A hazai és a külföldi vállalkozók, pénzemberek befektetésének első és legfontosabb feltétele, hogy kiszámítható legyen a tőke megtérülése. Összeállításunk második részében a befektetéshez szükséges gazdasági és politikai feltételrendszert vázoljuk fel.
A befektető először alaposan tájékozódik: megismerkedik az adott ország földrajzi elhelyezkedésével és adottságaival, klímájával, történelmével és kulturális gazdagságával, ismereteket szerez a népességéről, annak összetételéről, a hivatalos és az üzleti életben használt nyelvről, az emberek mentalitásáról, azonban az elmondható, hogy sohasem dönt a szimpátia vagy az érzelmi érvek alapján.
Általános feltételek
A tőkéje megtérülése kizárólag stabil politikai környezetben – a demokrácia és jogállamiság megléte, és közintézményeinek (parlament, végrehajtó hatalom, bíróságok) megfelelő szervezeti felépítése és azok működése esetén – biztosított.
Fontos, hogy az országban törvény biztosítsa a polgári és politikai jogokat, ezen belül is elsősorban a 18 éven felüli állampolgárok szavazati jogát, a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot, a médiához való szabad hozzáférés jogát, a tulajdonhoz való jogot és a magánélet tiszteletben tartását biztosító jogokat.
Az országban törvénynek kell garantálnia továbbá a szociális biztonsághoz való jogot, a sztrájkjogot, az alapvető szociális szolgáltatásokhoz, mint például a közlekedés, a tömegtájékoztatás, a víz-, gáz- stb. ellátáshoz való jogot. A kulturális jogok közül a legfontosabb az állampolgárok oktatáshoz, szabad vallásgyakorláshoz való joga, valamint a kisebbségi jogok és a kisebbségvédelem. Ezenkívül fontos, hogy független bíróságok és képzett bírók biztosítsák a jogrendszer stabilitását.
Gazdasági feltételek
Mivel az országba befektetni szándékozó külföldi tőkések elsősorban az Európai Unió országaiból és az Egyesült Államokból várhatók, így alapvető kritériumként határozzák meg a működő piacgazdaság meglétét és az Unión belüli versenyképességi kihívásnak és a piaci erőknek való megfelelés képességét.
A gazdaság helyzete
A működő piacgazdaság megteremtésének feltételrendszeréhez tartozik az ár-, kereskedelmi és devizarendszer liberalizációja. Növeli a befektetési kedvet az ország külkereskedelmének növekedése, a fizetési mérleg és az államháztartási mérleg kedvező szinten tartása, amelynek párosulnia kell egy korszerű egészségügyi és nyugdíjrendszerrel is.
A tőkés mielőtt befektet, tanulmányozza és elemzi az ország legújabb gazdasági trendjeit, a GDP alakulását, a hozzáadott érték megoszlását az ipari, élelmiszer-ipari és mezőgazdasági szektorok és a szolgáltatóipar között. Tanulmányozza továbbá az adott ország iparpolitikájának fő stratégiai elemeit, beleértve a befektetések elősegítését szolgáló támogatásokat, a központi forrásokat, a támogató testületeket, a kutatás-fejlesztés és innováció mértékét, színvonalát, valamint az ország kis- és középvállalkozásainak a versenyképességét, amelyek a multinacionális és nagyvállalatok (nagybefektetők) beszállítói hálózatát képezik.
A befektető értékes információkhoz jut, hogyha figyelemmel kíséri az ország külkereskedelmi mérlegének, export-import arányának alakulását, valamint ha vizsgálja a külföldi közvetlen befektetések mértékének és összetételének alakulását.
Általános üzleti feltételek
A tőkés számára második legfontosabb szempont, hogy milyen üzleti környezetben, milyen háttér-intézményrendszer segíti az ő munkáját úgy, hogy a legnagyobb biztonságban, a legnagyobb profit elérése érdekében, kizárólag a termelésre, értékesítésre tudjon koncentrálni.
Vállalati formák és alapításuk
A befektetők tájékozódni kívánnak az országban külföldiek részvételével alapítható társasági formákról, ezek jogi szabályozásáról (vállalkozások tulajdonosainak a felelőssége, az adózási viszonyok, a vállalatok, képviseleti irodák alapításának és megszüntetésének körülményei, az adott vállalkozási formák szervezeti felépítése, a regisztrálás és közzététel körülményei és költségei).
Fontos tudnivaló még számukra, hogy az adott ország hogyan szabályozza a külföldi dolgozók munkavállalási és tartózkodási feltételeit.
Kiszámítható adózási rendszer
A tőke megtérülésének és profitjának a szempontjából elengedhetetlen, hogy a befektető tisztában legyen az ország adózási rendszerével, a különböző adók mértékével.
Ennek érdekében tájékozódik például a kettős adóztatás törvényi kizárásáról, az adózási rendszer alapelveiről, a személyi jövedelemadó-fizetés szabályairól, az adatszolgáltatásról, az adóbevallásról és az adósávokról, az adóhatóság hatásköréről, az adózással kapcsolatos könyvvizsgálatról, ellenőrzésről és a büntetés mértékéről, valamint a különböző adónemekről, adózási formákról (például társasági adó, áfa, fogyasztási adó, helyi adók, ingatlanadók, vám stb.).
Pénzügyi környezet
Minden befektető tájékozódik továbbá az ország bankrendszeréről, a kereskedelmi és hitelbankok által ajánlott szolgáltatásokról, az országban elfogadott hitelkártya-konstrukciókról, devizaszabályokról. A befektető a befektetése előtt tájékozódni kíván az országban működő hitelgarancia-intézményekről (Hitelgarancia Rt., MEHIB, EXIM Bank), hitelintézetekről és az országban működő külföldi bankképviseletekről, kockázatitőke-társaságokról, valamint a tőzsde működéséről is.
Állami támogatások
A magyar kormány a Gazdasági Minisztérium háttérintézményeként működteti az ITD-H (Investment and Trade Development – Hungary) közhasznú társaságot, amelynek fő feladata, hogy általános információkat szolgáltasson a külföldi befektetőknek az ország gazdaságáról és az elérhető támogatásokról. Feladata továbbá, hogy hatékony marketingmunkával segítse a vállalatok exporttevékenységének kiterjesztését, valamint hogy ennek érdekében idegen nyelvű tájékoztató jellegű anyagokat készítsen és közreadjon.
Az ITD-H kiadványokból és különböző tájékoztatási anyagokból információk kaphatók a különböző központi támogatásokról, a kedvezményes hitelekről (például a Területfejlesztési Céltámogatás, a Gazdaságfejlesztési Céltámogatás, a Turisztikai Céltámogatás), valamint a munkahelyek teremtését ösztönző támogatási formákról, azoknak mértékéről és a támogatások elérésének feltételeiről is.
Mezőgazdaság
A mezőgazdaság területén a magyar élelmiszeripart képviselő Agrár Marketing Centrum (AMC) segít a külföldi befektetőknek. Az AMC a vásárlóknak az adatbázisával segít megtalálni a megfelelő hazai partnert, valamint a marketingtevékenységével támogatja a kis- és középvállalkozások részvételét a különböző hazai és nemzetközi kiállításokon és vásárokon.
Egyéb fontos szektorok
Ingatlanpiac
Tekintettel arra, hogy a befektetések részben vagy egészben ingatlanbefektetésből állnak, a befektetési kedvet jelentősen befolyásolja az adott ország ingatlanpiaca, és ezen belül is különösen az ingatlanárak mozgásának a tendenciája, amely kihat a gazdasági élet alakulására is. Ez érinti az ingatlanpiac valamennyi területét, így a lakóingatlanokat, az építési telkeket, az irodaházakat, az ipari csarnokokat és ipari területeket egyaránt. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy az utóbbi években az ingatlanárak minden képzeletet felülmúlóan emelkedtek, amelyet még a tőzsdei mozgások sem befolyásoltak számottevően. Ez alól kivételt képeztek a mezőgazdasági művelés alá tartozó ingatlanok, ahol jelentősebb forgalom csak a spekulációs célnak megfelelő, főleg az autóutak, az autópályák mentén, a művelés alól kivonható és főleg kereskedelmi hasznosításra átminősíthető területeken volt tapasztalható.
Általánosságban megállapítható, hogy a legmagasabb ingatlanárakkal a fővárosban és annak vonzáskörzetében találkozhatunk, ezt követik az észak-, és közép-dunántúli fejlett ipari területek, mint például Győr, Székesfehérvár és a vonzáskörzetük. Ezeken a területeken az ingatlanárak többszörösei lehetnek az alföldi területeknek.
Építőipar
Az építőipar helye az ország gazdaságában igen jelentős. A magyar építőipari vállalatok jelentős része mind az építőipar szabad kapacitásában, mind a szakmai és minőségi elvárások területén fel tudja venni a versenyt a nyugat-európai vállalatokkal.
Nemzetközi szállítás és logisztika
Tekintettel arra, hogy az új befektetések a legkorszerűbb technológiák alkalmazásához a megfelelő alapanyag- és alkatrész-ellátási, késztermék-szállítási és raktározási feltételek biztosítását igénylik, fontos, hogy (az adott országban) rendelkezésre állnak-e a fejlett technológián alapuló integrált és megfelelő választékú, hatékonyságú és minőségű versenyképes szállítási rendszerek, amelyek megfelelnek a biztonsági és a környezetvédelmi előírásoknak is.
Meg kell jegyezni, hogy a korszerű logisztikai beruházások jelenleg kiaknázatlan lehetőségeket biztosítanak a külföldi befektetők számára.
Turizmus
A beruházás helyének kiválasztásában a külföldi tőkés nem az első helyre sorolja a turizmust, de a döntésének meghozatalában szerepet játszik a környék (város, régió) történelmi múltja, kultúrája, építészete, szórakozási lehetőségei, és az ott élő emberek életszínvonala is.
Magyarországon az utóbbi években a kormány – felismerve és elismerve a turizmus szerepét a gazdasági és kulturális élet fejlődésében – új stratégiát és fejlesztési koncepciót fogadott el a turizmus fejlesztésére, amely része az ország területfejlesztési koncepciójának.
Ipari parkok
A hazai és külföldi befektetők egyaránt szívesen telepítik új beruházásaikat olyan vállalkozási övezetekbe (ipari parkokba), amelyek teljes infrastruktúrával rendelkeznek, továbbá megfelelnek a környezetvédelmi előírásoknak, és magas színvonalú szolgáltatásokat nyújtanak a vállalkozások számára.
Ha a befektetők, a vállalatok a beszállítói körükkel együtt – koncentráltan – az ipari parkokba települnek, lehetőség van a területek modernizálására és arra, hogy az övezeten belül magas technológiával rendelkező ipari területek alakuljanak ki. A térség gazdasági fejlődése ugyanis függ a pótlólagos tőkebevonástól, a befektetések mértékétől, lehetőségeitől és a tőke hatékony felhasználásától is. Az ipari parkok továbbá elősegíthetik a területfejlesztés igazi főszereplőinek, a vállalkozói körnek a bekapcsolódását a térség fejlesztésébe. A nagyvállalatok, multinacionális cégek letelepedésükkel segíthetik a gazdaság élénkítését, a beszállítói hálózatuk betelepülése pedig tovább fokozza a térség gazdaságának a dinamizálását.
Az infrastruktúra további fejlesztése, az ipari hagyományok, az egyes térségek fogadókészsége, felkészültsége fontos szerepet játszanak a befektetések jövőbeni alakulásában. A kormány az ipari parkok fejlesztését célzott támogatásokkal próbálja támogatni, amelyet az ipari parkok és a betelepülő vállalatok egyaránt megpályázhatnak.
Milyen információkat szerez be a befektető? |
---|
A befektető a befektetés helyszínének kiválasztása esetén tájékozódik:
A befektetők általános és részletes információkat kaphatnak az ITD-H budapesti és vidéki nagyvárosi irodáiban, valamint a szakminisztériumokban, a területfejlesztési intézményekben és az önkormányzatoknál. |