A részmunkaidős foglalkoztatás elterjesztése
A 2017/2003. (II. 6.) Korm. határozat (Határozatok Tára 5. szám) az európai uniós jogharmonizációval összhangban rendelkezik a részmunkaidős foglalkoztatás hazai elterjedését gátló tényezők megszüntetéséről, illetőleg az azok felszámolása érdekében teendő intézkedésekről. Ilyen tényezők: az egészségügyi hozzájárulás, a nyugdíjra jogosító szolgálati idő, valamint a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset szabályai.
A tételes egészségügyi hozzájárulás – bár összege 2003-ban csökkent – a munkáltatók számára jelent terhet, mivel annak mértéke nem függ a munkaidőtől. Így ha egy teljes munkaidős munkavállaló helyett két részmunkaidős alkalmazására kerül sor, ez a tételes egészségügyi hozzájárulás terén dupla munkaerőköltséget jelent.
A nyugdíjra jogosító szolgálati idő, valamint a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset szabályai jelenlegi formájukban azon munkavállalók számára hátrányosak, akiknek a keresete részmunkaidőben dolgozva nem éri el a minimálbért, mivel ez esetben későbbi nyugdíjazásuk során kerülnek hátrányosabb helyzetbe annál, mintha például munkanélküli-ellátásban részesültek volna.
A fenti feladatmegszabó kormányhatározat alapján a szóban forgó társadalombiztosítási jogszabályok módosítása várható.
Elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program
A Magyar Közlöny 12. számában jelent meg az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program nyilvántartásba vételére irányuló eljárás rendjéről, valamint az eljárás kezdeményezéséért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj mértékéről szóló 5/2003. (II. 4.) PM rendelet. A személyijövedelemadó-törvény (1995. évi CXVII. törvény) 77/C § (19) bekezdése szerint a Pénzügyminisztérium veszi elismert programként nyilvántartásba a gazdasági társaság által kibocsátott, kizárólag saját munkavállalói és vezetői tisztségviselője által megszerezhető értékpapír kibocsátására irányuló programot.
Az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program szervezőjének a program nyilvántartásba vételére irányuló kérelmét a Pénzügyminisztérium Ügyfélszolgálati Irodájánál kapható nyomtatványon 6 példányban, magyar nyelven kell benyújtania. Az eljárás kezdeményezésének díja 500 ezer forint, melynek befizetését igazoló bizonylatmásolatot a kérelemhez kell csatolni. A díj pénzben, kizárólag belföldi bankszámláról, átutalással, a Pénzügyminisztérium Gazdálkodó Szervezet 1-0032000-01454055 számú számlájára fizethető be.
A szervező a kérelemhez mellékeli a programban részt venni kívánó magánszemélyek aláírási ívét, külön íven szerepeltetve a munkavállalókat és a vezető tisztségviselőket. Az aláírási ívnek tartalmaznia kell a program megnevezését, az ív megnyitásának és lezártának keltét. Az aláírási íven nyomtatott formában fel kell tüntetni a szervező adószámát, cégnevét, cégjegyzékszámát és székhelyét, illetve a magánszemély nevét és adóazonosító jelét. Az aláírási íven a magánszemély nyilatkozik az általa megszerezni kívánt értékpapírok névértékéről, nyilatkozik továbbá arról, hogy a program feltételeit megismerte, azok ismeretében kíván a programban részt venni, és ezen nyilatkozatait aláírásával látja el.
A 2003. február 4. óta hatályos rendelet külön szól azokról az esetekről, amelyekben a letétkezelő külföldi befektetési szolgáltató, valamint részletesen felsorolt személyi kör, összeférhetetlenség miatt nem szerezhet értékpapírt. Nem szerezhet értékpapírt a program keretében például:
– a szervező és a kibocsátó választott könyvvizsgálójának, felügyelőbizottsága tagjának közeli hozzátartozója,
– a szervező és a kibocsátó számviteli vezetője és azok közeli hozzátartozója.
A szervező nyilatkozik arról, hogy ő maga és a kibocsátó (illetve jogelődjük)
– a kérelem benyújtását megelőző legalább három üzleti évre vonatkozóan könyvvizsgálói záradékot is tartalmazó, a székhelye szerinti állam joga szerinti beszámolót hozott nyilvánosságra;
– a kérelem benyújtását megelőző három naptári éven belül és a kérelem benyújtásának évében a kérelem benyújtásáig nem állt csődeljárás vagy felszámolás (annak megfelelő, külföldi jog szerinti eljárás) hatálya alatt.
Külföldi munkavállalók
2003-ban Magyarországon egyidejűleg, engedéllyel 81 ezer külföldi foglalkoztatható – áll a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter közleményében. A bejelentett üres álláshelyek száma 2002. december 12-én 66 303 volt.
Energiaárak
Február 1-jén módosult mind a lakossági, mind pedig a közüzemi fogyasztók részére szolgáltatott villamos energia ára. A 3/2003. (I. 24.) GKM rendelet szerint a lakossági fogyasztók részére a közüzemi szolgáltató által szolgáltatott villamos energia legmagasabb díjai (áfa nélkül) a következők: "A" (lakossági általános) 23,70 forint/kWh, "B" (lakossági vezérelt, külön mért) 11,60 forint/kWh, "C" (villamosenergia-ipari) 6,60 forint/kWh.