×

Adórendőrség és adónyomozás

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 15. számában (1999. március 15.)

 

Némi vonakodás után a parlament tavaly év végén – egyszerű többséggel – mégis elfogadta az APEH nyomozó hatósági feladatait szabályozó törvényt, s január végén kétszáz-egynéhány fővel fel is állt az „adórendőrség". Miért volt szükség újabb nyomozó szervezetre, milyen eszközökkel, mit és mikor ellenőrizhet az új hatóság?

 

A nemzetközi tapasztalatok azt bizonyítják, hogy az adóhatóság szervezetrendszerébe integrált „adórendőrség" szakismeretei révén gyorsabban és így eredményesebben képes tisztázni az adóhatósági ellenőrzés során a bűncselekményre utaló körülményeket, és eldönteni, hogy szükséges-e büntetőeljárást indítani.

A szervezett bűnözés elleni hatékonyabb fellépést szolgáló törvénycsomag részének tekinthető az a jogszabály, amely az adó-, társadalombiztosítási csalás, az ezzel összefüggő okirat-hamisítás, az adóra, költségvetési támogatásra elkövetett csalás, a csődbűntett, a számviteli fegyelem megsértése, jogosulatlan gazdasági előny megszerzése bűncselekmények eredményesebb felderítése, megakadályozása érdekében létrehozott egy új nyomozó hatóságot, amely a jogalkotók reményei szerint rendelkezik a feladat ellátásához szükséges szakmai ismeretanyaggal, és amelynél viszonylag gyorsan megteremthetők a bűnüldözéshez szükséges egyéb feltételek is.

Az adóellenőrzés azonban nem keltheti azt a képzetet, hogy az adó eleve büntetés, és az ellenőrzés nem más, mint e büntetés végrehajtása. Ezért az APEH nyomozó hatósági tevékenységét élesen elkülönítették az adóhatóság alapfunkcióitól, hiszen a nyomozó hatósági jogosítvány nem az adóellenőrzés kiegészítéseként áll a szervezet rendelkezésére.

Az APEH mint nyomozó hatóság

Az államháztartás érdekeit súlyosan veszélyeztető cselekmények megelőzése, megakadályozása és eredményesebb felderítése érdekében az 1998. évi XCIII. törvénnyel létrehozták az APEH Bűnügyi Igazgatóságát, így ezentúl az APEH bűnüldöző szervként is működik, s mint ilyen, a büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény (Be.) szabályai szerint, a Be. által hatáskörébe utalt bűncselekmények megelőzését, felderítését, valamint nyomozását végzi. A törvény 1998. december 29-én lépett hatályba, rendelkezéseit azonban csak az 1999. január 28-át követően indult büntetőeljárásokban lehet alkalmazni.

Hatáskör és illetékesség

Az APEH nyomozó hatósága a Bűnügyi Igazgatóság és annak területi nyomozó hivatalai, amelyek a megyeszékhelyeken működnek. Az új hatóság hatáskörébe tartozik többek között a nyomozás az alábbi bűncselekmények elkövetésének gyanújakor: jogosulatlan gazdasági előny megszerzése (Btk. 288. §), számviteli fegyelem megsértése (Btk. 289. §), csődbűntett (Btk. 290. §), adó-, társadalombiztosítási csalás, ha azt az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal hatáskörébe tartozó adóra vagy járulékra követik el (Btk. 310. §), Munkanélküliek Szolidaritási Alapjába fizetendő munkaadói- és munkavállalóijárulék-fizetési kötelezettség megszegése (Btk. 310/A. §), társadalombiztosítási-, egészségbiztosítási- vagy nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettség megsértése (Btk. 310/B. §), a csalás, ha azt az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal hatáskörébe tartozó adóra, járulékra vagy költségvetési támogatásra követik el (Btk. 318. §), valamint az ezekkel a bűncselekményekkel összefüggésben elkövetett közokirat-hamisítás (Btk. 274. §) és magánokirat-hamisítás (Btk. 276. §). Főszabályként a Bűnügyi Igazgatóság területi nyomozó hivatalának van hatásköre az adónyomozásra. A Bűnügyi Igazgatóság azonban – a bűnügyi igazgató jóváhagyásával – bármikor magához vonhatja a nyomozást a területi nyomozó hivataltól. Az APEH nyomozó hatóságának illetékességét a bűncselekmény elkövetésének helye határozza meg. A területi nyomozó hivatal csak a Bűnügyi Igazgatóság engedélyével végezhet nyomozást az illetékességi területén kívül. Amennyiben a bűncselekmény elkövetési értéke, illetve az azzal okozott kár, adó- vagy járulékbevétel-csökkenés meghaladja az 500 millió forintot, kizárólag a központi nyomozó hatóság végezheti a nyomozást.

Adónyomozó

Az adónyomozó az APEH (Hivatal) bűnüldözési feladatot ellátó szervének tagja, akit a bűnügyi igazgató javaslatára a Hivatal elnöke nevez ki és ment fel az APEH köztisztviselői közül. Az adónyomozót intézkedése során a szolgálati igazolványa igazolja. A jogszerűen fellépő adónyomozó intézkedéseinek az ellenőrzött személy köteles alávetni magát.

Az adónyomozó a nyomozó hatóság hatáskörébe tartozó bűncselekmény elkövetésének megelőzése, felderítése, megszakítása, az elkövető kilétének megállapítása, elfogása, a körözött személy felkutatása, tartózkodási helyének megállapítása, továbbá a bizonyítékok megszerzése céljából titkos információgyűjtést végezhet a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvényben (Rtv.) meghatározott szabályok szerint. E szerint

  • informátort vagy bizalmi személyt vehet igénybe,
  • adónyomozói minőségének leplezésével információt gyűjthet,
  • informátora vagy saját maga védelme érdekében fedőokiratot állíthat ki és használhat fel, valamint fedővállalkozást hozhat létre és tarthat fenn,
  • megfigyelheti és információt gyűjthet a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható és vele kapcsolatban lévő személyről, valamint a bűncselekménnyel kapcsolatba hozható helyiségről, épületről és más objektumról, terep- és útvonalszakaszról, járműről, eseményről,
  • a bűncselekmény elkövetőjének leleplezésére vagy a bizonyítás érdekében – sérülést vagy egészségkárosodást nem okozó – csapdát alkalmazhat.

Ezenfelül súlyos bűncselekményeknél bírói engedéllyel titokban átkutathatja a magánlakást, az ott történteket technikai eszközzel (pl. videokamera, fényképezőgép) megfigyelheti és rögzítheti, felbonthatja a magánlevelet, egyéb postai küldeményt, lehallgathatja a telefont.

Nyomozói jogok

Az adónyomozó

  • igazoltathat, motozást végezhet,
  • ellenőrizheti a közutakon szállított árukat, megvizsgálhatja és igazoltathatja azok származását, ebből a célból megállíthatja a közutakon a járműveket,
  • az adójogszabály megsértésének észlelésekor vagy annak gyanújakor értesíti a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező adóhatóságot,
  • a Hivatal Bűnügyi Igazgatóságának, illetőleg területi nyomozó hivatalainak hatáskörébe tartozó bűncselekmény elkövetésén tetten ért, illetőleg annak elkövetésével alaposan gyanúsítható személyt feltartóztathatja és előállíthatja, ennek időtartama azonban nem haladhatja meg a hat órát.

Kényszerítő eszközök

Intézkedése során – a jogszerű intézkedése elleni tettleges ellenszegülés megtörésére, valamint a saját testi épségét veszélyeztető támadás elhárítására – kényszerítő eszközöket is alkalmazhat (testi kényszert, kényszerítő eszközként rendszeresített vegyi vagy elektromos sokkoló eszközt, bilincset, ezek hiányában más, erre a célra alkalmas eszközt, fegyvert azonban nem). A láthatóan terhes nővel és a gyermekkorúval szemben azonban testi kényszer kivételével nem alkalmazható kényszerítő eszköz (kivéve, ha jogos védelemről van szó).

A kényszerítő eszközök közül azt kell alkalmaznia, amely az eredmény biztosítása mellett az érintett személyre a legkisebb személyi korlátozással, sérüléssel vagy károkozással jár, és a nyomozónak úgy kell eljárnia, hogy elkerülhető legyen a testi sérülés. Az intézkedés következtében megsérült személynek segítséget kell nyújtania, illetőleg gondoskodnia kell arról, hogy az orvos elláthassa a sérültet, továbbá hogy a sérült kórházba szállítása esetén a hozzátartozó erről értesüljön.

A kényszerítő eszköz alkalmazása előtt az ellenszegülő személyt – kivéve, ha a körülmények ezt nem teszik lehetővé – fel kell szólítania az ellenszegülés megszüntetésére, és figyelmeztetnie kell arra, hogy kényszerítő eszközt fog alkalmazni.

A testi kényszert akkor lehet alkalmazni, ha az eset körülményeire, az adónyomozó erőfölényére vagy az ellenszegülő személy állapotára, magatartására figyelemmel az ellenszegülés megtörésére, illetőleg a támadás elhárítására az szükséges és elegendő. Ilyenkor önvédelmi fogásokat is lehet alkalmazni.

Kényszerítő eszközként az adónyomozó vegyi vagy elektromos sokkoló eszközt, ezek hiányában más, e célra alkalmas eszközt alkalmazhat a saját testi épségét, illetőleg az őrzésére bízott vagyon biztonságát közvetlenül veszélyeztető támadás elhárítására, valamint a jogszerű intézkedésével szembeni ellenszegülés megtörésére.

Bilincset a személyi szabadságában korlátozni kívánt vagy korlátozott személy támadásának megakadályozására, tettleges ellenszegülésének megtörésére, szökésének megakadályozására lehet használni. Ilyenkor kerülni kell a testi sérülés és egészségromlás okozását.

Mindezeken felül az adónyomozó a hatáskörébe tartozó bűncselekmény felderítése, megakadályozása, valamint az elkövető elfogása céljából útzár telepítését is kérheti az illetékes rendőrhatóságtól, határőrségi szervtől.

Adatkezelés

A Bűnügyi Igazgatóság – illetőleg területi nyomozó hivatala – felderítési és nyomozási feladatai ellátása céljából adatokat vehet át a személyi adat- és lakcímnyilvántartásból, a gépjármű- és gépjárművezetői nyilvántartásból, a határforgalmi adatokat tartalmazó nyilvántartásból, a külföldre utazásban korlátozottakra és az útlevélre vonatkozó nyilvántartásból, a bűntettesek nyilvántartásából, a büntetés-végrehajtási intézetekben fogva tartottak nyilvántartásából, a rendőrség bűnüldözési és államigazgatási nyilvántartásaiból, a cégnyilvántartásból, az egyéni vállalkozók nyilvántartásából, valamint a társadalombiztosítási nyilvántartásból. Bűnfelderítési célból pedig – a felhasználás céljának megjelölésével – adatokat vehet át az adótitoknak, a vámtitoknak, a banktitoknak, az értékpapírtitoknak és a pénztártitoknak, valamint más egyéb titoknak minősülő adatot kezelő szervtől.

A Bűnügyi Igazgatóság központi adatállományába csak az adónyomozó, illetőleg a Bűnügyi Igazgatóság erre felhatalmazott tagja, a Pénzügyminisztériumnak a pénzügyminiszter által kijelölt köztisztviselője, az adatvédelmi biztos, továbbá az érintett személy tekinthet be, kérhet felvilágosítást, értesítést vagy adatszolgáltatást. A továbbított adatokról adattovábbítási nyilvántartást kell vezetni, amelyet a Bűnügyi Igazgatóság 20 évig őriz.

A felhasználás céljának és indokának megjelölésével adatszolgáltatást kérhet a bíróság, az ügyészség, a nemzetbiztonsági szolgálatok, más nyomozó hatóság, az APEH adóigazgatási szerve, valamint a társadalombiztosítási igazgatási szervek.

A pénzügyminiszter, az APEH elnöke, a bűnügyi igazgató, valamint a bűncselekménnyel kapcsolatban a nyomozó szerv vezetője bűnmegelőzési, bűnüldözési érdekből megtagadhatja a hozzájárulást a nyomozó hatósági intézkedés tervezetével és végrehajtásával, a nyomozó hatóság egyes belső szervezeti egységeivel és technikai eszközeivel összefüggő közérdekű adatok nyilvánosságra hozatalához.

Tóth Beáta

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem