A közpénzek útja
A közpénzek felhasználásának módja és mikéntje az egyik legfontosabb – ha nem is kizárólagos – fokmérője a demokratikusan működő társadalmaknak. E téren az állampolgárok joggal elvárják az átláthatóságot és a korrektséget, hiszen közös érdek, hogy az adóforintok jó célokat szolgálva, jó helyre kerüljenek. A közpénzek célszerű és hatékony elköltése ugyanakkor azt is garantálja, hogy a központi kormányzat és a helyi önkormányzatok számunkra kielégítő szolgáltatásokat nyújtsanak. Vigvári Andrásnak a témában megjelent könyve ahhoz segíti hozzá az olvasókat, hogy betekinthessenek a közpénzügyek szabályozásába, s kellő ismereteket szerezzenek az önkormányzati gazdálkodásról.
A fejezetekre tagolt munka mindenekelőtt az államháztartás funkciót taglalja, s felvázolja a központi költségvetés bevételeinek és kiadásainak főbb típusait. Ezután az adózási rendszer elveit és az adóztatás nemzetközi trendjeit, illetve az önkormányzati gazdálkodás sajátosságait, az Európai Unió pénzügypolitikáját, valamint az elemzési és az ellenőrzési feladatokat ismerhetjük meg.
A könyvben teret kap a feladat- és hatáskörök jogi szabályozásának részletezése, valamint az önkormányzati társulások működésének bemutatása. Gyakorlati szempontból igen hasznos, hogy a szerző ismerteti a beruházásokhoz, a fejlesztésekhez szükséges hitelek megszerzésének módját, sőt: a hazai helyzet mellett külföldi példákat is felsorakoztat.
r. Vígvári András: Közpénzügyek, kormányzati pénzügyek
KJK-KERSZÖV Jogi és Üzleti Kiadó Kft., Budapest, 2002. 380 oldal. Ára: 3500 forint + áfa
Nemzetközi adózás
A gazdasági és a kereskedelmi kapcsolatok bővülésével egyre több hazai vállalkozás működik külföldön, és fordítva: egyre több nemzetközi cég tevékenykedik Magyarországon. Ténykedjenek azonban bárhol is a cégek, fejlődésük egyik záloga a nemzetközi adózási szabályok ismerete. Az e témában – dr. Rácz Ildikó tollából – megjelent munka a külföldön tevékenykedő magyar vállalkozóknak, a hazánkban megtelepedett külhoni cégeknek, valamint a külföldieket foglalkoztató magyar munkaadóknak, nem utolsósorban pedig az adózási szakembereknek kínál hasznos információkat.
A szerző részletesen szól a kettős adóztatás elkerülését szabályozó nemzetközi egyezményekről, amelyek célja, hogy ugyanazon jövedelem után csak az egyik államban keletkezzen adózási kötelezettség. De megismerhetjük az egyenlő elbánás elvét biztosító rendelkezéseket, s az egyeztető eljárásokat a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményekben.
Mivel a külföldi működő tőke beáramlásának fontos szerepe van a magyar gazdaság versenyképességének javításában, ezért kedvezmények is megilletik a külföldi befektetőket. A könyvben ezekről is tájékozódhatnak az érdeklődők. Mint ahogyan megismerhetik az uniós adójog forrásait, az egyes adónemek harmonizációs folyamatát, illetve a kamat- és jogdíjfizetések, a megtakarítások adóztatásának harmonizációs célú javaslatait.
r. Rácz Ildikó: Nemzetközi adózás
Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Rt., Budapest, 2002. 260 oldal. Ára: 2780 forint
Sikeres vezetők
A sikeres vezetői módszereket taglaló szakirodalomban minden bizonnyal "felforgatónak" számít a Marcus Buckingham és Curt Coffman szerzőpáros által jegyzett munka. A könyv ugyanis azt állítja, hogy a világ legkiválóbb menedzserei rendre megszegik a hétköznapi bölcsesség szabályait. E vezetők sikerének titka, hogy igazi forradalmárok – legalábbis abban az értelemben, ahogyan újító szellemükkel elvetnek és felrúgnak mindent, ami megszokott egy munkahelyi szervezetben. Ezek az emberek – az aranyközép helyett – önálló és sajátos utat járnak, s erre késztetik munkatársaikat is.
Jóllehet a könyv üzenete kételyeket kelthet a megszokott módszerekhez ragaszkodó vezetőkben, azonban a mondandó hitelessége nem vonható kétségbe. Már csak azért sem, mert két, a Gallup Organization által – az elmúlt két évtizedben – végzett felmérésen alapul. Az egyik kutatás több mint egymillió munkavállaló, a másik nyolcvanezernél is több vezető megkérdezésére terjedt ki. A dolgozóktól azt tudakolták, hogy a tehetséges munkatársak mit várnak el a munkahelyüktől, míg a vezetőktől azt kérdezték, hogy a kiváló menedzserek miként választják ki munkatársaikat.
Nos, a válaszok sokaságából összeállt a kép, amely valójában a tehetség természetét világította meg. A tehetségét, amely utat követel magának, kilóg a sorból, irtózik a középszerűtől, és – olykor – még önmagával is konfliktusba kerül. Ám egy motiváló és segítő környezetben kibontakozik. Az üzleti sikerhez pedig "csak" ennyi kell.
arcus Buckingham-Curt Coffmann: Először is, szegd meg az összes szabályt!
Bagolyvár Könyvkiadó, Budapest, 2002
230 oldal. Ára: 3500 forint