×

Szolgálati lakás

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 47. számában (2001. december 15.)
Melyek a munkaszerződés és a lakásbérleti/lakáshasználati szerződés neuralgikus pontjai, mire ügyeljen a cégvezető, ha a személyi alapbéren felüli juttatásként lakást biztosít a társasággal munkaviszonyban álló ügyvezetőnek vagy egyéb alkalmazottjának?

Az elmúlt 10 évben visszatérő rendszerességgel olvashattunk a napilapok hasábjain a Belügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium dolgozói vagy a házmesterek szolgálati lakásaival kapcsolatos dilemmákról, megoldatlan vagy rosszul megoldott helyzetekről, szabályozási hiányosságokról. Történt ez annak ellenére, hogy az említett köztisztviselők, közalkalmazottak szolgálati lakásainak kiutalását, szerződéses feltételeit külön rendeletek szabályozzák beható részletességgel.

Mi a helyzet azonban az olyan szolgálati lakásokkal, melyeket nem valamely minisztérium, fegyveres vagy rendvédelmi szerv, hanem egy "mezei" gazdálkodó szervezet kíván biztosítani a munkavállalója részére, pusztán a cég lehetőségei alapján, a munkavállaló munkakörére, beosztására tekintettel?

Az ilyen tartalmú munkaszerződés megkötésekor a Munka Törvénykönyvén (Mt.) kívül a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) és a lakástörvény (Ltv.) rendelkezéseit is szem előtt kell tartani.

A munkaszerződésben biztosított szolgálati lakás, jellegét tekintve, leginkább a "céges" mobiltelefonhoz vagy a cégautóhoz hasonlítható, egyfajta munkabéren felüli, avagy szociális juttatás. A szerződés megkötésekor figyelemmel kell lenni az alábbi szempontokra:

  • van-e a munkaszerződésben próbaidő,
  • a munkaviszony határozott vagy határozatlan idejű-e,
  • hogyan alakul a munkavállalóval együtt élő családtagok lakáshasználata,
  • hogyan alakul a lakáshasználat a munkaviszony megszűnése esetén.

A szerződés alakja

A szolgálati lakásra vonatkozó szerződés részleteit ajánlatos a munkaszerződéstől külön – annak elválaszthatatlan mellékletét képező – szerződésben rögzíteni. A munkaszerződés munkabérre és egyéb juttatásokra vonatkozó rendelkezéseinél elegendő csupán utalni a szerződésre. Ebből az is következik, hogy – bár jogszabály nem teszi kötelezővé a szerződés írásba foglalását (az állami és az önkormányzati lakások kivételével), tehát érvényesen létrejöhet szóban vagy akár ráutaló magatartással is, mégis – arra kell törekednünk, hogy írásos megállapodás készüljön.

A szerződés tartalma

A szerződést a munkáltató köti meg a munkavállalóval. Helyes, ha megjelöljük, hogy a lakás kinek a tulajdonában áll, mert a tulajdonos nem mindig azonos a munkáltatóval. Az ingatlan címe és helyrajzi száma mellett célszerű a lakás alapterületének megjelölése és helyiségeinek felsorolása is. Amennyiben a lakáshoz egyéb helyiségek is (pl. garázs) tartoznak, ezeket külön nevesítsük a szerződésben!

Pontosan rögzíteni kell, hogy a lakásért és a hozzá tartozó helyiségekért kell-e fizetni, ha igen mennyit, mikor és milyen módon. Hasonlóképp meg kell állapodni a közüzemi díjak és a lakás egyéb költségei kifizetésének módjáról.

Minden szerződésnél érdemes megállapodni arról, hogy a szerződésben nem szabályozott kérdésekben az Ltv. rendelkezései az irányadók.

A szerződés tartama

A szerződés időtartamánál két dologra érdemes kitérni. Amennyiben a munkaszerződésben a felek próbaidőt kötöttek ki, ennek tartama alatt a munkaszerződés azonnali hatállyal megszüntethető. Erre az esetre a legcélszerűbb megoldás, hogy a szolgálati lakásra vonatkozó megállapodás csak a próbaidő leteltével lép hatályba, s ekkor adják át a lakást is. Amennyiben a lakást a próbaidő ellenére már a munkaviszony kezdetekor birtokba veszi a dolgozó, rendelkezni kell a lakás azonnali kiürítési és átadási kötelezettségéről.

Eltérő módon kell rendezni a lakásbérleti szerződés megszűnését határozott és határozatlan idejű munkaviszony esetén.

Határozott idejű munkaviszony

Határozott idejű munkaviszonynál a lakásra vonatkozó szerződés is a munkaviszonnyal megegyező, határozott idejű legyen, azzal az alternatív megoldással, hogy amennyiben a munkaviszony a határozott idő lejártával mégsem szűnik meg – újabb határozott idővel meghosszabbodik vagy határozatlan idejűvé alakul –, akkor a lakásra is ez az időtartam lesz az irányadó, vagy a felek új megállapodást kötnek. Tekintettel arra, hogy a munkáltató már jóval a határozott idő lejárta előtt tudja, hogy kívánja-e tovább alkalmazni a munkavállalót, célszerű egy, a lejáratot megelőző határidőt megállapítani, ameddig a munkáltató köteles – lehetőleg írásban – közölni, hogy meghosszabbítja-e a lakásra vonatkozó szerződést. Egyébiránt a lakás kiürítésének, átadásának napját naptárilag megjelölt módon érdemes a szerződésben rögzíteni.

A határozott idejű lakásbérleti szerződés tehát megszűnik a határozott idő lejártával, de természetesen a határozott idő lejárta előtt is megszűnhet, ha a felek közös megegyezéssel megszüntetik. A határozott idejű bérleti szerződést a bérbeadó jogosult felmondani, amennyiben pl. a bérlő nem fizeti meg határidőben a lakbért, vagy egyébként a magatartása ezt indokolja. A határozott idejű bérleti szerződést a bérlő nem mondhatja fel. Erre irányuló megegyezés hiányában a szerződés akkor sem szűnik meg, ha a bérlő a lakásból kiköltözik.

Határozatlan idejű munkaviszony

Határozatlan időre szóló munkaszerződésnél a szolgálati lakás szerződésének megszűnését kössük feltételhez, leginkább a munkaviszony megszűnéséhez, de ezenkívül más, a beosztással vagy a tevékenységgel összefüggő okok is elképzelhetők.

Felmondási idő

Amennyiben 3 hónapnál rövidebb felmondási időt kívánunk kikötni, ennek tartamát mindenképp rögzíteni kell a szerződésben, mert az Ltv. szerint eltérő megállapodás hiányában a felmondási idő nem lehet rövidebb három hónapnál. A bérbeadó a szerződést cserelakás nélkül is írásban felmondhatja a hónap utolsó napjára, ha ezt a felek a szerződésben kikötötték. A bérlő tehát csak akkor tarthat igényt cserelakásra, ha a bérbeadó a szerződésben erre kötelezettséget vállalt.

A lakás használata

A bérbeadó szavatol azért, hogy a lakás az átadásakor komfortfokozatának megfelelő rendeltetésszerű használatra alkalmas. A felek úgy is megállapodhatnak, hogy a lakást a bérlő teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá és látja el a komfortfokozatának megfelelő lakásberendezésekkel. A megállapodásban a felmerülő költségek megtérítését és annak feltételeit is meg kell határozni. A lakás átalakításához különmegállapodást kell kötni.

A szolgálati lakásra jogosult – házastársa és kiskorú gyermeke kivételével – más személyt csak a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhat be a lakásba. A hozzájárulás csak határozott időre, legfeljebb a bérleti jogviszony fennállásának időtartamára adható. A bérleti jogviszony lejártakor a bérlő köteles gondoskodni arról, hogy a befogadott személy a lakásból kijelentkezzen, és azt a megadott határidőre elhagyja. Fontos megjegyezni, hogy a beköltöző házastárs csak akkor válik bérlőtárssá, amennyiben a házastársak külön bérlőtársi szerződést kötnek a bérbeadóval.

A szerződés megszűnésekor a bérlő köteles a lakást és a lakásberendezéseket rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a bérbeadónak visszaadni. Természetesen a felek úgy is megállapodhatnak, hogy a lakást a bérbeadó teszi rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotba, ennek költségviselését azonban rendezni kell. A bérlő a lakás elhagyásakor elviheti magával azokat a lakberendezési tárgyakat, melyeket saját költségén létesített, és amelyek az állag sérelme nélkül leszerelhetők és elvihetők.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem