×

Munkahelyi ösztönzés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 95. számában (2006. január 15.)
A versenyképes jövedelemnek kiemelt jelentősége van a dolgozók motiválásában, ugyanakkor más tényezők is fontos szerepet játszanak az ösztönzésben – állítják humánpolitikai szakemberek. Mások mellett a jó munkahelyi légkör, az erkölcsi elismerés és a munkáltatók által garantált továbbképzési lehetőség is erősíti a dolgozók munkahelyi elkötelezettségét.

Piacgazdasági versenyfeltételek között a cégek sikerességét nagyban meghatározza, hogy milyen felkészültségű munkatársakat képesek szerződtetni, illetve megtartani, s a kitűzött üzleti célok elérése érdekében miként tudják motiválni a szervezet dolgozóit. Ha ösztönzésről van szó, szinte bizonyos, hogy először mindenkinek a kereset jut az eszébe, holott a motiválás ennél összetettebb.

Munkahelyi légkör

A bér kitüntetett szerepet játszik a dolgozók motiválásában, de önmagában nem old meg mindent. Egy idő után az adott jövedelemszinthez hozzászokhatnak az emberek, így annak ösztönzőereje is csökkenhet – emelte ki Varga Krisztina, a Workplus Személyügyi és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. Szerinte az ösztönzésben kiemelt jelentősége van annak, hogy az adott cégnél milyen a vállalati kultúra s a légkör.

Optimális esetben a jó csapatszellem arra ösztökélheti a dolgozókat, hogy a lehető legjobb teljesítményt hozzák ki magukból. Az igazgatónő szerint a munkahelyi légkör milyensége nem függ attól, hogy az adott vállalkozás hány embert foglalkoztat, s külföldi vagy magyar tulajdonú-e. Ugyanakkor meghatározó szerepe van a cég első számú vezetőjének, főleg ha az illető a tulajdonos is. Varga Krisztina kiemelte: ügyelni kell arra, hogy a vezetők folyamatosan értékeljék a beosztottak teljesítményét, s a dolgozók visszajelzést kapjanak arról, hogy mit végeztek jól vagy rosszul.

Amióta Magyarországon is megszűnt a teljes foglalkoztatottság, a vezetők gyakorta azzal próbálják jobb munkára serkenteni dolgozóikat, hogy kilátásba helyezik a felmondást. Az állásvesztéssel való fenyegetés azonban éppen az ösztönzés ellenében hat. A munkáját féltő ember ugyanis állandó stresszben él, s ez negatívan befolyásolhatja teljesítményét. "A frusztrált munkatársnak az energiája nagy részét arra kell fordítania, hogy szorongásait oldja" – mutatott rá az igazgatónő.

Tudás és tehetség

A Magyar Telekom Rt.-nél a motiválással kapcsolatos vállalati stratégia elkészítésekor az Emberi Erőforrás Központ (EF) figyelembe veszi, hogy többségi tulajdonosuk, a Deutsche Telekom milyen HR-irányvonalat követ.

A stratégia kidolgozásakor mindenekelőtt mérlegelik a versenypiaci, illetve a munkaerő-piaci trendeket, valamint a nemzetközi és a hazai benchmark-felmérések tapasztalatait is. A motiváció tárgykörében kiemelendő a teljesítményen alapuló és a piacon is versenyképes javadalmazás, a tudás- és a készségmenedzsment, valamint a tehetségek kiemelt támogatása. A rendelkezésre álló eszközök sorában a javadalmazás széles körét alkalmazzák. Idetartozik a rövid, a közép- és a hosszú távú ösztönzés, illetve a szociális juttatások hagyományos és újszerű elemeinek bő választéka.

Az Emberi Erőforrás Központnál kiemelték az anyagi és az erkölcsi ösztönzésnek egyaránt alapul szolgáló teljesítménymenedzsmentet. Ez lehetőséget teremt a stratégiai célok egyénekig történő lebontására, a teljesítménnyel kapcsolatos rendszeres visszacsatolásra, illetve – vezetői körben – ennek alapján fizetik ki a rövid távú ösztönzőként szolgáló javadalmakat.

Az úgynevezett teljes javadalmazási koncepció szerint – munkaköri besorolás alapján – lehetőség van egyéni javadalmazási csomagok kialakítására; ez egyes középvezetőknek s valamennyi felsővezetőnek és topmenedzsernek jár. A Magyar Telekom Rt.-nél a teljes javadalmazási koncepció főbb csoportjaihoz a következő főbb elemek tartoznak:

– teljes kereset: alapbér, pótlékok, 13. havi kereset, rövid távú ösztönzők;

– teljes közvetlen kompenzáció: teljes kereset + közép- és hosszú távú ösztönzők;

– teljes jövedelem: teljes közvetlen kompenzáció + alanyi jogon járó juttatások (például távközlési díjkedvezmény) + önsegélyezés, egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás + nem alanyi jogon járó juttatások (például segélyek, személyi használatú gépjármű);

– teljes díjazás: teljes jövedelem + egyéb nem anyagi juttatások (például tehetségmenedzsment).

Költségek megtérülése

Az e körbe nem tartozó dolgozók számára a Magyar Telekom munkaköri besorolásához illeszkedő bértarifa szerinti tarifasávokon belül kell az alapbért meghatározni, illetve ezenfelül szavatolni kell számukra a munkakörüknek és a nyelvtudásuknak megfelelő pótlékokat és az alanyi jogon járó szociális juttatásokat.

Az anyagi mellett az erkölcsi ösztönzést is fontosnak tartják a cégnél, ennek lehetőségeit az úgynevezett motivációs gyűjtemény foglalja össze. Idetartoznak például az "Év embere" díj, a nemzetközi csereprogramok, a nyelvtanulási lehetőségek s a mentoringrendszer.

Természetesen az is szempont, hogy a dolgozók motiválására fordított költségek miként térülnek meg, s hogyan mérhető a vállalati motiváció eredményessége. Ezzel kapcsolatban az Emberi Erőforrás Központban elmondták: mivel a dolgozók ösztönzését – minden szinten – a stratégiából lebontott egyéni célkitűzések köré kívánják felépíteni, a motiváció akkor eredményes, ha a Magyar Telekom Csoport stratégiai elképzelései valóra válnak. A hosszú távú ösztönző a társaság részvénypiaci eredményeihez kapcsolódik. Mivel a befektetők számára a legfontosabb eredmény a részvényárfolyam növekedése, így a vállalat vezetői és tulajdonosi érdekei harmonizálnak.

Ugyanakkor az értékesítési területeken dolgozók motiválása az úgynevezett teljesítményösztönző rendszeren keresztül valósul meg. Ennek lényege, hogy a kollégák teljes kompenzációjának jóval nagyobb részét képezi a rövid távú ösztönző, mint a háttérben dolgozó irodai munkatársakénak. Az ösztönzőről általánosságban elmondható, hogy a bevételi célok teljesítéséhez kötődik, így közvetlenül támogatja a cégcsoport ez irányú terveinek teljesítését.

Az Emberi Erőforrás Központnál hangsúlyozták: a motiváció eredményessége elsősorban a stratégiai célok teljesítéséből mérhető le. Folyamatos mérést és visszacsatolást garantál a teljesítménymenedzsment is, lévén a vezető és a beosztott egyaránt jelezni tudja, ha a teljesítményt, illetve motivációt nem találja megfelelőnek. A benchmark-tanulmányok szintén alkalmasak arra, hogy a ráfordítások arányában mérjék a motiváció eredményességét. Ugyanakkor folyamatos visszacsatolást tesznek lehetővé az évenkénti dolgozói elégedettségi vizsgálatok is, amelyeknek külön fejezetei foglalkoznak az erkölcsi és anyagi elismerés milyenségével.

Teljesítmény szerinti bérezés

Bár a hazai tulajdonú középvállalkozásoknak mások a lehetőségeik, mint a multinacionális vállalatoknak, ám előbbiek esetében is létkérdés, hogy megtalálják azokat a módszereket, melyekkel motiválni tudják dolgozóikat. Ezt hangsúlyozta a 300 embert foglalkoztató tatabányai cég, az ASG Gépgyár Kft. ügyvezető igazgatója, Sólyom Ferenc is.

Véleménye szerint az ösztönzés jelentőségét kiemeli, hogy a piaci versenyben kitüntetett szerepe van a hozzáadott értéknek. Tapasztalataik azt jelzik, hogy a kölcsönzött munkavállalókat - akik sok esetben csak egy-két hónapot töltenek a cégnél – alapvetően az adott idő alatt elérhető jövedelem mértéke érdekli, az állandó állományban lévő kollégák esetében azonban árnyaltabb a kép. Az ügyvezető szerint a megfelelő javadalmazás mellett a jó munkahelyi légkör is megtartó erő. S ez utóbbi tekintetében akár a nagyvállalatokkal is felvehetik a versenyt. Mindez pedig azért fontos, mert a munkatársak legalább annyi, vagy sok esetben több időt töltenek a munkahelyükön, mint otthon.

Mindezt figyelembe véve a cégnél a közeljövőben felújítják a szociális helyiségeket, s egyénre szabott, részletesen kidolgozott teljesítménybérezést alkalmaznak. Sok fiatal pályakezdő számára fontos az is, hogy a vállalatnál megfelelő előmeneteli lehetőség legyen. Ezzel kapcsolatban még vannak teendőik, hiszen nem rendelkeznek olyan karrierépítési stratégiával, mint egyes multinacionális vállalatok.

Ugyanakkor az ASG a következő két évben átfogó képzési rendszert vezet be, melynek keretében a dolgozókat különböző készség- és képességfejlesztő tréningekre s intenzív nyelvtanfolyamokra íratják be. Noha a cégnek napi harcot kell vívnia a megrendelésekért, a vezetők mégis úgy látják: a képzésre fordítandó több tízmillió forint a későbbiekben kamatozni fog. Ha ugyanis bővül a munkatársak tudása, a cég is eredményesebbé, sikeresebbé válhat.

 

Az eredményes ösztönzés feltételei

A teljesítményelvű ösztönzők sikeres működtetéséhez néhány előfeltételnek mindenképpen teljesülni kell a szervezetekben. A rendszer bevezetésének fontos kritériumai:

– mások tevékenységétől elkülönülő, jól elhatárolható feladatkörök, amelyekben kellően értelmezhető az egyéni hozzájárulás;

– lehetővé kell tenni, hogy az ösztönzött egyénnek kellő ráhatása, kontrollja legyen a teljesítményre;

– az egyéneknek világosan kell látniuk a kitűzött és reálisan teljesíthető célokat;

– a célok mellett az elérhető jutalmaknak is világosaknak és kellő mértékűeknek kell lenniük;

– valamennyi teljesítménydimenziót alkalmassá kell tenni a mérésre;

– a szervezet kultúrájába be kell építeni a teljesítményorientáltságot mint értéket.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem