×

Segítség – pályakezdőknek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 116. számában (2007. december 15.)
A foglalkoztatás bővítését célzó pályázatokra nemcsak a gazdaság szereplői, de a felsőoktatási intézmények is sikerrel aspirálhatnak. Ezt példázza a gödöllői Szent István Egyetem Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Kara, amely az ötödéves hallgatók elhelyezkedési esélyeinek javítása céljából részt vett a Regionális Fejlesztési Operatív Program (ROP) pályázatán. Az eredményekről novemberben rendeztek zárókonferenciát.

Az egyetemi kar 2005 márciusában határozta el, hogy részt vesz a ROP 3.3.1.-es (felsőoktatási intézmények és helyi szereplők együttműködése) pályázatán. A cél az volt, hogy végzőseik nagyobb eséllyel találjanak a szakmájukban – elképzeléseiknek megfelelő – állást, illetve szervezettebb formában történjék a gyakorlatok helyszíneinek kiválasztása.

Start-kártyával könnyebb

Az "Egy lépéssel a végzés és kezdés előtt" címet viselő konferencián dr. Penksza Károly projektmenedzser arról számolt be, hogy a "Környezettudatos felsőoktatásból komplex szemlélettel a munka világába" című projekt sikeres volt: 120 gyakornokot, 18 vállalkozást, 12 államigazgatási helyszínt, 12 civil szervezetet s 15 hallgatót érintett; utóbbiak az első hatvan diák közül álláshoz jutottak (döntő részben a gyakorlat helyén). Az egyetemen bíznak benne, hogy lesz folytatás.

Az EU társfinanszírozásával az Európa Terv keretében megvalósuló projekt értékelő konferenciájára olyan szakembereket hívtak meg, akik praktikus tanácsokkal szolgáltak a végzős hallgatóknak az adózás, illetve a munkaügy aktuális kérdéseiről.

Magas Árpád, az APEH Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága ügyfélkapcsolati főosztályvezetője azt tanácsolta a fiataloknak, hogy az egyetem elvégzése után törekedjenek arra: legyen biztosítási jogviszonyuk, illetve szolgálati idejük. Kiváltképp előnyös a Start-kártya kiváltása, ezzel jobb versenyhelyzet érhető el a munkapiacon. A kártyát azonban a munkába állás, illetve a munkaszerződés aláírása előtt kell kiváltani. Az igénylő ugyanis nem jogosult e konstrukcióra, ha tanulmányai befejezésének (megszakításának) és a kártya igénylésének időpontja között foglalkoztatási, megbízási, illetve vállalkozási szerződésen alapuló jogviszonyt létesített vagy egyéni vállalkozóként tevékenykedett.

E támogatási forma esetében a pályakezdőt foglalkoztató munkaadó mentesül a tételes egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól, illetve a 29 százalékos tb-járulék helyett a foglalkoztatás első évében a bruttó munkabér tizenöt, a második évében pedig huszonöt százalékát kell kifizetnie. A munkáltató a kedvezményt felsőfokú végzettségű pályakezdő esetében a minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalap után érvényesítheti.

Állástalan diplomások

Aki alkalmazottként helyezkedik el, tudnia kell: a munkavállaló bejelentése és a közterhek kifizetése a munkaadó kötelessége. Ha valaki úgy dönt, hogy önálló vállalkozóként próbál boldogulni – az ezzel kapcsolatos ügyintézés ma már viszonylag egyszerű –, nem árt előtte figyelmesen áttanulmányoznia az adójogszabályokat.

"Adózni kell, de nem többet, mint amennyit a törvény előír; a kedvezményekkel érdemes élni" - hangsúlyozta a főosztályvezető. Az egyéni vállalkozónak ugyanis csak akkor lesz biztosítási jogviszonya, ha járulékfizetési kötelezettségét teljesíti. Fizetni akkor is kell, ha az illetőnek az adott hónapban nincs bevétele; a társadalombiztosításnak és az adóhatóságnak ugyanis nem feladata, hogy vizsgálja a vállalkozás tényleges tevékenységét. Annak sincs jelentősége, hogy a vállalkozó naponta mennyi idő alatt végzi el a munkáját, a munkaidő ebben a körben nem is értelmezhető.

Hágen Tímea, a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ kirendeltségvezetője elmondta: a régióban a pályakezdő álláskeresők havi átlagos létszáma – 2007 január-júniusában – 2080 fő volt, mindössze százzal több, mint az előző év hasonló időszakában. Regisztráción belüli arányuk 4,4 százalék.

A pályakezdő álláskeresők képzettségét vizsgálva a nyolc általánost és a szakközépiskolát végzettek vannak a legtöbben, bár az utóbbi időben az érettségizettek és a diplomások aránya is nő. Ennek oka, hogy 2002-2003-tól egyre több a diplomás; többen vannak, mint ahány szakemberre kereslet mutatkozik a munkaerőpiacon.

Hiányzó munkatapasztalat

Egyes szakmákban túlképzés tapasztalható, miként gondot okoz a felsőoktatási intézmények közötti párhuzamos oktatás is. Sokan több diplomát is szereznek, s előfordul, hogy 30 éves korukban úgy mennek az első állásinterjúra, hogy az életrajzukban egyetlen munkahely sem szerepel, márpedig a tapasztalat és a gyakorlat hiánya hátrányt jelent. Az önéletrajzba érdemes beírni a tanulmány alatti gyakorlati helyen történő munkavégzést is.

Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy a végzősök pályaválasztása sem mindig megalapozott: sokan szülői késztetésre választották az adott szakot. Az elhelyezkedési esélyeket rontja a mobilitás hiánya is, illetve a túlzott elvárások – kezdőként több százezer forintos fizetést és magas szintű juttatásokat igényelnek a fiatalok.

A régióban a tavalyihoz képest kismértékben csökkent a betöltetlen álláshelyek száma. A közép-magyarországi térség kirendeltségeihez ez év első felében a munkáltatók havi átlagban 9335 álláshelyet jelentettek be, a fél év végén 19 410 érvényes álláshely közül választhattak a munkát keresők. A munkaadók 95 százaléka fizikai dolgozóra tart igényt, a szellemi foglalkozásúaknak felkínált álláslehetőségek száma csekély. A felajánlott munkahelyek 73 százalékánál elégséges a nyolc általános.

Aktív eszközök

Hágen Tímea szerint a munkaadók gyakorta nem jelentik be igényeiket a munkaügyi kirendeltségeken, így az álláskeresőknek – általában - maguknak kell felkutatniuk a lehetőségeket. Sokszor ismerősök, hirdetések útján próbálnak munkát találni a pályakezdők is.

Régión belül, területi megoszlásban az üres álláshelyek 59 százaléka a fővárosban tölthető be, 41 százaléka pedig Pest megyében. A fővárosban a regisztrált gazdasági szervezetek száma (369 ezer) csaknem háromszorosa a Pest megyei szervezeteknek (142 ezer).

A munkanélküliség kezelésében, a kereslet-kínálat strukturális eltéréseinek mérséklésében jelentős szerepük van az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközöknek. A támogatások köre kiterjed a képzés, a foglalkoztatásbővítés, a közhasznú munkavégzés, a vállalkozóvá válás segítésére, valamint a fiatal álláskeresők foglalkoztatásának támogatására. Tavaly 15 694 álláskereső kapott valamilyen támogatást, többségük közhasznú foglalkoztatásban vett részt, valamint munkaerő-piaci képzésben részesült.

Tatosné Takács Andrea, a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ osztályvezetője a humánszolgáltatások fontosságára hívta fel a figyelmet. Ezek közé tartoznak - mások mellett – a munkahelykeresést, a személyzetkiválasztást, valamint az álláshelyek megőrzését segítő eszközök. Külön kiemelendő az Álláskereső Klub tevékenysége, amely azzal a céllal jött létre, hogy segítse mindazokat, akik sikertelenül próbáltak elhelyezkedni. A tagság feltétele, hogy a jelentkező vállalja: három hétig főállású munkakeresőként együttműködik a klubvezetővel.

Ez idő alatt a tagok elsajátíthatják, miként lehet felkutatni a meg nem hirdetett állásokat. Megtanulhatják, hogyan válaszoljanak a hirdetésekre és pályázatokra, miként készítsék el önéletrajzukat. Gyakorolhatják az álláskeresésnél alkalmazott telefonálás módszerét, s a tréningeken felkészülhetnek az állásinterjúkra.

Mentori segítség

A tagoknak a klub szakképzett trénereket, illetve internetet biztosít, s megtéríti a bejárással, álláskereséssel kapcsolatos költségeket. Felmérések szerint a klubtagok 80-85 százalékának sikerül munkahelyet találnia. Klubtag az lehet, aki már kellően motivált, s komolyan el akar helyezkedni.

Az osztályvezető elmondta: 2007-ben véget ér az uniós finanszírozással működő HEFOP, helyét a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) veszi át. Ez utóbbi keretében az első 24 hónapban 3 ezer ember képzési támogatására nyílik lehetőség 3,5 milliárd forintnyi forrással. Tervek szerint az első két év után a program 2013-ig folytatódik. Öt célcsoport van: a pályakezdők, a szakma nélküliek, az ötven éven felüliek, a munkaerőpiacra gyesről, gyedről, gyermekgondozásból visszatérő kisgyermekes édesanyák, valamint az elavult, ma már nem hasznosítható szakmával rendelkezők. A program keretében ezren képzési, míg kétezren bérköltség-támogatásban részesülhetnek, továbbá – tervek szerint – 150 ember önfoglalkoztatóvá válását is segítik vissza nem térítendő tőkejuttatással.

Várakozások szerint a programban részt vevők nyolcvan százaléka sikeresen helytáll majd, s mintegy kilencszáz fő az egyéni projektje befejezését követő 180. napon is foglalkoztatott lesz. A résztvevőket igény szerint – a projekt teljes időtartama alatt – mentor segíti; a személyre szabott komplex program magában foglalja a szolgáltatást, a felzárkóztatást és a szakma kipróbálását is.

Újdonság a diagnóziskészítés. Ennek lényege, hogy felmérik az ügyfél igényeit, képességeit, és számára – a munkaerő-piaci elvárásokat is figyelembe véve - fejlesztési tervet állítanak össze. A projekt során a munkaerő-piaci képzések teljes spektruma az ügyfél rendelkezésére áll. A szolgáltatások palettáját úgy kívánják összeállítani, hogy minden érintett megtalálja a számára legjobb megoldást.

 

A ROP projektben oktatott tananyagok:

– Pályázati és európai uniós ismeretek;

– Környezetgazdálkodási tevékenységek végrehajtása;

– Gyakorlati tanácsok pályakezdőknek és kezdő vezetőknek;

– Civil szervezeti alapismeretek;

– A piacra jutás lehetőségei a mezőgazdasági vállalkozók számára;

– A vidékfejlesztés pályázati és államigazgatási rendszere;

– Települési környezetkultúra;

– Vállalkozási ismeretek;

– Természetvédelmi államigazgatási alapismeretek;

– Környezetvédelmi és vízügyi államigazgatási alapismeretek.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8898 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8898 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5283 olvasói kérdésre 5283 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8898 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8898 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5283 olvasói kérdéssel.

Tanulmányi szerződés – kizárt a közfoglalkoztatásban

Közfoglalkoztatásban állóval köthet-e tanulmányi szerződést a munkáltató? A képzés, tanfolyam három-négy hónapos. Mi a helyzet akkor, ha a tanfolyam végzése alatt megszűnik a...

Tovább a teljes cikkhez

Egyenlő bér elve és az iskolaszövetkezeti munka

Sérti-e az Mt. 12. §-a szerinti egyenlő bánásmód követelményét, ha a munkáltató a nála a Szövtv. 10/B. §-a alapján foglalkoztatott diákok esetén a munkáltatónál munkaviszonyban...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteria csak a polgármesternek

Ha egy önkormányzatnál úgy döntenek, lesz cafeteriajuttatás, de csak a polgármester kapja meg úgy, hogy rajta kívül van még közalkalmazott falugondnok, közalkalmazott kulturális...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás visszakövetelése – az elévülési időben

A Kttv. hatálya alá tartozó köztisztviselő csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj távolléti jogcímen van 2024. július hónaptól. A 2024. évi cafeteriajuttatását még...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkifizetés több pénzforgalmi számlára

Köteles-e a munkáltató a munkavállaló kérésére több fizetési számlára utalni a munkabért? Az Mt. 158. §-ának (1) bekezdése azt mondja ki, hogy a munkabért a munkavállaló által...

Tovább a teljes cikkhez

Bérmódosítási kötelezettség közszolgálati jogviszonyban

A GYED/GYES után visszatérő kismama, aki a Kttv. hatálya alá tartozik, joggal tarthat-e igényt az Mt. 59. §-ában szereplő bérkorrekcióra? A visszatérő édesanyák bérét ugyanis a...

Tovább a teljes cikkhez

Garantált bérminimumra való jogosultság

A 394/2024. Korm. rendelet a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára írja elő a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabér-megállapítás euróban – vezetők esetében

Ügyfelünk, egy magyar tulajdonú zrt. vezető tisztségviselői számára szeretné a munkabért részben euróban, részben forintban megállapítani. Lehetséges ez, vagy csak egy pénznem...

Tovább a teljes cikkhez

Egyen- vagy formaruha biztosítása munkaadói döntés alapján

Létezik-e olyan jogszabályi előírás, amely alapján a munkáltató számára kötelező lenne egyenruhát, formaruhát vagy termékvédő ruhát biztosítani a következő munkakörökben...

Tovább a teljes cikkhez

Idénymunka értelmezése – akár egész évben

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén az Efotv. szerint a munkavállalók olyan mező- és erdőgazdasági tevékenységet végeznek, amely magában foglalja a növénytermesztés,...

Tovább a teljes cikkhez

Várandós önkéntes tartalékos szolgálatteljesítése

Várandós kismama önkéntes tartalékos törzsőrmesterként állandó/tartós behíváson tartózkodik több mint fél éve. A kismama folyamatos foglalkoztatásban van, várandósságát...

Tovább a teljes cikkhez

Rendkívüli munkaidő visszautasíthatósága

A munkavállaló megteheti, hogy visszautasítja a túlórát azért, mert neki arra az estére színházjegye van, amit már kifizetett?

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5283 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 275-ik lapszám, amely az 5283-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem