cégeknél gyakori, hogy az informatikai szakemberek a nyomtatók kiválasztására kevesebb figyelmet fordítanak, mint a számítógépek megvételére. A nyomtatók helyes megválasztásával pedig több millió forintot lehet spórolni – hangsúlyozza Schneider Zoltán, a Kvint-R Számítástechnikai Kft. ügyvezető igazgatója.
Költségszempontok
Manapság már aligha lehet olyan irodát találni, ahol ne lenne nyomtató vagy fénymásoló. A világ egyik legnagyobb nyomtatógyártójának, a Tallynak a magyarországi cége a Kvint-R Kft. Az ügyvezetője elmondta: az első sornyomtatók a hetvenes években kerültek Magyarországra, majd a személyi számítógépek elterjedésével a nyolcvanas évek közepén a mátrixnyomtatók is elterjedtek. A kilencvenes esztendők elején pedig a lézer-, illetve tintasugaras nyomtatók jöttek divatba.
Napjainkban az irodákban mindegyik típus megtalálható – akár egyszerre is –, hiszen különböző előnnyel, illetve hátránnyal rendelkeznek. A sornyomtatók például élettartamukban, megbízhatóságukban, szervizigényük csekélységében felülmúlják más technológiájú társaikat. A leglényegesebb azonban, hogy egy sornyomtató üzemeltetési költsége csak töredéke a lézerekének. Sornyomtatóval egy ötszázalékos (azaz 1270 karakter/oldal) fedettségű, A4-es lap költsége 30 fillér körül mozog. Havi 30 ezer oldal egypéldányos nyomtatásnál – a lézerekhez képest – mintegy 120 ezer forintot lehet megtakarítani. Egy lézerhez viszonyítva hiába kerül akár kétmillió forinttal is többe egy sornyomtató, ez az árelőny kevesebb mint két év alatt eltűnik. Nagyobb igénybevétel esetén a megtérülés még gyorsabb.
Mérséklődő árak
A mátrixprinter alkalmas egyedül többpéldányos iratok nyomtatására, így például egyenlegközlők, bérkimutatások készítésére különösen jól használható. A lézerprinterek előnye a szép kivitel – üzleti leveleknél például indokolt a használatuk – s a gyorsaság. A tintasugaras printerek színes képek nyomtatására is alkalmasak, s olcsóbbak, mint a lézerprinterek. Ugyanakkor üzemeltetésük drágább, s használatuk inkább ott indokolt, ahol naponta keveset kell nyomtatni.
A nyomtatók piacán éles a verseny. Magyarországon az összes világmárka kapható, és jellemző, hogy az árak relatíve csökkennek, s ugyanannyi pénzért egyre többet tudó nyomtatókat lehet kapni. Az igazgató hozzátette: a számítógépeknél a nyomtatók általában hosszabb időt "kibírnak", s csak öt-hatévente válik esedékessé a cseréjük.
Az igazgató szerint a tavalyi év nem volt jó esztendő a nyomtatógyártók számára, noha részesedésük növelése érdekében új és új fejlesztésekkel igyekeznek megjelenni a piacon. A Tally például a közelmúltban a világ leggyorsabb tintasugaras nyomtatóját fejlesztette ki. A gyártó szerint sebességben még a sornyomtatóval is felveszi a versenyt, ugyanakkor jóval olcsóbb és csendesebb annál.
A Hewlett-Packard Magyarország adatai szerint hazánkban százezer egyfunkciós és pár ezer többfunkciós nyomtató kel el évente. Jellemző, hogy a kisvállalatok megveszik a printereket, míg a nagyvállalatok elsősorban bérlik azokat. Az irodatechnikát forradalmasíthatja a digitális nyomtatók használata, melyek öt éve jelentek meg a magyar piacon. Ezek a masinák ugyanis a fénymásoláson túl nyomtatóként, faxként és szkennerként is használhatók, s áraik jelentősen nem térnek el az analóg másolókétól. A piaci verseny ezen a területen is éles, ezért a forgalmazók az utóbbi években még az inflációs hatást sem tudták érvényesíteni áraikban.
Európa hátrányban
A hazai piacon minden világmárka megtalálható, ami a nyugat-európai országokban is forgalomban van. Kiskategóriában a Sharp, a középkategóriában a Ricoh, míg a felsőben a Xerox számít a legerősebbnek. A piacot világszerte a japán és az amerikai gyártók uralják, az európaiak szerepe kisebb. Szakemberek szerint várható, hogy a következő években a másolásban is elterjed a színes technika, amit ma még jellemzően otthon vagy a nagyobb másolószalonokban használnak. Egy-két éven belül azonban ez a technika az irodákban is polgárjogot nyerhet.
Digitális "zsenik" |
---|
Az irodai munka nélkülözhetetlen eszköze a telefonkészülék. A cégek – igényeiktől függően – a legkülönfélébb típusok között válogathatnak. Az úgynevezett alap telefonkészülék ára 3800 és 10 000 forint között van. A prémium kategóriába tartozók tizennégy szám megjegyzésére s digifonszolgáltatások igénybevételére is alkalmasak. Ebben a kategóriában is kaphatók olcsóbb és drágább készülékek. A komfort készülékeket a számbillentyűkön kívül számos funkcióbillentyűvel is felszerelték. Lehetséges az újrahívás, a csengőhangállítás, a tárolt számok előhívása a memóriából. Ezeket a telefonokat folyadékkristályos "képernyővel" is felszerelték, ami szinte mindent kijelez. Látni rajta a hívó- vagy a hívott számot, a pontos időt, sőt a telefonálással töltött perceket is. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy minden komfort készülék kihangosítható. Áruk 13 és 20 ezer forint között mozog. Többe kerülnek a telefaxszal is ellátott készülékek, melyekért 50, esetenként 85 ezer forintot kell fizetni. A szakemberek digitális zseninek is nevezik az ISDN-telefonkészülékeket. Ezeknek a masináknak nemcsak a vonalai nagyszerűek, hanem óriási a memóriájuk is, száz hívószámot is tárolnak, s a folyadékkristályos kijelzőn a pontos idő és a dátum is megjelenik. Némelyik ISDN-telefon konferenciabeszélgetés lebonyolítására is alkalmas. Az ISDN-készülékek ára is széles skálán – harmincezertől százezer forintig – mozog. |