Közismert kifejezés, hogy valakit nyugdíjba küldenek a munkahelyéről. Sokan nem is sejtik, hogy a nyugdíj iránti igényt magának a kiérdemesült dolgozónak kell benyújtania.
Igénybejelentés
A nyugellátás megállapításához meghatározott formájú, írásbeli kérelmet kell benyújtani. Ehhez ki kell tölteni és alá kell írni az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság által rendszeresített igénybejelentő lapot. Amennyiben a kérelmező kiskorú, vagy gondnokság alatt áll, úgy a kérelmet a törvényes képviselő írja alá.
Az igény érvényesítésére legfeljebb hat hónapra visszamenőleg van lehetőség, az ellátást pedig legkorábban az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától lehet megállapítani.
A kérelmet személyesen, avagy postán – ajánlott levélben – lehet előterjeszteni. Az igénybejelentés napja személyes bejelentés esetén az a nap, amikor a kérelmet írásba foglalták, illetve amikor azt az igénylő aláírta, postai benyújtáskor pedig a kérelem postára adásának igazolt napja. Az igénybejelentés dátuma azért jelentős, mert amint láttuk, befolyásolhatja a kért ellátás folyósításának időpontját.
Az előterjesztett kérelem benyújtásával egyidejűleg az igénylőnek csatolnia kell a birtokában lévő és a szolgálati idejét bizonyító igazolásokat is. A nyugellátás iránti igények érvényesítésével kapcsolatos eljárás illeték- és költségmentes.
Hol kell a nyugellátást igényelni?
A nyugellátást – az általános szabály szerint – a kérelmező lakóhelye szerinti illetékes megyei nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál, illetve annak kirendeltségénél kell igényelni.
A szociálpolitikai egyezmények hatálya alá tartozó igényt, valamint a külföldön élők nyugdíjigényét kizárólagos illetékességgel a Fővárosi és Pest Megyei Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság bírálja el.
Amennyiben a jogszerző már nyugellátásban részesült, a hozzátartozói ellátásokat a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (Budapest XIII. ker., Váci út 73.) állapítja meg.
A vasutas biztosítottak körébe tartozó munkavállalók a szolgálati főnökségnél, a munkaviszony megszűnése után a legutolsó szolgálati főnökségnél, a vasutak által megállapított nyugdíjban részesülő dolgozó halála esetén a hozzátartozók a lakóhely szerint illetékes nyilvántartási állomáson, illetőleg a MÁV Rt. Nyugdíjigazgatóságánál, valamint a GYSEV Rt.-nél érvényesíthetik igényüket.
Szolgálati idő elismerése iránti kérelem
Az öregségi nyugdíjra jogosító életkort megelőző 10 éven belül a biztosított – volt biztosított – az igényt elbíráló szervtől kérheti a figyelembe vehető szolgálati idejének megállapítását.
Életkortól függetlenül az igényt elbíráló szervnek határozatot kell hoznia, ha a kérelmező a szolgálati idő elismerését korkedvezményre hivatkozással kéri.
A szolgálati idő elismerése tárgyában hozott határozat tartalmazza, hogy a kérelmező az igény benyújtásának napjáig hány év és hány nap szolgálati idővel, illetve mennyi korkedvezménnyel rendelkezik. A határozat emellett kitér arra is, hogy mely időket milyen okból nem lehet szolgálati időként figyelembe venni.
A fentiek ismeretében a dolgozó eldöntheti, hogy számára mely időpont a legkedvezőbb a nyugdíj megállapításához.
A szolgálati idő számítása
Fontos tudni, hogy a nyugdíj mértéke szempontjából csak a teljes év ismerhető el. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha például az igénylő 39 év és 364 nappal rendelkezik, ebben az esetben nyugdíjának kiszámítása a 39 év alapján történik, míg a fennmaradó 364 nap az összegszerűség szempontjából közömbös.
El nem ismert szolgálati idő
A szolgálati idő elismeréséről hozott határozatban foglaltak azért is lényegesek, mert a kérelmező a nyugdíj megállapításáig igazolásokat szerezhet be, tanúkat kutathat fel azokkal a időkkel kapcsolatosan, amelyeket a határozat ismert el szolgálati időnek. Emellett a nyugdíj összegének megállapítása is rövidebb időt vesz igénybe a fenti kérelem elbírálását követően.
Az öregséginyugdíj-igény
Az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő bizonyítható
- a nyugdíjbiztosítási szervek nyilvántartásával,
- munkakönyvi bejegyzéssel – 1992-ig,
- munkáltatói igazolással,
- a katonai szolgálatot bizonyító katonakönyvvel, MN-igazolással,
- szakmunkástanulói jogviszonyt igazoló szakmunkás-bizonyítvánnyal,
- felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányokat igazoló leckekönyvvel, diplomával,
- egyéni vállalkozónál azzal a törzsszámmal, amelyre a társadalombiztosítási járulékot befizette,
- nőnél az 1968 előtt született gyermekek születési anyakönyvi kivonatával, valamint
- egyéb hitelt érdemlő módon – például tanúkkal.
Az öregséginyugdíj-igény elbírálásához csatolni kell
- a munkáltató igazolását arról, hogy az utolsó jogviszony mikortól meddig állt fenn,
- a tartozási kivonatot,
- a munkáltató által lezárt NYENYI-lapot, valamint
- a társadalombiztosítási igazolványt.
Öregségi nyugdíj és munkanélküli-ellátás
Öregségi nyugdíj megállapítására a munkaviszony fennállása alatt is van lehetőség. Amennyiben azonban az igénylő munkanélküli-ellátásban részesül, az öregségi nyugdíjat az ellátás megszűnését követő nappal lehet csak megállapítani. Ebben az esetben a nyugdíjigényhez mellékelni kell a munkanélküli-ellátást megszüntető határozatot is.
Korengedményesnyugdíj-igény
Korengedményes nyugdíj iránti igényt csak a foglalkoztató és a foglalkoztatott aláírásával ellátott "Megállapodás" csatolásával lehet benyújtani. A megállapodásnak tartalmaznia kell azt az időpontot, amelytől a foglalkoztató a nyugdíj megfizetését annak valamennyi költségével együtt vállalja.
A nyugellátási igény visszavonása
A megállapított nyugellátásról lemondani, azt – mint a jogosult személyéhez kötött ellátást – átruházni nem lehet. Az igénylő a nyugellátásra bejelentett igényét az első fokú határozat elleni jogorvoslatra meghatározott idő lejártáig azonban írásbeli nyilatkozattal visszavonhatja, ha
- nyugellátást még nem vett fel, vagy
- a felvett nyugellátást a jogorvoslati határidő lejártáig visszafizeti.