OFA-konferencia
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) májusban tartotta harmadik konferenciáját. Az egész napos rendezvényen a foglalkoztatáspolitika és a humánerő-fejlesztés aktuális kérdéseiről volt szó, előadások, illetve konzultáció keretében. Az OFA ez évi támogatási programjai mellett a részvevők előadást hallottak a kormány foglalkoztatási stratégiájáról, az Európai Strukturális Alapok programjaiban megnyíló – az oktatásra és a képzésre fordítható – támogatási lehetőségekről, illetve a vállalkozók készségeinek és tudásának fejlesztéséről. A konferencián sor került egy, a romák foglalkoztatását, illetve vállalkozói tevékenységét feltérképező kutatás ismertetésére is.
Kevesebb az állástalan
Az Országos Munkaügyi Kutató és Módszertani Központ (OMKMK) összegzése szerint április végén – márciushoz képest – 16 ezerrel, az egy évvel ezelőtti adatokhoz viszonyítva pedig 27,9 ezer fővel kevesebb állástalant tartottak nyilván. A regisztrációban – összesen – szereplő 383,1 ezer munkanélküli között 5,9 százalékkal esett vissza a fizikai foglalkozásúak és 11 százalékkal mérséklődött a szellemi munkát végzők aránya. Az állástalanság az ország valamennyi régiójában csökkent, áprilisra azonban a közép-dunántúli, az észak-magyarországi és az észak-alföldi térségben is jelentős javulás következett be: több mint egy százalékkal mérséklődött a munkanélküliségi ráta. A hónap végén a munkaügyi kirendeltségek 46,4 ezer betöltetlen álláshelyet regisztráltak.
Pályázati nyertesek
A Gazdasági Minisztérium összesítése szerint a Széchenyi-terv keretében ez idáig mintegy kétezer-négyszázan pályáztak, s közülük kétszázharmican részesültek több mint 15,35 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban. A pályázók körében népszerűek a vállalkozáserősítő, a turizmusfejlesztést és az energiatakarékosságot segítő programok, s különösen érdeklődőek és aktívak a vidéki jelentkezők. A tenderek révén 75 milliárd forint értékű új beruházás valósulhat meg, amely nyomán 4700 új álláshely jön létre. Az igényelt támogatások jelentős része – egyharmada – nem éri el az egymillió forintot, míg a benyújtott ajánlatok közel harminc százaléka egy- és ötmillió forint közötti támogatást remél a Széchenyi-terv forrásaiból.
KISOSZ-közgyűlés
A Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége (KISOSZ) májusban közgyűlést tartott. A fórumon beszámoló hangzott el az elmúlt évi munkáról – különös tekintettel az érdek-képviseleti tevékenységre –, majd a szövetség vezetése külön értékelte a vállalkozói környezet változásait. A közgyűlés állást foglalt azzal kapcsolatban, hogy milyen változtatásokra lenne szükség a mikro- és kisvállalkozások jövedelempozícióinak javításához. Ezek szerint a KISOSZ fontosnak tartja a helyi elvonások átalakítását, az adórendszer módosítását, valamint a munkanélküli-ellátó rendszer korrekcióját. Ez utóbbi esetében sürgetik, hogy az alapszintű jövedelmet sem kitermelő vállalkozások előtt komplex programok nyíljanak meg.
GDP-rangsor
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a tavalyi – összesen 11 393 milliárd forint értékű – bruttó hazai termék (GDP) 42,8 százalékát Közép-Magyarország, 29,1 százalékát a Dunántúl és 28,1 százalékát Kelet-Magyarország adta. Az országrészek fejlettségbeli különbségei alapvetően nem csökkentek az előző éviekhez képest: a központi régió részesedése egy százalékponttal növekedett a keleti országrész azonos mértékű visszaesésével párhuzamosan. Az egy főre jutó GDP 1999-ben 1 132 000 forint volt, amely az egy évvel korábbi értéket 135 ezer forinttal haladta meg. A területi régiók sorrendje e mutató alapján sem változott, azonban a különbségek tovább növekedtek. Ezek szerint Közép-Magyarország mutatójának értéke 1998-ban 2,18-szorosa, tavaly pedig 2,36-szorosa volt az észak-magyarországinak.
Európa Klub
A hazai munkaerőpiac helyzetéről tanácskoztak májusban az Európa Klub részvevői. A budapesti fórumon – amelyen a kormányzat és a szakszervezetek részéről számos felvetés elhangzott – a munka világát érintő változásokról is szó esett. A hozzászólók egyebek közt arra hívták fel a figyelmet, hogy az elkövetkezőkben az uniós piaci igényeknek megfelelő szakmai tudás kerül előtérbe, illetve: EU-csatlakozásunkat követően hét évvel a hazai munkaerő számára is megnyílik az uniós munkaerőpiac. A szakszervezetek képviselői kiemelték: az utóbbi években romlott a magyar bérek versenyképessége.
Családbarát munkahely
"A családbarát munkahelyért" címmel a Nonprofit Vállalkozásokért a Népjóléti Szférában Alapítvány és a Business Leaders Fórum májusban konferenciát rendezett. A fórumon Szemkeő Judit, a Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára a család és a munkahely összeegyeztethetősége érdekében meghozott kormányzati intézkedéseket, Tóth László, a Gazdasági Minisztérium főosztályvezetője pedig a munkavállalók életkori összetételének foglalkoztatáspolitikai aspektusait ismertette. Ezt követően a tanácskozás részvevői a diplomás állástalanok számára indított gyakorlati programokról, illetve az OFA e rétegnek szánt támogatási lehetőségeiről hallhattak előadásokat.