×

Hírvilág

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 76. számában (2004. június 15.)

Munkaügyi megállapodás

A Nyugat-Pannon Eurégióban határ menti foglalkoztatási együttműködésről állapodtak meg a térséget alkotó Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye, valamint Burgenland képviselői. A Szombathelyen, májusban aláírt keretmegállapodás értelmében operatív előkészítő munka kezdődik a régió közös foglalkoztatási stratégiája kidolgozására. A munkaügyi együttműködésnek itt már komoly hagyományai vannak, ez idáig ugyanis – a PHARE CBC Interreg programja keretében – 150, határon átívelő projekt valósult meg, összesen 38 millió euró értékben. Az együttműködésben részt vevő felek azt szeretnék, ha a régió modellértékű lenne Európa számára is.

Állástalanok felzárkóztatása

A támogatási szerződések megkötése után májusban megkezdődött a "Küzdelem a munka világából történő kirekesztődés ellen" elnevezésű – PHARE-támogatással zajló – projekt első üteme. A 13-21 hónapos programok a tartósan munkanélküliek, különös tekintettel a romák képzéssel egybekötött foglalkoztatását segítik. A közel 3 milliárd forintot rendelkezésre bocsátó pályázatra 108 jelentkező aspirált, s közülük 33 nyerte el a 200 ezer és 750 ezer euró közötti támogatást, vállalva, hogy egyenként legalább ötven tartósan munka nélküli személyt vonnak be a speciális programokba. A cél az, hogy a részvevők legalább húsz százaléka tartós elhelyezkedéshez jusson. A program második ütemében – hasonló elven – 4,42 milliárd forintot igényelhetnek az önkormányzatok, illetve a nonprofit szervezetek. A pályázatokat július 23-áig lehet benyújtani.

Munkahelymegőrző támogatás

Május elejéig 380 millió forintot használtak fel abból az 1 milliárdos keretből, amely a dolgozók elbocsátása helyett a továbbfoglalkoztatásukat szolgálja – tudatta májusban a munkaügyi szaktárca. E konstrukció segítségével csaknem 2200 munkahely őrizhető meg a cégek likviditási gondjainak megoldásáig. A támogatást azok a cégek nyerhetik el, amelyek gazdasági okok miatt 20 százalékos, de legalább 20 munkavállalót érintő leépítésre kényszerülnének. Elsősorban a mezőgazdasági ágazat és az üveggyártás, illetve a textil-, a bőr-, a fém- és a bútoripari cégek részesültek támogatásban.

Foglalkoztatási paktum

Hetvenkét szervezet foglalkoztatási paktumot kötött májusban, Szombathelyen. A civil szervezetek, képzőintézmények, munkáltatói és munkavállalói szervezetek együttműködési megállapodása közép- és hosszú távon kíván segítséget nyújtani a foglalkoztatás biztonságának megőrzéséhez. Ugyancsak májusban – Budapesten – került sor annak a felhívásnak az aláírására is, amelyben a munkaügyi miniszter, a VOSZ, a MEDOSZ, az Agrár Munkaadói Szövetség, az MSZOSZ, valamint az Európai Tájékoztatási Egyesület civil szervezetének képviselői további térségi paktumok, illetve országos megállapodás megkötését szorgalmazzák. Az aláírók a felhívással azt szeretnék elérni, hogy minél több helyen szövetkezzenek azok, akik tehetnek valamit a foglalkoztatás bővítéséért. Az elmúlt időszakban már négy ilyen helyi és egy interregionális foglalkoztatási megállapodást kötöttek az érdekeltek.

Személyi változás

A kormányfő előterjesztésére a köztársasági elnök május közepén Héthy Lajost nevezte ki a munkaügyi tárca közigazgatási államtitkárává. Az 1943-ban született közgazdász-szociológusnak nem ismeretlen terep a minisztérium, hiszen 1990-től többször is vezető posztokat töltött be az intézményben, 1994-98 között politikai államtitkár volt. 2001-2003 között a koszovói ENSZ misszió egyik vezetőjeként az ottani Munka- és Szociálisügyi Minisztérium létrehozásán ügyködött. 2003-ban hazatért és a Foglalkoztatási Hivatal kutatási főosztályát vezette, valamint miniszteri biztosként a társadalmi párbeszéd előmozdításán dolgozott.

OFA-programok

Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) a jelenlegi 3 milliárd forint több mint kétszeresét fordíthatja jövőre a kísérleti programok finanszírozására – hangzott el a témában tartott májusi tájékoztatón. A pénzügyi lehetőségek előteremtéséhez az európai uniós EQUAL-források is hozzájárulnak. Az idei 3 milliárdos keretből egyébként több új kísérleti programot is finanszíroz az OFA. Az egyik a többgenerációs munkanélküliséggel küszködő családok megsegítése – amire 150 millió forint jut -, a másik projekt pedig – 100 milliós keretösszeggel – az állami gondozásból kikerült, nagykorúvá vált fiatalok támogatására szolgál. Ugyancsak újszerű projekt a kistelepülések közterületeinek, középületeinek felújítása az állástalanok bevonásával, erre az idén 200 millió forint fordítható.

ILO-konferencia

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) májusban Budapesten tartotta kétnapos konferenciáját. A foglalkoztatás, a termelékenység, illetve a szegénység problematikáit megvitató tanácskozáson több előadó is felhívta a figyelmet arra a gazdasági kihívásra, amit a termelékenység és a foglalkoztatottság együttes javítása igényel. A konferencia ugyanakkor arra is rávilágított, hogy a termelékenységi számítások metodikáján – a jobb összehasonlíthatóság érdekében – még van mit javítani.

Nőtt a reálkereset

Az idei év első három hónapjában – a tavalyihoz képest – 1,1 százalékkal nőtt a reálkereset. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a versenyszférában tevékenykedők átlagosan havi 131 400 forintot kerestek az első negyedévben. Ezen belül a fizikai dolgozók 91 600, a szellemi foglalkozásúak pedig 209 600 forintot vihettek haza. A legjobban fizető ágazat – 314 100 forinttal – a pénzügyi tevékenység volt, míg a legkevesebbet – átlagosan bruttó 75 800 forintot – a textil-, bőr- és cipőiparban kerestek a munkavállalók.

On-line hirdetések

A teljes magyarországi hirdetési piac 10 százalékos bővülése mellett az internetes, on-line ágazat 50 százalékkal növekedett az első negyedévben – hangzott el a témában tartott májusi tájékoztatón. Szakemberek úgy vélik, hogy az on-line média népszerűsége és a hirdetők szokásai szorosan összefüggnek az internetelérés számának növekedésével és típusával, így a piacra – például – jótékonyan hat a szélessávú hozzáférés terjedése. Az adatok szerint jelenleg Magyarországon 1,6-1,7 millióan interneteznek havonta.

Projektek menedzselése

A Nemzetközi Projektmenedzsment Szövetség június 19-20. között Budapesten tartja meg 18. világkongresszusát. Az eseményre 38 államból várják a résztvevőket, s 36 országból érkeznek előadók. A rendezvényt – a szakmai szervezetek mellett – a Miniszterelnöki Hivatal, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal, valamint a gazdasági és az informatikai tárca is támogatja. Remények szerint a kongresszus hozzásegít az uniós projektek sikeres kivitelezéséhez szükséges gyakorlati tapasztalatok megismeréséhez is.

Üzleti közérzet

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara áprilisban végzett konjunktúrafelmérése szerint a fővárosi vállalkozások 25,3 százaléka rossznak, 58,2 százaléka kielégítőnek, 16,4 százaléka pedig jónak ítéli jelenlegi üzleti helyzetét – tudatta az érdek-képviseleti szervezet májusban. A jövőbeli várakozások tekintetében az optimista cégek aránya 31,4, az üzleti helyzetük rosszabbodását prognosztizálóké pedig 16 százalék. Foglalkoztatási szempontból a munkabért terhelő adók és járulékok mérséklését, illetve az eva kiterjesztését tartják fontosnak a vállalkozások. Ugyanakkor adó- és járulékcsökkentésre várnak, és kívánatosnak tartják adminisztrációs terheik mérséklését is.

Ágazati párbeszédbizottságok

A kormány az idén 300 millió forinttal támogatja az ágazati párbeszédbizottságok (ápb) működését – hangzott el a témában májusban, Balatonfüreden tartott konferencián. Eddig 28 ápb alakult. E testületek közül tíz részt vett a foglalkoztatási akcióterv helyzetjelentésének elkészítésében, három pedig az egészségre ártalmas munkakörök kérdésével foglalkozik. A hazai ápb-k az uniós párbeszédbizottságok munkájába is bekapcsolódnak.

Uniós források felnőttképzésre

Oktatásfejlesztésre, felnőttképzésre, valamint egészségügyi és szociális célokra, illetve a munkaerő-piaci folyamatok elősegítésére több mint 190 milliárd forintnak megfelelő euró áll rendelkezésre az elkövetkező két évben – hangzott el májusban, a felnőttképzésről rendezett siófoki konferencián. Burány Sándor munkaügyi miniszter elmondta: a szakképzéshez nyújtott források összegét hatszorosára növelték, így az idén több mint 30 ezren szerezhetnek valamilyen szakmát azok közül, akik korábban semmilyen szakképzettséggel nem rendelkeztek.

Külföldi munkavállalók

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Munkaügyi Központ több mint hatszáz munkavállalási engedélyt adott ki tavaly külföldieknek. A 611 engedély közül 308-at ukrán s 212-t romániai munkavállalók kaptak. Az Európai Unió tagországaiból 43-an dolgoztak a megyében: főként angol, német, francia, osztrák, olasz és belga cégeknél, többnyire irányítói vagy középvezetői beosztásokban. A többi munkavállalási engedély más európai, ázsiai és észak-amerikai országok állampolgárai között oszlott meg. A nyírségi munkaügyi szervezet közvetítésével – 2003-ban – összesen 23 370 dolgozó helyezkedett el a térségben.

Teljesített vállalások

A foglalkoztatáspolitikai tárca teljesítette a kormányprogramban vállalt feladatait – hangzott el a szakminisztérium kétéves munkáját értékelő tájékoztatón májusban. Ezek szerint 2003 negyedik negyedévében a foglalkoztatottak száma 89 ezerrel bővült a két évvel korábbi mélyponthoz képest, és meghaladta a 3,9 milliót; tavaly és tavalyelőtt összességében 25 százalékos reálkereset-növekedés valósult meg – közelítve ezzel az uniós bérekhez -, s ugyancsak ezen időszakban 150 ezren kaptak bértámogatást a Munkaerő-piaci Alapból az állástalanok foglalkoztatásához. A közmunkára fordítható keret is bővült: e célból 2002-ben 2 milliárdról 4,5-re emelték a források összegét, 2003-ban pedig 5,6 milliárd forintra. Az idén február-áprilisban – a KSH tájékoztatása szerint – 6 százalék volt a munkanélküliségi ráta, szemben az egy évvel korábbi 6,2 százalékkal.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem