A hitelprogram a következő két évben 120-150 milliárd forintnyi forrást bocsát rendelkezésre, s ebből a kis-, a közepes és a nagyvállalkozások egyaránt részesülhetnek. A felvehető hitelek – átlagosan – a beruházásokra fordított költségek 50-75 százalékát fedezik majd.
Kedvezményes kamat
A projekt keretében, a Széchenyi vállalkozásfejlesztési program részeként 40 milliárd forint – 10-150 millió forintos egyedi hitelnyújtással és a beruházások maximum 75 százalékos hitelfinanszírozása mellett – közvetlenül a mikro-, kis- és közepes vállalkozások beruházásait segíti. A kölcsönök kamata a három hónapos bankközi kamatlábnál 2,5 százalékkal magasabb, de a GKM a futamidő első két-három évében a jegybanki alapkamat 20 százalékának megfelelő kamattámogatást nyújt. Ez a forintalapú hitelek esetében a jelenlegi 8,4 százalékos kamatnál 1,3 százalékponttal alacsonyabb, 7,1 százalékos kamatot jelent. A programhoz a hitelgarancia-intézmények szolgáltatásai is igénybe vehetők.
A hitelnyújtás feltételei között ágazati megkötések nem szerepelnek: a konstrukció a mezőgazdaságon kívül kiterjed az ipar és az élelmiszeripar egészére, a szolgáltatásokra, továbbá a kutatásra, a műszaki fejlesztésre és mindazon egyéb ágazatokra, ahol az uniós versenyképesség technológiai beruházásokkal javítható. A hitelkonstrukciót a kereskedelmi bankokkal együttműködve vezetik be, olyan megoldásokkal, amelyek révén az említett hosszú lejáratú források további rövid és középlejáratú kölcsönökkel egészülhetnek ki. Így a 120-150 milliárd forintos program további 30-50 milliárd forintos kereskedelmi banki rövid és középlejáratú hitellel bővülhet.
Előtérben a foglalkoztatás
A projekt a versenyképes beruházások támogatásán túl a munkahelyteremtést is szolgálja. Ehhez – a pályázat keretei között igényelhető – állami támogatások is társíthatók. A hitel egyéb feltételei a kereskedelmi bankok kritériumaihoz és az állami támogatási rendszer követelményeihez illeszkednek. Az MFB Rt. a bankok számára a 150 millió forint alatti kölcsönökhöz 100 százalékos, az ennél nagyobb összegű hitelekhez – az illető pénzintézet igénye szerint – legfeljebb 50 százalékos kockázatvállalás mellett refinanszírozást biztosít, illetve közvetlenül finanszíroz. A program révén azonban csak meg nem kezdett beruházásokhoz igényelhető forrás, ugyanakkor a kölcsönkérelem egyidejűleg több finanszírozási területet is felölelhet.
A hitelkérelmek 150 millió forintig közvetlenül azokhoz a kereskedelmi bankokhoz nyújthatók be, amelyekkel az MFB együttműködési megállapodást ír alá. Az ügyfelek azonban a 150 millió forint feletti összeg igénylésekor a kereskedelmi bankokhoz is, illetve közvetlenül az MFB Rt.-hez is benyújthatják a kérelmüket.
A hitelprogram szakmai részleteinek kidolgozása kezdetét vette, majd március elejétől – az érintett minisztériumokkal, a kereskedelmi bankokkal, a kamarákkal és a szakmai szövetségekkel történő egyeztetéseket követően – elindulhat. A gazdasági kormányzat az új programtól a beruházások 3-4 százalékos bővülését, továbbá 20 ezer új munkahely létrejöttét várja.
Igénylési feltételekA hitelprogram keretében azok az eredményesen gazdálkodó, legalább egyéves múlttal rendelkező, piacképes termékeket előállító mikro-, kis- és középvállalkozások juthatnak forrásokhoz, amelyek foglalkoztatottainak létszáma legfeljebb 250 fő, illetve éves nettó árbevételük nem haladja meg a 40 millió eurónak megfelelő összeget. Feltétel továbbá, hogy mérlegfőösszegük legfeljebb 27 millió euróval azonos értékű legyen, továbbá értékelhető üzleti tervvel rendelkezzenek. (A pályázati feltételekkel és a kezdeti tapasztalatokal, kérdésekkel a következő számunkban részletesen foglalkozunk. |