×

Béremelés a kis cégeknél

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 38. számában (2001. március 15.)

 

A kisebb árbevételű és létszámú – véletlenszerűen kiválasztott – vállalkozások körében egyaránt előfordul az idei bérajánlások körüli, illetve az azt jóval meghaladó szintű béremelés. E cégeknél már minden dolgozó keresete meghaladja a minimálbért.

 

A minimál-béremelés egyik leginkább érintett területe a sütőipar volt. Bánki László, a Magyar Pékek Ipartestületének elnöke elmondta: az élelmiszeriparon belül a sütőipari dolgozók átlagbére 1999-es adatok szerint 51 ezer forinttal, az ágazatok között az utolsó helyen található. A sütőiparban jelenleg mintegy 1350 vállalkozás működik, számuk az elmúlt 3 év alatt 300-zal csökkent. Csaknem 20 ezren dolgoznak az ágazatban: 80 százalékukat érintette a 2001. január 1-jei minimálbér-emelés.

E szakmában 1996 óta létezik ágazati kollektív szerződés, amelyet a munkavállalók részéről a Sütőipari Dolgozók Szakszervezete, illetve a munkaadók részéről a VOSZ, az IPOSZ, a Magyar Pékek Ipartestülete, valamint a Sütőipari Egyesülés írt alá. Ebben 5 bérkategóriát állapítottak meg. Az első a 40 ezer forintos minimálbérnek megfelelően, 230 forintos órabért határoz meg. Az ötödik bérkategória – ahova a többéves gyakorlattal rendelkező kiemelt szakmunkások és mesterek tartoznak – 280 forintos órabért tartalmaz.

Az ágazathoz tartozó cégek körében végzett felmérés szerint 2001. január 1-jétől 10-11 százalékos bér- és járuléktömeg-, ezen belül 7-8 százalékos bérnövekedést eredményezett az ágazati kollektív szerződés betartása. Ezenfelül az 1350 sütőipari vállalkozásnál az idén további 10 százalékos bérfejlesztést hajtottak végre, így átlagosan összesen 15-18 százalékkal emelkedett az ágazat munkavállalóinak bére.

Géresi József, egy nyíregyházi egyéni cég cégvezetője arról számolt be, hogy már tavaly is mindössze egy alkalmazottjának fizetése volt a minimálbér alatt, ám ez év január 1-jétől az ő bére is néhány ezer forinttal meghaladja a 40 ezer forintot. A 15 alkalmazottal hidraulikus berendezések gyártását, felújítását és javítását végző vállalkozás múlt évi árbevétele 60 millió forint körüli. A cégvezető 2000-ben 15 százalékos átlagos béremelésre látott lehetőséget, a foglalkoztatottak átlagbére ezzel 60 ezer forintra nőtt. Az idén 21 százalékkal emelte dolgozóinak fizetését, így az átlagbér 72 ezer forint lett.

A visegrádi Szikriszt és Társa Kft. néhány alkalmazottal dolgozó, kőfaragással foglalkozó társaságnál várhatóan áprilisban 18 százalékos bélemelés várható.

A hasonlóan néhány dolgozót foglalkoztató szombathelyi Bádogos Szaküzlet Kft.-nél májustól mintegy 10 százalékos átlagos bérfejlesztést hajtanak végre. Ezzel megegyező mértékű, és szintén májusi béremelésről döntöttek a szekszárdi F és F Építőipari, Kereskedelmi Bt.-nél.

A szigetszentmiklósi Bakó Hungária Kft. – német-magyar vegyesvállalat – 33 alkalmazottal pék- – és cukrászalapanyagokat, gépi berendezéseket forgalmaz, s a múlt évben 3 milliárd forint árbevételt produkált. Mint Pataki János ügyvezető igazgató elmondta, tavaly 20 százalékos béremelést hajtottak végre, az idén április 1-jétől pedig 15-20 százalékos bérfejlesztés várható.

Üzletrészvita

Nem lesz lehetőségük idén, de még a következő években sem keresetemelésre, ha az Alkotmánybíróság nem semmisíti meg a külső üzletrészek kötelező visszafizetésére vonatkozó jogszabályt – így értékelte helyzetüket Bondi Róbert, a budapesti Elektrotechnika Átviteltechnikai Szövetkezet elnöke. Számításuk szerint a szövetkezet vagyonának felét kellene kifizetniük készpénzben 5 év alatt, ha minden a törvényalkotók szándékai szerint marad, ez azonban teljesen ellehetetlenítheti a szövetkezetet. Az 50 éves múlttal rendelkező szövetkezetben igen sokan, 500-an igényeltek üzletrészt. Már 5 éves munkaviszony is lehetőséget adott erre, s az 50 év alatt igen sokan tettek eleget ennek a feltételnek. Az 500 üzletrész-tulajdonosból 200 jelenleg is a cég aktív dolgozója, a többiek nyugdíjasok, illetve az eredeti üzletrész-tulajdonosok örökösei.

Szűkös lehetőség a ruhaiparban

Nem képes keresetemelésre idén a budapesti Főnix Ruházati és Kereskedelmi Kft. sem. Erney László ügyvezető igazgató elmondta: a 22 dolgozóval tevékenykedő cég lehetőségeit a minimálbér kötelezően 40 ezer forintra emelése teljesen kimerítette. Ehhez járult hozzá a rendelésállomány visszaesése: a kedvezőtlenebb piaci viszonyok miatt a francia megbízó nem tudja a korábbi mértékű bérmunkát biztosítani. A cég 90 százalékban külföldi piacokra dolgozik bérmunkában.

A mintegy 100 dolgozóval tevékenykedő Gála Nőiruha Szövetkezeti Kft. kedvező időszakot zárt múlt évben, így plusz 2 hónapnyi bért fizetett ki a munkatársaknak – ismertette Takács Gézáné elnök.

A plusz 2 hónappal emelt múlt évi bértömegbázishoz képest 10-15 százalékos keresetnövelést kívánnak megvalósítani idén, a minimálbér-emelést is beleszámítva. Ennek nagy részét a legkisebb keresetek 40 ezer forintra emelésére kell fordítani, a többiek, a minimálbérnél magasabb keresetűek fizetésemelésére alig marad mód, legfeljebb a második félévben. A cég 80 százalékban exportra termel ruházati cikkeket, 20 százalékban belföldi piacra.

A normákon nem változtattak, de a 40 ezer forintos minimálbért ugyanúgy csak a 100 százaléknyi teljesítményre fizetik ki, mint a korábbi 25 500 forint esetében.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem