×

Javuló foglalkoztatás

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 48. számában (2002. január 15.)
Ebben az évben nem várható a foglalkoztatás látványos bővülése – állítják egybehangzóan a munkaadói és a munkavállalói szervezetek. A munkáltatókra nehezedő közterhek, a minimálbér drasztikus megemelése, illetve a gazdasági bővülés lassulása kedvezőtlenül hat a munkahelyteremtésre, sőt: bizonyos ágazatokban és régiókban még az álláshelyek megőrzése is komoly erőfeszítéseket igényelhet majd. A munka világának szereplőivel szemben a kormányzat megítélése szerint minden esély megvan rá, hogy a foglalkoztatási szint emelkedjék: elsősorban az aktív munkaerő-piaci eszközök alkalmazása, illetve a rendelkezésre álló pénzek célirányos felhasználása révén.

A forráselosztás hatékonyságát javítani kell

A foglalkoztatással kapcsolatos feladatokat a tavaly júliusban módosított foglalkoztatási törvény jelöli ki – mondta Tóth László, a Gazdasági Minisztérium (GM) főosztályvezetője. A törvénymódosítás egyfelől meghatározza a Foglalkoztatási Hivatal feladatait – egyebek közt a munkanélküli-ellátásokkal, a foglalkoztatási támogatásokkal kapcsolatos teendőit –, másfelől kijelöli a munkaerő-piaci képzés támogatásának új irányait is. Az új szabályozás alapján ugyanis a fiatalok, a gyes, a gyed és a gyet ellátásában részesülők képzése akkor is támogatható, ha előzőleg nem kerültek munkanélküli-nyilvántartásba.

\"Azzal, hogy a foglalkoztatáspolitikát elválasztották a szociálpolitikától, tágabb tere nyílt a piaci hatások figyelembevételének. Ezért az a feladatunk, hogy olyan foglalkoztatási programokat támogassunk, amelyekre a munkaadóknak szükségük van, és ne feleslegesen képezzük a munkanélkülieket. Ugyanakkor igyekszünk fokozatosan arra törekedni, hogy a munkaadókkal bővítsük az együttműködési lehetőségeket. Ennek szellemében már módosítottuk a munkaerő-piaci aktív eszközök rendszerét, és folyamatosan javítjuk a források elosztásának hatékonyságát. Kiemelten támogatjuk a munkahelyteremtést, a képzéseket, az átképzéseket, és ezen belül is nagy figyelmet fordítunk az informatikai kultúra fejlesztésére\" – állítja Tóth László. Hozzáteszi: a gazdasági növekedéssel az elmúlt három évben a foglalkoztatás is bővült, 2000-ben az aktív foglalkoztatottak száma 3849 ezer volt, 85 ezerrel több férfi és 122 ezerrel több nő dolgozott Magyarországon, mint 1997-ben. Az aktív munkaerő-piaci eszközökkel tavaly 190 ezer embert sikerült elérni.

A statisztikák szerint a magyar gazdaság növekedési üteme jelentősen meghaladja az európai átlagot. Ebből az következik, hogy tartós bővülés esetén a foglalkoztatottak számának is növekednie kell, és hatékonyabb lehet a munkaerő felhasználása is. Ha viszont ez valóban így lesz, akkor a Foglalkoztatási Hivatal abban kíván segíteni, hogy a gazdaság, illetve a vállalkozások igényeinek megfelelő képzettségű humán erőforrás álljon rendelkezésre. A felnőttképzési törvényt már e szempontok szellemében terjesztették a parlament elé. Célja, hogy rendszerezze, és anyagilag támogassa egy olyan egységes felnőttképzési ágazat kialakulását, amelyben lehetővé válik az egész életet átívelő tanulás.

A kérdésre, melyek a foglalkoztatáspolitika 2002-re érvényes célkitűzései, Tóth László a munkaerő versenyképességének javítását, a területi munkaerő-piaci különbségek további csökkentését, a foglalkoztatás bővítését, az illegális munka visszaszorítását, a munkahelyteremtés támogatását s a tartós munkanélküliség kialakulásának megakadályozását említette. A főosztályvezető szerint fontos feladat a munkáltatók és a munkavállalók alkalmazkodóképességének javítása, mégpedig a munkaerőigény hatékony felmérésével. Olyan munkajogi szabályozást dolgoznak ki, amely elősegíti az önfoglalkoztatást, a részmunkaidős és a határozott idejű foglalkoztatást, valamint az alkalmi és a távmunka vállalását. Fejlesztik az Állami Foglalkoztatási Szolgálatot, bevonják a szociális partnereket a foglalkoztatáspolitika fejlesztésébe és végrehajtásába, figyelik a foglalkoztatási ráta alakulását. Elemzik a minimálbér munkaerő-piaci hatását, a különféle adózási és ellátási rendszerek közötti kölcsönhatást, és fokozottan figyelnek a foglalkoztatási szint nemek közötti különbségének csökkentésére, valamint a családbarát foglalkoztatási formák kialakítására.

Januártól elbocsátások várhatók

A Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) tagjai számára – a foglalkoztatást tekintve – kedvező a Munka Törvénykönyve egyes passzusainak változása, azonban kedvezőtlen a minimálbér emelése – állítja Károlyi Miklós, a VOSZ főtitkára.

Véleménye szerint a minimálbérrel kapcsolatban alapvető probléma, hogy a kormány eleve beépítette a kétéves költségvetésbe, s a két év alatt gyakorlatilag megduplázódott a legkisebb bér. Ha lett volna átmeneti szabály – vagyis a kormány vállalta volna a terhek megosztását –, úgy a vállalkozásoknak kevesebb gondjuk lenne. Az ellentételezésre pedig futotta volna, már csak azért is, mert minden 3 forint béremelésből 2 forint visszakerül a költségvetésbe. Ez tavaly mintegy 280 milliárd, az idén pedig több mint 300 milliárd forint többletbevételt jelent. A vállalkozások rendkívül nehezen tudták \"kigazdálkodni\" a 2001-es minimálbér-emelést. Egyrészt fel kellett használniuk a tartalékaikat, másrészt olyan foglalkoztatási megoldásokat választottak, mint például a csökkentett munkaidő, vagy a munkaviszony helyett a vállalkozói szerződések. Ám e technikákkal minden lehetőségüket kimerítették, és már jól látható, hogy januártól reális a veszélye egy elbocsátási hullámnak. És ez még csak a 40 ezer forintos minimálbér hatása. Az 50 ezer forintra emelt összegről és annak hatásairól korai lenne szólni. \"De mindezek alapján állíthatom, hogy a Vállalkozók Országos Szövetsége nem osztja a kormány optimizmusát, mert az olyan statisztikán alapul, amelyre nincs adat. Vagyis nem mérik az 5 főnél kevesebb dolgozót alkalmazó foglalkoztatókat, holott a minimálbéresek 80 százalékát ezeknél a kis- és kényszervállalkozásoknál alkalmazzák – hangsúlyozta Károlyi Miklós.

A kötelező legkisebb bér megemelésével ugyanakkor az átlagbérek jelentős mértékű növelése is meghiúsult. Ha erre mégis sor kerül, akkor ez csak az elbocsátások, illetve a munkaszerződések vállalkozói szerződésekkel való kiváltása révén valósulhat meg. Az elbocsátások mellett megfigyelhető az is, hogy – a magas közterhek miatt – némely vállalkozás Budapestről vidékre, illetve a külföldi befektetők közül egyesek más országba települnek át.

A Munka Törvénykönyve módosítása tekintetében viszont a VOSZ úgy látja, hogy a rugalmasabb munkaidő-gazdálkodás kedvező a vállalkozásoknak.

Évek óta hasonló gondok jelennek meg

Annak ellenére, hogy a statisztikai adatok és a kormány jelentései a gazdaság növekedéséről szólnak, nincs ok az optimizmusra – mondja Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) alelnöke. Noha a statisztikai adatok szerint az elmúlt három évben dinamikus gazdasági növekedés következett be Magyarországon, ezzel szemben az alkalmazottak számának növekedése messze elmarad a gazdaság bővülésétől. Jelzi ezt, hogy 2000-ben, az 5 százalékos GDP mellett, mindössze 1,5 százalékos növekedést regisztráltak a foglalkoztatottak számában.

A hazai foglalkoztatás gyakorlatilag egy évtizede hasonló gondokkal küszködik, nevezetesen a munkanélküliséggel, amely a foglalkoztatás bővülése ellenére a különböző térségekben szinte változatlan. Megmaradtak a régiós különbségek is, hiszen az elmaradott és a fejlett térségek közötti munkanélküliségben nemritkán kétszeres különbség is van.

Wittich Tamás úgy véli, ha az európai foglalkoztatási szintet vesszük figyelembe, akkor is 10 százalékkal alatta vagyunk, a teljes foglalkoztatás pedig – amely célként fogalmazódott meg – egyelőre elérhetetlennek tűnik. Ha pedig az Európai Unió 69 százalékos foglalkoztatási szintjét kívánjuk elérni, akkor néhány éven belül 350-400 ezer fős létszámbővítésre lenne szükség a foglalkoztatottak körében. Ezt az államnak aktívabban – infrastrukturális beruházásokkal, állami megrendelésekkel és a multinacionális cégek munkahelyteremtésre kötelezésével – kellene támogatnia.

Ami pedig a 2002-es kilátásokat illeti, a szakszervezeti vezető kifejtette: egyelőre csak a bizonytalanságot érzékelik. Figyelmeztető jel, hogy visszaestek a beruházások, s 2001-ben sokkal több embert bocsátottak el, mint az előző év azonos időszakában. A nagyvállalatok, mint a Videoton, a Rába, a Graboplast, a Győri Keksz, több száz fős elbocsátást jelentett be. Az 50 ezer forintra emelt minimálbér várható hatásairól Wittich Tamás elmondta: ez mindenképpen a szakképzetleneket sújtja.

E hatás ellensúlyozására meg kellene teremteni az egész életen át tartó tanulás feltételeit. A minimálbér-kompenzációval kapcsolatban a szakszervezetnek az az álláspontja, hogy a kompenzáció során nem a járulék ellentételezését kell alapul venni, hanem a többletköltséget. Ha ez utóbbi bizonyos százaléka a kompenzáció, akkor az a legnehezebb helyzetben lévő cégeken is segíthet.

Az uniós bérekről a szakszervezeti vezető elmondta: a magyar munkavállalók keresete az uniós bérek tíz százalékát sem éri el. A csatlakozáskor ez a bérfeszültség komoly problémákat jelenthet, mert a képzett magyar munkaerő külföldre vándorolhat.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem