×

Hátrányban a megváltozott munkaképességűek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 38. számában (2001. március 15.)

 

A megváltozott munkaképességű, illetve a fogyatékos munkavállalóknak csak szerény hányada talál álláshelyet, foglalkoztatási kilátásaik az elmúlt időszakban nem javultak a kívánt mértékben. Érdemi változás akkor következhet be, ha – az állami szabályozók és a növekvő költségvetési források révén – a munkaadók érdekeltté válnak e réteg foglalkoztatásában és számukra újabb munkahelyek létrehozásában.

 

A rendszerváltást követően a fogyatékos dolgozók munkaerő-piaci helyzete is átrendeződött, ugyanis megszűnt a kötelező foglalkoztatásuk. A statisztikai adatok szerint Magyarországon a közel hétszázezer megváltozott munkaképességű állampolgárnak mindössze tíz százaléka dolgozik. A költségvetés az idén 18 milliárd forintot, jövőre 19 milliárdot irányoz elő a megváltozott munkaképességűek munkahelyteremtésére, ami a korábbiakhoz képest két-, illetve hárommilliárddal több. A Munkaerő-piaci Alapból rehabilitációs támogatás címén az idén és jövőre további 2,2-2,3 milliárd áll rendelkezésre, az szja-törvény pedig havi 1500 forint adókedvezményt biztosít a fogyatékos munkavállalónak.

Hűség a céghez

A megváltozott munkaképességű dolgozókat foglalkoztató cégek normatív állami támogatásban részesülnek, melynek összege a forgalomtól függően a minimálbér 130-280 százaléka között mozoghat – mondta Holler Lajos, a Magyarországi Megváltozott Munkaképességűeket Foglalkoztatók Országos Szövetsége (Memfosz) elnöke. Véleménye szerint – a kormány foglalkoztatási támogatásainak hatására – másfél-két év múlva újabb öt-öt és fél ezer fogyatékosnak lehet munkahelye. Tapasztalatok szerint a munkaadók közül egyre többen ismerik fel, hogy a megváltozott munkaképességűek is alkalmasak olyan termékek előállítására, melyek az exportpiacokon találnak vevőkre. Előny lehet az is, hogy ezek a dolgozók hűségesek a vállalathoz, s nem tartoznak a pályaelhagyók közé.

Öt évvel ezelőtt, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására alakult a Kun-Rehab Kft. Az 1150 embernek munkát adó társaság ügyvezetőjétől, Magyar Sándortól megtudtuk, a bérmunkára szakosodott cégnek országszerte tizenegy üzeme van – amelyek régióközpontokként működnek –, s a környéken élő fogyatékosoknak teremtenek álláslehetőséget. Három fő tevékenységi területük van: kindertojásokat, illetve Burago-modelleket szerelnek össze, s dolgoznak a Szamos Marcipán Kft.-nek is. Havi árbevételük eléri a 20-26 millió forintot. Dolgozóik bére tavaly – 7,5 órás napi munkaidő mellett – havi 26-27 ezer forint között mozgott. A minimálbér negyvenezer forintra emelése kemény terhet ró a cégre, a változásnak azonban más következményei is lehetnek. Az ügyvezető nem rejtette véka alá: attól tart, hogy a külföldi megrendelők – az olcsóbb munkaerő reményében – a tőlünk keletebbre lévő országokba viszik bérmunka-megrendeléseiket. A társaság dolgozóinak többsége törzsgárdatagnak számít, s minden üzemben a régi dolgozók – úgymond – kiszűrik maguk közül azokat, akik nem odavalók.

Támogatás beruházásra

A termelésének nyolcvan százalékát exportáló Szamos Marcipán Édesipari Termelő és Kereskedelmi Kft. alvállalkozóként nemcsak a Kun-Rehab Kft.-nek ad munkát, hanem pilisvörösvári üzemében, 1999 óta huszonkét megváltozott munkaképességű dolgozónak – csomagolóként alkalmazzák őket – biztosít munkalehetőséget. Hartung György ügyvezető elmondta, munkahelyteremtő beruházásra kaptak támogatást, s így nyílt lehetőség a létszám bővítésére. A Szamos Marcipánnál sok a kézművesmunka, a megváltozott munkaképességű dolgozók ennek elvégzésére kiválóan alkalmasak. Hozzátette, cégüknek nem jelent gondot a minimálbér változása.

A fogyatékos és megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását vissza nem térítendő támogatás formájában a megyei munkaügyi központok is segíthetik. Ez ügyben – a közelmúltban – a Nógrád Megyei Munkaügyi Központ hozott döntést. Mint Tamási Ildikó igazgató ismertette, az érintett személyek rehabilitációs foglalkoztatásának bővítésére, illetve a meglévő munkahelyek megőrzésére az idén 87 millió forintot szánnak. A fogyatékos és a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását vissza nem térítendő támogatás formájában segítik. Az erre szolgáló rehabilitációs alaprészbe az idén 101 millió forint jutott, azonban az előző évről áthúzódó ügyek miatt 87 millió forint odaítéléséről lehet dönteni. A munkahelyteremtést fejenként 1,5 millió forinttal, a meglévő munkahely megőrzését pedig 700 ezer forinttal támogatják az alaprészből. A támogatásban részesülő munkáltatónak vállalnia kell, hogy a megváltozott munkaképességű dolgozót legalább három évig foglalkoztatja, akár részmunkaidőben is. A hamarosan nyilvánosságra kerülő pályázat várhatóan sikeres lesz, ahogyan az előző évben is – mondta az igazgató. Tavaly ugyanis a 89 millió forintos keretre 39 pályázat érkezett, együttesen csaknem 245 millió forintot igényelve épületvásárláshoz, illetve felújításhoz, továbbá műhelyek kialakításához, gép és haszongépjármű beszerzéséhez. A pályázók 165 új munkahely teremtését, illetve 17 munkahely megőrzését helyezték kilátásba. A bíráló szakbizottság 21 pályamunkát fogadott el, s a támogatás segítségével megkezdődött beruházások közül 18 már befejeződött. Összesen 88 ember foglalkoztatását vállalták a támogatottak, közülük 36-ot már felvettek, a többiek pedig áprilisban állhatnak munkába.

A Memfosz közelmúltban tartott konferenciáján Holler Lajos elmondta: a megváltozott munkaképességűek által előállított termékeket védjeggyel kívánják ellátni. A megkülönböztetett jelzésű áruk már az idén ősszel forgalomba kerülhetnek. A szövetség megkezdte honlapja feltöltését, melyen a tervek szerint egy virtuális áruház is helyet kap majd. Abban a munkáltatók elhelyezik saját termékeiket, ajánlhatják szolgáltatásaikat, s a regisztráció ingyenes.

 

Uniós csomag a fogyatékosoknak
Az EU lakosságának 17 százaléka szellemi, illetve fizikai fogyatékos, s e népességnek több mint a fele nincs jelen a munkaerőpiacon – ismertette az uniós helyzetet Michael Lake EU-nagykövet a Memfosz konferenciáján. Az egészséges munkavállalókhoz viszonyítva kétszer akkora a valószínűsége, hogy a fogyatékos dolgozó elveszíti állását. Az Unió 1999-ben elfogadott antidiszkriminációs csomagja – mely 2000 és 2006 között 2,8 milliárd eurót szán a programra – egyebek között a fogyatékosok munkahelyteremtését kívánja segíteni. A PHARE-szolgáltatás projektjének keretében a csatlakozni kívánó országok pedig a múlt év novemberében pályázhattak először a fogyatékosok támogatására, melyhez 1,5 millió euró állt rendelkezésre.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem