×

Szünidei diákmunka

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 64. számában (2003. június 15.)
A diákok egy része szívesen vállal, a munkaadók bizonyos – bár viszonylag szerény – köre pedig szívesen kínál munkát a szünidő alatt. A fiatalok általában két-három hetet dolgoznak egyhuzamban: jellemzően a könnyű fizikai munkát igénylő, esetleg irodai, illetve ügyfélszolgálati munkakörökben. Noha a legtöbb munkaadó diákszövetkezetekhez fordul, ha idénymunkás fiatalra van szüksége, azonban akad néhány, amely baráti, ismerősi kapcsolatok révén tölti be az átmenetileg üres, diákok foglalkoztatására is alkalmas álláshelyeket.

A munkáltatók egy része nem csupán a nyáron, de az egész esztendőben "fogadja" a diákokat, a tapasztalatok szerint a legtöbb iskolás mégis nyáron vállal munkát. Pataki Zoltán, az egyik budapesti diákszövetkezet, a Jobland marketinges munkatársa szerint a szünidőben gyakorlatilag minden általuk felajánlott tevékenység gazdára talál. Havonta több száz tanulónak kínálnak állást, s még az egyébként kevésbé keresett munkalehetőségek is elkelnek.

Szövetkezeti közvetítés

Kissé más véleményen van Tóth Sándor, a Műegyetemi Iskolaszövetkezet médiareferense, aki saját tapasztalataikra hivatkozva kifejti: a diákmunka nem csak nyári szezonális munkának számít, hiszen egész évben jelentős a foglalkoztatók érdeklődése, sőt, az igényelt létszámot tekintve inkább a március-április, valamint a november-december hónapok számítanak csúcsidőszaknak.

A munkaadók részéről ezt támasztja alá Babos György, a McDonald's Magyarország Étterem Hálózat humánerőforrás-igazgatója is, hiszen cégüknél szintén egész évben alkalmaznak diákokat. Gyimesiné dr. Etsedy Sarolta, a Magyar Posta Központi Regionális Igazgatósága igazgatója – hozzájuk tartozik Budapest, valamint Pest, Fejér és Komárom-Esztergom megye – viszont arról tájékoztat, hogy főleg a nyári szünidőben foglalkoztatnak diákokat, elsősorban középiskolásokat. A fiatalok ebben az időszakban érnek rá a leginkább, ugyanakkor a posta is szívesen fogadja őket ekkor, mert a vállalatnál ez egyben a szabadságolások időszaka. A Központi Postaigazgatóság területén tavaly 132 iskolást foglalkoztattak. Az Elektronikus Posta Központnál egész évben fogadják a fiatalokat, egyszerre általában 5-15 diákot alkalmaznak diákszövetkezeti közvetítéssel.

Képzettségi követelmények

Az biztos – állítja Tóth Sándor -, hogy nyáron bizonyos munkakörökben megszaporodnak a megkeresések. Ilyen a telefonügyeletesi, recepciós munkakör, illetve a titkárnői, irodai kisegítői, ügyeletes feladatok. Ezek a tevékenységek többnyire megkívánják a magasabb fokú képzettséget, nyelvtudást, szövegszerkesztői, táblázatkezelői ismeretet, gyakorlatot. Ezt azért kell hangsúlyozni, mert nyáron, az iskolák befejezése után tömegesen jelennek meg a középiskolás munkavállalók, akiknek nagyon nehéz jól fizető, az elvárásaiknak megfelelő munkát ajánlani.

Pataki Zoltán a legjellemzőbb nyári munkának a gyorséttermi tevékenységeket tartja, amelyre elég nagy az igény, s a munkaadók is szívesen fogadják a fiatalokat. A Jobland a Burger King étteremmel tartja a kapcsolatot, ahová számos fiatalt kiajánl. A McDonald'snál egész évben, folyamatosan alkalmazzák a diákokat. Tapasztalataik szerint sok fiatal ebből fedezi tanulmányai költségét. A McDonald'snál egyébként több olyan kolléga van, aki diákként kezdett el náluk dolgozni, majd ott indult a karrierje, s később vezető posztot töltött be egy étteremben.

A munkaadók többsége a diákszövetkezeteken keresztül keresi meg a dolgozni kívánó fiatalokat. A McDonald'snál egyébként azokat a tanulókat is egy diákszövetkezethez irányítják, akik az étteremben érdeklődnek az álláslehetőségekrők. A postához érkező fiatalok részint a postaforgalmi szakközépiskolákkal fennálló kapcsolat alapján, részint ismerősi, baráti alapon keresik meg az intézményt, hogy szívesen vállalnának munkát a nyári szünidőben. Másrészt a diákszövetkezetekkel tartanak fenn szoros kapcsolatot, amelyek kiközvetítik a nebulókat. Gyakoriak a visszatérő diákmunkavállalók, akik már az előző esztendőben is a postánál dolgoztak. Akadnak azonban olyanok is, akik a korábban náluk tevékenykedő fiatalok elmondása alapján vállalnak munkát a cégnél.

Jogszabályi feltételek

Az országban több diákszövetkezet működik: némelyek országos hálózattal rendelkeznek, mások viszont egy-egy régióban, nagyobb városban kínálnak munkát. A kellemetlen helyzetek elkerülése érdekében a diákoknak mindenképpen érdemes iskolaszövetkezeteken keresztül munkát keresniük, hiszen ezek minőségi munkákat ajánlanak – olyanokat, amelyekről kellően informálódtak – s egyfajta garanciát nyújtanak a fiataloknak. Elintézik az adminisztratív feladatokat, s ami a legfontosabb: az elvárásoknak megfelelő munkavégzés esetén kezeskednek a munkabér kifizetéséről. Az iskolaszövetkezetek garanciát vállalnak arra is, hogy a munkavégzés jogszerű legyen: ennek biztosítása érdekében szerződést kötnek a munkaadóval. Ez tartalmazza a munkavégzés helyét, idejét, időtartamát, a munkakört, illetve a bérezést.

Az iskolaszövetkezeteken keresztül történő munkavégzésnek törvényileg rögzített feltételei vannak. Ezek szerint kizárólag 17 éves kor feletti, nappali tagozatos jogviszonnyal rendelkező diákokat (középiskolás, főiskolás, egyetemista) foglalkoztatnak. Noha a 15. életévét betöltött tanuló is létesíthet munkaviszonyt, de kizárólag a nyári szünidőben, s a törvényes képviselője engedélyével. A Munka Törvénykönyve szerint éjszakai munkára (ügyeletre, készenlétre) fiatalkorú, azaz a 18 év alatti diák nem osztható be. A jelentősebb iskolaszövetkezetek, amelyek betartják a szabályokat, szigorúan kérik az iskolalátogatási igazolást is.

A munkavégzés előtt a munkavállaló diáknak szövetkezeti részjegyet kell jegyeznie, amelynek szokásos értéke 500 és 1000 forint között van. Az összeget az első fizetésből vonják le, és az utolsó kereset felvételét követően igényelhető vissza. A személyes adatokon kívül adóazonosítóra, taj-számra és bankszámlaszámra (mivel a legtöbb helyen a munkabéreket már csak banki átutalással fizetik ki) van szükség. Ezek beszerzésében a szülők, illetve az illetékes önkormányzati hivatalok tudnak segíteni. Bankszámla bármely bankban nyitható.

Frissített adatbázisok

A munkaszerződés kitöltése után a diák bármely álláshelyre jelentkezhet, amit az iskolaszövetkezet kínál. Amennyiben a hallgató nem talál azonnal alkalmas munkát, jelentkezhet az adatbázisba, vagy például a kategorizált levelezőlistákra is (így e-mailben is lehet értesítést küldeni). A nagyobb szövetkezetek aktuális ajánlataikat napi frissítésben a honlapjaikon is elhelyezik.

Fontos tennivaló, hogy a diákok munkavégzésük során vezessék, és a munkavezetővel írassák alá a jelenléti ívüket, hiszen ezzel igazolják, hogy dolgoztak. A fizetést minden ledolgozott hónapot követő hónap elején átutalják. A félreértések elkerülése végett a munkába állás előtt mindenképpen érdemes érdeklődni a bérezésről, valamint arról, hogy a keresetből milyen összegeket vonnak le (járulékok, szja).

A McDonald'snál a fiatalok ugyanolyan tréningen vesznek részt, mint az állandó kollégák. Semmilyen hátrányos megkülönböztetés nem érheti őket, sőt, igyekeznek minél többet tenni annak érdekében, hogy a diákok jól érezzék magukat.

Noha a bérezésről nem kívánt pontos információt adni a cég, annyit azonban elárultak, hogy az egész évben foglalkoztatott diákoknál a vállalati bérrendszert alkalmazzák, s ők ugyanúgy részt vesznek minden motivációs programon és eseményen, mint az állandó kollégák. Decemberben több értékes nyereményt, köztük egy személyautót is kisorsolnak a munkatársak között. A diákokat ebből az akcióból sem hagyják ki.

Néhány napos betanítás

Az egészségvédelmi, a tűzvédelmi, a munkavédelmi és a munkajogi előírások szintén ugyanúgy érvényesek a diákokra, mint másokra. Természetesen vannak bizonyos előírások, amelyeket az iskolások esetében még szigorúbban betartanak. Ilyen a munkaidő kezdete és vége, illetve a műszakok közötti és a műszak közbeni pihenőidő.

A posta olyan munkakörökben alkalmazza a diákokat, ahol – legfeljebb 1-2 napos betanítást követően – nagy biztonsággal elsajátítható és fizikailag sem megerőltető a feladat. Ilyen a kézi borítékolás, a gépkiszolgálás, a számítógépes adatrögzítés, a hírlapok és a reklámkiadványok kézbesítése, illetve a levélfeldolgozás bizonyos részei. A diákok bérezésénél a törvényben előírt minimálbért, a havi 50 ezer forintot veszik alapul, ennél kevesebbet senkinek sem fizethetnek. Az iskolások emellett étkezési hozzájárulásban is részesülnek.

A munkavédelmi és a munkajogi előírások ugyanúgy vonatkoznak a diákokra, mint az állandó postai dolgozókra. Az intézmény belső szabályzata szerint a diák munkavállalásához minden felvétel előtt kérik az iskola és a szülő írásos hozzájárulását. A fiataloknak is meg kell jelenniük az üzemorvos előtt, aki a munkakör betöltéséhez – az egészségügyi alkalmasság szempontjából – szakvéleményt ad.

Élen a gyorséttermek

A munkaadók és a szövetkezetek tapasztalatai szerint a cégek által leggyakrabban kínált álláslehetőség az adatrögzítés, az irodai és adminisztratív munkák, a telefonos ügyfélszolgálat, a csomagolás, a címkézés, a borítékolás, a könnyű fizikai munka, a hoszteszszolgálat, a szórólapok kiosztása, a plakátok ragasztása, a programkezelés, a szoftverek tesztelése, illetve a rendszergazda munkakör.

Tóth Sándor arra hívja fel a figyelmet, hogy többfajta munkát is kínálnak, mint amennyit végül a fiatalok betöltenek. Nyáron főleg a szórólapok kiosztása, az irodai munkák s a különféle helyettesítések az általánosak. Slágerszakma a tolmács és a fordító, hiszen e tevékenységekért az átlagosnál többet fizetnek a munkaadók. Igaz, ezek nagyobb szakértelmet is igényelnek. A jelentkezők többsége azonban a könnyű fizikai munkát választja.

A szövetkezetek tapasztalatai megegyeznek abban, hogy a fiatalok minél több pénzt szeretnének keresni aránylag kevés munkával. Ugyanakkor a munkakultúra sem minden esetben megfelelő. A Joblandnál szintén azok a tevékenységek számítanak slágernek, amelyek nyelvismerettel kapcsolatosak, de a számítógépes feladatok iránt is nagy az érdeklődés. A lehetőségek azonban korlátozottak, nem minden diáknak tudnak ilyesmit kínálni. Vannak ritkább diákmunkák is: ezek közé tartozik például a statisztálás és a pszichológiai kísérletben való részvétel. Nyáron a legtöbb munkát a gyorséttermek adják.

Kereseti viszonyok

A Műegyetemi Iskolaszövetkezet és a Jobland tapasztalatai szerint a diákoknak kifizetett bérek a munka jellegétől függően változóak. Az órabérek 400 forintnál kezdődnek, és a nagyobb szakmai tudást igénylő tevékenységek esetében – például fordítás, tolmácsolás – akár az 1500-2000 forintot is elérhetik. Az óradíjak bruttóban értendők, hiszen a diákok béréből is levonják az adókat, járulékokat.

Jellemző, hogy a diákok túlértékelik képességeiket, és sok pénzt akarnak keresni, kevés vagy – ellenkező esetben – kvalifikált munkával. Emiatt veszélyes vagy nehéz fizikai munkát, piszkos körülményeket, illetve nem egyértelmű elszámolási viszonyokat teremtő feladatokat – például szórólapok kiosztása, kérdőívek kitöltése – az iskolaszövetkezetek nem vállalnak el, illetve nem kínálnak a diákoknak.

Ha egy diák dolgozni kezd, s a munkaadóval nem köt szerződést, nincs biztosíték arra, hogy megkapja a bérét. Igaz, ez csak ritkán fordul elő, de a feltételek tisztázása végett érdemes írásban megállapodni. Az iskolaszövetkezeten keresztül végzett munkavégzés ilyen szempontból védelmet jelent, hiszen a foglalkoztatóval a szövetkezet áll szerződésben. Így a diák, aki az iskolaszövetkezettel kötött munkaszerződést – s amennyiben a kívánalmaknak megfelelően látta el a feladatát -, mindenképpen megkapja a járandóságát.

Minden cég kerülhet átmenetileg pénzzavarba, de a diákot ez nem érinti, ha iskolaszövetkezeten keresztül dolgozik. Ez utóbbiak természetesen – saját érdekükben is – előzetesen informálódnak a munkát felajánló cégről. Emellett nem vállalnak el vitára okot adó, kétes díjazású munkákat, így például a különféle jutalékos, kereskedelmi (házalós) tevékenységeket, kikérdezéseket.

Gyakorlati tudás

A diákszövetkezetek azt látják, hogy a diák munkavállalók nagy többsége év közben heti egy-két napot dolgozik, s ekképpen megkeres havi 25-30 ezer forintot. Nyáron viszont a fiatalok inkább egyhuzamban 2-3 hetet dolgoznak, ezzel is megalapozva a nyaralás költségeinek fedezetét. Jellemző az is, hogy az iskolások júniusban és júliusban vállalnak inkább munkát, az augusztust pedig pihenésre szánják. Év közben zömében az egyetemisták és a főiskolások vállalnak munkát, hétvégéken azonban a középiskolások is.

Az iskolaszövetkezet tapasztalatai szerint az informatikusok és az építészhallgatók könnyebben találnak szakmai jellegű elfoglaltságot, hiszen az ő tudásuk gyakorlatiasabb. A többiek inkább a klasszikusnak tekintett diákmunkákat vállalják el.

A Műegyetemi Iskolaszövetkezet diákmunkából származó árbevétele évről évre az inflációt meghaladóan növekszik, s ezzel együtt a dolgozók létszáma is bővül. Az elmúlt években azonban a fejlődés némileg megtorpant, ami egyrészt a gazdasági növekedés lassulására, másrészt a diákhitel bevezetésére vezethető vissza. Jelenleg mintegy 10 ezer regisztrált tagja van, közülük négyezren "aktívak", azaz olyanok, akik rendszeresen vagy alkalomszerűen dolgoznak. Havonta átlagosan 600 diák munkavállaló dolgozik a szövetkezet által felajánlott munkahelyeken.

Néhány diákmunka-szövetkezet és webcímük

A diákszövetkezet neve Internetcím Fő szolgáltatási terület

Diákmeló Iskolaszövetkezet www.diakmelo.hu Észak-Magyarország, Miskolc

Fürge Diák Iskolaszövetkezet www.furgediak.hu Megyeszékhelyek, Budapest

Job Land Diákszövetkezet www.diakmunka.hu Budapest

Jobb Kezek Diákszövetkezet www.jobbkezek.hu Budapest

Joker Diákszövetkezet www.joker-diak.hu Debrecen

Meló-Diák Országos Diákvállalkozási Hálózat www.melo-diak.hu országos hálózat

MinDDiák Szövetkezet www.minddiak.hu országos hálózat

Műegyetemi Iskolaszövetkezet www.muisz.hu Budapest

Pensum Iskolaszövetkezet www.pensum.hu Budapest

Rébusz Diákszövetkezet www.rebusz.hu Budapest, Debrecen, Szombathely

Student Diákszövetkezet www.student.hu Budapes

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem