×

HÍRVILÁG

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 61. számában (2003. március 15.)

Új vezető a munkaügyi tárca élén

Kiss Péter eddigi munkaügyi minisztert – aki a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) vezetését veszi át a lemondott Kiss Elemér helyett – Burány Sándor, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára követi a foglalkoztatáspolitikai tárca élén. A szakminisztérium új vezetője 1956-ban született, s 1987-ben, a Marx Károly Közgazdaság-tudományi Egyetem ipar karán szerzett diplomát. Pulay Gyula, a munkaügyi tárca közigazgatási államtitkára szintén a MeH-ben – ugyanazon a poszton – folytatja a munkáját. A kormányfő további változásokat is kezdeményezett a kormányban. Ezek szerint az újonnan létrehozandó európai uniós tárca nélküli miniszteri poszt betöltésére – május közepétől – Juhász Endrét, a Magyar Köztársaság főtárgyalóját kérte fel. A jelenlegi ismeretek szerint a területfejlesztés és a Nemzeti Fejlesztési Terv felügyelete ugyancsak a tárca nélküli miniszter hatáskörébe tartozik majd.

Megállapodás a bérekről

A villamosenergia-iparban tevékenykedő munkaadók és szakszervezetek februárban megegyeztek az ágazati keresetemelés mértékéről, illetve a jóléti-szociális ellátások reálértékének növeléséről. Ezek szerint a munkáltatók elfogadták a szakszervezetek által javasolt 4,5 százalékos reálbérnövelést. A felek megállapodtak abban is, hogy ez a mérték – amely megfelel az Országos Érdekegyeztető Tanács ajánlásának – az egyes cégeknél nem jelenthet 7 százaléknál alacsonyabb bruttó béremelést, kivéve, ha ebben az érintettek helyileg megegyeznek. A jóléti és szociális ellátásokat illetően 2,5 százalékos reálérték-növelést sikerült elérniük a munkavállalói szervezeteknek.

Munkaerő-piaci kiadások

A foglalkoztatáspolitikai tárca nyilvántartása szerint a Munkaerő-piaci Alap (MPA) tavaly csaknem 221,2 milliárd forintot használt fel, mely összeg számottevően meghaladja a 2001. évi 194,4 milliárd forintot. A kiadási tételek vizsgálatából kiderül, hogy az MPA elsősorban az aktív foglalkoztatási programokra áldozott nagyobb forrásokat. Ennek összege 57,7 milliárd forintot tett ki a múlt évben. Az állástalanok anyagi juttatásaira, így például a segélyezésre évente változó összeg jut, azonban a 2002-ben e célra elköltött 63,2 milliárd forint meghaladta az azt megelőző évi 56,6 milliárd forintot. A szakképzés feltételeinek javítását tavaly 18,6 milliárd forint szolgálta.

Elbocsátott dolgozók

A fővárosi és a megyei munkaügyi központok adatai szerint tavaly decemberben és az idei év januárjában – csoportos létszámleépítés keretében – összesen 7211 dolgozó elbocsátását jelentették be a munkáltatók. A legnagyobb létszámot érintő leépítésekre Fejér – 3552 dolgozó –, Veszprém – 1444 munkavállaló –, valamint Baranya és Nógrád megyében – 377, illetve 194 foglalkoztatott – került sor. A munkaügyi tárca tájékoztatása szerint ugyanakkor január és február folyamán mintegy száz cég jelezte, hogy több mint ötvennel kívánja növelni dolgozói létszámát.

Széchenyi program

A gazdasági tárca februárban közzétette a Széchenyi vállalkozásfejlesztési program idei – a cégek versenyképességét és uniós felkészülését segítő – pályázatait. A legnagyobb érdeklődésre a feldolgozóipari ágazatok és technológiák fejlesztésére irányuló pályázatok tarthatnak számot. Ezek sorában új gépek beszerzésére és új termék kifejlesztésére a támogatási mérték 30 százalékos, maximum 100 millió forint lehet. A kis- és középvállalkozások pályázhatnak továbbá üzleti tanácsadói szolgáltatások és korszerű vállalatirányítási rendszerek támogatására, valamint az ISO minőségirányítási rendszer bevezetésére.

Üzleti várakozások

A GKI Gazdaságkutató Rt. által – az Európai Unió támogatásával – készített kérdőíves felmérés szerint januárban jelentősen romlottak az üzleti szféra és a lakosság gazdasági várakozásai. Az iparban tevékenykedő munkáltatók az elmúlt időszak termelését a korábbinál valamivel jobbnak, a kilátásokat azonban kedvezőtlenebbnek tartották az év első hónapjában. Hasonlóképpen a rendelésekről is pesszimistán nyilatkoztak a megkérdezettek, de ezen belül exportkilátásaikat jobbnak ítélték meg. A lakosság gazdasági várakozásai szintén tovább romlottak: saját pénzügyi helyzetüket a decemberinél rosszabbnak látták, s a következő 12 hónap lehetőségeiről is hasonlóképpen nyilatkoztak.

Évkönyv a munka világáról

Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság-tudományi Kutatóközpontjának kiadásában megjelent a "Munkaerő-piaci tükör – 2002" évkönyv. A februárban bemutatott kiadvány egyebek közt a csatlakozással összefüggő foglalkoztatáspolitikai feladatokat taglalja, illetve megállapítja: ahhoz, hogy Magyarország 2010-re elérje az EU-ban célként kitűzött 70 százalékos foglalkoztatottsági szintet, egymillióval több embernek kellene dolgoznia. Szám szerint a 3,84 millióval szemben 4,8 millió foglalkoztatottra lenne szükség.

Együttműködési megállapodás

Az uniós csatlakozás előkészületeinek jegyében, a mikro- és kisvállalkozások informatikai felkészítése céljából együttműködési megállapodást kötött az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), illetve az MCOnet Kft. A februárban aláírt dokumentum értelmében a társaság vállalja, hogy – az internetes megjelenéshez, illetve az információközvetítéshez – internetszolgáltatásokat ad az IPOSZ tagszervezetei számára. A vállalkozói érdekképviselet viszont arra vállalt kötelezettséget, hogy az MCOnet Kft. szolgáltatásait ajánlja tagjainak. Az együttműködési kapcsolat barter jellegű és három évre szól.

Gazdasági szervezetek

A működő gazdasági szervezetek száma tavaly mintegy 21 ezerrel nőtt az előző évhez képest – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal. Ezek szerint a múlt év december végén – az előző évi 923 571-gyel szemben – 944 691 szervezet tevékenykedett Magyarországon. A múlt esztendő végén a társas vállalkozások aránya 44,8, míg az egyéni vállalkozások aránya 55,2 százalékot tett ki. Ami a területi megoszlást illeti, tavaly a társas vállalkozások többsége, 50,8 százaléka a közép-magyarországi régióban működött.

Sürgető reformok

Az Európai Bizottság javaslata szerint az uniós tagjelölt országoknak minél előbb meg kell hozniuk a foglalkoztatási ráta növeléséhez szükséges reformokat. A bizottság – amely a tagjelöltekről első ízben hozott nyilvánosságra munkaerő-piaci jelentést – Magyarországról egyebek közt megállapítja: sürgős intézkedésekre van szükség a munkaerő regionális és ágazati mobilitásának javítása érdekében, ennek hiánya ugyanis a gazdaság fékjévé válhat. A bizottság jelentése a továbbiakban azt is megállapítja, miszerint a társadalmi partnereknek hozzá kell járulniuk a foglalkoztatásbarát bérek kialakításához. Az elemzés a jövő feladataként jelöli meg az emberi tőke fejlesztését. A jelentés végül azt is megállapítja, hogy az Európai Unió pénzügyi támogatását egy sokkal aktívabb foglalkoztatáspolitika szolgálatába kell állítani.

SAPARD-pályázatok

Az agrárium szereplői az idén is pályázhatnak az uniós agrár- és vidékfejlesztési előcsatlakozási támogatásokat közvetítő SAPARD-programra. Az ez évi támogatási célok gyakorlatilag megegyeznek a múlt éviekkel. Ezek szerint források igényelhetők a mezőgazdasági vállalkozások beruházásainak támogatására, agrár- és halászati termékek feldolgozásának, illetve marketingjének fejlesztésére, továbbá a vidéki infrastruktúra javítására. A pályázati felhívás a február 27-én megjelent Magyar Mezőgazdaság című szaklap mellékletében, illetve a minisztérium honlapján olvasható. A korábbiakhoz képest változás, hogy ezentúl folyamatosan lehet benyújtani a pályázatokat, azaz nem lesz kikötve beadási határidő.

Fórum a távmunkáról

A kormány áprilisban vitatja meg, hogy milyen további támogatásokkal, adó- vagy más pénzügyi intézkedéssel segíthetné elő a távmunkahelyek létrehozását. A témában megtartott februári konferencián elhangzott az is, hogy a közeljövőben újabb pályázatok indulnak távmunkahelyek létesítésére. Az egyik az önfoglalkoztatók munkához jutását segíti, míg egy másik pályázat azoknak nyújt támogatást, akik a hagyományos munkahelyeket – létszámleépítés helyett – távmunkába szervezik át.

Információs irodák

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium az ország hat régiójában nyit olyan irodákat, amelyek – elsősorban – az információs társadalom létrehozására irányuló pályázatok elkészítéséhez nyújtanak segítséget. Március elejétől immár 500 közösségi helyen, úgynevezett "e-Magyarország ponton" lehet európai uniós információkhoz jutni, ám ezek száma 2004. május elsejéig 2004-re bővül. Ezzel gyakorlatilag elérhető, hogy a legfontosabb EU-s ismeretek az ország minden településére eljussanak.

Bővülő hitelkeret

Július elsejétől egymillió forintról ötmillióra emelkedik a Széchenyi kártyával felvehető hitel nagysága. Ezt az összeget azok igényelhetik, akiknek az évi árbevétele legalább 30 millió forint. Ez évtől ugyanakkor a kártya igénylése is egyszerűsödik: a cégkivonatok hitelesítését a kamarák is elvégzik. Ez idáig országosan összesen 3800-an igényelték a kártyát, s 2500 kérelmet fogadtak el.

 

Helyesbítés Foglalkozás-egészségügyi tarifák

A 2003. februári számunk 56. oldalán tévesen jelent meg a Magyar Orvosi Kamara Foglalkozás-egészségügyi Szekciójának a munkaadók által a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásokért fizetendő térítési díjak javaslata, amiért olvasóink elnézését kérjük.

Helyesen a 2003. évi személyenként ajánlott éves díjak a következők:

"A" kategória 14 300 Ft

"B" kategória 12 000 Ft

"C" kategória 9 500 Ft

"D" kategória 7 150 Ft

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem