Emberi számítások
Tervezés és ellenőrzés. E két műveletet minden menedzsmentnek kötelező elvégeznie, ha felelősen gondolkodik cégéről. Azonban nemcsak anyagi, pénzügyi oldaláról kell megközelíteni a kérdést, hanem a szervezet élő részét, a munkaerőt is érdemes hasonló tervezési és ellenőrzési folyamat alanyává tenni. E terület művelői a humán controllerek.
A vállalat humán erőforrásáért felelős szakemberek vegyes megítélés alá esnek a cégeken belül. Van, ahol kiemelt, de van, ahol mellőzött helyzetben vannak. Ami mindkét csoportra igaz viszont, az az, hogy folyamatosan elemezniük kell, hogy a stratégiai célok hogyan teljesülnek a munkaerő oldaláról, azaz a hatékonyság, a létszámösszetétel, a képzettség, a munkaerőköltség, a juttatások stb. hogyan befolyásolják a cég eredményességét.
E controlling számítások nem egyszerű osztások és szorzások, hiszen egyszerre kell megfelelniük a célkitűzések teljesíthetőségének, ugyanakkor támogatniuk kell az emberi erőforrásra fordított költségek megtérülését. Ambrus Tibor és Lengyel László Humán controlling számítások című, hiánypótlónak is tekinthető könyvükben egy vállalat példáján keresztül mutatják be, milyen számítások, jelentések, elemzések fordulhatnak elő a controller munkája során. Az alapkérdések mellett – mint a foglalkoztatás hatékonysága, létszámtervezés stb. - kitérnek a képzés, toborzás, cafeteria bevezetése stb. különböző módszerek szerinti elemzésére is. A gyakorló vállalati szakemberek sikerrel használhatják e számítási mintákat saját vállalatuk tervezési-ellenőrzési folyamataiban.
mbrus Tibor-Lengyel László: Humán controlling számítások. Complex Kiadó Kft., Budapest, 2006. 237 oldal. Ára: 3400 Ft + áfa
Megszorítások
Véletlenek pedig nincsenek. Ekként aposztrofálható az az elhatározás, amellyel az Alinea Kiadó, valamint az IFUA Horváth & Partners közös elhatározásából magyarul is megjelent A kormányzás ára című amerikai bestseller. Hogy nem csak közgazdászkörökben örvend nagy népszerűségnek a mű, az annak tulajdonítható, hogy olyan témát feszeget, ami napjaink slágere: a közszféra, a közszolgáltatások átalakítása, a költségvetési kiigazítás, annak minden kihatásaival együtt.
Az állam ilyetén gondjai nem ismeretlenek, hiszen nincs olyan ország, amelyik történelmében ne került volna előtérbe a közigazgatás átszervezése, az állam szerepének csökkentése stb. A "New Public Management" névre keresztelt mozgalom szinte minden földrészen talált követőket, s ma az államszervezés egyik meghatározó vonulata. Úgy tetszik, most megérkezett hozzánk is, s éppen emiatt ajánlható az érdeklődők figyelmébe a két neves szerző, David Osborne és Peter Hutchinson műve, amely az amerikai valóságról szól, amihez kísértetiesen hasonlít a Magyarországon elkezdődött folyamat. Hiszen a kisebb, de hatékonyabb állam koncepciója győzedelmeskedni látszik, a magánszféra erősödése a közfeladatok ellátásában egyértelmű, a közszolgáltatásban is a versenyszféra gyakorlata kezd eluralkodni. A könyvben közérthetően tárják elénk a szerzők, hogy miként csinálták a nagy átalakítást az USA-ban. Az áthallások révén elképzelhetjük, miként fog kinézni a hazai közszolgáltatás néhány év múlva...
avid Osborne-Peter Hutchinson: A kormányzás ára. Alinea Kiadó-IFUA Horváth & Partners Budapest, 2006. 399 oldal. Ára: 4950 Ft
Gazdálkodás a munkaerővel
A vállalkozások eredményes működését befolyásoló tényezők közt meghatározó szerepe van a dolgozó embernek. A sikeres cégek munkatársaik képzettségeivel, adottságaival múlják felül a sikerteleneket. Az emberierőforrás-menedzsment sokoldalú tevékenységével támogatja a vállalatvezetést a stratégiai célok elérésében. A gazdasági célok szem előtt tartásával beépül a szervezeti stratégiába, s sokféle funkciót lát el: szolgáltatást nyújt, irányt mutat, tanácsokat ad a menedzsmentnek. A vállalkozás tevékenységéről, a munkaügyi kapcsolatok rendszeréről, a gyakorlati tennivalókról kapunk részletes tájékoztatást dr. Roóz József könyvében.
A szerző képet ad az egyén cselekedeteit befolyásoló tényezőkről, az embernek a munkacsoportban betöltött helyéről, szerepéről, valamint kapcsolatrendszerének szervezeti szintjéről. Az emberierőforrás-menedzsment környezete keretében a munkaerő és a munkaerőpiac sajátosságait, a foglalkoztatottság és a munkaerőpiac hazai, majd európai jellemzőit ismerjük meg. Szó van a munkaviszonyok jogi szabályozásáról, továbbá a munkaügyi kapcsolatok területeiről, szintjeiről Magyarországon és az Európai Unióban is.
A konkrét tennivalók keretében a szerző a stratégiai, tervezési kérdéseket, a személyügyi feladatokat, a munkakörelemzést és -értékelést, az ösztönzésmenedzsmentet, a személyzetfejlesztést tárgyalja. Kitér arra is, hogy az emberierőforrás-menedzsment mennyiben járul hozzá a szervezet értékteremtéséhez, s megismerjük ennek eszközeit is.
r. Roóz József: Az emberierőforrás-menedzsment alapjai. Perfekt Gazdasági, Tanácsadó, Oktató és Kiadó Zrt., Budapest, 2006. 318 oldal. Ára: 3350 Ft