×

Energiaadó

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 76. számában (2004. június 15.)
2004. január 1-jétől új adónemmel, az energiaadóval ismerkedhetünk meg. Bevezetését – uniós előírások alapján – a környezeti károk energiaárakba történő beépítése és a gazdasági szereplők energiatakarékosságra ösztönzése indokolta. Az adóból származó bevétel a központi költségvetést illeti meg, az adóztatási feladatokat a vám- és pénzügyőrség szervei látják el.

Adóztatott termékkör

Az új törvény az energiatermékek közül a villamos energiára és a földgázra terjeszti ki az adóztatást, az ásványolajtermékek továbbra is a jövedéki adó hatálya alatt jövedéki adóval terheltek. Jelenleg sem az energiaadóról szóló, sem a jövedéki adóról szóló törvény nem adóztatja a szenet, ezt hazánkban szociális és gazdasági megfontolások indokolják. (Azért, hogy az Unió is hozzájáruljon ehhez, még folynak a tárgyalások.)

Adóalap, adómérték

Az energiaadó alapja a termék mennyisége, villamos energia esetében megawattórában, földgáz esetében gigajoule-ban meghatározva. Az adó mértéke villamos energia esetében 186 Ft/megawattóra, földgáz esetében 56 Ft/gigajoule. (Ezek a mértékek mind a földgáz, mind a villamos energia esetében meghaladják az uniós minimumszintet.)

Adóalany

Az energiaadó egyfázisú, közvetett adó, amely azt a személyt terheli, aki a terméket ténylegesen felhasználja. Az adóteher a felhasználóknál azonban közvetetten jelenik meg, ugyanis az adóalany személye elválik az adóterhet ténylegesen viselő személytől. Az adó alanyának személye attól függ, hogy az energiatermék hogyan jut el a fogyasztóhoz. Így adóalanynak számít

– a közüzemi szolgáltató a közüzemi fogyasztónak történő energiaértékesítés esetén,

– az energiakereskedő a feljogosított fogyasztónak történő értékesítés esetén,

– a feljogosított fogyasztó a belföldön, szervezett piacról vagy külföldről közvetlenül, illetve forgalmazó közbeiktatása nélkül végzett beszerzése esetén, valamint

– az energiatermék előállítója a saját felhasználásra termelt energia esetén.

Az adókötelezettség keletkezése

Miután a földgáz és a villamos energia nem szokványos termék, az adókötelezettség szabályai aszerint differenciáltak, hogyan jut el a termék a fogyasztóhoz.

Közüzemi szolgáltató általi értékesítés

Az energiatermék fogyasztóhoz történő eljutásának egyik esete, amikor az értékesítést közüzemi szerződés alapján végzik, és a közüzemi szolgáltató közüzemi fogyasztónak értékesít. Ilyenkor az ár hatóságilag szabályozott. Adókötelezettség csak abban az esetben keletkezik, ha az energiaterméket nem a lakossági fogyasztó felé értékesítik. A közüzemi szolgáltató és a közüzemi fogyasztó közötti értékesítés esetén az adót az áfatörvény szerinti teljesítés időpontjában az ellenérték, illetve a részkifizetések alapjául szolgáló mennyiségre kell megállapítani.

Energiakereskedő általi értékesítés

Az értékesítő nemcsak közüzemi szolgáltató, hanem jogszabály szerinti földgáz-kereskedelmi vagy villamosenergia-kereskedelmi engedéllyel rendelkező személy is lehet. Amennyiben a vevő úgynevezett feljogosított fogyasztó – kivéve ebben az esetben is a lakossági fogyasztót –, megint csak adókötelezettség keletkezik. Az adó alapja ebben az esetben is az áfatörvény szerinti teljesítés, részkifizetés időpontja szerinti mennyiség.

Beszerzés termelőtől, energiapiacról

A villamos energia beszerezhető közvetlenül az előállítótól az erőműből, valamint mind a földgáz, mind a villamos energia megvásárolható az energiatőzsdéről is. Ezekben az esetekben az adókötelezettség a feljogosított fogyasztónál keletkezik, mégpedig az energia előállítójától vagy a szervezett piacról az áfatörvény szerinti teljesítési időpontban vásárolt mennyiségre.

Importált energia

A külföldről beszállított energiára csak abban az esetben keletkezik a behozatalkor adókötelezettség, ha az importáló a termék végső felhasználója, azaz a – korábbiakban már meghatározott – feljogosított fogyasztó.

Adókivetés

Az adót a vámhatóság a vámkezeléskor, a vámkezelt mennyiségre veti ki. Természetesen az Unióhoz történő csatlakozásunktól megváltozott az import jelentése, az Unióból beszerzett energia vámhatárok nélkül jut hazánkba. Így az uniós beszerzéskor a vámhatósági kivetést felváltotta az önadózás.

Saját termelésű energia

Fő szabályként adókötelezettség keletkezik abban az esetben is, ha a felhasználó saját maga állítja elő azt az energiaterméket, amelyet felhasznál. Az adót a felhasználás időpontjában a saját célra fordított energiamennyiségre kell megállapítani.

Saját célú felhasználás

Adót kell fizetni abban az esetben is, ha a közüzemi szolgáltató, az energiakereskedő vagy az úgynevezett hálózati engedélyes saját célra használja fel a vásárolt energiaterméket. A hálózati engedélyesek esetében a tevékenységük során keletkező hálózati veszteség pótlása nem minősül saját célú felhasználásnak, így emiatt adót nem kell fizetni.

Adómentesség saját termelésű energiára

A lakossági fogyasztónak történő értékesítés és a hálózati veszteségre vonatkozó adómentesség mellett néhány esetben a saját felhasználás után sem kell adót fizetni. Adómentes, azaz az adó visszaigényelhető a kémiai redukcióban, elektrolitikus és kohászati folyamatban felhasznált saját előállítású energiatermékre, továbbá a vegyipari alapanyagként felhasznált saját előállítású földgázra. Emellett az előállító adófizetés nélkül használhatja fel a megújuló energiából előállított villamos energiát is.

Kiserőművek adózása

A kistermelők, kiserőművek választhatnak, hogy vagy az előállított, saját felhasználású villamos energia után adóznak, és visszaigénylik a villamos energia előállításához alapanyagként felhasznált földgáz beszerzésekor megfizetett adót, vagy az előállított villamos energiára nem, hanem az alapanyagként felhasznált földgáz után fizetik meg az adót. Kiserőműnek az 50 megawatt alatti teljesítményű erőmű számít.

Adó-visszaigénylés

Az energiatermék bizonyos felhasználása esetén lehetőség van az adó visszaigénylésére, illetve arra, hogy az adót az önadózás keretében megállapított fizetendő adóból levonják.

Az adózottan beszerzett földgáznak vagy villamos energiának eladásra vagy saját felhasználásra termelt villamos energia előállításához történő felhasználása esetén a beszerzéskor megfizetett adó visszaigényelhető. Fontos, hogy a saját felhasználásra termelt villamos energia előállítása esetén, ha az alapanyagra az előállító visszaigénylést érvényesített, akkor a felhasznált saját villamos energia után meg kell fizetni az adót. A kapcsolt hő- és villamos energia előállításához felhasznált adózott alapanyag adója a teljes mennyiségre visszaigényelhető. Az olyan lakossági értékesítés esetében, ahol a háztartások nem rendelkeznek egyedi fűtéssel, az adó visszaigényelhető a szolgáltatott távhő, továbbá a központi fűtés és meleg víz előállítására felhasznált energia után.

Az adót a távhőszolgáltatók, illetve a központi fűtést és melegvíz-szolgáltatást végző vállalkozások igényelhetik vissza. Adó-visszaigénylést érvényesíthetnek egyes ipari felhasználók is. Eszerint visszaigényelhető az adó a kohászati felhasználásokra (kémiai redukció, elektrolitikus és kohászati folyamatok esetén), továbbá a földgáznak vegyipari termékek alapanyagaként történő felhasználására.

A visszaigénylési, adólevonási jog a vételár, a kivetett adó megfizetésének napján nyílik meg a ténylegesen felhasznált mennyiségre. A megfizetés napja az, amikor a kötelezett bankszámláját megterhelik.

A visszaigénylési jogosultságot a beszerzésről kiállított számlákkal, belső számviteli bizonylatokkal, felhasználásonkénti elszámolásokkal kell igazolni.

Gyakorított visszaigényléssel élhet a kohászat a kémiai redukcióban, elektrolitikus és kohászati folyamatban felhasznált energia, valamint a vegyipar a vegyipari alapanyagként felhasznált földgáz adótartalmát illetően. Amennyiben a visszaigényelhető adó összege a tárgyhó 15. napjáig eléri a 10 millió forintot, akkor az már a tárgyhó utolsó napjától visszaigényelhető. A gyakorított visszaigénylést első alkalommal a 2004. február hónapban felhasznált földgáz vagy villamos energia esetén lehett igénybe venni.

Eljárási szabályok

Az energiaadót, a visszaigénylést – az önadózás szabályai szerint – havonta kell megállapítani, bevallani és megfizetni, illetve visszaigényelni. A határidő a tárgyhót követő 15-e.

Energiaimport

Önadózás helyett a törvény vámhatósági határozattal történő adómegállapítást ír elő az energia importálása esetén.

Fogalmak

Lakossági fogyasztó

Lakossági fogyasztónak az minősül, aki a jogszabályban meghatározott lakossági árszabás, illetve díjszabás alapján vehet és vesz igénybe energiaszolgáltatást.

Feljogosított fogyasztó

Feljogosított fogyasztó az a személy, aki szabad megállapodás alapján vásárol energiaterméket.

Továbbadási célú beszerzés

Amennyiben a beszerzés továbbadási célú, akkor az importkor nem kell megfizetni az adót, az adókötelezettség majd a forgalmazás későbbi fázisában keletkezik.

Hálózati engedélyes

Hálózati engedélyesnek a villamos energiáról és a földgázellátásról szóló törvények szerint a szállítási, átviteli vagy elosztási tevékenységet végző személy számít

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem