×

Küzdelem a zajártalom ellen

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 89. számában (2005. július 15.)
Az Európai Munkavédelmi Ügynökség döntése szerint 2005 a zaj elleni küzdelem európai éve, s az októberben megrendezendő európai munkavédelmi hét szlogenje: "Elég a zajból". Az unió a 2002 és 2006 közötti időszak munkavédelmi stratégiájában minden esztendőben egy-egy olyan kiemelt kockázatra irányítja rá a figyelmet, amelynek mérséklése vagy megszüntetése a dolgozók munkahelyi biztonságának fontos eleme. Az idei téma megválasztása azt jelzi: a zajártalom megelőzése Európa-szerte a figyelem homlokterébe került. Sajnálatos, de igaz: Budapest az európai fővárosok egyik legzajosabbika.

Az ügynökség által koordinált közösségi akcióprogramok lényege, hogy azokat minden uniós tagállamban azonos időben rendezett sajtótájékoztatón jelentik be, illetve az akcióhetet minden országban ugyanakkor, októberben rendezik meg. Emellett minden évben lehetőség van valamennyi tagállam munkáltatói számára az úgynevezett "Helyes gyakorlat" pályázaton való részvételre.

Nem lehet megszokni

Az "Elég a zajból" szlogen köré rendezett eseménysor kapcsán érdemes elemezni, hogy milyen kockázati tényező a zaj, milyen ártalmakat okoz, illetve miként lehet védekezni ellene.

Közismert: a fejlett ipari országokban a zaj az ember egész életét végigkíséri, tehát a munkahelyi zajexpozíció és -ártalom a komplex problémának csak egy része, bár igen fontos eleme. Károsító hatása függ a hangmagasságtól, a zaj időtartamától, időbeli megoszlásától, valamint az ember nemétől, korától, fizikai állapotától. Egy azonban bizonyos: a zajt nem lehet megszokni.

Noha köztudott – ezt a zajártalommal kapcsolatos szakirodalom bőven részletezi –, hogy az európai városlakók mindennapjainak állandó kísérő jelensége a zaj, számunkra mégis új információ lehet, miszerint a szakértők Budapestet Európa egyik legzajosabb fővárosának tartják.

A zaj ott van valamennyiünk otthonában, a tömegközlekedésben, a munkahelyeken, az iskolákban, a szórakozóhelyeken, tehát hatással van otthoni, közlekedési, tanulási és munkatevékenységünkre, de pihenésünkre is. Ugyanakkor a technológiai fejlettség jelenlegi szintjén – de a belátható jövőben is – sok munkahelyen számolni kell jelenlétével. Mindebből nyilvánvaló, hogy ez az ártalom olyan munkahelyi kockázati tényező, amelynek megszüntetése a technológiai fejlettség jelenlegi szintjén nem lehetséges.

Kollektív védelem

Annak ellenére, hogy a rendszerváltozás után jelentős szerkezeti átrendeződés és technológiai fejlesztés zajlott le a magyar gazdaságban, ma is vannak olyan ágazatok, alágazatok, amelyekben a zajártalom tartós kockázatként továbbra is fennmarad. Ilyenek jellemzően a feldolgozó- és nyomdaipar, a mezőgazdaság, a vas- és az acélipar, a közlekedés stb.

A munkapszichológia évtizedek óta elemzi a fizikai környezet hatását a munkavégző ember közérzetére és a munka hatékonyságára. A vizsgálatok kiterjednek a vizuális és az akusztikai környezetre, a munkahelyi klímára, a légszennyeződésre és a meteorológiai tényezőkre is.

Az üzemi zaj hatásait Magyarországon a '60-as évektől kezdve folyamatosan figyelemmel kísérik, a '70-es évektől kezdve pedig "zajszabványok" állnak rendelkezésre. A munkáltató kötelezettsége tehát abban áll, hogy a lehetőségekhez képest mérsékelje, minimalizálja mindazokat a tényezőket, amelyek a munkavállaló halláscsökkenéséhez, -károsodásához vezethetnek.

A védekezés műszaki, szervezési és orvosi feladat. A műszaki védekezés szempontjából a kollektív védelem elsődlegességét kell hangsúlyozni. Léteznek ugyanis olyan műszaki megoldások (zajszigetelés, -csökkentő falak stb.), amelyek alkalmasak nem csupán a munkavállalók, hanem a zajhatás közvetlen közelében tartózkodók megkímélésére is. Ha e kollektív védelem csak korlátozott eredményre vezet, egyéni védőeszközök alkalmazásával kell óvni a zajhatásnak kitett dolgozókat a visszafordíthatatlan halláskárosodástól.

A zajjal szembeni védekezés másik módszere a munkaszervezés lehet, amelynek eredményeként a zajexpozíciós idő csökkenthető. Ugyanakkor az ártalomnak kitett munkavállalók folyamatos ellenőrzése a foglalkozás-egészségügyi alapellátás feladata.

Oktatás és tájékoztatás

Tekintettel arra, hogy a zajártalom életünk minden területén fenyeget, kiemelt szerepe van a folyamatos oktatásnak, felvilágosításnak, tájékoztatásnak. E tekintetben meghatározó az életkörülmények állandó figyelemmel kísérése már a gyermekkortól kezdődően, annál inkább, mert a gyermekek már saját közösségeikben is fokozott zajhatások között élnek. Nem beszélve arról, hogy a fiatalok szórakozása is "zajos" intézményekben történik.

Az előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatokról szóló hatályos miniszteri rendelet szerint rendkívül fontos a munkavállaló hallásvizsgálata és mindazon körülmények felderítése és figyelemmel kísérése, amelyek halláskárosodáshoz vezethetnek. Tudni kell: a halláskárosodás visszafordíthatatlan folyamat, ezt csak lassítani lehet, de megállítani nem. Tekintettel arra, hogy a zajártalom mindennapi életünk velejárója, a zajcsökkentés nem csupán a munkahelyek problémája. Úgy véljük, a közös uniós fellépés és az akciók talán ráirányítják a tagállamok társadalmainak figyelmét korunk e lényeges civilizációs ártalmának veszélyére és mérséklésének fontosságára, amelyben kiemelt szerepet kell szánni a nevelésnek, a tudatformálásnak.

A 2005. évi "Helyes gyakorlat" pályázattól a munkáltatók azt várják, hogy – főként azokban az iparágakban, amelyek leginkább érintettek a zajártalomtól – olyan megoldások váljanak közkinccsé, amelyekkel a munkavállalók halláskárosodása eredményesen csökkenthető.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem