×

Mai "vándormadarak"

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 56. számában (2002. október 15.)
A munkaerő-kölcsönzés – amely több évtizedes múltra tekint vissza a fejlett piacgazdaságokban – a foglalkoztatás elfogadott és mind ismertebb formája hazánkban is. Előnyeit elsősorban a multinacionális és a nagyobb, magyar tulajdonú cégek használják ki, ám a kis- és középvállalkozások is kerülhetnek olyan helyzetbe, amikor átmeneti munkaerőgondjaikat ezzel a módszerrel enyhíthetik. A kisebb cégek körében már csak azért is várható a kölcsönzés szélesebb körű elterjedése, mert rugalmas foglalkoztatási formáról van szó, amely költségkímélő, és csökkenti az adminisztrációs terheket is.

A munkaerő-kölcsönzéssel az Európai Unió egyes tagállamaiban a 60-as évek végén, a 70-es évek elején kezdtek élni a vállalatok. Előnyei csakhamar megmutatkoztak, hiszen Európa számára rendkívül fontos volt a növekedés és a versenyképesség fenntartása, és ennek megfelelően igény mutatkozott a rugalmas foglalkoztatási formák bevezetésére és elterjesztésére is – írja egy 1999-es tanulmányában dr. Kiss György, a téma szakértője, a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem tanára.

Kölcsönös előnyök

Mint a kutató kifejtette, a kölcsönzés az ügyletben részt vevő munkaadók és munkavállalók számára egyaránt előnyösnek bizonyult. E foglalkoztatási forma a megszokottól eltérő megoldást kínál például azokra az esetekre, amikor a vállalkozásoknak rendkívüli helyzetben kell munkavállalókat viszonylag rövid időre alkalmazniuk. A legegyszerűbb a speciális kölcsönzőcégek szolgáltatásainak az igénybevétele, meghatározott ellenérték fejében.

E sajátos feltételek között zajló munka elvégzésére munkavállalókban nem volt hiány. A magasan kvalifikáltak körében csakhamar kialakult az a réteg, amely – különböző meggondolásból – szívesen vállalta a tartósabb kötöttséggel nem járó, időszakos munkaviszonyt. De ez a forma azok körében is kedveltté vált, akik átmenetileg hagyták el a munkaerőpiacot – mint például a kisbabát váró nők, a kisgyermekes anyák, a tovább tanulók -, mert az elfoglaltság kiegészítette az otthoni munkát. Az alacsonyabban kvalifikáltak egyes rétegeinek ugyanakkor gyakran csak ez a foglalkoztatási modell kínált esélyt a munkaerőpiacon való megmaradásra.

Törvényi háttér

Hazánkban a Munka Törvénykönyve (Mt.) tavalyi módosításával született először külön szabályrendszer a munkaerő-kölcsönzésről. A jog korábban sem tiltotta ezt a tevékenységet, a cégek azonban mindinkább érezték az egységes szabályozás hiányát, a gyakran felmerülő vitás kérdések tisztázása, a piaci szereplők jogbiztonsága érdekében – mondja Molnárné dr. Nagy Ágnes, a Foglalkoztatási Hivatal jogi irodavezetője, aki maga is részt vett az Mt. új fejezetének összeállításában.

A törvény tehát immáron bő egy éve rögzíti – a többi között – a jogokat és a kötelezettségeket, a kölcsönbe adók és a kölcsönvevők, valamint a kölcsönbe adók és a munkavállalók közötti jogviszonyt. Az irodavezető úgy véli, hogy a nagyobb tanácsadó cégek vezetőinek tapasztalatait is felhasználó szabályozás általában kedvező fogadtatásra talált, és választ ad számos problémára.

Egyes esetekben tisztázatlan volt például a foglalkoztatott munkaviszonyának megszüntetése, illetve a felmondás indoklása. Naponta előfordul ugyanis, hogy a kölcsönbe adó – a kölcsönvevő igényét kielégítendő – meghatározott időre munkaszerződést köt adott számú munkavállalóval, de munka közben kiderül, hogy közülük néhány alkalmatlan a feladatra. De hogyan, milyen megalapozott indokra hivatkozva mondjon fel nekik a kölcsönbe adó? Vagy: gyakori vita tárgya volt, hogy kinek a kötelessége munkavédelmi oktatásban részesíteni a munkavállalót, ki felel érte munkahelyi baleset esetén, kinek a kötelezettsége a munkavégzéshez szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálatok elvégeztetése, illetve költségeinek a viselése. Ilyen és hasonló ügyekben is eligazítást ad a törvénymódosítás.

Kötelező nyilvántartás

Más jellegű, de ugyancsak évek óta visszatérő gond volt, hogy – ellentétben a legtöbb fejlett országgal – a munkaügyi kormányzat nem rendelkezett átfogó statisztikai ismeretekkel a hazai munkaerő-kölcsönzésről. Ezt a hiányt kormányrendelet pótolta, amely meghatározza a közvetítő, illetve kölcsönzőcégek működési feltételeit, és kötelezően előírja nyilvántartásba vételüket a munkaügyi központoknál. Újdonság az adatszolgáltatási kötelezettség is. A cégeknek anonim módon a tárgyévi tevékenységről a tárgyévet követő január 31-éig tájékoztatást kell adniuk – a többi között – arról, hogy milyen munkakörökbe, mennyi időre és milyen havi keresettel, hány munkavállalót kölcsönöztek.

Az első hiteles adatok az idei esztendőről 2003 januárjában állnak majd rendelkezésre, és a jogi szabályozás első évi tapasztalatairól is akkor kap képet a Foglalkoztatási Hivatal – mondja az irodavezető. Az viszont már most is tudható, mennyi közvetítő- és kölcsönzőcég működik ma Magyarországon, legalábbis: hány regisztráltatta magát.

Gerlei Ferenc, a hivatal szakfőtanácsosa elmondta: a kormányrendelet megjelenését követően 473 munkaerő-közvetítő magáncég tett eleget bejelentkezési kötelezettségének. Időközben különböző okból 65 kérte törlését a névsorból, így az idén június végére számuk 408-ra apadt. Közülük 206-ot a fővárosban jegyeztek be. Többen nemcsak közvetítenek, hanem kölcsönöznek is. A kifejezetten munkaerő-kölcsönzésből élő cégek száma 175, ebből 65 fővárosi székhelyű. Az elmúlt év során – összesen – mindössze 5 szüntette meg a működését. Napjainkban újak alig-alig alakulnak – jegyzi meg a szakfőtanácsos.

Megtakarított forintok

Hazánkban a 80-as évek közepétől honosodott meg a kölcsönzés, de nagyobb arányban a rendszerváltozás után terjedt el. A multinacionális termelővállalatok betelepedésével egy időben jelentek meg a nagy nemzetközi kölcsönzőcégek, és a maguk gazdaságilag előnyös ténykedésén túl egyben sajátos megoldási lehetőséget is kínáltak az akkor már nagyarányú munkanélküliséggel küszködő munkaerő-piac számára. Csodát persze nem műveltek, de társadalmi hasznosságukat kevesen kérdőjelezték meg. És ez így van a mai napig.

A hazánkban elsőként megtelepedő, amerikai kötődésű Manpower tevékenységének 80 százalékát jelenleg is fő profilja, a kölcsönzés teszi ki, a többi a hagyományos munkaerő-közvetítésé és a tanácsadásé. Kovács Ildikó igazgató szerint ügyfeleik nagy része a szolgáltatási, a banki szférából és a termelőcégek közül kerül ki. Nagyjából fele-fele arányban bocsátanak partnereik rendelkezésére fizikai és szellemi tevékenységet végző munkavállalókat. A szezonális munkák idején, a nyári hónapokban az arány természetesen a fizikai dolgozók javára tolódik el.

Adatbázisukban több ezer munkára jelentkező, elhelyezkedésre váró neve szerepel, közülük mintegy 500-an tartósan élnek abból és úgy, hogy hosszabb-rövidebb ideig különböző cégeknél kölcsönben dolgoznak. Ennek fejében korrekt, bejelentett állásuk, bevallott, tisztességes jövedelmük van, társadalombiztosítási és nyugdíjjárulékot, egészségügyi hozzájárulást, adót fizetnek. Munkahelyük a kölcsönzőcég, munkáltatójuk a Manpower.

Mint Kovács Ildikó mondja, a nagyobb vállalatoknak általában nincs lehetőségük arra, hogy időben és azonnal reagáljanak egy-egy váratlan, nem tervezett megrendelésre. Idejük sincs a keresésre, és végképp nincs elegendő szakemberük a jelentkezők tesztelésére és kiválasztására. A néhány hétre vagy hónapra felvett dolgozók munkaügyi adminisztrációja pedig nagy időráfordítást, rugalmasságot és precizitást igényel. A többletmunka teljesítése után a pluszmunkaerő elbocsátása költséges és körülményes. Így inkább a már ismert és bizonyított munkaerő-kölcsönzőhöz fordulnak, és megbízási szerződés formájában csak arra az időre kötik le a dolgozót, amennyire feltétlenül szükségük van. Ha közben befutna egy újabb feladat, legfeljebb meghosszabbítják a szerződést.

A kikölcsönzött munkatárssal nincs sok tennivalójuk, néhány óra alatt megismertetik velük az üzemet, és aki nem felel meg, ahelyett újat kérnek. Egy telefon, és a kölcsönzők minden vita nélkül teljesítik a kívánságukat.

Élénkülő érdeklődés

A vállalatok általában néhány hónapos határidőket jelölnek meg, de nagyobb cégekkel gyakori az egyéves keretmegállapodás. A hosszú távú, többéves együttműködés mindkét félnek kifizetődőbb. Ami a tarifákat illeti: azok a vállalatok, amelyek már ismerik a Manpower szolgáltatásainak színvonalát, nem sokallják az árakat. Mások viszont, megtudván a kölcsönzési díjakat, gyakran nem mérlegelik az árban érvényesített járulékokat, amelyeket a kölcsönbe adónak ki kell fizetnie, és így elállnak az üzlettől. Mint utóbb kiderül, valójában azért, mert olcsóbb, bár nem feltétlenül megbízható és teljesen legális vállalkozásokat találnak a piacon.

Néhány éve ugyanis megnőtt a vállalatok – és köztük a kis- és középvállalkozások – érdeklődése a kölcsönzés iránt, és sok magán-munkaerőközvetítő, illetve iskolaszövetkezet hamar meglátta benne a maga számára a nagy üzletet. Bár a Munka Törvénykönyve 2001. július elsejei hatállyal szabályozta e cégek működését és a kölcsönzést, de míg a jó hírű, magukra valamit is adó közvetítők-kölcsönzők betartják az előírásokat, egyesek változatlanul manipulálják a piacot. Jellemző, hogy a nyári útépítések munkásai Magyarországon szinte teljesen kiesnek a legális kölcsönzésből, miközben – például – Franciaországban az autópályákat legalább 40 százalékban kölcsönmunkaerővel építik meg.

Hátrányból előny

A Workplus Munkatárs-közvetítő, Személyügyi és Vezetési Tanácsadó Kft. az első olyan, tisztán magyar tulajdonú cég, amely – közvetlenül a társadalmi-gazdasági változások után megalakulva – a klasszikus közvetítés mellett a kölcsönzést is felvette tevékenységi körébe. Néhány éve szolgáltatásaikban még fele-fele arányban volt jelen mindkét tevékenység, mára azonban a kölcsönzés némileg hátrébb szorult. Varga Krisztina ügyvezető igazgató nem vonja kétségbe, hogy a legszabályosabban, a legtisztességesebb körülmények között végzett munkaerő-kölcsönzés is jó üzlet, még akkor is, ha a partner néha elfelejti átutalni a számla ellenértékét, de a Workplusnál valamiképpen a közvetítés-tanácsadás maradt, lett ismét – a kezdetekhez hasonlóan – a húzóágazat.

A tevékenységi területek azonban kapcsolódnak egymáshoz. Többezres adatbankjukban például százával szerepelnek olyan jelentkezők, akik eredetileg tartós főmunkahely reményében keresték fel az irodát. Varga Krisztina és munkatársai ugyan e téren "nem ismernek lehetetlent", mégis nagyon sokszor kényszerültek az ügyfél türelmét kérni hosszabb időre, vagy tanácstalanul széttárni a karjukat. Illetve felajánlani a kölcsönmunka lehetőségét.

A maguk akaratán és hibáján kívül állástalanná váltak számára kétségtelenül nem éppen ideális megoldás a némi bizonytalanságot magában rejtő, nagyobb pszichés megterheléssel járó kölcsönzés – ismeri el Varga Krisztina -, átmeneti megoldásnak azonban jó lehet. Mi több, a hátrány sokszor előnnyé is változtatható.

Munkahelyi klíma

Ilyen előny például, hogy e modern vándormadarak sokféle vállalati kultúrával ismerkednek meg, sokrétű tapasztalatra tesznek szert, a különböző munkakörülmények között is feltalálják magukat, s viszonylag könnyen alkalmazkodnak a különböző munkafeltételekhez. Nem véletlen tehát, ha a kölcsönvevő vállalatok – meglehetősen gyakran – "igazi" főállást ajánlanak fel a számukra, persze nem tekintve el a pénzügyi kérdések tisztázásakor a közvetítő-kölcsönző cég szerepétől.

Az ügyvezető igazgató úgy véli, hogy a munkaerő-kölcsönzés kapcsán néhány, korábban általánosan használt fogalom napjainkban nem vagy csak erősen új értelmezésben kerül elő. Jogos például az a kérdés is, hogy vajon milyen szerepe lehet a teljesítmények növelésében a munkahelyi közösségnek, a szolidaritásnak, a helyismeretnek és más hasonló tényezőnek, ha a foglalkoztatottak pusztán átmenetinek tekintik a munkahelyüket. Lehetne azt válaszolni – mondja Varga Krisztina -, hogy a kölcsön-munkavállalók túlnyomó többsége betanított dolgozó, és kétségtelen, az asszonyok például a szalag mellett akkor is pontosan a helyükre illesztik a mikrocsipet, ha történetesen a megszokottnál katonásabb hangnemben kapják munkavezetőjüktől az utasításokat. Mégis, azoknál az üzemeknél működik igazán jól a kölcsönzés, ahol a házigazdáknak saját vállalati kultúrájukból adódóan tartásuk van. Más szóval: ahol nem sajnálnak időt, energiát fordítani az újonnan jöttekre, ahol segítik őket a beilleszkedésben. S ha sikerül megtalálni velük a hangot, kiépíteni az emberi-kollegális kapcsolatokat, akkor eredményes és akár állandó munkaviszony is következhet mindebből. A munkaerő-kölcsönzés tehát egyfajta áttételes munkaközvetítésnek is tekinthető – vonja le a következtetést a szakember.

Szigorú feltételek

A munkaerő-kölcsönzés felfutóban van Magyarországon – vélekedik Szűcs László, a Multi-Man Személyzeti Tanácsadó Kft. vezető tanácsadója is. A kft.-nél nyolcadik éve ez csak kiegészítő tevékenység, jóllehet 650-700 munkavállalót kölcsönöznek ki vállalatokhoz, intézményekhez hónapról hónapra. Két éve külön leánycéget is létrehoztak erre a feladatra.

A törvény szigorú feltételeket szabott a cégek regisztrációjához, az alapításhoz és a működésükhöz – mondja a szakember -, másrészt a kölcsönmunkát tartalmilag közelítette a munkaviszony felé. Azt is üdvözölni lehet, hogy a jogszabály megnövelte a kölcsönvevő felelősségét az ügyletben. Olyan bekezdések is bekerültek azonban a törvénybe, amelyek nem segítik a kölcsönzés népszerűbbé válását, sőt: érthetetlenek és megmagyarázhatatlanok. A próbaidőt például kizárja a törvény, pedig ez ma már a főállású munkaviszony természetes velejárója, és valószínűleg nem kellően átgondolt az egységes, 15 napos felmondási idő előírása sem.

Mindent összevetve, azért a kölcsönzés stabil alapokat ad, és tisztes bevételt hoz a cégnek – állítja Szűcs László. A lehetőséggel a vállalatok mind szélesebb köre él, mert ez a foglalkoztatási forma rugalmasan igazodik a piac igényeihez, gazdaságos, és rengeteg adminisztrációt levesz a termelővállalatok, az intézmények válláról. A multinacionális és a kizárólag magyar érdekeltségű nagyvállalatok zöme mindezt már régen felismerte.

A Multi-Man partnerei között azonban mindinkább felbukkannak kis- és középkategóriájú vállalkozások is, igaz, messze nem olyan arányban, mint amilyen helyet elfoglalnak a gazdasági életben. A tapasztalatok szerint e kör cégei a váratlan, hirtelen támadt munkaerőigények kielégítésére ma még inkább felveszik a munkavállalókat, próbaidővel, azután pedig, ha fölöslegessé válnak, megszabadulnak tőlük.

Készségek és referenciák

Kassai Róbert, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) alelnöke szerint a kis- és középvállalkozások legnépesebb szakmai szervezetének tagjai jelenleg – sajnálatos módon – még nemigen kerülnek olyan helyzetbe, hogy a megrendelések mennyisége váratlanul és olyannyira megnőne, hogy ahhoz szakembert vagy segédmunkást kellene kölcsönözniük. Bár az építőiparban jellemző az időszakos munkaerőigény, ezeknek a vállalkozásoknak megvannak a kialakult sajátos módszereik, ahogyan az idénymunkásokat "előteremtik". Ezek között aligha meghatározó a kölcsönzés.

Pedig milyen jó lenne, ha a piac számukra kedvező mozgásai akár rákényszerítenék az IPOSZ tagjait a foglalkoztatásnak erre a formájára – mondja az alelnök. Ha mégis bekövetkezne ez a helyzet, akkor viszont a kölcsönzőknek nagyon-nagyon korrektül és szoros szabályok szerint kellene működniük. Ahhoz, hogy a jobb nevű iparosok, a patinás manufaktúrák befogadják a kölcsönmunkást, olyan referenciát kellene felmutatniuk, és olyan szaktudást, készséget bizonyítaniuk, amilyennel ma csak nagyon kevesen rendelkeznek.

Az iparosok, illetve az IPOSZ érdekkörébe tartozó vállalkozások egyébként a nagyon ritkán előforduló rendkívüli helyzeteket manapság többnyire még úgy oldják meg, hogy "segítségért" elmennek a másik vállalkozóhoz, és megosztják a munkát velük – mondja Kassai Róbert.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem