött ügyletet a munkáltatónak engedje át, vagy
  • a más számlájára kötött ügyletből eredő hasznát kiadja, vagy arra vonatkozó követelését a munkáltatóra engedményezze.

A munkáltató az igényét attól az időponttól számított három hónapon – de legfeljebb az igény keletkezésétől számított egy éven – belül érvényesítheti, amikor a munkáltatói jogkör gyakorlója a vezető törvényi tilalomba ütköző eljárásáról tudomást szerzett.

Hátrányos jogkövetkezményként fogható fel az a szabály is, hogy a munkáltató a vezető állású munkavállaló munkaviszonyát megszüntetheti, ha a vezető közeli hozzátartozója tagja lett a munkáltatóéval azonos vagy ahhoz hasonló tevékenységet folytató, vagy a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló gazdasági társaságnak, illetőleg vezetőként munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesített az ilyen tevékenységet folytató munkáltatónál.

Természetesen a munkáltató az általános rendelkezései között szereplő rendkívüli felmondás lehetőségével is élhet a vezetőkre vonatkozó – a munkáltató számára kedvezőbb irányú – eltérésekkel. Rendkívüli felmondásnak van helye ugyanis, ha a munkavállaló valamely lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

A Legfelsőbb Bíróság egy eseti döntésében rögzítette, hogy ha a munkavállaló a munkáltató tudta és ezáltal engedélye nélkül olyan gazdasági társaságot alapít, amelynek részben tulajdonosává is válik, és a gazdasági társaság tevékenysége sérti a munkáltató gazdasági érdekeit, a munkáltató jogszerűen él a rendkívüli felmondás jogával. (BH 1996. 450.)

A vezető felelőssége

A törvénymódosítás kimondja, hogy a vezető a vezetői tevékenysége keretében, illetve az összeférhetetlenség fenntartásával okozott károkért a polgári jog szabályai szerint felel. Ugyancsak polgári jogi kártérítési felelősség terheli a vezetőnek minősülő munkavállalót a rá vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok megsértésével okozott károkért.

Egyéb esetekben mind a vezetők, mind a meghatározó jelentőségű munkakört betöltő, vezetőnek minősített munkavállalók a munkajog szerinti általános kártérítési felelősséggel tartoznak. Ennek fő jellemzője – a polgári jog kártérítési szabályaival szemben -, hogy gondatlan károkozás esetén nem a ténylegesen bekövetkező kár mértékéhez, hanem a kárt okozó munkavállaló havi átlagkeresetéhez igazodik a fizetendő kártérítés összege. A vezető állású munkavállalók gondatlan károkozása esetén a felelősség mértéke a vezető tizenkét havi átlagkeresetéig terjedhet.

Eltérést nem engedő szabályok

A Munka Törvénykönyve a munkaviszonyra vonatkozó általános szabályok között rögzíti, hogy a kollektív szerződés, illetve a felek megállapodása a munkaviszony címet viselő harmadik részben meghatározott szabályoktól – ellenkező tartalmú rendelkezés hiányában – eltérhet, feltéve hogy az eltérés a munkavállalóra kedvezőbb feltételt állapít meg. Az augusztus 17-én hatályba lépő törvénymódosítás néhány, a vezető állású munkavállalókra vonatkozó szabály esetén ezt a lehetőséget kizárja. Ennek megfelelően a jövőben kizárólag az Mt. rendelkezéseit lehet alkalmazni a vezető munkaviszonyának megszűnése, a vezetők kártérítési felelősségének fennállása esetén. Nincs lehetőség arra sem, hogy a kollektív szerződés hatályát megállapodással, vagy magában a szerződésben a vezetőre kiterjeszszék.

Kiss Gergely
Fogalmak
A törvény által használt a „gazdálkodó szervezet" kifejezés nemcsak másik gazdasági társaságot, hanem a Ptk. 685. § c) pontjában felsorolt valamennyi szervezetet jelenti.

Gazdálkodó szervezet: az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a szövetkezet, a gazdasági társaság, az egyesülés, a közhasznú társaság, az egyes jogi személyek vállalata, a leányvállalat, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, továbbá az egyéni vállalkozó. Az állam, a helyi önkormányzat, a költségvetési szerv, az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány gazdálkodótevékenységével összefüggő polgári jogi kapcsolataira is a gazdálkodó szervezetre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, kivéve ha a törvény e jogi személyekre eltérő rendelkezést tartalmaz.

Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha- és nevelt gyermek, az örökbe fogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, a testvér, valamint az élettárs. [Mt. 139. § (2) bek.]

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. augusztus 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem